M16 - Orlí mlhovina

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#196

Příspěvek od Konihlav »

jo, Romane, tomu se rika lucky imaging... taky bych se do nej konecne chtel nekdy pustit, jen nemam s cim :-) tak holt asi jeste chvili budu fotit nudny mlhovinovy mracky (jak rika LK rozpatlany houna).

myslim, ze Robertovo snimek je paradni a pochopitelne, kdyby se ten "lucky imaging" snimek udelal "poradne" a lip :D tak urcite co se tyka detailu by byl lepsi, jen je prusvih to poradne proexponovat (stejne s tim clovek stravi x noci...).
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#197

Příspěvek od MaG »

Příspěvky na téma snímání krátkými expozicemi bez pointace pokračují v novém tématu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M16 - Orlí mlhovina

#198

Příspěvek od MilAN »

Martine, bohužel ty příspěvky nejsou vůbec o krátkých expozicích, ale navazují na tohle. Tam to nedává žádný smysl - je to jen soubor příspěvků , vázajících se na tyhle odřízlé příspěvky a reakce na ně. Příspěvky o krátkých expozicích by asi vypadaly jinak. . Buďto mělo zůstal tady, nebo přesunout celé nebo smazat . Nevím, co tě vede k tomu, jednou za rok zkusit moderovat AF :), ale tohle asi nebylo nejšťastnější řešení
Naposledy upravil(a) MilAN dne 27. 06. 2018, 22:28, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#199

Příspěvek od MaG »

Děkuji za návrh, ale nechal bych to tedy na MMysovi, sem to opravdu podle mého nepatří. Název jsem zvolil, jak jsem zvolil. A trochu konstruktivně, např. jak to vyřešit, aby tady byly snímky M16 a jak to nazvat. Děkuji ještě jednou za přínosnější příspěvek.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#200

Příspěvek od MMys »

Nojo, celý den jsem byl pryč... Ale teď už to nechám.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#201

Příspěvek od Roman (Rick) »

Trochu som prerobil starú verziu snímku. Detailov tam už je celkom dosť, ešte ten bordel v podobe šumu a pruhov odstrániť a bude to ok. Keď obloha dovolí, bude tých dát konečne viac a časom snáď pribudne aj bicolor. Na klik astrofotky ...

Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#202

Příspěvek od MMys »

Ty pruhy odstraníš tak, že budeš mezi expozicemi snímaným polem trochu hýbat (stačí třeba vždy po deseti snímích, když jsou tak krátké), nejlépe zhruba napříč ve směru pruhů ale trochu i do stran, aby ti zase nevznikly v šumu prouhy svislé. (s ohledem na šířku pruhů musí být ten náhodný posun o několik desítek pixelů).

A nebo že prostě natahneš expozici a také to začneš konečně kalibrovat minimálně pomocí DF, raději i FF, on ten flat nepopisuje jen vinětaci, ale též odchylky v citlivosti senzoru v různých místech plochy. Třeba u mé G3-16200 má část prouhů na svědomí právě tenhle jev.

Obvykle je pro homogenní pozadí nutná kombinace obojího. Kalibrace i ditheringu. V případě takhle kratinkých expozic to platí tuplem. Protože signál z objektu je hrozně slabý a všechny nežádoucí vlivy mají velkou možnost se proti němu uplatnit.

Jenom navyšovaným množstvím snímků bez kalibrace ty prouhy nezmizí. Naopak, jak budeš mít lepší poměr S/N pro razantnější zpracování, začnou prouhy více vylézat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#203

Příspěvek od Roman (Rick) »

MMys: dík za rady. Nejaké pohyby tam v rámci expozícií sú, ale to asi plne nenahradí dithering, na ktorý si asi narážal. Zvláštne je, že prvú noc som tam tie pruhy nemal ani náznakom a druhú noc boli výrazné. Nastavenia kamerky sa nemenili, tak som sa obával, či to nie je prejav nejakého rušenia spôsobeného chladením (napájania). Zrejme to bol asi len malý pohyb medzi expozíciami, ako píšeš. Inak nasnímal som aj DF, FF, nech je to poriadne a nech sa odstránia aj tie artefakty. Už to tak idem spraviť aj so snímkami okolia gamma cygni, kde ten sammy riadne vignetoval a musel som sa babrať s umelým flatom (ručne v PS :lol:). Čo sa tých pruhov týka, chápem, že sa ich len tak nezbavím a musím spraviť, čo píšeš. Pridaním ďalších snímkov som narážal na zníženie celkového šumu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M16 - Orlí mlhovina

#204

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše:Nejaké pohyby tam v rámci expozícií sú, ale to asi plne nenahradí dithering
Například APT umí dělat dithering i bez pointace - když už máš k tomu takový (zbytečný :-D) odpor. Pokud děláš krátké expozice, tak se dá nastavit, ať se dithering nedělá po každém snímku, ať neztratíš příliš mnoho času.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#205

Příspěvek od Roman (Rick) »

Bill prepáč, ale tomuto odpor nemám ;). Ako funguje ten dithering bez pointácie? Ja nemám autoguiding port na montáži, ako ten soft reguluje jej chod?

PS: skús si vziať príklad od Martina Myslivca a odpusti si tie (zbytočné) narážky ;).
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M16 - Orlí mlhovina

#206

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše: Ako funguje ten dithering bez pointácie? Ja nemám autoguiding port na montáži, ako ten soft reguluje jej chod?
To jsem si neuvědomil. Funguje přes Ascom drivery k montáži - to ale půjde jenom s Go To verzi...

Takhle asi jenom ručně. Podle mne by mohly stačit posuny v Dec, Ra se mění sama...

Pokud nemáš nějaký nápad - možná by sis mohl dát na monitor fólii a nakreslit okolo nějaké jasnější hvězdy čtvereček a pak ručnímí zásahy se pohybovat v tom čtverečku...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#207

Příspěvek od MMys »

Vzhledem k tomu, že těch snímků máš stovky, tak bych tím pohnul ručně klidně třeba po deseti až dvaceti snímcích, náhodně, vždy zhruba o polovinu rozteče pruhů +/- něco. V RA se to rozhází samo od periodické chyby montáže, to má Bill pravdu. Já už zapoměl, že montáž má nějakou periodickou chybu, když ta moje nemá :D, holt mám už takové zkreslené myšlení, člověk si rychle zvykne.

A pusť tu kalibraci, moje ASI 1600 po kalibraci žádný šmouhy nevykazuje (teda je fakt, že dělám podstaně delší expozice).

edit:
je mi ale záhadou, kde se ti tam berou vodorovné prouhy (nebo je to nějak otočené ?) Já jsem teď silně stretchnul bias snímky z té samé kamery, a prouhy jsou ale svislé, nikoli vodorovné.

edit2:
Už jsme doma ;) A už jsem o tom psal o příspěvek výš. Vodorovné prouhy nejsou ani v biasu ani v DF, ale ve flatfieldu. Skutečně se jedná o proměnlivou citlivost senzoru v různých místech, a je to v takových plynulých vodorovných pásech. Moje ASI-na to má zjevně taky, viz stretchnuté kousky biasu, DF a FF. Ty proužky jsou vidět právě a jen ve flatfieldu (kde dopadá světlo) na snímcích bez účasti světla to není. A podle mě přesně odpovídají tomu, co tam máš ty. Takže se na dithering vybodni, ale zkalibruj to pomocí 4 sec. DF a FF (a ten FF nezapomeň zkalibrovat příslušným darkflatem, jinak to nebude fungovat přesně).
ASI1600_bias_DF_FF.jpg
ASI1600_bias_DF_FF.jpg (309.81 KiB) Zobrazeno 1922 x
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M16 - Orlí mlhovina

#208

Příspěvek od Bill »

MMys píše:je mi ale záhadou, kde se ti tam berou vodorovné prouhy
No a není to zbytek temného proudu ve směru Ra periodické chyby?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#209

Příspěvek od MMys »

Viz výše, zeditoval jsem příspěvek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#210

Příspěvek od Roman (Rick) »

Páni, ale to som Vám už v minulosti povedal viackrát, že to "rozhádzanie" snímku, aby som simuloval dithering nemusím robiť nič - to zariadi samotná periodická chyba montáže :).

MMys: tu kalibráciu dorobím. Prečo tam ale tie vodorovné pruhy raz sú a raz nie sú? To potom nemusí sadnúť ani ten FF, keď sú výstupy pri rovnakých nastaveniach rôzne :?. Čím to môže byť?
Odpovědět