Radioastronomie

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Radioastronomie

#16

Příspěvek od MMys »

Pokud chces neco opravdu bytelneho, ale jeste prenosneho, a hodit na to parablou, zkusil bych EQ6 (do 30 000). Synta k ni ted chysta dokonce i GO-TO (a ja taky), a cele se to pak vejde do 50 000,- Je to samozrejme Cina, ale podle mych zkusenosti dost slusna Cina Monta pouzivam i na fotografovani pres metrove ohnisko a po par upravach jsem plne spokojeny.

Na LXD55 zapomen. Taky jsem o tom uvazoval a po proceteni recenzi jsem z toho vystrizlivel.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Radioastronomie

#17

Příspěvek od robokop »

zajimave tema
je u nas amatersky realizovane nejake pekne dilko na ktere se je mozne jet podivat?

uz jsem uvazoval o nejake vetsi parabolce ale zatim to bude chvilku trvat uz jen kvuli tomu ze budu muset dostudovat nektere veci z elektrotechniky

ale uz jsem zacal pripravovat rodice na to ze jim zhyzdim zahradu
a vypada to realne
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#18

Příspěvek od Pavuk_ »

Len taka poznamka:
Na temu LXD55 by bolo vhodne zalozit specialnu diskusiu v ramci techniky.
Do sekcie Radioastronomia urcite nepatri.
Bol by som nerad, keby tato nova krehka tema nebola prevalcovana 10 stranami prispevkov o inych temach.
:nono:
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#19

Příspěvek od Pavuk_ »

Pavuk_ napsal: Len taka poznamka:
Na temu LXD55 by bolo vhodne zalozit specialnu diskusiu v ramci techniky.
Do sekcie Radioastronomia urcite nepatri.
Bol by som nerad, keby tato nova krehka tema nebola prevalcovana 10 stranami prispevkov o inych temach.
:nono:
sorry preklep:
Bol by som nerad, keby tato nova krehka tema bola prevalcovana 10 stranami prispevkov o inych temach.
:D
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Radioastronomie

#20

Příspěvek od SKYMASTER »

Pavuk_ napsal:

sorry preklep:
Bol by som nerad, keby tato nova krehka tema bola prevalcovana 10 stranami prispevkov o inych temach.
:D
:repuke: MEADE :repuke: :rotflmao:

Ted vazne, zalezi proste na tom co od toho cekas. Kvalita techto montazi je hodne podobna. Rozhodne zkus ztravit treba vikend u nekoho kdo to ma.

Jinak GOTO muzu doporucit, miluju ho a ja to mam i s GPS a to je dokonale :rotflmao: na vizualni pozorovani
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Radioastronomie

#21

Příspěvek od FunTomas »

SKYMASTER napsal:
:repuke: MEADE  :repuke:  :rotflmao:
Slova majitela celestronu... :-/ Len tak mimochodom ako si na to prisiel. Je to nejakym porovnanim parametrov oboch znaciek??

To vyzera na flamewar (linux vs. windows). To tu bude sekacka...
;D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Radioastronomie

#22

Příspěvek od FunTomas »

Len medzi nami. Ja nemam ani Meade ani Celestron a preto se mi to sumafuk, ale zvedavy som ... ;D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
waren
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 06. 2003, 17:13

Radioastronomie

#23

Příspěvek od waren »

Ahoj. Potřeboval bych poradit. Je možné provádět RA ve dne? Nebo obecně jaká pozorování, kromě pozorování slunce a měsíce, lze provádět ve dne. Zajímají mě především neoptické možnosti. Omlouvám se za stupidní otázky, s astronomií se skutečně teprve seznamuji.

Díííííky za pomoc :ears:
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#24

Příspěvek od Pavuk_ »

waren napsal: Ahoj. Potřeboval bych poradit. Je možné provádět RA ve dne? Nebo obecně jaká pozorování, kromě pozorování slunce a měsíce, lze provádět ve dne. Zajímají mě především neoptické možnosti. Omlouvám se za stupidní otázky, s astronomií se skutečně teprve seznamuji.

Díííííky za pomoc :ears:Nemas sa za co ospravedlnovat! Pokial su to otazky z oblasti astronomie, nie je sa za co hanbit.
Pozorovat cez den sa da okrem Slnka a Mesiaca aj planety a jasne hviezdy (ale o tom ti skor povedia ludia, ktory sa tomu venuju-myslim, ze ich par takych je aj na tomto fore).Co sa tyka neoptickych moznosti-v radiovom obore spektra:
doporucujem prestudovat: http://www.radiosky.com/faq.html
A este takto:Nechcem aby mojou predoslou odpovedou vznikol dojem, ze nema cenu robit RA cez den. Pre vacsinu pozorovani v tom nie je rozdiel.
Su vsak specialne pripady (ako som spominal) napr. cm vlny su pohlcovane H2O => zavislost na pocasi. Mimochodom aj na 2m (150MHz) "pocitis" utlm pri silnom dazdi. Pri lokalnej burke treba vsetko vypnut :P.
Slnko je tiez "very strong" takze nejaka slaba detekcia na nizsich frekv. nepripada do uvahy.
Este jedna poznamka k vyuzitiu 11GHz pasma ("satelity"). Treba ratat s rusenim od geostacionarnych druzic, idealne je modifikovat LNB (niskosumovy konvertor v ohnicku paraboly)- 10.7Ghz -12Ghz preladit na nizsie pasmo 10.4-10.7Ghz , ktore je celosvetovo vyhradene pre RA! (tie frekvencie takto "narychlo" neuvadzam presne).
Modifikaciu popiuje taktiez M.Fletcher (pozri predosle odpovede)
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Radioastronomie

#25

Příspěvek od SKYMASTER »

:-))) :repuke: MEADE

Jo je to neco jako LINUX vs. Windows, ale zkusenosti hovori za vse :-)

Skoc si na prazskou hvezdarnu a vyslov MEADE, skoc si na promenare, kteri rozchozovali MEADE na pozorovani atd.

Ja jsem presvedceny ze Celestron je lepsi a dokazte mi nekdo opak konkretne na necem :rotflmao:
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Radioastronomie

#26

Příspěvek od Mesuge »

Pavuk_ napsal:

1420 alias 21cm je trochu o niecom inom
Ahoj, tahle oblast me dost fascinuje - nemas nahodou nejaky dobry odkaz kde by se tahle problematika resila v nejake unosne fin. rovine?
Videl jsem par krasnych systemu ale vse zacina tak na $5k za komplet apod.. Ja vim ze si tuhle vodikovou mapu nasi galaxie ci dal muzu stahnout v profi kvalite z netu ale neni nadto si to sam merit doma a zamerovat na objekty podle libosti :ears:


http://web.haystack.mit.edu/SRT/dish.html



New "Ultra Cyber" 1.4 GHz Radio Telescope
===================================
1.4 GHz (1420 MHz) Ultra Cyber HYDROGEN LINE RADIO TELESCOPE
(trochu levnejsi system ale soft k tomu asi nic moc..)
http://www.nitehawk.com/rasmit/jml0.html


a vo co vlastne go>
Galaxy Map
(21-cm Hydrogen)
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Radioastronomie

#27

Příspěvek od Mesuge »

Tak jsem nasel ze se da pouzit i 4ghz pasmo cili i nejaky beznejsi soucastky ze satelitu. Jinak bomba je ze se daji amatersky hledat i pulzary! na 600mhz a na tech 1.4-4ghz zase prechody planet (Jupiter), hvezd, ramen nasi domaci galixie, cernych der i mlhovin - nastavi se napevno satelit a jen se pocka az v urcity cas 'obloha kolem nej dobehne' a v tom pruseciku se to zmeri a pak se vysledne interference treba na vystupu z grafu zprumeruje za nekolik dni apod.. Bohuzel zatim nemuzu najit nikde misto na webu kde by to cele nabizeli na stribrnem podnose tj. co nejpolopaticteji vysvetlena montaz apod.. Kdo vi at pls. poradi  :hi:
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#28

Příspěvek od Rudy »

Priemer paraboly je nasobok nejakej vlnovej dlzky, alebo cim vacsi priemer tym vacsi zisk?Myslel som ,ze by na zaciatok na experimentovanie stacilo nieco mensie(priemer cca 1 m).Mozno by to este uniesla nejaka seriovo vyrabana go-to montaz.Dalo by sa to ovladat priamo z pocitaca.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Radioastronomie

#29

Příspěvek od Mesuge »

No co jsem tak zatim videl tak smysl ma zrejme zacit jedine od 3m prumeru paraboly - rozhodujici je vzdy zisk v dB. To prichozi zareni je strasne male proto je dulezitejsi nez parabola celej ten elektrocajk jako odfiltrovaci obvody na lidsky zareni (radar, gps, iridium apod) a pak hlavne ten prijimac a zesilovac - ktery da se sumem >1dB zisk treba 30dB a ty jsou pekne drahy a nejvetsi palka je samozrejme ten prevodnik napriklad u vodiku z tech 1420Mhz na 70/144Mhz ktery se pak pres vicekanalovy8/12 A/D prevodnik ci obyc zvukovku zapoji do PC a pak se to sleduje na audio analyzacnich (frekvencnich) programech kterych je nastesti velke mnozstvi s mnoha funkcema (i freeware/shareware) takze poslouchani cernych der a pulsaru (pozor pulsar je ale na vodiku asi 4-5x slabsi takze kdo se chce specializovat jen na pulsary musi niz na 400-600mhz) v mp3 pak neni problem, muze to byt i pekna podivana :@ )




I kdyz treba u tech pulsaru to samozrejme nebude tak krasne silny signal co de stahnout z netu z tech profi vedeckych radio observatori.

Jinak na takhle velkou ci vetsi parabolu se montaz dela velice tezko - takze lidi to resi bud silou coz je drahe a nepresne  a nebo jak jsem psal jen nastavi a pockaji az objekt proleti v dany cas zornym polem paraboly.. Dalsi moznost kteoru zvazuju ted ja je pomyslny navrat k helix antene - setri misto, lepsi vaha/vykon ratio, da se vyrobit na kolene jednoduseji nez parabola a na webu je x navodu protoze to lidi pouzivaj na 2.4ghz wifi..


Jak je videt z obrazku staci alu blech, trubka
umela a drat medeny zem - navinout se to ovsem musi precizne - na webu jsou vzorecky jak to pro kazdou velikost a freq. spravne namotat => da se to postavit treba po 2 ci 4 do systemu jako ufo kanon a to uz je ten vykon oproti parabole znat. Vhodne jsou i kombinace tj. normalni parabola a v ohnisku je pak helix jako snimac.

Takovyhle helix ci dva dat na GOTO uz by nebyl problem. Myslim ze by ale uplne pro zacatek stacilo na zamerovani metoda snimani polohy pomoci mysich sensoru ktere se napoji na sw planetarium v pc a cele to muze byt na kovove ci drevene dobson montazi -> mysi tady zdokonalil uzivatel id: Zdenek ma to na svem webu navod..

PS problem s radioastronomii oproti astronomii ve viditelnem spektru je ze aby clovek neco videl nestaci "jen" rozlozit dalekohled a kouknout do okularu ale vse je dost komplikovane - zazemi v radioamaterskem bastleni pomerne nutnosti coz treba ja mam velice male cili s tim taky zapasim.
Taky je to relativne miniaturni hobby trh kde vse kvalitni je dost drahe a samobastleni je bohuzel velice individualni cili dost zmatek..  :P

Pekne schema co je vse potreba na vodik (1420mhz) je na SETI League - jsou tam i odkazy na schematka a prodejce tistakovych stavebnic - takze aspon neco.. Nektere komponenty jsou trosku naddimenzovane kvuli SETI takze staci jednodussi verze:

http://www.setileague.org/hardware/blkdiag.htm
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#30

Příspěvek od Rudy »

Som rad ,ze sme pokrocili o kusok dalej.S priemerom paraboly a zo ziskom v dB mas uplne pravdu ale ,ked som cital niektoru s poslednych diskusii v ktorej chce nejaky zacinajuci astronom poradit pri kupe dalekohladu tak postup je asi taky, ze zacnu pri triedry a na konci diskusie uz hovoria o 60 cm dobsone.Samozrejme, ze som si vedomy toho, ze cim vacsia parabola tym vacsi zisk (vid. Arecibo 305 m) a to nehovorim o interferometrii, kde sa vzialene radioteleskopy(aj niekolko 100 Km) namieria na ten isty objekt.

Som sice radioamater a vselico som si uz postavil ale zacal som ako sa hovori od "krystalky".Ja osobne by som bol rad, keby som "namieril" antenu trebars na Jupiter alebo Slnko a nieco by som "pocul" tak ako to robi Pavuk, ked pozera meteory zo sluchatkami na usiach.

S tym wifi to bol celkom dobry napad. Pozeral som to na webe.Je tam vela napadov aj vypoctov.Tak ze urcite sa to da vyrobit amatersky. Len ked tie Giga a Megaherze sa tak tazko meraju a su to 0.01 milimetrove zalezitosti.

Preto by som ja, ale to hovorim za seba ,zacal s antenou a s jednoduchym prijmacom a tie ostatne zariadenia ako filtre,prevodniky,konvertory adt. by som pridaval postupne. Zase by som to prirovnal k optickej astronomii, ked zaciname s dalekohladom a jednym okularom a postupne ... .

Rudolf

Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět