Kytín

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petan123
Příspěvky: 139
Registrován: 02. 02. 2008, 19:18
Bydliště: Praha

Kytín

#1

Příspěvek od Petan123 »

Při hledání vhodného místa pro rychlý výjezd z Prahy směrem na jihozápad jsem si na Google Earth vyhlídl louku u Kytína je asi  20 km od Prahy. Vybíral jsem tak, aby byla co nejdostupnější a zároveň už dostatečne daleko od Prahy. A protože byla příznivá předpověď, tak jsem vyrazil a místo jsem testnul.

Dostupnost mě mile překvapila, protože podle map tam vede jen taková lepší polňačka, ale za sucha není vůbec žádný problém cesta je dobře udržovaná.

Odkaz na mapy: http://www.mapy.cz/#mm=FP@x=132602160@y=135089856@z=17

Pozorování je o několik řádů lepší než z Prahy, i když na severu ještě dost ruší. Dá se to naštěstí vyřešit tím, že se sjede níž na louku, a tam už nesvítí nic. To samé je i s Dobříšem na jihu. Směrem na východ vede silnice, kde občas projede nějáké to auto, ale naštěstí je tak dobře natočená, že světla nikdy neosňují.



Lokalita má nejlepší východ tam nesvítí skoro nic, západ taky ujde. Jih je celkem dobrej, ale až tak od 20°. Sever je hnus. Místy byla i tušit Mléčná dráha MHV tak 5-5,5. Je to srovnatelné tak s Ondřejovem. Podmínky ale nebyly buchvíjaké u obzoru byl takový zákal. Lokalita je také blýzko letiště, takže přelétá dost letadel.

Na mých stránkách je i 360° panorama s vysokým rozlišením a upraneným kontrastem. http://www.astro-foto.astronomie.cz/panoramata.htm

Pro někoho, kdo chce pozorovat nebo fotit, ale nechce jezdit buchví jak daleko a spokojí se s průměrnou oblohou je to dobrá možnost. Třeba se tam potkáme  :)
Canon 50D HEQ-5 SS  + N-150/750 + 9x50 hled. C6 ASI533MCPro
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Kytín

#2

Příspěvek od Slávek »

Přesně na tomhle místě jsem několikráte byl! SQM se tam pohybuje v maximech kolem 21 až 21,1 jen dodám, že dá sjet klidně až dolů k vesnici Chouzavá, protože v ní nejsou lampy veřejného osvětlení. Až tam zase pojedeš, napiš, jestli budeš chtít. Já teda teď jezdím za tmou až do brd - do Teslín, ale je to přeci jen hodina jízdy, takže tohle je dobrá alternativa.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Kytín

#3

Příspěvek od Slávek »

protože v ní nejsou lampy veřejného osvětlení.

tak bohužel už jsou. Jsou tam nově myslím 3 lampy veřejného osvětlení, s širokospektrálníma zářivkama. Jsou to takové ty absolutně nestíněné, nakloněné asi 40st. nahoru.
Odpovědět