Rakousko - Taury, Edelweißspitze aj.

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Rakousko - Taury, Edelweißspitze aj.

#1

Příspěvek od kk »

Ahoj,

planuji vyrazit za tmou do Alp. Zatim uvazuji o sedle na male silnicce v Nizkych Taurach nad SANKT NIKOLAI IM SÖLKTAL. Parkrat jsem tam byl pred deseti lety. Dobra tma a zadne stavby. Nemate nekdo novejsi zkusenosti?

Druhy kandidat je parkoviste pod Wildspitze na ktere se vyjizdi ze Soeldenu. Tusim, ze to je cca 2900 mnm. Ovsem znam je jen pres den, v noci nevim zda neni dole zavrena zavora. Ale treba jsou i lepsi mista.

Procetl jsem vetsinu ostatnich prispevku tady, ale stejne jsem se rozhodl jeste zeptat timto tematem.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Rakousko - Taury či něco lepšího

#2

Příspěvek od Myzer »

Minuly nov som bol na 3 miestach.

1. Nockalm strasse - najlepsie pozorovacie miesto je asi na Eisentalgehohe (tusim tak sa to pise) vo vyske nad 2 000 m. Hore je chatka (kde uz vecer nikto nie je) a parkovisko, ak fuka silny vietor da sa schovat za chatku do zavetria. Ubytovat sa da aj u domacich priamo v parku, ja som bol asi 6 minut cesty autom od vrcholu. Ak nejdes na turistiku, tak prejdi mytnicu az vecer, uz sa nevybera poplatok a je to bezplatne.

2. Hochalpenstrasse - ako jedine (ale vynikajuce) pozorovacie miesto som nasiel na Edelweisspitze vo vyske 2 600 m, je tam parkovisko (kde v noci nikto nie je) a vysokohorska chatka (svetlom nerusi). Tiez su dole zavory, ale myslim ze prist vecer uz je v pohode a da sa prejst bez poplatkov

3. Sattleger´s Gasthaus na Emberger Alme - to je vo vyske 1 800 m a kazdorocne sa tam kona ITT. Pekny, ale mozno drahy hotelik s astro dekoraciou (mnohe astro fotky, plagaty po stenach, repliky dalekohladov, atd). Tiez maju dve observatoria, v jednom je 450 mm Dobson a v druhom nejaky Meade Cassegrain tusim, je mozne si to aj prenajat.

Na vsetkych miestach sa myslim da dosiahnut Bortle 2 v pripade pofrontalneho vyjasnenia a cistej oblohy (ziadny prach, para ani vysoka oblacnost v atmosfere).

Ak niekto pozna dalsie miestach v Alpach, rad by som o tom vedel, v buducnosti sa tam urcite este vratim.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Rakousko - Taury či něco lepšího

#3

Příspěvek od kk »

Diky, neco z toho vyzkousim a dam vedet.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Rakousko - Taury či něco lepšího

#4

Příspěvek od kk »

Ahoj,

tak jsem vyrazil a po pulnoci dojel. Mohu potvrdit, ze je tam opravdu tma :-). Jinak to byla bida. Celou cestu mazu pod hvezdami, ale po vyjezdu z Taurskeho tunelu jsem nejen lehci o 9,50 Eu, ale i pod nejakymi mraky. Nicmene jsem dojel na sedlo a trochu doufal, ze bude nad oblacnosti. Nebylo, naopak cele tusene udoli kolem Spitalu bylo plne mlhy co se zvedala a prudce hnala pres hreben. Cekal jsem hodinu, sjel dolu a marne couvl tak o deset km, a pak si zalezl do auta par hodin schrupnout.

To mi jako seznameni s Rakouskem zatim stacilo a druhou noc jsem byl na Mangrtu nad sedlem Predil. Ale to uz do tohoto tematu nepatri.

Jinak je silnice opravu volna, myto se vybira do 18.00. V noci je jen zakaz vjezdu motorkam.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Rakousko - Taury či něco lepšího

#5

Příspěvek od Slávek »

Tak jsem si podrobněji prohlížel mapy a hlavně google earth a moc se mi líbily 2 místa. je to hlavně: Tiefenbachgletscher - je to blízko městečka Sölden. Líbí se mi hlavně výškou 2800mnm a taky velkým parovištěm s na první pohled dobrým výhledem. To další a možná ještě lepší je: Edelweisspitze cca 2500-2600mnm kde v bližším okolí není snad jediné městečko, nebo zalidněná oblast. Určitě bych se tam rád podíval, ale mám trochu se bojím jestli říjen není už pozdě a nebude tam moc sněhu?
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Rakousko - Taury či něco lepšího

#6

Příspěvek od ladis »

Hochalpenstrasse bude od listopadu do jara uzavrena.

Rozhodne tam bude snih a je treba s tim pocitat. Prevyseni je neuveritelne a rozhodne doporucuji si ji nejprve projet v lete, at clovek vi, do ceho v rijnu jde!

Vice na grossglockner.at
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MicMaa
Příspěvky: 79
Registrován: 28. 10. 2009, 18:58
Bydliště: Bratislava

Rakousko - Taury či něco lepšího

#7

Příspěvek od MicMaa »

hochalpenstrasse je v noci zavreta, rampy su spustene, neda sa tadial prejst, otvaraju ju ju myslim o siestej a zatvaraju o osmej. hore na parkovisku je vyhlad s malym clonenim - najma na juh super. v noci som tam nebol, ale malo by to byt optimalne mieste. urcite by sa tam dalo aj prespat vonku, mozno nenepadne i v stane.
sw 254/1200 dobson,  delite 9mm, hyperion 13 a 24 mm, sw pl 5 mm, uhc a h-beta lumicon, bp vp 1-40%, ts #80A, #21
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Rakousko - Taury či něco lepšího

#8

Příspěvek od Myzer »

hochalpenstrasse je v noci zavreta, rampy su spustene, neda sa tadial prejst, otvaraju ju ju myslim o siestej a zatvaraju o osmej. hore na parkovisku je vyhlad s malym clonenim - najma na juh super. v noci som tam nebol, ale malo by to byt optimalne mieste. urcite by sa tam dalo aj prespat vonku, mozno nenepadne i v stane.
Na tom najvyssom parkovisku na Hochalpenstrasse - Edelweisspitze vo vyske 2600 m som toto leto v noci pozoroval (aj ked z mojho prveho prispevku tu to nie je asi zrejme) aj prespal v aute, horizont je tam perfektny, obloha tiez (mozno najlepsia aku som tu na kontinente videl, taka "europska" Bortle 2 urcite), chata svetlom vobec nerusi a jej majitel je v pohode clovek, na astronomov je tam zvyknuty a da sa s nim dobre pokecat. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MicMaa
Příspěvky: 79
Registrován: 28. 10. 2009, 18:58
Bydliště: Bratislava

Rakousko - Taury či něco lepšího

#9

Příspěvek od MicMaa »

to Myzer

tak to si ma velmi potesil, my sme dvakrat spali pri severnej brane. budem musiet nasvtivit tu oblast aj dalsie leto uz aj s dalekohladom a pri tom supnut nejake trojecky. neviem ale kam tie vsetky veci popcham.
nie je vsetko len o mape svetelneho znecistenia.
sw 254/1200 dobson,  delite 9mm, hyperion 13 a 24 mm, sw pl 5 mm, uhc a h-beta lumicon, bp vp 1-40%, ts #80A, #21
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Rakousko - Taury či něco lepšího

#10

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Edelweissspitze: kde každá jasná noc je malá starparty!

Chtěl bych předně poděkovat Myzerovi za jeho cenné rady, které nás vedly k rozhodnutí tam nakonec jet. Na místě nás čekala nejlepší obloha, jakou sjem v Evropě viděl, která se (pokud se člověk nedíval na sever ) mohla v klidu měřit s Argentinou. O věcech, co jsme tam viděli, se rozepíšeme postupně, Cassi má pěkný seznam toho, co jsme pozorovali. (Jen tak namátkou mě nadchly třeba další neznámé části Řas a detaily v Pickeringově trojúhelníku, relfexní mlhoviny u gammy Cas, Sh2-157 viditelá na první pohled, otevřená hvězdokupa NGC 6231 v deklinaci -41.5 a emisní mlhovina NGC 6537 v deklinaci -34 )

První ze dvou nocí ukazovalo SQM až k 21.6, druhá byla viditelně horší a i SQM nepřešlo přes 21.5. To, že první noc bude lepší, asi taky vyčíhli místní amatéři, takže se na vrcholku sešlo minimálně 5 skupin lidí, byly tam dva Dobsony okolo 40cm a jeden šílenec až ze Švédska s celooblohovkou, také se u nás zastavilo pár laiků a nechali si ukázat nějakou tu zajímavost. Místní sem jezdí skutečně často, takže tady každou dobrou noc lze někoho potkat a pěkně si popovídat. Světelně to není na vrcholu zcela dokonalé, i v noci po silnici někdo jezdí, a vidíte občas dálkovky, ale jinak paráda.

Pár praktických postřehů:

- je torchu problém, kde zůstat po pozorování. Já se v našem autě nevyspím ani sám, natožpak 4 lidi, a na vrcholu je od rána rušno a není tam žádné místo. Stanovat se nikde nesmí - bylo by možné si někde prostě kus pod vrcholem lehnout, ale bude na vás od rána pražit Slunce. My jsme sjeli skoro úplně dolu, kde je nad "Kehre 1" takové pěkné místečko, které je celý den ve stínu, ale je to blízko silnice a je tam hrozný hluk, hlavně od pomatených motorkářů. Tohle chce ještě vychytat.

- o volném vjezdu večer pochybuju, odjet se asi dá celkem snadno, ale oni stejně otevírají v 5, takže v tom není žádná krize. Ta mýtnice ale není největší překážka, tou je totiž silnice samotná. Je to nejstrmější kus asfaltu, jaký jsme kdy viděl, nahoru jsem musel jet velkou část za 1 a topit si, abych neuvařil, při cestě dolu musím alespoň jednou stavět a nechat chladnout brzdy (a i tak pěkně zasmrdí).

Pokud byste tam byli na víc dní, tak kvůli oběma výše zmíněným důvodům má docela cenu uvažovat o ubytování v chatě, i když je cena velká. Je totiž otázka, zda při cestách za volným spaním neutratí víc za benzín a nové brzdové destičky ...

Myslím, že jsme se s Petrem shodli, že mise byla splněna. Našli jsme ultimátní pozorovací místo, které, i když se zmíněnými logitstickými problémy, je snadno dosažitelné (i s nějakou tou zácpou jsme z Prahy byli za 8 hodin na vrcholku), a už nemáme moc motivaci zkoušet znova Rumunsko něbo něco podobného - tedy minimálně v létě, protože mimo pár měsíců je silnice neprůjezdná, takže něco na zimu si ještě najít musíme. Docela se klukům líbil Weinsberger Wald, kde jsme strávili jednu noc na cestě zpět (já jí prospal, bolela mě hlava).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Rakousko - Taury či něco lepšího

#11

Příspěvek od Tharos »

Velké díky za velmi inspirativní report. Jsem moc rád, že vám výlet vyšel takhle na 1*! 8-)

Coby jihočecha mě Edelweissspitze zajímá už od dob prvního Myzerova výjezdu a co tak čtu vaše zkušenosti, vypravit se tam asi skutečně má smysl. :)

Jak je to tam s větrem, dá se nahoře případně najít závětří?
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Rakousko - Taury či něco lepšího

#12

Příspěvek od Chef »

Tak to jsi mě docela navnadil, abych tam někdy vyrazil taky:-)
Kdy plánujete další výjezd?
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Rakousko - Taury či něco lepšího

#13

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »


Jak je to tam s větrem, dá se nahoře případně najít závětří?
Měli jsme asi celkem štěstí na bezvětří, druhou nco torchu foukalo, ale dalo se to. Závětří nahoře není, maximálně takové hodně pofidérní. Ale není nezbytně nutné být zrovna nahoře na Edelweissspitze, pokud si dokážeš vybrat nějaký směr a oželíš výhled na druhou stranu, tak se můžeš usadit někde trocnu níž na svahu.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Rakousko - Taury či něco lepšího

#14

Příspěvek od Myzer »

Dik, som rad, ze vam akcia vysla, tesim sa na fotky. Doplnim co som pisal minuly rok, planoval som stranky, ale zatial su dlhodobo v rekonstrukcii. :-[ Kde ste boli presne vo Weinsberger Wald? Ja som cez vikend prechadzal Triglavom v Slovinsku, je to takisto velmi zaujimave miesto a da sa dostat autom do nejakych cca 1600-1700 m.

Alpy 2009

Rakúsko je nádherná krajina a pravdepodobne tá najčastejšia akú som vo svojom živote navštívil. Už len minulý rok som tam bol 3-krát a vždy sa mi tam veľmi páčilo. Situácia, ktorú si možno mnohí pamätajú z deväťdesiatych rokov, kedy bolo potrebné na dovolenku nakúpiť dostatočné zásoby doma, pretože v zahraničí je draho, dnes už zďaleka neplatí a ceny potravín, služieb alebo ubytovania sa vyrovnávajú (ešte treba vyrovnať platy a kvalitu života), čo určite v budúcnosti podporí turistický ruch smerom na západ. Bez toho, aby som si musel otvoriť nejakého sprievodcu, je viac než jasné, že v "alpskej krajine" si veľmi dávajú záležať na ochrane životného prostredia (či v lesoch alebo mestách), čo je tam vidieť na prvý pohľad. Väčšina priemyslu je koncentrovaná v oblasti väčších miest a priľahlé okolie je prevažne rozdelené do súkromných rúk alebo chránené, čo tam vyľučuje stavbu tovární, skladov, automobiliek alebo budov priemyselných reťazcov. Ak si to porovnáme so situáciou na západnom Slovensku, kde sa predovšetkým v období transformácie stavalo v štýle "hlava na hlavu" bez rozmýšľania, je situácia ohľadne svetelného znečistenia oveľa priaznivejšia, dokonca možno najlepšia v celej strednej Európe. Povzbudením v inak pesimistickej dobe „presvetlenej“ dobe je tiež nádej, že to tam tak minimálne v najbližšej dekáde aj zostane.

Okrem Weinsberger Waldu s najbližšou skutočne tmavou oblohou od BA (3 hod cesty autom), kde sme boli minulý rok, sa moja pozornosť tentokrát upriamila západnejšie do Álp. Pôvodný zámer bol predovšetkým turistický a dohodol som sa na ňom už dávnejšie s Jurajom Hanzlíčkom. Výjazd koncom júla 2009 bol veľmi operatívny a závisel podľa počasia, takže akonáhle sa meteo situácia ukazovala ako priaznivá, bookovali sme dovolenku. Pretože sa nám nepodarilo do auta "vybaviť" tretieho človeka, viezol sa s nami pohodlne aj 250 mm Dobson a akcia počas novu Mesiaca nadobudla tiež charakter cesty za tmou. Na trase sme totiž mali aj niektoré významné pozorovacie lokality a nakoniec som si z Rakúska odniesol výrazne viac, než som pôvodne predpokladal. Piatková večerná búrka, rýchly studený front a následne prichádzajúca tlaková výš vyčistili atmosféru a sľubovali perfektnú priezračnosť pre nasledujúce noci. Zmieniť sa na tomto portáli stačí predovšetkým o troch lokalitách, ktoré sa určite ocitli v hľadáčiku mnohých astronómov v poslednom období. Dúfam teda, že v ďalších odsekoch nájdete inšpiráciu a cenné informácie, aby ste v budúcnosti nemuseli cestovať do úplne neznámeho prostredia.

Nationalpark Nockberge

Do tohto cieľa sa z Bratislavy dostanete po diaľnici smerom na Villach, cesta vám zaberie zhruba 5 hodín. Pri vstupe do Nockbergov narazíte na oboch stranách cesty na búdky s vyberaním mýtneho 14 EUR na deň (cesta je otvorená od mája do októbra), ktoré však platíte len v určitý čas cez deň. Skoro ráno a večer tam už nikto nie je a vstup je voľný, takže si v noci môžete vychutnať absolútnu samotu. Vrátnik (my sme tam išli aj na turistiku) na nás vyrukoval s veľmi dobrou angličtinou a po zoznámení sa s našim cieľom "niekde hore v noci pozorovať" v tom nevidel žiadny problem. Parkom totiž vedie 34 km dlhá Nockalmstrasse, nádherná vyhliadková horská cesta s dvomi vysoko položenými sedlami - Schiestelscharte (2024 m) a Eisentalhohe (2042 m). Práve tieto sedlá sa ukázali ako dve najoptimálnejšie pozorovacie miesta na Nockalme. Pretože na Schiestelscharte sa nachádza nejaký penzión a je tam mierne zakrytý výhľad na juh, zvolili sme nakoniec Eisentalhohe, čo sa ukázalo ako správne riešenie.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Rakousko - Taury či něco lepšího

#15

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Kde ste boli presne vo Weinsberger Wald? Ja som cez vikend prechadzal Triglavom v Slovinsku, je to takisto velmi zaujimave miesto a da sa dostat autom do nejakych cca 1600-1700 m.
Koukni se do příslušného tématu, je tam odkaz s mapkou :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět