Bulharsko

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Bulharsko

#1

Příspěvek od Slávek »

Zdravím všechny co se snaží najít co možná nejlepší místo na pozorování. Chtěl bych především nadhodit téma Bulharsko (kam často jezdím a znám to tam - i jazyk.) Jsem začátečník, ale vím, že ČR je až na pár míst ne moc povedená lokalita. Bulharsko je asi o polovinu větší a možná 2x míň zalidněné. Vůbec nemluvím o tom, že elektrifikace některých míst je (bohudík pro nás) velmi slabá a v oblasti balkánu je zalidnění minimální. Teoreticky je to ideální místo. Proto se chci zeptat na několik věcí. Je tu někdo, kdo by byl ochoten se tam vydat? (byl jsem tam teď v létě, ale bohužel léto na jihu evropy je dosti dusné a vzduch je plný nečistot. Dostupné autem jsou výšky až možná 2700mnm (ale ne každým autem) já osobně jsem byl zatím nejvýše 1600m (beklemeto, troyan pass) a vypadalo to tam téměř ideálně. Dá se tam jet každým autem a je to i daleko od měst apod. Myslím, že bulharsko má potenciál, ale nikdy jsem aktivně nejezdil po balkánu a hledal nejtemnější místa. Chtěl bych se proto hlavně optat, co si o tom myslíte - stojí to zato se tam (ale trochu naslepo) vydat? Dá se tam dojet autem za jeden den, ubytování není nijak drahé, znám jazyk a celkově se tam orientuju. Pro teoretiky nadhodím některá místa vhodná k pozorování: Beklemeto (1550m), Botev peak (2350m), Kamenitza (2880m) a Musala ( cca 3000m) Čekám na jakékoli připomínky, dotazy apod.... ještě dodám, že ideální podmínky jsou tam nejspíš na podzim, v zimě a na jaře. léto je (až na výjimky) dosti parné a dusné. Co myslíte?
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Bulharsko

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Hlavně nedopadni jako já popisuju tady - máš myslím naprostou pravdu, že léto není dobrá volba, každopádně je potřeba sledovat, zda nejsou další zdroje problémů, především přílivy prachu do atmosféry a lesní požáry.

Z toho, že jsem se vydal do Rumunska je asi zřejmé, že si myslím, že tohle je možná cesta - Bulharsko podle mě na tom bude velmi podobně - jak je to s tou výškou 2700 metrů? Čím se tam dá dojet? Kdy tam leží sníh? Zní to rozhdoně docela lákavě :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Bulharsko

#3

Příspěvek od MaG »

Je jasné, že v létě je balkán problém, dokonce si myslím, že jsme letos v Chorvatsku měli sakra kliku na počasí, zvláště když tři noci byly čisté a průzračné, což v červenci asi je velmi neobvyklé.

Ty místa v Bulharsku vypadaj fakt dobře, zvláště to první (Beklemeto) a taky to jižně od Sofie (Musala) by nemuselo být špatné. Osobně bych pro začátek volil to dobře dostupné Beklemeto a pokud tam by to stačilo, ani bych dál nehledal. Ale fandím tomu, rozhodně tam jeď, já se sice těžko mohu přidat, neb mi jen tak někdo volno nedá, ale rád bych veděl, jak to tam vypadá.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Bulharsko

#4

Příspěvek od Slávek »

Ahoj Honzo. S vyjetím nad 1500m v BG je občas problém. Znám místo kam se dá vyjet do výšky 2350m autem, protože by tam měla být vyasfaltovaná cesta, ale jinak vedou do vysokých míst ( nad 1850m) jen "polní cesty" nebo turistické stezky. Je to i z důvodu ochrany vysokohorských míst. Světelné znečištění je tam opravdu zcela zanetbatelné, ale pozor si musíš dát hlavně na rozptyl atmosféry. V létě ti nepomůže ani těch 1500m (kde jsem byl) svit hvězd se rozptýlý v atmosféře a namísto do dalekohledu to osvicuje vzduch, takže letní noci tam jsou jednoduše světlé. Jelikož tam mám i pár přátel, vždy se mi zastavuje až dech, když popisujou jak chodí v noci lovit a nesmí se podívat nahoru aby je neoslepovala mléčná dráha. (jde o podzimní lov prasat) a to je v nížině! za ideáních podmínek by byla "kamenitza", která má 2900m (což je skoro 3x víc než u nás tmou vyhlášená šumava) a je daleko od měst i vesnic nejspíš srovnatelná - nebojím se říct - třeba s Tenerife. Za takové inverze by to byla lahůdka. Bohužel dostupnost těchto míst je trochu neznámá, ale všchno určitě jde, když se chce :-)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Bulharsko

#5

Příspěvek od Slávek »


Přidávám foto z mého oblíbeného (ale bohužel málo navštěvovaného) pozorovacího stanoviště v Bulharsku.  Je vynikající hlavně nadmořskou výškou - cca 1600-1650m.n.m nejbližší město je cca 9-10-11km vzdušnou čarou, má cca 4000 obyvatel, ale jeho lampy jsou tak na 80- 90% cloněny okolními kopcy a vegetací. V bulharsku je taky časté, že polovina lamp ve městě nesvítí vůbec, nebo jsou plné mrtvých brouků a mají tak "přírodní" clonění, takže jeho rušivý element je naštěstí minimální. Dost vesnic v BG stále není elektifikováno, ale to se "bohužel" již napravuje a světelné mapy, kde je bulharsko skoro černé už moc neplatí. Léto - kdy tam jezdím - je v bulharsku (jak vidiíte na fotu i když tohle je už extrém) dosti dusné - zákal atmosféry, nízká průzračnost. Místo je ovšem vynikající svojí přírodní tmou, kterou neruší skoro žádné světelné znečištění. Místo je relativně odlehlé a nachází se v balkánském pohoří ve středním bulharsku. Dostupnost dobrá (silnice ok, trochu zvněný asfalt) v noci žádný provoz, ale vzdálenost po cestě je od nejbližšího města cca 35km! Viditelnost všemi směry asi taková jako na fotu - až na horizont, nebo i trochu za něj Největší nebezpečí je ale v této lokalitě (i když furt nízné) útok od medvěda, kteří na balkánu stále žijí. I když se pohybují spíše níže v lesích, není na škodu si dávat pozor Místo je za soumraku a ke konci noci větrné, bezvětří nebo mírný vítr tam je pouze ve střední části noci (cca jen 4-5h ale) kdy jsou teploty z okolí vyrovnané a pohybují se kolem 8-12st. Nejideálnější podmínky jsou tam zhruba na začátku podzimu a ke konci jara. V Zimě je cesta uzavřena a v létě je nízká průzračnost atmosféry.
výhody: nadmořská výška, minimální světelné sznečištšní, slušný seeing i v létě, žádné viditelné rušení jinými světly.
nevýhody: dostupnost (časově - nahoru se jede cca hodinu), v létě zákal atmosféry.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Bulharsko

#6

Příspěvek od Myzer »

Ja myslim, ze tie popisovane miesta nepochybne maju skutocne tmavu oblohu, ktorej kvalita kolise od priezracnosti a vlhkosti v atmosfere, co je v Europe bezne. Takze za priezracnych noci kludne Bortle 1 asi s minimom svetelneho znecistenia po horizonte.

Kedze som vsak pravu Bortle 1 videl viackrat, do Bulharska by sa mi asi nechcelo. Pre kvalitne pozorovanie stacia aj niektore miesta v Rakusku, ktore su ovela blizsie a kvalita oblohy je tam podobna. Pod TDS to uz vzdy bude viac alebo menej len esteticka zalezitost LP zdrojov na horizonte a od vysky povedzme 30 st. vyssie je ten prispevok svetla na pozadi oblohy maly, resp. uz skoro minimalny alebo ziadny v zenite, co by mi v praxi pri pozorovani dalekohladom nevadilo. Tym nechcem povedat, ze vidiet oblohu bez akehokolvek svetelneho zdroja na horizonte nie je uchvatne. Tolko len nazor z osobneho uhla pohladu.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Bulharsko

#7

Příspěvek od Slávek »

Ano, Rakousko je asi srovnatelné. Na tomto místě (příspěvek č. 4) je za ideálních podmínek spíš lepší Bortle 2, jednička to asi stejně nebude, protože na jiho-východ je asi 15-20 km daleko několik menších měst. Můj příspěvek o bulharsku bych rád v příštím létě rozšířil o další pozorovací stanoviště a můj návrh - vyjet do bulharska je spíš pro ty, co tam třeba stejně jezdí... jinak jet až tam jen kvůli focení (pozorování) asi smysl nemá. To místo, které jsem popisoval je výhodné hlavně v dostupnosti jakýmkoli autem. Mým dalším cílem je vyjet na vrch Mazalat - který je podobně odlehlý od měst a hlavně má 2200-2300m.n.m. myslím, že by to tam mohlo být zase o kus lepší. Bohužel nad 2000m již nejsou asfaltované cesty a tak se hodí auto s vyšším podvozkem a nejlépe 4x4. jediné místo kde by mohl být Bortle 1 je jižní bulharsko, oblast kolem vrchu Kamenitza (který má až 2850m) zhruba je to zde: http://www.mapy.cz/?query=#mm=ZRP@dm=@x ... 13472@z=10
ale i tam jsou cca 19-20km daleko již malá města. Nejblíže je těch asi 20 km (vzdušnou čarou) město Bansko, je ale asi o 1800m níže a má asi jen necelé 3000 obyvatel takže tam by Bortle 1 možný asi byl. Snad budu mít i do léta vlastní SQM abych sem dal konkrétní data.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Bulharsko

#8

Příspěvek od Slávek »

Tak a opět se hlásím s novými informacemi z Bulharska. Byl jsem tam teď o velikonocích a vyjel i na balkán ve středním Bulharsku do výšky cca 1600m (místo s fotkou popisované výše) z celkem tří návštěv jsem na vrcholek dojel jen dvakrát. Prvně ve výšce asi 1400m sněžilo a napadlo asi 15 cm sněhu, podruhé už jsem vyjel až na vrchol, ale těsně před vrcholem byla obrovsky hustá mlha i když se po chíli protrhala foukal extrémní vítr. To mě neodradilo a pokračoval těch asi 50m dál i výš, kde se kupodivu žádná mlha nevyskytovala a i vítr nebyl tolik znát (menší závětří) Tam jsem udělal svou asi nejlepší fotku oriona (viz. astrofoto.cz) Až třetí pokus (někdy koncem dubna) jsem se dostal s klidem až nahoru. Bylo ovšem zataženo vysokou oblačností a svítil měsíc. Co se týče SZ, tak je opravdu minimální. Jedině na sever je asi 11km daleko jedno město a za horšího stavu atmosféry je vidět u horizontu světelný gradient,který sahá tak do 25-30 stupňů. Všechny ostatní směry jsou vlastně nepoznamenané. Na východ i na západ kilometry daleko není jediné světlo (protože se tamtudy táhne balkán) a na jih je první vesnice asi 7km vzdušnou čarou daleko, pak je tam ještě další (asi 12km daleko), ale pak už opět začíná balkán. takže opravdu pochybuji, že by 2 vesnice, které jsou o 1200m níže mohly ovlivnit stav oblohy celkého jihu. Při tom druhém výjezdu jsem naměřil hodnoty dost kolísavé asi kvůli vlhkosti, která se měnila, jak se jí zachtělo. Minimální hodnoty byly cca 21,85 zato v maximech se rovnaly a asi 2x přeskočily hodnotu 22! (první měření ukazovala až 22,09), ale všim jsem si, že ty první hodnoty jsou vždy o chloupek vyšší. Jinak je toto myslím velmi pěkný bortle 2. Podoktnul bych ale i další důležitou věc pro toto místo. Musím se přiznat, že poté, co jsem vystoupil z auta, ucítil ten vítr a i viděl, že vlastně vůbec nic nevidím, jsem dostal strach! To není žádná milosrdná česká tma, kdy máte každých 4-5 km nějakou vesnici a všude je dost světla aby jste se alespoň zorientovali co kde je, nebo kudy jít.... zde byla tma jako v pytli Pro mne, jakožto pro Pražáka, celkem adrenalinový zážitek... Nebe ovšem lahůdka pohledět. Měl jsem problém rozeznat hlavní souhvězdí, protože všechny hvězdičky svítily tak silně, že zorientovat se dělalo trochu problémy. Kéž bych se tam mohl v létě vydat opět a už na konečně pořádné focení. Rád bych zde za AF vytřel zraky i zběhlým fotičům  ;D  ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Bulharsko

#9

Příspěvek od MaG »

Jak už bylo řečeno, klíčové budou atmosférické podmínky. To co popisuješ by sedělo na fakt, že mlhy zachytily světla z okolí a SQM i kvůli vlhku ukazovalo více než by ukázalo za průzračné noci. Fotky nicméně naznačují, že to byla dobrá obloha. Škoda že si necvakl nic bez filtru, třeba něco narychlo staticky když máš 30mm objektiv. Hlavně panoráma u obzoru, kde by byl vidět zákal, SZ ap.

Jestli budeš mít někdy chuť ještě lepší lokality jsou trochu jižněji. Zkus někdy zajet např. sem..

Velmi nadějná lokalita v jižním Bulharsku - zdá se být dostupná autem, 1550m třeba vyzkoušet!


Slávkova lokalita Beklemeto:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Bulharsko

#10

Příspěvek od Slávek »

To místo co ukazuješ znám, je ve výšce asi 1500m, ale je obklopeno lesy a vlkhost je tam celkem vysoká. I když to vypadá, že cesta je ok, nedá se říct, že by to byla alespoň horší česká okreska. místy asfalt není vůbec a na toto místo se jede ze Sofie až 7-8 hodin. Podmínkou je vyšší auto. V této oblasti je i přírodní rezevace a je tam hodně medvědů a těch se docela bojím, sám bych tam nejel Jinak tma je tam opravdu luxusní. Další lokalita, kde by možná mohl být horší Bortle 1 je zde: http://www.mapy.cz/?query=#mm=ZRP@dm=15 ... 333632@z=9
Výhody jsou: bezproblémová dostupnost autem do městečka Bansko (4000 obyvatel) a pak autem až k lanovce, která končí na vrcholu Todorka (2710mnm) na jih, západ a východ jsou první vesnice až 24km vzdušnou čarou daleko (nepočitalje pár vysokohorských, nejspíš vůbec neelektrifikovaných chat) Jedině na severu je to městečko Bansko (11-12km) je to ale spíš větší vesnice a je až o 2000m níže, Takže by opravdu rušit neměla vůbec. Pokud jsem měřil u nás z vesnice v nížině s SQM hodnoty až 21,55, z kopce u naší vesnice až 21,7 a u Beklemeto (troyan pass) až 22 (1600mnm) tak zde, ve výšce 2700m a mnohem, mnohem dál od světel měst a vesnic to musí být snad už dokonalost sama. Přidám pár fotek z toho Beklemeto, aby jste posoudili SZ. Bohužel jsem fotky udělal při svitu měsíce, ale za špatné atmosféry, ve které je SZ lépe znatelné.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Bulharsko

#11

Příspěvek od MaG »

Tebou odkazovaná lokalita je určitě velmi zajímavá - je to vysoko a je jen otázka, zda ta lanovka jezdí i mimo sníh. Pokud ano, pak vyvézt nahoru techniku by asi šlo. Tam bych se na noc rozhodně taky zkusil dostat, kdyby jsem věděl že bude jasná. I jen se spacákem a triedrem, že :-)

Tak uvidíš, omrkni to. Musíš jet na jedno místo víckrát aby se dalo něco posoudit.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Bulharsko

#12

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Martine, prosím tě, odkud bereš ty mapky ? Že je tam i český popis a jsou tak detailní..

Díky
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Bulharsko

#13

Příspěvek od MaG »

:-) Nezbývá než uveřejnit, už se ptal Slávek. V sekci Světelné znečištění - mapy jsem si svého času "vyžádal" výrobu map pro Google Earth!

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1466/60#73
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Bulharsko

#14

Příspěvek od Slávek »

Lanovka jezdí i v létě. Vozí turisty celoročně, nefunguje jen za špatného počasí. Bohužel poslední jede kolem 18hod a první až v 10 ráno. (dle informaci z minulého roku) zde je foto této lokality- jak vidno, po světelném znečištění snad ani památky :-)



a zde je foto z této oblasti z výšky přes 2700m. Nahoru se jede velmi pohodlně lanovkou.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Bulharsko

#15

Příspěvek od Slávek »



toto je foto z Trojánského průsmyku (beklemeto) výška 1600mnm, 17mm f2,8 30s, 1000ISO směr fotky - jihozápad
Povšimněte si, že i přes svit měsíce a nízké průzračnosti není nikde vidět typický oranžový gradient. Tímto směrem není žádné SZ.
Odpovědět