prodám optiku na Cassegrain

Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: prodám optiku na Cassegrain

#16

Příspěvek od Cztwerec »

Tohle je na depozit, takže buď hvězdárna nebo někdo kdo do toho chce opravdu investovat... to jestli se to dál bude válet nebo ne je věc druhá :(
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

Re: prodám optiku na Cassegrain

#17

Příspěvek od Waldes »

Ja by som si na to konštrukčne trúfol, aj strojné vybavenie viac menej mám a čo nemám má sused. Pekne by to ukázalo na mojej montáži ako protiváha 315 komore ... zatiaľ tam mám len 110 refra. A aspoň by ma to donútilo postaviť normálnu pozorovateľňu. Ale sme dosť mimo tému...

Waldes.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: prodám optiku na Cassegrain

#18

Příspěvek od Cztwerec »

Jediné co ti na to mohu říct, do toho, ať to nezapadá prachem...
Lectorem iustus...
robil
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 02. 2018, 19:10

Re: prodám optiku na Cassegrain

#19

Příspěvek od robil »

Zdravím všech cca tisíc návštěvníků. Musím říct, že jako amatér, mající ve skříni ohromnou soustavu optiky Cassegrain, jsem se díky tomuto foru kontaktoval s mnoha zajímavými lidmi. Překvapila mě slušnost, se kterou se na různých forech člověk nesetkává. Dnes už se ze mě stal po věcných diskuzích na můj mail "odborník" :D
Nejprve jsem si myslel, že to po týdnu nechám nejvyšší nabídce. Pravda, že dosud nenašel nikdo odvahu. Koupil jsem to před 25 lety za 23 000 a i po letité inflaci za to dnes nechci víc, je to však optika, na kterou Vám nemohu dát záruku. Jo zjistili jsme, že hlavní zrcadlo má ohnisko 188 cm (poloměr zakřivení 376 cm)
"budiž tma"
libor M.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: prodám optiku na Cassegrain

#20

Příspěvek od MilAN »

Kdo vyráběl optiku ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
robil
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 02. 2018, 19:10

Re: prodám optiku na Cassegrain

#21

Příspěvek od robil »

nevím..
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

Re: prodám optiku na Cassegrain

#22

Příspěvek od Waldes »

Myslím si, že pri priemere 450 mm je už v podstate jedno kto to urobil! Neprichádza do úvahy žiaden obyčajný šprtal ale len niekto z pánov optikov ako bol napríklad pán Gajdúšek... Preto nechápem, že to ešte nikto okamžite nekúpil, najme pri cene 900€ mi to príde divné. A ešte jedná vec, myslím si, že rozhodne sa to kúpiť len človek, ktorý veci aspoň na toľko rozumie, že si to dokáže sám minimálne zbežne pozrieť napríklad ronchiho mriežkou. Ja som práve kúpil frézku inak by som po tom okamžite vyštartoval a pochybujem, že by mi predajca dosť dlho počkal.

Waldes.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: prodám optiku na Cassegrain

#23

Příspěvek od MilAN »

Waldes píše:. A ešte jedná vec, myslím si, že rozhodne sa to kúpiť len človek, ktorý veci aspoň na toľko rozumie, že si to dokáže sám minimálne zbežne pozrieť napríklad ronchiho mriežkou. .
Chtěl bych vidět génia, který se podívá z ruky Ronchiho mřížkou a dovede posoudit sestavu, o které vůbec nic neví, neví jak byla počítána , neví jak a z které strany byla korigována a nezná přesné sesazení.
Bez testů a proměření jsou to jen 2 zrcátka, o niž nebude mít nikdo tušení, jaká sestava z toho vznikne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 991
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: prodám optiku na Cassegrain

#24

Příspěvek od ok1in »

Nicméně, Libor píše jednu podstatnou věc:
robil píše:...Mám tady ještě rukopis k ustavení...
Otázkou je, co ten rukopis obsahuje, ale to už případní zájemci, kteří to jistě viděli, asi ví...
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

Re: prodám optiku na Cassegrain

#25

Příspěvek od Waldes »

To ok1on Presne tak, sú známe rozmery na zostavenie sústavy, okrem toho ja som nič nehovoril o testovaní sústavy, to sa bez optickej lavice dosť dobre nedá. Ja som hovoril a podla mojej mienky tak urobí každý, kto trochu rozumie optike o tom pozrieť si primárne zrkadlo, už z jedného pohľadu je jasné, či je to guľa, alebo nejaká kužeľosečka a odhadom približne aj aká, no a hlavne či to má nejaké zonálne chyby. To na prvé posúdenie úplne stačí! Kto aspoň raz videl Gajduškové krásne hladké krivky mi to potvrdí. Ak by tam bolo niečo roztrasené, nejako deformované a tak, tak nieje predpoklad ani o sústave nič dobré. No to by asi nezobrazilo saturnové prstence ako píše Libor, že s tým pozeral. Okrem toho dnešná cena samotných diskov skla tých rozmerov je už porovnateľná takže prípadné jemné upravenie kriviek pri prelešťovaní by ešte stále bolo akceptovatelné.

Waldes.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: prodám optiku na Cassegrain

#26

Příspěvek od MilAN »

To už jsme asi úplně mimo. Ale neodpustím si poznámku. Pohledem přes mřížku neurčíte vůbec tvar, jen to že je primár bez zón. A pokud by šlo o výrobek od p. Gajduška, jeho oblíbená sestava byl Dall Kirkham, čili 0,7 paraboly a proti němu kulový sekundár. Tam už pohledem nelze určit vůbec nic. Je to sestava, jak bude ukazovat, lze konstatovat až po sestavení a seřízení. teprve potom má smysl vzít mřížku nebo začít měřit.
Moje poznámka není určena na to , aby někoho odradila. Jen to , že je velký rozdíl posuzovat parabolické zrcadlo vs. 2 zrcadlovou sestavu amatérsky .To prostě nejde .Proto se také ty sestavy dokorigovávaly až v definitivním uspořádání.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

Re: prodám optiku na Cassegrain

#27

Příspěvek od Waldes »

To MilAN Len pre presnosť taká malá poznámka Dall Kirkham nieje 0,7 paraboly ale elipsa, kde excentricita je presne daná sústavou oboch členov. A práve naopak dá sa približne odhadnúť excentricita už pohľadom z pomeru zúženia prúžku teda šírky v strede a na okraji zrkadla. Samozrejme nie niekomu, kto mriežku drží prvý krát v živote v rukách.

Pre tých, čo sa nevyznajú v optike pár obrázkov aby videli o čom hovorím.

Takúto krásnu guľu som v živote videl na jednom Gajduškovom objektíve.
image002.jpg
image002.jpg (10.41 KiB) Zobrazeno 1529 x
Viac alebo menej deformované plochy
gavin_ron.jpg
gavin_ron.jpg (16.01 KiB) Zobrazeno 1529 x
TRO_30inch_polishing_7_1442mins_a.jpg
TRO_30inch_polishing_7_1442mins_a.jpg (34.87 KiB) Zobrazeno 1529 x
Pekná parabola pred a za ohniskom
ronchi-f8.jpg
ronchi-f8.jpg (22.48 KiB) Zobrazeno 1529 x
Inak mimochodom ak by to bola sústava Dall Kirkham, tým sa dá aspoň pravdepodobne určiť autor, pokiaľ mám informácie tak ostatní páni optici robievali skôr klasickú sústavu, teda parabola/hyperbola ...

Samozrejme nedá sa posúdiť sústava posúdením kvality len primárneho zrkadla, ale ak je kvalitné to, tak to napovedá, teda je vysoko pravdepodobné, že kvalitná bude asi aj celá sústava.

Waldes.
Naposledy upravil(a) Waldes dne 24. 02. 2018, 23:07, celkem upraveno 1 x.
robil
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 02. 2018, 19:10

Re: prodám optiku na Cassegrain

#28

Příspěvek od robil »

Koukám, že se tady rozvinula zajímavá diskuze. Zajímavý je, že zatím nikoho nenapadlo zamyslet se nad tím, kdo měl před 25ti lety hvězdádnu na Králickém Sněžníku. Asi vás není tolik, aby se takovýto Cassegrain tehdy utajil?
Libor
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: prodám optiku na Cassegrain

#29

Příspěvek od MilAN »

Samozřejmě, z těch patvarů to pozná každý, že to je špatně i na kosmetické zrcátko. Ale z posledního obrázku určit, že jde o parabolu, dokáže bez měření nebo autokolimace jen kouzelník. :)
P.S.: Na Gajduškově optice jsem viděl i jiné čáry, není třeba démonizovat, i když to byl ve své době machr
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: prodám optiku na Cassegrain

#30

Příspěvek od MilAN »

robil píše:Koukám, že se tady rozvinula zajímavá diskuze. Zajímavý je, že zatím nikoho nenapadlo zamyslet se nad tím, kdo měl před 25ti lety hvězdádnu na Králickém Sněžníku. Asi vás není tolik, aby se takovýto Cassegrain tehdy utajil?
Libor
To je samozřejmě zajímavá informace, škoda, že nejste ochoten něco napsat o optice a jejím původu jako prodávající. Což také o něčem vypovídá.
Pak se nedivte...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět