Hledání tmavé oblohy v ČR

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Hledání tmavé oblohy v ČR

#1

Příspěvek od Tharos »

Tak od dnešního pozorování jsem (bohužel) nakonec upustil, nejsem na tom totiž zdravotně zrovna nejlíp a řekl jsem si, že další noc už to nebudu pokoušet...

Myzer: Weinsberger Waldu centrální Šumava podle mě šlape na paty. Podařilo se mi od nás pozorovat Stephanův kvintet v 200mm Newtonu a můj popis toho, co jsem viděl, se skoro rovnal MaGovo popisu, který jej pozoroval také 200mm dalekohledem právě z Weinsberger Waldu. Na čarodějnici si od nás chci opravdu posvítit... Včera jsem před koncem pozorování s SQMkem naměřil (po zprůměrování) 21.55 MSA, což by mohlo stačit...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Hledání tmavé oblohy v ČR

#2

Příspěvek od Myzer »

Tharos napsal: Myzer: Weinsberger Waldu centrální Šumava podle mě šlape na paty. Podařilo se mi od nás pozorovat Stephanův kvintet v 200mm Newtonu a můj popis toho, co jsem viděl, se skoro rovnal MaGovo popisu, který jej pozoroval také 200mm dalekohledem právě z Weinsberger Waldu. Na čarodějnici si od nás chci opravdu posvítit... Včera jsem před koncem pozorování s SQMkem naměřil (po zprůměrování) 21.55 MSA, což by mohlo stačit...
Vsetko od 21,5 MSA ma zaujima. Gratulujem, mozno si objavil najtmavsie miesto v CR. Pozrel som si (instinktivne) stranku http://www.skyquality.com/ a polohu tej lokality a vyzera skvele, nadmorska vyska 1100 m je super. Jedine Weinsberger Wald ma mozno este redsie osidlenie a mnohe obce tam su vlastne len izolovane statky (bez poulicneho osvetlenia). Avsak porovnatelne a podobne su urcite a na Carodejnicu mate myslim dobre sance. :)

P.S. Myslim, ze MaG tam vtedy kvintet pozoroval 250 mm Dobsonom. ;)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hledání tmavé oblohy v ČR

#3

Příspěvek od MaG »

Ta Šumava je zajímavá i tím, že tam prvidelně bývá hodnota nad 21,40 nebo dkokonce 21,45. Navíc se tam s prominutím k rakouským kolegům nemusm ptát jak blbec, když se chci jednou za rok podívat na oblohu. Myslím, že bude vhodné tu Šumavu navštívit a podle toho se uvidí. Podle Myzerových měření z Chile začínám víc věřit SQM než SQM-L, který vykazoval velké výkyvy.

Jinak k tomu Rakousku - vážně to byla 250mm? To se divím, měl jsem za to že to byla dvoustovka.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Hledání tmavé oblohy v ČR

#4

Příspěvek od Tharos »

Myzer: Ono to místo spíš "objevilo mě", o pár kilometrů vedle jsem se narodil :), ale za gratulaci děkuji :).

Jinak Šumava asi opravdu v ČR vychází nejlíp. Na základě všeho (má pozorování a měření plus pozorování a měření dalších lidí v jiných lokalitách) začínám vyvozovat následující: Nejlépe v ČR vychází pravděpodobně Šumava. Ta má výhodu i v celkově vysoké nadm. výšce a poloze nad většinou inverzí. Pak mi připadá, že v těsném závěsu jsou horské oblasti v západních čechách, kde pozoruje Michal. Připadá mi, že za skutečně výborných nocích je rozdíl nepatrný, ani ne Bortle stupeň. Ten rozdíl by nejlíp zhodnotil on sám, protože u nás byl, zná to tady a zažil tady slušné podmínky. Pak podle mě následují Jizerky (kde ale bohužel už dost ruší velká města na severu) a ostatní česká pohoří. Jak je na tom Vysočina, která by mě taky docela zajímala, nemám bohužel žádné reference :(.

Do Weinsberger Waldu bych se moc rád někdy podíval, nemám to až tak daleko. Sice neplánuji, že bych tam jezdil častěji pozorovat (přece jen by to bylo ježdění sta kilometrů pro rozdíl třeba 0.5 MSA...), ale strašně rád bych tu lokalitu porovnal právě se Šumavou. Jenom mě mrzí, že z jedné jediné návštěvy pochopitelně nebudu moci vyvodit žádný objektivní závěr :(, vím, jak jenom u nás kvalita oblohy podle počasí kolísá...

Jinak další kvalitní oblohou v Jižních čechách by mohl být bývalý Boletický vojenský prostor (kousek od Lipna), taky bych se tam moc rád někdy vypravil na průzkum. Možná by to šlo spojit s tím Rakouskem, je to skoro cestou :).
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Hledání tmavé oblohy v ČR

#5

Příspěvek od Tharos »

MaG napsal: Jinak k tomu Rakousku - vážně to byla 250mm? To se divím, měl jsem za to že to byla dvoustovka.
Tak to jste mi hodně zvedli sebevědomí ;D. Tenkrát jsem jej pozoroval pod oblohou 21.51 MSA.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Hledání tmavé oblohy v ČR

#6

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tharos napsal:
Jinak další kvalitní oblohou v Jižních čechách by mohl být bývalý Boletický vojenský prostor (kousek od Lipna), taky bych se tam moc rád někdy vypravil na průzkum. Možná by to šlo spojit s tím Rakouskem, je to skoro cestou :).

Pozor, ten prostor NENÍ bývalý ani omylem! Tam se nevyplatí jen tak vjet a pak koukat:)

Jinak ta Šumava mě taky zajímá, ale nechtěli bychom debaqtu o ní rozvíjet třeba ve vlákně o ... pozorovacích místechj na Šumavě?:) Poslal jsem tam prospektivně dotaz s cílem inicializovat tento přesun:)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Hledání tmavé oblohy v ČR

#7

Příspěvek od Tharos »

Doplnění k méme příspěvku ve 22:28:30. Tady je ten vojenský újezd Boletice. Je to několikakilometrový "flek", kde podle všeho taky nic není a nadmořská výška taky není úplně nejhorší (nejvyšší vršky kolem 1200 m.n.m., použitelné louky tak 900 m.n.m.). Zajímalo by mě, jestli už tam bude nějak zásadně citelný vliv Českého Krumlova. Mám stopro v plánu to tam někdy navštívit...

Edit: Aha, tak s tou "bývalostí" jsem se seknul ;D.

Jinak ohledně přesunu, ono Šumava už se tu na pár místech řešila... Stanovišť se tu dá vymyslet hodně (tzn. dalekohled se tu dá zapíchnout za spoustě luk :)) a kam jezdím já je vidět z mých měření. Každopádně vás tímto všechny zvu na Šumava StarParty, kterou pořádáme na Filipově Huti, což je lokalita opravdu perfektní. :)

Edit 2: Honzo, a já jim to tam stejně proměřím - navlíknu maskáče, neprůstřelnou vestu a když na mě namíří samopal, tak budu o SQMku tvrdit, že to je dálkové ovládání k náložím pod jejich nohama a ať odloží zbraně ;D.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Hledání tmavé oblohy v ČR

#8

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tharos napsal:
Edit: Aha, tak s tou "bývalostí" jsem se seknul ;D.
Potom se omlouvám za SZ:)

(tzn. dalekohled se tu dá zapíchnout za spoustě luk :))To ale neřeší problém jak tam ten dalkohled dopravit - ty prostě někde zastavíš a pozoruješ, nikdys neměl potíže? Ono totiž minimálně na území parku, kde je většina vyvýšených lokalit, se na kraji silnice stát nesmí. Ale jestli to není problém, tak je to supr.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Hledání tmavé oblohy v ČR

#9

Příspěvek od Tharos »

Z vlastních zkušeností mohu říct, že není... Třeba o tom, že by některá parkoviště byla časově omezená, přiznám se ani nevím :). Trošku provokace by byla parkovat opravdu někde v zákazu vjezdu, ale když někdy v takových oblastech třeba jezdím na kole, stejně tam potkávám zaparkovaná auta běžně (houbaři a podobně). Ještě se mi nestalo, že by se tu o mě v noci někdo někdy nějak zajímal...
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Hledání tmavé oblohy v ČR

#10

Příspěvek od ladin »

S Jizerkama je to, zatim zda se, v zime bida. Dneska jsem objel s Viktorem a Honzou kus severnich Cech. Zacali jsme kousek od Mikulasovic, kde dle map svetelnyho znecisteni by melo byt podobne LP jako v Jizerkach. U obce Kopec v blizkosti hranic ukazoval SQM 21.0 MSA, stejnou hodnotu jsme namerili v Kytlici pri ceste k Liberci. Na stanovisti v Jitrave u  Liberce bylo 20.88 (Je to kousek od Janova Dolu, dal od Liberce). Dal jsme frceli pres Jizerku, kde maximalni hodnoty litaly mezi 21.03 az 21.08, na Rozdroze. To vychazelo dnes zde nejlip. Hodnoty mezi 21.10 az 21.20. Potom co jsem zde vidaval na podzim, je to bida a to i presto, ze atmosfericky podminky byly dnes skutecne vynikajici. Proc tomu vlastne tak je... Pri sjezdu do Swieradova zdroje po levy ruce vyrostla nova, dlouha, sjezdovka. Konci v nadmorsky vysce 500, 600 metru, ve 3 rano byla cela osvetlena, aby v dolni ctvrtine jely na plnej vykon 2 snezny dela. Dalsi sjezdovky se zasnezujou na cesky strane. Kdysi jako malej kluk jsem pri pravidelnejch navratech z Tater krapet litoval toho, ze ty nase kopce nejsou spicatejsi. Ted bych dal prednost krivkam pozvolnym.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Hledání tmavé oblohy v ČR

#11

Příspěvek od Myzer »

MaG napsal: Ta Šumava je zajímavá i tím, že tam prvidelně bývá hodnota nad 21,40 nebo dkokonce 21,45.
Ano to su zaujimave hodnoty, navyse ked sa tam da namerat 21,5, svedci to o skutocne tmavej oblohe minimalne v zenite 15-20 stupnov. Avsak udaje je dolezite tiez spravne interpretovat, pretoze na meranie posobi mnozstvo faktorov (vysoka oblacnost, vlhkost, atd.). Okrem toho tmavost oblohy je len jednym dolezitym faktorom pozorovacich podmienok, este su tu seeing a extinkcia (ale to uz je o inom).

MaG napsal: Podle Myzerových měření z Chile začínám víc věřit SQM než SQM-L, který vykazoval velké výkyvy.
Uvediem jeden priklad z 22.11. System merania - prve meranie v zenite, dalsie styri so stredom vo vyske 70 stupnov v styroch roznych smeroch (sever, juh, vychod, zapad).

Prve meranie o 23:30 hod - MW viac menej kolom dokola nad obzorom, mozno na vychode uz vo vyske 40 stupnov (takze neovplyvnovala prilis merania vo vyssich vyskach vo vsetkych smeroch), juzny galakticky pol v zenite.

Klasicky SQM: 21,69; 21,63; 21,64; 21,66; 21,65
SQM-L: 21,68; 21,70; 21,42; 21,46; 21,53

Vyrazny rozptyl hodnot SQM-L. Predpokladam ze svetlejsie hodnoty su sposobene pritomnostou MW na vychode a asi aj zodiakalnym pasom prechadzajucim cez celu oblohu s najvyssim bodom 60 stupnov. Ziadna hodnota vsak nebola ovplyvnena umelym svetelnym znecistenim.

Druhe meranie o 2:30 hod, kedy uz MW vystupovala vysoko.

Klasicky SQM: 21,49; 21,38; 21,46; 21,47; 21,53
SQM-L: 21,06; 21,15; 21,31; 21,37; 21,41

Zaujimavy je pokles vsetkych hodnot (v dôsledku jasu MW), aj ked inak skvele pozorovacie podmienky sa paradoxne od vecera este zlepsili. SQM-L vykazuje opat vacsi rozptyl, pretoze meria mensiu cast oblohy, takze je meranie viac ovplyvnene tym, ci je namiereny do MW alebo oblasti galaktickeho polu.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
kryten
Příspěvky: 14
Registrován: 01. 03. 2008, 15:13

Hledání tmavé oblohy v ČR

#12

Příspěvek od kryten »

Dopručuji toto místo, je tam jen obyčejný zákaz vjezdu do lesa a po cca 400metrech se otevře louka a lesy kolem, v zimě ruší jen skiareál Lipno, jinak nejsou směrem na jih větší světelné zdroje, vzdálenost z Č. Krumlova je asi 15 km, tj. 10-15 min jízdy.

http://amapy.atlas.cz/mapa/pozorovaci-misto-1
Drbohlavson 300/1500, Vixen VMC 110L, okuláry Baader Hyperion 21, 8,      Tele Vue  Nagler  16,  Ethos 13, Nikon 10x50,  filtry 1,25´´ Astronomic UHC Profi, OIII, AstroSolar folie Baader,
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Hledání tmavé oblohy v ČR

#13

Příspěvek od michal.b »

Toto vlakno rozdelim a presunu do pozorovacich stanovist.

Tharos napsal:
Jinak Šumava asi opravdu v ČR vychází nejlíp. Na základě všeho (má pozorování a měření plus pozorování a měření dalších lidí v jiných lokalitách) začínám vyvozovat následující: Nejlépe v ČR vychází pravděpodobně Šumava. Ta má výhodu i v celkově vysoké nadm. výšce a poloze nad většinou inverzí. Pak mi připadá, že v těsném závěsu jsou horské oblasti v západních čechách, kde pozoruje Michal. Připadá mi, že za skutečně výborných nocích je rozdíl nepatrný, ani ne Bortle stupeň. Ten rozdíl by nejlíp zhodnotil on sám, protože u nás byl, zná to tady a zažil tady slušné podmínky.
No, ja bych rekl ze ty moje stanoviste jsou preci jen znatelne horsi. Zatimco na Sumave je obloha dobra ve vetsine smeru az skoro k obzoru, tak na mych stanovistich je obloha dobra v zenitu, ale ve vetsine smeru jsou zretelne svetelne cepice. Hodnoty jasu oblohy mam prumerne o nejake 0,1-0,2MSA horsi. Sumava je nad prizemnim humusem, ja jsem vetsinou jeste v nem, to same plati o inverzich. Sumava je velke souvisle uzemi (desitky km) s ridkym osidlenim bez vetsich obci, to nikde jinde v CR neni. Ostatni hory jsou proste prilis civilizovane.
Uživatelský avatar
JanS
Příspěvky: 122
Registrován: 02. 10. 2011, 07:15

Hledání tmavé oblohy v ČR

#14

Příspěvek od JanS »

Mohu trochu rozšířit pozorovací lokality na Šumavě.Výše zmiňované
Zhůří nabízí hned několik pozorovacích míst.Největší rozhled je na
zbořeništi bývalých vojenských kasáren,výhled od lavičky turistické vyhlídky poskytuje velmi pěkvý JZ-Z-SZ a mýtina na protisvahu prozměnu dokonalý SV-V-JV pouze je nevýhodou přesunutí techniky cca 500m v terénu.Uvedené místo je 2.zóna NP takze ;). Druhé místo
vhodné a nejlépe přístupné v zimě je Slunečná u Prášil asi 960m.n.m.
Kde jedinou nevýhodou mohou být mlhy (námrazy) v důsledku blížkosti řeky Křemelné.Při vhodném počasí je to i v zimě pěkné místo.
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Hledání tmavé oblohy v ČR

#15

Příspěvek od Hajs »

Tak na Zhuří jsem se byl podívat včera(přes den) a rozhodně  to není marné místo. Plácek kde stála kasárna nabízí asi nejlepší výhled(ale je to v zákazu, možná by se dala sehnat povolenka...)

fotky z plácku poblíž kasáren:
foto1 foto2

Odpovědět