NGC 2070 - Tarantule

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: NGC 2070 - Tarantule

#31

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Jeden můj pokus:
Obrázek
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: NGC 2070 - Tarantule

#32

Příspěvek od Dansemacabre »

Líbí se mi kompozice! A myslím si, že v nafocených datech toho musí být schovaného víc, co by ještě šlo vytáhnout ;)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: NGC 2070 - Tarantule

#33

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Není problém vytáhnout víc hvězd ale takhle mi to stačí.
Na detaily v mlhovině by to asi chtělo H-alfa filtr.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: NGC 2070 - Tarantule

#34

Příspěvek od Franta62 »

Opravdu pěkný snímek, i v detailech v originálním rozlišení (po kliknutí). No, ale myslím si, že není třeba házet flintu do žita. Na zvýraznění vodíkových oblastí možná ani nebude potřeba H-alfa filtr. Vždyť jde o cca 3 hodinovou expozici modifikovaným Canonem D40. Souhlasím s "dansemacabre", ta data tam jsou. Hvězdy, ani snímek jako celek bych už moc nevytahoval, chtělo by to jen trochu si pohrát s červeným kanálem. :) Snímek se mi líbí i tak, působí realisticky a ne pastelkově. Tato oblast jižní oblohy je prostě fantastická.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: NGC 2070 - Tarantule

#35

Příspěvek od Chef »

Poprvé jsem zkusil si zaplatit data z remote dalekohledu CDK 24" v Chile.
Jelikož objekty z jižní polokoule od nás nemam šanci vidět a fotit, tak je tohle velmi dobrá alternativa.
I když mam nejradši focení vlastním vybavením ...
Mlhovina Tarantula - Planewave CDK 24" , LRGB - 1.2h
Zpracováno v PixInsight

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 2070 - Tarantule

#36

Příspěvek od Psion »

Bohužel, tyhle snímky nikdo nepochválí a nebere je jako tvoje vlastní, protože to je focené na zapůjčené technice, všichni se k tomu staví jako ke snímkům z HST :)
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: NGC 2070 - Tarantule

#37

Příspěvek od Chef »

mas pravdu. Dokonce jsem byl trochu zklamanej, protoze druhy raw data, ktera jsem zakoupil mela byt komplet kalibrovana, bo zadne kalibracni snimky neposilaji a R kanal evidentne nema flat a je tam kolo jak prase a dokonce 2 snimky meli maznute hvezdy, jak kdyz nekdo do dalekohledu behem foceni drcnul. Asi na tohle kaslu a budu se dale venovat vlastni technice, ktera mi prinasi uplne jiny level radosti kdyz vidim tu slozenou fotku z te nasi oblohy , i kdyz neni tam perfektni jako tyhle z Chille.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 2070 - Tarantule

#38

Příspěvek od Psion »

Vůbec netuším, jak ten jejich busioness funguje. Často si objednáš dalekohled a pak se dozvíš, že se provádí v den focení údržba kamery apod., dost často tam mají různé závady. Kalibrace snímků moc nesedí, dost často jsem reklamoval pointaci. Když si domů koupím za 100 tis. techniku oproti jejich za 1 mil., tak mám kalibraci, zaostření a pointaci často lepší, takže netuším, kdo na tom dlouhodobě fotí. Asi je zajímavé si na jižní obloze vyfotit kometu, která u nás není vidět, nebo supernovu, ale dlouhodobě s tím fotit mě nebere.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: NGC 2070 - Tarantule

#39

Příspěvek od Chef »

Přesně tak. Jako sám jsem byl překvapený. Poslal jsem jim těch pár fits na reklamaci, ale asi je to jedno, už se těším na focení vlastní výbavou...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 2070 - Tarantule

#40

Příspěvek od Psion »

Zřejmě za tím je ten v DNA zakomponovaný "majetnický pocit" a taky člověk si tu techniku musí občas pohladit, přece jen je to koníček, který milujeme :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 2070 - Tarantule

#41

Příspěvek od MMys »

Chef píše: 07. 01. 2022, 08:44 mas pravdu. Dokonce jsem byl trochu zklamanej, protoze druhy raw data, ktera jsem zakoupil mela byt komplet kalibrovana, bo zadne kalibracni snimky neposilaji a R kanal evidentne nema flat a je tam kolo jak prase a dokonce 2 snimky meli maznute hvezdy, jak kdyz nekdo do dalekohledu behem foceni drcnul. Asi na tohle kaslu a budu se dale venovat vlastni technice, ktera mi prinasi uplne jiny level radosti kdyz vidim tu slozenou fotku z te nasi oblohy , i kdyz neni tam perfektni jako tyhle z Chille.
Zakoupil RAW data ? To tedy nesnímáš ty osobně, byť na pronajatém vybavení ? Nikdy jsem to nezkoušel, jak to prosímtě funguje ? Žil jsem v domění, že máš přístup k PC, kterým se řídí celý experiment, nebo alespoň k té snímací aplikaci (MaxIm DL nebo ěnco jiného) a tady je na tobě jaké typy snímků si nasnímáš, jak si nastavíš pointaci, atd... A vidíš, průběžně co ti to dělá, prostě po zaplacenou dobu je dalekohled "tvůj".

Podle toho co píšeš, to ale spíš vypadá, že to je v režimu že si něco objednáš, automat nebo nějaká obsluha to nasnímá, a ty si to pak jen stahneš ? Tedy nevidíš co z toho průběžně padá ? Nemůžeš už třeba za chodu změnit expozici, filtry (když třeba zjistíš že v OIII tam skoro nic není), změnit kompozici, když po pár složených snímcích zjistíš, že je tam něco slabého, co nevlezlo pole atd...

Tedy nefunguje to jako když já si snímám svojí domácí sestavou, a je jedno, jestli mrznu v kopuli, nebo jestli sedím 20m od ní, a nebo jsem na druhém konci republiky a ovládám to odtamtud, ale stále jako když jsem u toho ?

V tom případě by mě to teda fakt nebavilo, když tam chybí i ten vlastní experiment, "objevování" vlastností toho objektu a schopností toho konkrétního vybavení při jeho snímání.

Jak to vlastně je ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: NGC 2070 - Tarantule

#42

Příspěvek od Chef »

Presne jak pises: nejlevnejsi servis je, ze si zvolis objekt, ktery nekdo tou noci snima.
Pak lze zaplatit i ovladani dalekohledu, ale to stoji cca 1USD/minuta.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 2070 - Tarantule

#43

Příspěvek od MMys »

Hm, 1500,- za hodinu, to není dobrý. Když si spočtu expoziční časy na moje snímky (pravda, tam by mi stačila poloviční až třetinová doba), tak bych se nedoplatil. To už mám to svoje vybavení určitě zaplacený. U mě celkem běžný snímek s celkovou kumulativní dobou 40h by byl za 60 000,-

Je mi jasný že si to musí vydělat na provoz, obsluhu, údržbu, modernizaci... Holt to mají spočítané. Ale bez té možnosti si s tím pohrát to pro mě nemá smysl. Protože mě na tom kromě výroby té techniky baví to vlastní focení. Zkoušení různých objektů, jak padnou do pole, odhadování zda a za jak dlouho jsou mým vybavením v mé lokalitě fotitelné atd...

Koupit si data nasnímaná někým jiným, to opravdu nemusím. Těch si můžu stáhnout hromady z různých diskuzích fór, sekcí "vyzkoušejte si zpracování", a ke všemu zadarmo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 2070 - Tarantule

#44

Příspěvek od Roman (Rick) »

No, dnes je tych moznosti, ako sa dostak ku kvalitnym datam, strojom i oblohe neurekom. Samozrejme velmi zalezi od toho, co od toho dana osoba ocakava. Tu na AF 98% uzivatelov potrebuje mat techniku takpovediac "pod nosom", inak "to neni ono". Idealne si to cele "zbastlit" - bez urazky samozrejme, obdivujem zrucnost ceskych susedov.

Kazdopadne, nez sa do tohto clovek pusti, mal by si ujasnit priority:
- bavi ma fotenie samotne?
- bavi ma poznat svoju techniku, vsetko si pripravit a ked treba poriadne vonku za tych 5-6 hodin vymrznut?
- bavi ma cestovat za tmavou oblohou?
- bavi ma experimentovat s vlastnou technikou?

Ak ano, je zbytocne uvazovat nad remote astrofotografiou, ci odkupom uz hotovych dat ...

Mne osobne na tomto pristupe vyhovuju nasledujuce veci:
- mam k dispozicii kvalitnu techniku, ktoru by som si inak nemohol dovolit a o ktoru sa niekto stara
- mam k dispozicii perfektnu oblohu (Bortle 1) a perfektny seeing, ktory u nas nemam
- pod tak dobrou oblohou staci zlomok expozicii co pod nasou presvetlenou oblohou (zvlast s RASA)
- nezabijam cas cestovanim, nastavovanim techniky a samotnym zbieranim dat niekde v nicote (co pre mna osobne je najnudnejsia cast astrofota)
- bavi ma hlavne "vyvolavanie" fotografii - co tam "objavim"
- pristup aj k juznej oblohe!

Ale, ako pisem, drviva vacsina z Vas s mojim nazorom nebude suhlasit :).

PS: je zlastne, ako s odporom sa tu berie remote astrofoto, hoci mnohi sa tu chvalia domacimi hvezdarnami, ktore ovladaju casto taktiez na dialku z tepla obyvacky :).
Odpovědět