chi a h (NGC884 a NGC869)

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#166

Příspěvek od kolec »

Pavle , zaujimava fotka , hlavne tie IFN. Je to dobra inspiracia. Cele ma to zaujalo.
Vyborne.

Kolec

P.S. Co sa tyka toho dalsieho , tak si myslim , ze malokdo kdo ma pracu a deti mu zostava este vela casu na konicky. Takze si to v specialne tvojom pripade vsetci maximalne uvedomujeme (a keby nahodou niekdo zabudol aky si vytazeny , tak mu to prosim ta i nabuduce este doraznejsie pripomen ) :lol:
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#167

Příspěvek od kolec »

Aby som len nemudroval, tak som nafotil nejake data (dakujem Pavle za inspiraciu)
Porovnanie technickych dat kamier a, casov mojej s konihlavovou atd na diskusii
http://astrobook.sk/2017/11/19/ngc884_ngc869-lrgb/

Zvoleny postup upravy snimky som prezentoval zaciatkom 11. mesiaca na miniHaff v Hlohovci

Uprimne by som bo zvedavy na nazory a pripomienky


Obrázek

Dakujem

Kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#168

Příspěvek od Cztwerec »

Mě by jen zajímalo proč na té fotografii, když čím je hvězda jasnější tím více je stažena jasová složka? Ty hvězdy vypadají jako bod a kolem toho difúzní disk...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#169

Příspěvek od kolec »

Neviem co sa konkretne pytate , lebo na ziadnej hviezde som nestahoval selektivne jasovu zlozku . Je jasne , ze na dosiahnutie vysledku som musel zvyraznit pozadie , ale urcite nie stahovanim jasovych zloziek hviezd. Podotykam , ze som na to aj ciastocne vyuzil postup prezentovany na CEDIC 2015 a 2017.

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#170

Příspěvek od peto »

Naozaj, zlte hviezdy vobec "nesvietia", vyzeraju ako nastriekane neidentifikovatelnou farbou... Okrem toho, na to ze to je LRGB, sa mi zda, ze tam chyba kus spektra...vsak z tych dat, len poskladanim, bez akychkolvek uprav to musi byt pecka... Naproti tomu Konihlavova fotka priam ziari oproti Tvojej... s kamerou tretinovej ceny oproti FLI16803. Nic v zlom, skus to len poskladat...;-)
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 928
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#171

Příspěvek od pepe30 »

Pechové hviezdy žiaria podľa mňa hlavne kôly tomu že riadne pridal kontrast, čím ale odrezal tie jemné INF ktoré tam sú.Na Kolecovej fotke je vidieť že je tam toho viac ako ukázal P.Pech.Treba sa na fotku pozrieť komplexne.Ťažko porovnávať výrez a jeho spracovanie s celým komplexom.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#172

Příspěvek od Franta62 »

Zdravím, kluci, krásná a perfektní fotografie hvězdokupy, kde z pozadí již jemně vystupují i IFN, ale..... Už nejsem sám, kdo se ptá na ta přehnaná hala okolo jasných hvězd. Už u minulého snímku diskutovaného na tomto vlákně, jsem se ptal na nastavení a způsob zpracování v PiXi. U astrofotografie totiž platí zásada (a doufám, že stále platí), že snímek má zobrazovat objekt a jeho skutečný vzhled (byť v různých i nepravých barvách a oblastech spektra), ale nemá nic přidávat nebo přikrašlovat. Tento bezpochyby zdařilý snímek zpracovaný určitě z perfektních dat, však naznačuje, jakoby obě hvězdokupy byly zahaleny do jemné mlhoviny jako Plejády. Uvnitř obou hvězdokup určitě nějaký zbytkový plyn bude, ale ne v takovéto hustotě. Podobného zpracování, kdy kolem jasných hvězd je zobrazena malá aureola, jsem si všimnul na Astrofotkách již asi před rokem. PiXi nepoužívám, takže jsem původně myslel, že je to nějaký speciální filtr v PiXi, který odstraňuje ostré barevné přechody mezi kotoučky jasných hvězd a barevnými koly okolo těchto hvězd. Tohoto způsobu zpracování a nastavení začíná používat a kopírovat stále větší počet uživatelů tohoto programu. Dle mého názoru se tím dostávají spíše do "umělecké oblasti", než aby vytáhli z pořízených dat ty nejjemnější detaily, nejslabší hvězdy u a zobrazili skutečnou krásu těchto objektů. Myslím si, že v PS bych i při vytažení IFN z pozadí asi takovouto mlhovinu v hvězdokupách nevytvořil. Je to spíše otázka na odborníky a zkušené uživatele tohoto programu, můžete se k tomu někdo vyjádřit a pomoci tím i ostatním uživatelům ?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#173

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:Mě by jen zajímalo proč na té fotografii, když čím je hvězda jasnější tím více je stažena jasová složka? Ty hvězdy vypadají jako bod a kolem toho difúzní disk...
Tohle je standardní zpracování v PI Masked Stretch... Snaží se vyrobit co nejmenší hvězdy - což je pěkné, pokud tam pak není zvýrazněné halo s nereálným přechodem.

Na některé fotky se moc nehodí - nemá to žádné fyzikální opodstatnění. Stačí použít míst toho třeba HT nebo jiný způsob vytažení slabších partií... Ale tohle Kolec určitě ví, asi se mu to takhle líbí?

Ale je třeba si uvědomit, že se jedná o extrémní kompresi rozsahu jasů a je otázka, zda to jde lépe...

Výborné naopak je, že tam neruší kříže, které totálně ničí předchozí fotku...
Naposledy upravil(a) Bill dne 20. 11. 2017, 13:46, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#174

Příspěvek od Bill »

Franta62 píše:Podobného zpracování, kdy kolem jasných hvězd je zobrazena malá aureola, jsem si všimnul na Astrofotkách již asi před rokem. PiXi nepoužívám, takže jsem původně myslel, že je to nějaký speciální filtr v PiXi, který odstraňuje ostré barevné přechody mezi kotoučky jasných hvězd a barevnými koly okolo těchto hvězd.
Za tohle PI nemůže - pouze interpretuje to, co v datech je a (téměř) není vidět. Ale otázka je, zda to má nějaký fyzikální základ, nebo to je jenom optická vada použitého dalekohledu, rovnače, filtrů ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#175

Příspěvek od kolec »

Este na vysvetlenie . Neda sa presne urcit ci hviezda je pred hmlovinou, alebo ciastocne vnorena v hmlovine . Halo tychto silnych hviezd napoveda , ze minimalne ciastocne zasahuju do tejto hmloviny.
Predpokladam (i z vzhladom na Ha snimok tej oblasti ze cez viezdokopy prechadzaju plyny - tie hviezdy asi z nich vznikli

http://www.starpointing.com/ccd/ngc869_ ... arge2.html

Z toho vyplyva i to hallo ktore mozte vidiet na mojej fotke. ktore som tam nedorobil , ale sa objavilo pri zvyraznovani pozadia.

Do fotky som technicky nezasahoval, iba som ju v zvyraznil pozadie.

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#176

Příspěvek od Franta62 »

Netvrdil jsem, že do fotografie byla mlhovina přidána dodatečně úmyslně, ale ta přehnaná a přetažená hala hvězd se do celkové mlhoviny spojují a celkově jakoby rozmazávají celou fotografii a ta pak jako celek působí nerealisticky. Ten jemný plyn v hvězdokupách opravdu je (hledal jsem ten snímek celou hodinu - věděl jsem, že jsem ho již někde viděl, kdy na pozadí obou hvězdokup je vidět jemnou mlhovinu), tedy : https://apod.nasa.gov/apod/image/1301/d ... o_2048.jpg Celkově snímek vypadá trochu jinak - reálně. Myslím si, že i tento snímek byl zpracováván v PiXině, nepředpokládám, že by ho autoři zpracovávali v PS. Navíc "kolcova" data budou asi bohatší, než ta z APODU 2013, takže po zpracování by výsledný snímek mohl být o dost lepší, než APOD. Kluci , zaostřete ty hvězdy, stáhněte ta hala a odstraňte tu jejich přehnanou "chlupatost", myslím, že to v PiXině opravdu jde, že je to jen nastavením parametrů a intenzitou vytažení. Ono i v PS se mi osvědčilo, že 1x60% není totéž jako 3x20%. Páni odborníci a experti na PiXinu, zkuste se na tuto problematiku ještě jednou podívat. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, tak "chlupaté" hvězdy, jako se v poslední době prezentují na Astrofotkách, jsem nikde na zahraničních webech astrofotografů neviděl. Přitom si myslím, že z dat o 10-kách hodin expozice, která naši astrofotografové pořídili, by se daly ve finále vypiplat opravdu excelentní snímky.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#177

Příspěvek od Aletel »

Kde jsou ty casy, kdy zachytit "barevne" do fotoaparatu skryte klenoty Vesmiru, byl pro amatera doslova husarsky kousek.

Pokud bych mel tedy vazne hodnotit a hledat "pomyslnych deset rozdilu" ve snimcich Konihlav and Kolec, tak vzhledem k tomu, ze posledni dobou jsou tady sazeny snimky "jedna pecka za druhou", je tezke cokoliv vytknout.
Co me vsak na prvni pohled zarazi, je - ze z hlediska zachovani dynamiky je na tom Konihlav s 12bit kamerou ve zpracovani preciznejsi. Alespon takto to vypada na vystavenych snimcich a je faktem, ze znatelny rozdil vynikne az na pixelove urovni.
Pech_Kolec.jpg
Pech_Kolec.jpg (149.86 KiB) Zobrazeno 3530 x
Prijde mi lehce prekvapive, ze dosah obou pouzitych kamer se jevi prakticky shodny a pritom rozdil v prumeru optiky a velikosti pixelu, by mel vice nahravat plusove body ve forme zachycenych fotonu pro Kolece, coz mi nekoresponduje s neprimerene roztazenym histogramem (aby bylo videt, ze je tam toho vic videt)

Rozhodne by bylo mnohem zajimavejsi videt a porovnat = vyhodnotit, rekneme - referencni fit snimky pro kalibraci.

viz. \\\ 1 Snimaci cas
konihlav 3h 45 min 45×5 min
kolec 3h 35 min L-71x100s RGB 10x200s

2. Kamera dalekohlad
konihlav 12 bit kamera pixel 3.8µm Full well: 20ke Read Noise: 1.2e ASA 250N
kolec 16 bit kamera pixel 9.0µm Full well: 100ke Read Noise: 8.0e ASA 300N

3. Spracovenie
konihlav MaxIm DL, PixInsight, PS3
kolec Pixi ///
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#178

Příspěvek od Bill »

Aletel píše:Co me vsak na prvni pohled zarazi, je - ze z hlediska zachovani dynamiky je na tom Konihlav s 12bit kamerou ve zpracovani preciznejsi.
No a to jsi zapomněl poznamenat že Kolec fotil převážnou část L a Konihlav RGB. Takže odhadem je Kolecův efektivní čas tak dvojnásobný...

Já si myslím, že tam musel být ještě rozdíl v kvalitě oblohy a to se těžko odhaduje/porovnává.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#179

Příspěvek od kolec »

Pekne pripomienky, ale:
Porovnavat dve snimky na pixelovej urovni ,tak treba zvazit nasledovne

fotka konihlav velkost 6500 kb 3500x2500
fotka kolec 1500kb 2400x2400

pixel - konihla 3,8
kolec 9,0


Mnozstvo expozicii je iba na odstranenie sumu

Zaver:
1. Porovnanat kvalitu zobrazenia pri konihlavovej a kolcovej snimky je irelevantne z hladiska vykradnutia kolcovej fotka (bolo by treba zjednotit snimky)

2.Porovnavat iba rozlisenie na fotkach s 3,8 a 9 um pixelom je irelevantne - pixel 9,0um je plosne 5,61 x vacsi , tak preboha na pixlovej urovni to musi rozoznat i slepec

3. Povedat , ze histogram na fotke evidentne svetlejsej , je plochsi , mi pripada ako vtip!

Ale vazne. Ja som mohol nafotit data spracovat a silno strecnut tak , ze by ste museli mat zvaracske okuliare. Naco ? To uz tu je!
Mna zaujimalo pozadie! A vzhladom na fakt , ze podobne spracovanie CHi-Psi som nikde nenasiel , tak by som poprosil o pomoc - nazory, popripade nejake snimky kde podobna problematika je spracovane lepsie . To mi pomoze! Mozno niekdo niekde videl podobne spracovanie tejto hviezdokopy. Mne sa to nepodarilo!

Dakujem

Kolec

P.S. Mozem vas uistit , ze keby konihlavova 12 bit fotka presla tou torturou spracovannia ,ktorou moja , tak by ste asi videli iba sivy flak . A nie Hviezdokopy. Niekdo by mozno videl i hviezdy ,kosak a kladivo :D
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#180

Příspěvek od Bill »

kolec píše: Mna zaujimalo pozadie! A vzhladom na fakt , ze podobne spracovanie CHi-Psi som nikde nenasiel , tak by som poprosil o pomoc - nazory, popripade nejake snimky kde podobna problematika je spracovane lepsie.
Kolec
Já jsem taky hledal a nenašel. Ale mi se líbí nejvíce tahle: https://apod.nasa.gov/apod/image/1301/d ... o_2048.jpg

Je to decentně zpracované, pozadí je tmavší, takže to vypadá kontrastnější. Na tomhle snímku opravdu mlhovinu vidím. Na těch dvou tady na AF nejsem schopen rozlišit, co je halo a co tam patří... Data máš určitě minimálně stejná.

Ale každý má jiný vkus - jinak by to ani nemělo smysl dělat, kdyby výsledky byly úplně stejné.
M:736 750 113
Odpovědět