Sedlčansko

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 12. 2005, 18:21

Sedlčansko

#1

Příspěvek od Venda »

V letních měsících jezdím občas kousek od Sedlčan na jih směr Vysoký Chlumec a Petrovice.Je tam super tma.A lokality dobře přístupné autem.
Zimu trávím pod kopulí hvězdárny.Nehrozí námrazy a člověku je relativně tepleji.
Venda Sedlčany
Meade Schmidt-Newton 254/1016 +  LXD 75,Coronado PST 40/400,Meade APO refraktor ED triplet 80mm,Triplet Binár 20x80 APO,LPI Meade,Binár 7x50.A další nezbytné příslušenství za mnoho peněz :-) .
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedlčansko, Příbramsko, Dobříšsko

#2

Příspěvek od Zbych »

Županovice: 49.7075336N, 14.2876267E (zadal jsem dle mne ideální flek), https://mapy.cz/s/34yNG.

Opravdu nádherný výhled do všech směrů na kopečkovitou krajinu (jen západní obzor je trochu za stromy, ale nic hrozného). Dole za řekou k jihu doslova jen pár pouličních světel. Co mne překvapilo, Sedlčany vůbec nesvítily, na sever je trochu vidět asi Nový Knín. Byl jsem se tam ale podívat za svitu Měsíce, takže poreferuji, až bude úplná tma.

Cesty jsou obecní, louka (trvalý travní porost) rozkouskovaná se spoustou majitelů. Není tam zákaz vjezdu, tedy alespoň na tu louku ne, štěrkovou cestou jsem nechodil. Seznam panorama dojel až před louku, dá se v pohodě jet po louce souběžně se štěrkovou cestou, pohled na tu louku: https://mapy.cz/s/34yTf.

Zajímavosti:
• Vyplatí se tam zajet za světla, protože když se sejde louka směrem ke skalám k řece, je na skále nádherná vyhlídka, kde je možno pozorovat cvrkot nejen na vodě pod vámi.
• Z kopce směrem cca na jihovýchod je pěkně zřetelně, i bez dalekohledu vidět kopule hvězdárny Josefa Sadila v Sedlčanech.
• Od jara do října jsou tam slyšet i vidět celkem vzácní skřivani lesní. Zpívají i v noci!

Jsou tam i jiná místa na polích bez problémů přístupná, ale toto je asi nejlepší. Máme tam chatu, takže to tam mám prochozené, a obloha tam byla vždy parádní. Žel se tam dostanu max. 1x do roka, ale po tom, co už mohu vozit v autě dalekohled, návštěvnost asi zvýším.

Dovolil bych si kvůli vyhledávání téma rozšířit na Příbramsko, Dobříšsko.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Sedlčansko

#3

Příspěvek od vla »

Nějak nechápu proč se má jezdit po louce, když je vedle cesta. Ta louka je tam nejspíš pro pěstování trávy a nikoli proto, aby si nějaký ...... na ní vyjel cestu. Končí zpravidla vyhnáním od některého majitele (v mém případě i jen používání cesty), případně závorou a jeden majitel si kdysi dal práci a osadil i zákazy vjezdu. Takže dle mě je dobré chovat se na cizím maximálně ohleduplně, pak se lze dost často s majiteli dohodnout. Viz klíč Suchomasty a povolení Požáry.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedlčansko, Příbramsko, Dobříšsko

#4

Příspěvek od Zbych »

Nevím proč je tam souběžně vyjetá ještě jedna cesta na louce, ale je tam i když není výrazná. Ovšem na té půdě (to snad ani není půda) se snad ani nic nedá pěstovat, to bys musel vidět. Co jsem ale viděl na toulkách přírodou, obvykle tyto cesty stranou vznikají tak, že je původní polňačka v hrozném stavu, že si někdo vyjede cestu raději vedle, když se to vybízí. Třeba to bude i tento případ, ten štěrk na té cestě vypadá docela nově.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Sedlčansko

#5

Příspěvek od vla »

Problém je v tom, že se jedná o cizí pozemek, takže bychom se na něm měli chovat ohleduplně, jezdím pravidelně na jedno takové místo a kdysi tam byla cca 3 m široká cesta v délce cca 750m, dnes je tam 15-20 m široké několika cestí, protože když je trochu jedna vyjetá vyrobí se vedle druhá, třetí atd. je to zřejmě lepší než jet pomaleji. Pakliže mám nějakou louku a na ní cestu, která nenese plodiny 3x 750m , nebo 20x 750 je to už trošku rozdíl. Proto reaguji na to je tam možné jezdit po louce vedle cesty, jsme tam hosté a měli bysme se podle toho chovat. V Praze se pozorovat nedá, jezdím na venkovní stanoviště a již několikrát jsem měnil kvůli zákazu majitele, i když se snažím i po ostatních uklízet odpadky, které zůstavají po návštěvách, stačí jeden dva obaly od sušenek, třeba i omylem zapomenuté či vypadlé z auta, kapsy atd. a majitelé to velmi nepříznivě vnímají.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedlčansko

#6

Příspěvek od Zbych »

Však ano, každý by se měl chovat nejlépe jak umí bez ohledu na to, čí co je. Je to jen popis situace, jaké jsou tam cesty a jak to tam vypadá – kdo jak místo využije žel neovlivníme. Ale myslím si, že tam zrovna nával nebude a pokud se tam někdo někdy vůbec podívá, budu rád za zprávu.
Odpovědět