IC 2118 - Hlava čarodějnice

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#31

Příspěvek od MaG »

Vabra, za co si se chtěl stydět. To je stejně fantastický výstup. Prostě je to jiný, oceňuji, že jsi to otočil pro nás ze severní polokoule tak, jak ji známe (koukám zapoměl jsem dodatsmajlíka, protože samozřejmě Konihlavovo natočení je nejen OK, ale i lepší ). Máš tam nádherně prokreslený hvězdy, mlhovina je dostatečně dobře zachycená a krásně je vidět ten samý efekt co na Konihlavově snímku. Proč jste fotili LMC a SMC, když umíte fotit jen Čarodejnici :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#32

Příspěvek od Vabra »

Proč jste fotili LMC a SMC, když umíte fotit jen ČarodejniciProtoze kdybychom chteli fotit jen to co umime, tak by ten vylet trochu postradal smysl

Myslim, ze jeho nejvetsi hodnota nespocivala v tom co jsme vsechno videli ci nafotili (a i toho bylo dost), ale prave v tom, co noveho jsme se vsechno naucili. Sami i jeden od druheho. Vzdyt jak casto se nam podari na 14 dni vsechno uplne vypnout (praci, rodinu, pratele, ...) a venovat se pod nejlepsi moznou oblohou jen svemu konicku...Pro mne to bylo v podstate poprve v zivote a zrejme take na dlouho naposled...

Pak musim jeste uznat, ze jsem pri vcera pri zpracovani Witch Head "odmaturoval". Moje puvodni verze byla mnohem, mnohem slabsi (viz verze poslana z Chile, na Picase), ale kdyz jsem videl to co spachal Konihlav, tak jsem se hoodne a dlouho snazil, alespon trochu se priblizit.

Nejdriv mne docela mrzelo, ze kdyz jsem si neco vyfotil, pak Pavel namiril na stejny objekt lepsi techniku a za stejnych podminek cvaknul vyrazne lepsi snimek (zvlaste kdyz investoval mnohem vice expozicniho casu). Ted kdyz jej mohu pouzit jako etalon pri zpracovani a zase se neco naucit mi to uz davno prestalo vadit... Vlastne si tak malinko prihrivam na vysluni Pavlova uspechu

PS: SMC je proste mimoradne nefotogenicky objekt, na svoji velikost a jasnost...IC2118 je v tomto jeho pravy opak (zejmena pro nemodif zrcadlovku). Myslim ze nas spolecny LMC take nebude spatny (ja RGB, Konihlav L)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#33

Příspěvek od Konihlav »

kluci vsem diky za reakce a Vabra, diky za odvahu to cos ty dokazal s Astrotracem a Vabratorem (FLT98) je svetovy unikat! bez debat.

Nejdriv mne docela mrzelo, ze kdyz jsem si neco vyfotil, pak Pavel namiril na stejny objekt lepsi techniku a za stejnych podminek cvaknul vyrazne lepsi snimekJa jsem byl behem nasi cesty, asi v pulce, necekane dotazan, zda neni nejaka "ponorkova nemoc". Uplne me to zaskocilo, protoze ja jsem dost "splachovaci" a desne moc toho snesu nez abych zacal menit usmev na tvari v nejaky jiny, neblazeny (otraveny) vyraz nicmene tohle byla asi jedina vec, co jsem zcela nahle vypozoroval, ze Pavlovi z me strany vadi. Ovsem ja jsem mel zrovna ty same objekty take ve svem foto-planu a nemuzu za to, ze se nam dost shodovali. Nastesti byla tato mala malickost - malichernost - jedinym mozna "skripajicim" momentem za celou dobu (ja tedy o nicem jinem nevim ;D). Jeste jsme se tedy "hadali" o ten jeden strom, u ktereho udelat star-trails by bylo super a Pavel byl rychlejsi, tak jsem mu pak do "zeli" uz nelezl :-)

Jinak muj fotoplan byl dost chudy, protoze jsem vedel, ze potrebuji hodne expozicniho casu (aby to stalo za to) a objekty vecer rychle zapadaly, pak kolem pulnoci chvilka hlucheho mista (stovrena pro SMC a LMC) a pak k ranu vychazejici Orion, Canis Major, Puppis, Vela a pred rozedmenim Carina.
Takze jsem mel "rozpartitionovano" (rozdeleno) foceni na vecer Lko Corony Australis, o pulnoci kus MC, po pulnoci neco z Voriona atd. proste jsem kazdy objekt fotil 2-4 noci vzdy jen kousek...

-----

jinak decka, v noci jsem si cvicne zkusil kus meho Voriona a normalne jsem spadl ze zidle na zadek, to bude bomba a veledilo... fakt nekecam, mate se na co tesit (a to mam jen 60minut, 70minut a 70minut, RGB light 1x1).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#34

Příspěvek od Konihlav »

Tak aby jste si nemysleli ze jsem zbabelec, tak dam jednu pro prime porovnani FF DSLR na nepointovanem Astrotracu vs. chlazena FF CCD na pointovane montazi.
Podobny objektiv (Canon 300/4 vs Borg 330/44) podobne podminky (v Chile, blizko idealu), ale jen 1/3 expozicniho casu...ty jo, jsem rano koukal, kdo mi otocil snimek a zbavil ho reflexu!!! fakt boNba na DSLR!
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#35

Příspěvek od Ondra.P »

Vabra:
Parada [smiley=thumbsup.gif]
Jediny co prozrazuje zrcadlovku je ten sum, ale jinak to nema chybu ;)
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#36

Příspěvek od GaP »

Obvykle jen stihnu prohlídnout nové snímky, bez reakcí, ale zde si ji nemůžu odpustit.
Silně mi poklesla čelist při shlédnutí všech vašich snímků včetně SMC, které mi přijde stejně dokonalé jako čarodejnice.
Vaše výsledky jsou téměř shodně kvalitní, tedy špičkové a jen doufám, že to není vše co máte z jižních lovišť, že je ještě na co se těšit.

Pavel.
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
Uživatelský avatar
Vlam
Příspěvky: 108
Registrován: 18. 06. 2009, 22:30

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#37

Příspěvek od Vlam »

Zdravím,posílám foto čarodějnice.Na klik astrofotky.Moc se mi to nelíbí, čekal jsem to lepší.
Vlastimil Musil
Sky-Watcher Newton 8'',SW ED-80,SW 80/400mm,EQ6 SS PRO,Canon EOS 450 mod.,QHY5,Astronomik IR PRO 742,Baader RGB,Astronomik CLS,Baader CaK
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#38

Příspěvek od Aletel »

Zdravím a dovolím si oživit vlákno s čarodějnicí.

Foceno bylo 12. a 19.11. + 3. 6. 7.- 8.12.2015.
Šlo o předběžný test, jak a lze-li vůbec u Plzně tuto "noční můru astrofotičů" vyfotit a nějak vytvořit výsledek i vzhledem k použité ne-astro optice (Zoom). Zpracováno vše v Pixi.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11553
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#39

Příspěvek od Psion »

Pěkné širokoúhlé foto, které se jen tak nevidí, určitě by tomu pomohla trochu redukce té modré, snížilo by to tak výrazné haló kolem hvězd a rozhodně by tomu pomohlo snížení jasu hvězd, tedy jejich potlačení ve snímku.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#40

Příspěvek od Roman (Rick) »

Veľmi vydarený snímok :-). Som zvedavý ako dopadne riadny pokus ;-). Tiež sa na ňu chystám, ale kvôli počasiu/Mesiacu zatiaľ neúspešne.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#41

Příspěvek od Aletel »

Díky za ohlasy.
Psion: Wide Field záběrů s širším okolím kolem hlavy čarodějnice vskutku k vidění moc není a je to škoda. Inspirací a podnětem mi byl snímek
http://astro-cabinet.com/showimage.php? ... ap_1_1.jpg

Byl jsem zvědav, kam až sahá "výtrysk" ze špičky klobouku čarodějnice. Proto kompozice otočena o 90°.
Co se týče modré barvy - mám tu několik verzí, které jsem prohlížel na různých monitorech a tato momentálně vycházela z hlediska univerzálnosti nejpřijatelněji. Po ubrání modré, působí snímek mdlým dojmem a tak bych ještě rád dofotil alespoň 6hod na slušné obloze bez výrazných halo kolem hvězd a mohl vyházet snímky, které je způsobují.

Plán zněl jasně - pokud v jižní africe stačilo na (barevný) výsledek 3hod, tak na zrcadlovku v české kotlince by při ideální obloze mohl stačit dvojnásobek. Ideál jsem tady nezažil, takže raději deset hodin a pro nasycení signálu ještě šest hodin navíc. Prvoplán se podařilo splnit a Astrotrac jsem protočil cekem 8 krát. V jednom případě pro přecházející střední oblačnost šla smazat hodina a půl hned. Zbytek eliminace na výsledných 10,5hod je kompromis pro slabou a proměnlivou vysokou oblačnost (zdánlivě průzračnou, skvělou oblohu), na kterou světla měst dosahem kreslí už snad všude. Postupně šly vymazat snímky s kondenzačními stopami po letadlech a s vyšší koncentrací vysoké v částech snímku, kde by mohly působit problém při tvorbě umělého flatu.

Eliminace hvězd: Kapitola sama pro sebe a červený hadr vhozený do zdejšího názorového ringu fonušků astrofotek. Snažil jsem se o střídmou vyváženost ve všech aspektech obrazu (od každého zachovat kousek). Tady to asi bez použití techniky "Tone mapping procedure" zpracovat nelze. S přihlédnutím k použitému ohnisku a rozlišení:

Resolution ........ 8.942 arcsec/pix
Rotation .......... -90.587 deg
Focal ............. 107.95 mm
Pixel size ........ 4.68 um
Field of view ..... 11d 49' 6.1" x 7d 53' 1.9"
Image center ...... RA: 05 02 55.723 Dec: -08 58 53.05

Jak jsem psal výše, je to jen test pro osahání možností a až jednou dorostu a pokud do té doby nedostanu rozum, pokusím štěstí s lepší optikou a snahou o mozaiku, protože těch drobných galaxií, které tam v tichosti zahálejí, je škoda nechat nezjeveny.
Samotná eliminace hvězd v Pixinsight a lineární fázi přes vygenerované StarMask, Morphologické operace a použitím MMT, byly nebývalým dobrodružstvím v odhalování skrytých struktur a dalších slabších hvězd a hvězdiček, kterých s dalším procesem jen přibývalo co do množství a hustoty, až se ukázalo, že zdánlivý šum na pozadí je jen další vrstva hvězd.

Roman (Rick): Přeji aby počasí a podmínky přály a dozrálo vše ve zdařilý snímek.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11553
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#42

Příspěvek od Psion »

Pěkná předloha Já měl na mysli nějaké úpravy pouze v určitých částech snímku. Bohužel jsem pouze na notebooku, tak jenom náznak....

Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#43

Příspěvek od Aletel »

Psion: rozumím. Lokálním úpravám jsem se vyhýbal a ponechal tak nějak, jak lezlo. Úpravou prošel jen obraz pozadí "bez hvězd", kde byly matematicky prolnuty všechny použité StarMask a invertováním použito MMT v první vrstvě pro "vyšumění dalších hvězd" a srovnání s artefakty po předchozím odhvězdnění. Původní neupravený snímek prošel přes MaskedStretch a druhý bez hvězd jen lehkým popotažením histogramu, saturací a s prolnutím 50/50. Na závěr přes další masku hvězd byla aplikována Convolution - jednak pro snížení jasu, druhak pro částečnou opravu tvaru hvězd, neboť ten Zoom objektiv vytváří v rozích trojúhelníky.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#44

Příspěvek od Oko1 »

Je to moc pěkný až krásný snímek:-) Jenom mě osobně tam vadí ten svislý proužek, odhadoval bych že jde o nějaký reflex zevnitř ze zrcadlovky od jasných hvězd. Nicméně lepší čarodějnici těžko hledat nejen v tuzemských vodách.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#45

Příspěvek od MMys »

Kdepak, píše se to výše, tam procházejí geostacionární družice, a sigma clip to nějak nezvládá na 100% eliminovat, protože jsou nějaké stopy prý snad v každém snímku. Vlastní stopy po složení zmizí, ale lokálně zvýšený jas pozadí po ní už sigma nezlikviduje. Je to jen velmi nepatrně nad pozadím, a vyleze až při zpracování.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět