Fotografie IC 5067 a NGC 7000

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#991

Příspěvek od Fugas »

Kluci... Je mně jasné, že zpracování astro-fotek je poměrně "náročná" činnost. Mám s tím velké problémy a stále to neumím. Díky vývoji techniky jsou v poslední době vaše snímky stále lepší, kvalitnější a také nádhernější. Stále více se začínají používat spec. filtry OII, Síra, Halfa. O to lépe pak snímky vypadají, ale také jsou o to víc náročnější na zpracování. Jen to zkuste, prosím, porovnat s astrofoto 3-4 roky zpět a tyhle fotky by byly na pomyslném trůně :-). Já vím, je to vývoj. A to je dobře. Jen bych tím chtěl říct, že asi těch poznámek a hodnocení k fotkám bude méně a budou už asi opravdu jen od "odborníků". Já, třeba, mohu pouze hodnotit to, že se mně líbí, nebo nelíbí. Ale abych se pustil do hodnocení toho, co je špatně a jak se to má opravit už nemůžu mluvit.
Proto také musím říct k tomuto snímku, že se mně líbí zpracování jak Bíbouše, tak i Martina (jen s JPG souboru). Bíba to má možná trošku přesycené červenou a je tam fakt ten žlutý kousek, ale je to prostě moc pěkná fotka, která si zaslouží obdiv a uznání...
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#992

Příspěvek od Pidrman »

Prolezl jsem celé vlákno a fakt parádní úlovky !!!
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#993

Příspěvek od FunTomas »

Je síce už ďaleko po sezóne, ale včera v noci som v krátkom okne odfotil zapadajúceho Pelikána. Ide o Ha kanál. V sumáre je to 14x600s. Dúfam, že do konca roka sa mi podarí aspoň O3 filter. Publikovaná fotografia má 50% veľkosť originálu.
Obrázek
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#994

Příspěvek od MMys »

Pěkný, ale chtělo by to tam ještě nějaké fotony přisypat. A OIII teda nevím nevím. Toho chce tak 2x-3x tolik. A Labuť se sklání k obzoru, kde je modrá pohlcovaná víc než červená. Já si myslím, že to dorazíš až za rok.

Mimochodem, vítej v klubu G3-16200 (nevím jak ji máš dlouho, ale já ji zaregistroval až nyní) a těším se na sbírku parádních fotek ze 300-ky. Předpokládám, že to na ní primárně skončí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#995

Příspěvek od FunTomas »

MMys píše:...chtělo by to tam ještě nějaké fotony přisypat...
Je jasné, že viac svetla je vždy lepšie. Tu je však zrejmé aj niečo iné. Po pár nociach fotenia z balkóna je skúsenosť taká, že ani dlhodobé odvetranie nepomôže znížiť turbulencie vzduchu. A na kresbe to potom vidieť. Takže mám skúsenosť, že toto nie je cesta a treba ísť von.

Kameru používam už nejaký čas. Momentálne je namontovaná na požičanom TMB a musím povedať, že v spojení s Borg reduktorom tento ďalekohľad vykreslí pole kamery perfektne. Finálne hádam skončí na tom newtone, len ho dokončiť. Momentálne sa javí najväčší problém zohnať elox. Ale to už nepatrí k fotke....
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#996

Příspěvek od kolec »

Niekolko poznamok:

Budem ustipacny: vidim obrysy balkonoveho zabradlia. Ciastocne si mal siahnut i jas na TV, vidim logo teloviznych novin a dvoch hlasatelov i ked neviem rozoznat o koho ide.
Realita. Som uz asi slepy, ale nevidim ziadne prudenie tepleho vzduchu. Skor vidim poskodenie fotky z prilisneho vykradnutia jpg.(ako na takom pidiformate mam vidiet nieco), Vidim neodstraneny gradient v celej pravej casti . MMS ma pravdu , chce to tak dvakrat vac fotonov.
Inak mas pravdu , pole je vyborne vykorigovane.
Tesim , ze si nejaku fotku dal. Ta OIII - to by bolo fajn, ale december-.

Zdravi ta Palo
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#997

Příspěvek od FunTomas »

kolec píše:...Realita. Som uz asi slepy, ale nevidim ziadne prudenie tepleho vzduchu. Skor vidim poskodenie fotky z prilisneho vykradnutia jpg.(ako na takom pidiformate mam vidiet nieco), Vidim neodstraneny gradient v celej pravej casti ....
Na statickej fotke to prúdenie naozaj nevidieť. Ale na roztrasenej pointácii (v dec hviezda oscilovala +-2-4") to bolo vidieť. Na obrázku vidieť hlavne nižšie rozlíšenie. Ten objektív sa kresbou približuje 8 palcovému newtonu, čo na tejto fotke žiaľ neplatí.

Tomu vykradnutiu JPG formátu nerozumiem. Keď si zobrazím obrázok v mierke 1:1 na astrofotkách (stlačiť "o"), tak nevidím žiadne rušivé artefakty v dôsledku JPG kompresie. Vieš to nejako ukázať, či naznačiť o čo ide?

Ad gradient. To pole je len časťou obrovského komplexu hmlovín. Keď porovnám výrez s inými fotkami, nevidím tam žiaden neprirodzený gradient. V pravej časti sa nachádzajú hmloviny, ktoré sú svetlejšie ako tá medzera medzi Pelikánom a Amerikou. Ak chceš skús poslať fotku, ako by to malo vyzerať podľa teba.

Tu sú nejaké referenčné snímky širokého okolia.
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=T ... 324096.jpg
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=V ... 662180.jpg
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=K ... 562433.png

Díky za tvoj názor a komentár.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#998

Příspěvek od kolec »

Tomas

1. Uverejnil si fotku povodne 16mb v rozliseni 4500x3600 v rozliseni 1800x2500 600kb a chces hovorit o detailoch a perfektnych hviezdach
Neda sa to relevantne posudit ,ale ja ti verim ,ze je to perfektne , iba ,ze to neviem objektivne posudit
2. Gradient. Staci si fotku stiahnut do pocitaca (i tie co si mi poslal ako vzory) zalignovat a posudit.
3. Este otazka - aku kresbu ma 8" newton? - to ozaj neviem


palo

P.S. Tvoja fotka je dokonala, (teraz to vidim to uplne zretelne), ziadny gradient tam nie je. Pole je dokonale! Gratulujem ti! fantasticke! Znie ti to lepsie?
A naco ti to je,ked nehovorim pravdu? Nie je lepsia dobre mierena kritika , aj ked nie uplne idealna? Ved nemusim mat pravdu? A ani netrvam na tom , ze ju mam!
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#999

Příspěvek od FunTomas »

Pali, ja nemám žiadnu námietku na Tvoju alebo akúkoľvek inú kritiku. Práve naopak. Obdivujem odborné oko, ktoré v takom komplexe hmlovín dokáže identifikovať gradient. Ja ho dokážem s istotou určiť len na čistom pozadí a na takomto komplexnom len ak je farebný. To že fotka je v pravej časti svetlejšia vidím. Práve preto som si pozrel nejaké široké fotky. Keďže som tam videl pokračovanie hmlovín, nepovažoval som to za gradient.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#1000

Příspěvek od Dansemacabre »

První relativně použitelná fotka z nové kamery, když se po dvou měsících udělalo alespoň na kus jednoho večera hezky. Je to jen pouhých 25x2 minuty při měsíci z Prahy, než se zatáhlo. Každopádně i tohle málo mě namotivovalo - není nic horšího než pořídit si novou hračku a pak na ni několik měsíců jen koukat bez možnosti ji alespoň na tu jednu blbou hodinu použít.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 03. 01. 2018, 00:28, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#1001

Příspěvek od Aletel »

... a, že Ti do toho svítil ten "pulec" na obloze, to už bylo najednou fuk. Ať tedy dobře slouží. Pěkný test dobré naděje.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#1002

Příspěvek od Pidrman »

Dansemacabre píše:První relativně použitelná fotka z nové kamery, když se po dvou měsících udělalo alespoň na kus jednoho večera hezky. Je to jen pouhých 25x2 minuty při měsíci z Prahy, než se zatáhlo. Každopádně i tohle málo mě namotivovalo - není nic horšího než pořídit si novou hračku a pak na ni několik měsíců jen koukat bez možnosti ji alespoň na tu jednu blbou hodinu použít.

Obrázek
Hezký test :-)

Já na focení čekám už 2 měsíce. Nová kamera dorazila před vánocemi a teď jen čekám na příležitost.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#1003

Příspěvek od biker.fm »

Prvni ostry test Raspberry Pi3 s INDI, zde je vysledek. Seeing nedobry a nejen ten. Je to pouze 20x300sec. Obrazek neni ani tak o kvalite dat jako o me nekvalite zpracovani v PIXI.
Obrázek
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#1004

Příspěvek od MilAN »

V té RA to ujíždí pointací nebo průhyby a pohyby dalekohledu/držáků, primáru, OV ? S tím jsem u Newtona zápasil dlouho, a i tak byl někdy problém při delší expozici. U SCT je to ale už neřešitelné bez OAGu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#1005

Příspěvek od biker.fm »

Tubus je carbon, pavouk vyfrezovany, vytah je novy od Baaderu (ten festovni). Mozna bude problem s pointerem, je v kruzich nebo pohyb primaru. No a ted co s tim ? Mozna zkusim OAG (tim odstranim pripadny problem s pointerem).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět