Stránka 1 z 1

Radioteleskop vs. interferometr

Napsal: 10. 07. 2016, 08:55
od Jan M.
Nedávno jsem  zde četl článek o čínském radioteleskopu.
Zajímalo by mně jaké možnosti poskytuje radioteleskop s tak velkým průměrem reflektoru oproti soustavě menších zařízení fungujících jako interferometr.  :-?

Radioteleskop vs. interferometr

Napsal: 10. 07. 2016, 10:50
od dvader
Při shodném ekvivalentním průměru to je výrazně menší náročnost při zpracování signálu (to ale asi v dnešní době již nehraje roli), potřeba menšího celkového území, které nesmí být ničím rušeno (a to je na již dost obydlené planetě celkem důležité) a určitě i lepší kvalita signálu (když není přijímací plocha rozbitá do kousků).

Nejsem na to zase tak velký odborník, ale řekl bych, že interferometrické soustavy se staví především pro získání co největší rozlišovací schopnosti a velké teleskopy pro získání co největší citlivosti.
On mne tu někdo jistě doplní/opraví.

Radioteleskop vs. interferometr

Napsal: 21. 07. 2016, 22:32
od J.Polivka
Velký radioteleskop jako ten nový čínský má výhodu v tom, že uživatel přesně ví kam hlavní svazek míří a nedochází k omylu odkud "signál" přichází. Nevýhoda velké pevné antény je, že míření je v omezeném úhlu, u Areciba jen + / - 20 stupňů od osy antény (v hodinovém úhlu otáčí anténou Země.
Interferometry mají výhodu v lepším úhlovém rozlišení, ale uživatel nemá jistotu, odkud "signál" přichází. Vyzařovací diagram interferometru má více maxim, jako hrábě. Pro jednoznačnost je potřeba zpracovat odezvu počitačem, navíc se část antén pohybuje při pozorování po kolejích. Tím se mění struktura vyzařovacího diagramu a odezvu počitač může "vyčistit".