Newton Dobson 10" + slusna vybava - PRODÁNO

Zamčeno
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Newton Dobson 10" + slusna vybava - PRODÁNO

#1

Příspěvek od zbignieww »

Zdravim !

Prodavam jen a jen kvuli pokrocilemu veku a trabli se zdravim. Jsem prvni majitel, snazil jsem se ho vylepsovat po strance funkcnosti.
V zakladni vybave dobson ma samozrejme hledacek 9x50, redukce 2"/1,25", okular LET 28mm a krytky.
Oblast naproti okularoveho vytahu je vylepena cernou matnou tapetou dc-fix, rovnez vylepeny je obvod nad hlavnim zrcadlem. To jen kvuli
obtiznemu foceni takovych detaili.

Obrazek c.1
Bezne uskladneni v obdobi deficitu vhodneho pocasi. "Cepice" zhora, "ponozka" zespoda - zamezeni kominoveho tahu vzduchu s prachem
Obrázek

Obrazek c.2
Vymeneny standartni okularovy vytah Crayforda na kvalitnejsi nizkoprofilovy vytah Baader Steel track se zdvihem 30 mm . Tim jsem vyresil
problem ostreni z nastavcem binokularovym - zprva to byl nastawec William Optics + korektor 1.6x , ted je to MaxBright a prislusne korektory
1,7x a 2,6x. V pripade MaxBrighta opticka delka je 110 mm ( WO melo 100mm ) , ostreni je temer na doraz, ale vzdycky muzeme si pomoct
zvednutim hlavniho zrcadla o 8-10mm - pokud by to bylo zapotrebi...
Obrázek

Obrazek c.3
Pouzitim binonastavce s dvema okularami razem vznika problem vyvazeni soustavy. Vyresil jsem si to zhotovenim a pripevnenim hlinikoveho
krize s zavitovym sroubem, na ktery se na montuje vyvlozkovane 1,25 kg zavazi s cinky ! Namontovane protizavazi neni prekazkou pro
pripadne docasne postaveni tubusu na trave, betone atp ; nevycniva nad spodni okraj tubusu
Obrázek

Obrazek c.4
Vymenil jsem teflonove podlozky pro toceni v azimutu na valeckove lozisko, nabizene TS - em . Osvedcilo se mi bezezbytku, treci koeficjent
snadno se reguluje dotazenim nebo povolenim ustredniho sroubu
Obrázek

Obrazek c.5
Zhotovil jsem si velmi lehky a skladny stolecek pod zadek. Aretace nozicek na "cvak" do profilovanych nerezovych konzoli.
Krasne i rychle se s nim pozorovatel muze premistovat pri zmene azimutu. Vhodne sedatko od kola...
Obrázek

Obrazek c.6
Podstavec pro pozorovani s okna, balkonu, lodzii... Mnohokrat pozoroval jsem s otevreneho okna, ale podminky byly vynikajici : otepleny panelak a vyrovnane teploty venku a v byte. To se obcas stava. Nebyl problem s Rudou Skvrnou na Jupiteru, nebo Cassiniho delenim
na Saturnu !!!
Obrázek

Obrazek c.7
Sice mala vec - a potesi : hlinikova uchytka pro snadne navadeni dobsona
Obrázek

Obrazek c.8
Slunecni filtr s Baader folii a cloneni pro svetlo Venuse, Jupitera... ( ale moje oci nezaznamenaly zlepseni ) .
Je to zajimave, jak 4 slunicka splyvaji v jedno a kvalita obrazu velmi dobra ( rozliseni, kontrast ) - jen vetsi refraktory v tom ohledu jsou lepsi!
Samozrejme hledacek taky ma foliovy filtr !
Obrázek

Obrazek c.9
Pohled na opacnou stranu filtru a clony
Obrázek

Obrazek c.10
Zpusob na neotloukavani tubusu - vyuzita vnitrni krabice s puvodnim styropianem, jedna ruka drzi tubus a druha je k jinym ucelum : otevirani dveri bytu, vytahu, zase vhodovych dveri , do auta... atp atd
Obrázek

Obrazek c.11
Rukojet - detail
Obrázek

Z ohledem na miru vybaveni, ktera umoznuje okamzite komfortove vyuzivani dalekohledu -

CENA - 14000.- kc

Nepripada v uvahu zasilani jakymkoliv prepravcem ; prilis moc doplnku ! Jen odber na miste v Ostrave !

zbignieww :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Szkandi
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 01. 2018, 21:24
Bydliště: El Hierro, Kanárské ostrovy
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Re: Newton Dobson 10" + slusna vybava !

#2

Příspěvek od Szkandi »

Dobrý den, měl bych zájem. Můžete mi poslat info doplněné o triedr, který taky prodáváte? Ríky R.
Fascinován vesmírem, sbírám první zkušenosti...
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Newton Dobson 10" + slusna vybava !

#3

Příspěvek od zbignieww »

Zdravim a diky za zajem !

Co se tyka triedru, je to Sky Master 15 x 70 . Muzu udelat fotky a poslat mailem, ale podotykam : nevnese to nic noveho k vecy. Je jako novy !!! Cena 1700.- uz je pevna.
Pokud vazny zajem o dobsona s opravdu bohatym a klicovym pro propozorovani prislusenstvim trva - uvedomujes si, ze jen osobni odber v Ostrave ?

Jeste jednou pozdrav !

Zbyszek Walag
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Newton Dobson 10" + slusna vybava !

#4

Příspěvek od zbignieww »

Dobson s prislusenstvim PRODAN a pojede na trvaly pobyt na Kanary. Zavidim mu ! :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Zamčeno