Dobson 350mm f/4.6, Orion Optics optika - PRODÁNO

Zamčeno
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Dobson 350mm f/4.6, Orion Optics optika - PRODÁNO

#1

Příspěvek od Tharos »

Ahoj kolegové,

po zralé úvaze jsem se rozhodl nabídnout svého 350mm f/4.6 skládacího dobsona.

Jeho srdcem je výborné zrcadlo od anglických Orion Optics (strehl podle protokolu z ZYGO interferometru je 0,989!) s Hilux pokovením. Od Orion Optics je i sekundární zrcadlo, jeho držák a také uložení primárního zrcadla (devítibodové). Okulárový výtah je od MoonLite, tedy špičkový. Na dně boxu s primárem je ventilátor pro rychlejší temperaci, sekundár je vyhřívaný (Kendrick).

Autorem konstrukce je Michal Bareš (zde na fóru michal.b), materiál je překližka, třecí ložiska využívají kombinace hrubé strukturované lamino („ebony star“) + teflon. Michal se stále výrobě dalekohledů věnuje, a tak by určitě nebyl problém obrátit se na něj s potřebou jakýchkoliv dalších úprav.

Dá se složit do malého objemu (zhruba 50x50x30 cm + 130cm tyčky), takže doma zabírá minimum místa a také se pohodlně vleze do kufru snad jakéhokoliv auta. Celková hmotnost dalekohledu je tuším kolem 27 kg.

Složení na místě mi vždy zabralo tak 10-15 minut.

Důvodem prodeje je jeho dlouhodobé nevyužití. Za poslední roky jsem s ním byl pod oblohou jenom párkrát. Sice je možné, že v budoucnu budu mít na astronomii opět více prostoru, nicméně teď prostě leží ve skříni a to je škoda. Pokud se najde někdo, kdo by ho aktivně používal, mile rád mu ho prodám.

Cena by byla 50.000 Kč. Pro zajímavost, to je zhruba cena nové optiky v dané kvalitě… :)

Je skoro nezbytně nutné dalekohled vidět, osahat si ho, seznámit se s mechanikou. Vážného zájemce tedy mile rád pohostím u nás ve Vimperku :), anebo nabízím setkání v Praze.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Skládací dobson 350mm f/4.6, Orion Optics optika

#2

Příspěvek od MMys »

Takovýhle zrcadlo už dneska u Orionu ale znova nekoupíš :(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
cybertm
Příspěvky: 24
Registrován: 18. 08. 2014, 21:28
Bydliště: Jihlava
Věk: 38

Re: Skládací dobson 350mm f/4.6, Orion Optics optika

#3

Příspěvek od cybertm »

No a já čekám na náš 12" F4 u Orion Optics už 10 měsíců :x :D Asi Ti musí opravdu hodně překážet, že se ho chceš zbavit :)
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Skládací dobson 350mm f/4.6, Orion Optics optika

#4

Příspěvek od Tharos »

MMys píše:Takovýhle zrcadlo už dneska u Orionu ale znova nekoupíš :(
No právě. Fakt si myslím, že to je cenný kousek, a proto je škoda, že mi tu leží ve skříni. Nepotřebuji ho prodat za každou cenu, klidně ho tu budu mít zaparkovaný dál a občas ho provětrám, ale kdyby se našel někdo, kdo by ho vážně plně využil, budu fakt jenom rád… :)
cybertm píše:Asi Ti musí opravdu hodně překážet, že se ho chceš zbavit :)
Až tak nepřekáží. Prostě viz výše… :) Kdyby se teď v mojí garáži nějakým zázrakem například objevilo Ferrari, asi bych ho projel, ale pak bych ho stejně prodal… A tak, jako auto chce jezdit, tak i dalekohled určitě chce zachytávat světlo z vesmíru, nikoliv světlo z útrob mé skříně. :)
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Skládací dobson 350mm f/4.6, Orion Optics optika

#5

Příspěvek od Tharos »

Takže, dalekohled je zarezervován pro vážného zájemce. V příštím týdnu bych se s ním měl setkat…
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Skládací dobson 350mm f/4.6, Orion Optics optika

#6

Příspěvek od Tharos »

Takže dalekohled je opět volný. ;)

Zájemce si to přes víkend rozmyslel, ani jsme se nepotkali. Nakonec prý upřednostní menší průměr a quartz optiku proměřenou panem Rohrem. Také jsem pochopil, že by úplně nevyužil dobsonovskou konstrukci: nejspíš by dalekohled potřeboval upravit pro upnutí na eq montáž… Což chápu, že by mohlo být také komplikované.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Skládací dobson 350mm f/4.6, Orion Optics optika

#7

Příspěvek od Tharos »

Rezervováno pro dalšího zájemce.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Skládací dobson 350mm f/4.6, Orion Optics optika

#8

Příspěvek od Tharos »

Tak prodáno.

Přeji novému majiteli, aby mu dobson udělal minimálně tak dobrou službu, jakou udělal v minulosti mně! ;)
Zamčeno