Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#1

Příspěvek od VK »

Milí přátelé,

nevěděl jsem zpočátku, kam toto téma zařadit, uvažoval jsem ještě o sekci Pozorovací stanoviště, ale nakonec jsem se rozhodl pro tuto.

Kanárské ostrovy (které jsou jihozápadně od Evropy a patří Španělsku) jsou místem s dobrými pozorovacími podmínkami. Někteří tam i byli a pozorovali.

Kapverdské ostrovy jsou o něco jižněji (tedy dál), jsou samostatným státem (do r. 1975 portugalská kolonie) a usilují o vstup do EU. Jak je to s pozorovacími podmínkami tam? Jejich výhoda by mohla spočívat v tom, že jsou blíž k rovníku - je možné se dostat dál do jižních souhvězdí. A to, že jsou poněkud stranou pozornosti, také "nemusí být k zahození", i když mě teď nenapadá výhoda, kterou to s sebou nese.

V. K.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Hezky, zrovna včera jsem Kapverdy okukoval jako další cíl na výlet:)

Z hlediska pozorvání je asi významné, že většina ostrovů postrádá vyšší hory - kromě obří sopky na Fogo, kam se ale s dalekohledem člověk asi nedostane:) - na druhou stranu nějaké silnice, nebo alespoň cesty vedou zřejmě poměrně vysoko z vnějšího (západního) svahu kaldery, kde jsou kopce které přesahují i 2500 metrů.

Každopádně před cestou bych kontaktoval Pavuka, jestli je to opravdu dobré místo, tak o něm bude něco vědět:)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#3

Příspěvek od VK »

Já vím o Kapverdských ostrovech, že si je speciálně vybral Kolumbus jako výchozí místo pro plavbu na západ, protože tam vanou větry od východu. To znamená od Afriky - což nevím, jestli nebude zdroj problémů.

Také jsem slyšel, že Madeira (která je ovšem jinde, na sever od Kanárských ostrovů) je pro turisty levnější destinace, než samotné Portugalsko (které je poněkud "prodražené" tím, že tam po desítky let jezdí Angličané, kteří si vynutili podstatně kvalitnější ubytování, než by stačilo třeba nám). Nižší ceny na Madeiře jsou "umožněny" odlehlou polohou. Tak jestli by něco podobného nefungovalo i u Kapverdských ostrovů.

V. K.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#4

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Nevím, jak je to s ubytováním (hlavně proto, že mě to nezajímá:) ale na cenách letenek se projevuje, že jsou Kapverdy dál a méně populární. Neexistuje tu zřejmě taková záplava charterů jako na kanárech, jediná rouzmná nízkonákladovka, kterou jsem našel, je Thomson, kde se dá najít (ale musí být člověk hodně felxibilní) cesta jedním směrem okolo 5000, ale z Londýna (Gatwick).

Takže je to o něco dražší než kanáry, ale pokud by se člověk snažil, tak to nemusí být o moc (a pokud je ubytování levnější, tak to těm, kde se chtějí ubytovat, může rozdíl vyrovnat) a je to dost zajímavé místo a vypadá dost bezpečně.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#5

Příspěvek od michal.b »

Tak jsem trochu patral po internetu, protoze me to docela zaujalo (zejmena relativni nedotcenost turistickym ruchem). Z hlediska pozorovani by asi pripadal v uvahu ostrov Fogo, kde zije cca 40 tisic obyvatel, z toho asi 5000 ve meste Sao Felipe. Po silnici se da vyjet az do vysky nejakych 2000m, navic primo nahore v kaldere pod vrcholovym kuzelem sopky je vesnicka (Cha das Caldeiras) kde je mozne se ubytovat v hotylku La Pousada Pedra Brabo. Majitele jsou francouzi, ceny skvele, nadm. vyska 1700m, v 10 vecer pry vypinaji elektrinu Zpatecni letenka z Prahy do hlavniho mesta Kapverd Praia (s prestupem v Lisabonu) vychazi na nejakych 18 tisic + je nutne pripocitat mistni dopravu na ostrov Fogo.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#6

Příspěvek od dvader »

Na Kapverdách jsem byl koncem března 2006 a to na ostrově Sal, kde je jediné letiště. S dopravou na jiné ostrovy je problém, pokud to není domluveno předem - je tam málo místních spojů a jsou furt plné. Bylo tam děsné vedro a obloha od obzoru někam 40 stupňů vysoko kompletně plná vlhkosti a hvězdy byly vidět dobře jen okolo zenitu. Byli jsme jen v úrovni moře, takže výše to může být jiné... Ale kopce jsou jen na Fogo. Pozor, kromě pár hlavních silnic to je na dobrý teréňák - v mapě značí jako silnice klidně jen projetou stopu v sopečné krajině. V půjčovnách pozor, jsou schopni vám půjčit úplný vrak - chce se to hádat a smlouvat. S angličtinou neuspějete, chce to nejlépe portugalštinu ev. španělštinu a francouzštinu.
Jinak to je nádherný ráj ještě ne moc plný turistů. Doporučuji především jako cíl na aktivní dovolenou. Projeli a prošli jsme celý ostrov a bylo to super! A na Fogo se dá udělat 5-ti hodinový výšlap na tu 2000m vysokou sopku. Ceny za zájezd nejsou nijak nízké, chce to vzít nějaký super last minute...
Jo a vítr tam byl značný.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#7

Příspěvek od dvader »

Specializuje se na ně Snail Travel...

Jinak mám spoustu fotek a zážitků, můžu klidně udělat cestopisnou přednášku/povídání, pokud bude zájem ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#8

Příspěvek od VK »

dvader napsal: Specializuje se na ně Snail Travel...

Jinak mám spoustu fotek a zážitků, můžu klidně udělat cestopisnou přednášku/povídání, pokud bude zájem  ;)
Z mé strany by zájem rozhodně byl ;)

V. K.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#9

Příspěvek od Konihlav »

na Cabo Verde jsem jeste nebyl a rovnez bych se tam rad nekdy podival (i kdyz portugalstinu jsem se ucil jen rok). Ale pote, co jsem se letos mrknul na Islas Canarias to jako moc dobrou destinaci vzhledem k astronomii nevidim bohuzel. Vetry z vychodu muzou byt v urcitem obdobi plne pisku...
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#10

Příspěvek od VK »

Konihlav napsal: na Cabo Verde jsem jeste nebyl a rovnez bych se tam rad nekdy podival (i kdyz portugalstinu jsem se ucil jen rok). Ale pote, co jsem se letos mrknul na Islas Canarias to jako moc dobrou destinaci vzhledem k astronomii nevidim bohuzel. Vetry z vychodu muzou byt v urcitem obdobi plne pisku...
Na samém Cabo Verde asi ano, ale na Kapverdských ostrovech už ne teda, aspoň myslím.

No, ale když mají ty Kapverdské ostrovy tyhle "zádrhele" (určitě ne nepřekonatelné), tak co Madeira?

V. K.

P. S.: (španělsky ani portugalsky jsem se neučil a o tyto země jsem se zajímal spíše skrze politiku, než astronomii; zajímavé ale je, že na hvězdárně v Madridu mají dalekohledy z bývalé hvězdárny b. J. Parishe ze Žamberku - kde působil Theodor J. Ch. A. Brorsen, samozřejmě dnes už v hvězdárenském muzeu)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#11

Příspěvek od Homer »

Tak tyhle starosti bych chtěl mít...Co takhle rozebrat pozorovací podmínky na Velikonočním ostrově nebo Fidži ? :)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#12

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Homer napsal: Tak tyhle starosti bych chtěl mít...Co takhle rozebrat pozorovací podmínky na Velikonočním ostrově nebo Fidži ? :)
To klidně můžeš:) Ale výhoda věcí jako Kapverdy je, ve vzdálenosti a ceně, ještě je to v té "bližší" části světa.

Já tohle vidím rád, protože bych rád zkusil další místo, co by bylo zajímavé na výlet a zároveň tmavé - na kanárech jsem byl, nevyšlo to tam. Nevylučuju návrat s čistě pozorovacím cílem, ale jako "výlet" už asi ne.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#13

Příspěvek od Konihlav »

ja mam v planu udelat jeden maly vylet za oblohou, do ciziny, na jih od nas, a az budu mit trochu casu na pripravu, tak to zde na foru ohlasim, zda by se nekdo nepridal na vypravu. Do te doby bych si ale chtel poridit AstroTrac ;-)
----------
edit: jo a do ty destinace je letenka levna, sezene-li se spravny low-cost
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#14

Příspěvek od Michal1 »

Na Madeiře vloni v září byl. Noci jsem ztrávil ale jen u moře v hlavním městě Funchalu. Tam by sis s pozorovacími podmínkami moc nepomohl. Na pozorování by bylo nutné jet do hor ve vnitrozemí. Na vrškách už roste jen tráva a zakrslé keře. Auto si půjčit není problém, půjčovny jsou na každém rohu. Domorodci chtějí mluvit jen anglicky, nebo snad jen dobrou portugalštinou. Silnice jsou asfaltové. Horší je to ale s dopravním značením. Odbočky jsou špatně značené, názvy obcí se neshodují s názvy uvedenými v mapě a ani v nejpodrobnější sehnatelné mapě nebyly všechny zakreslené. Benzinových pump je málo a nevedou k nim ukazatele. Před cestou tedy doporučuji dát si velkou časovou rezervu. Na Madeiře je známé velmi proměnlivé počasí.

Jinak je to pěkné místo na dovolenou. Jen pláž je na ostrově jen jedna.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#15

Příspěvek od Konihlav »

Slava nazdar vyletu, nezmokli jsme uz jsme tu no vlastne jo, zmokli (prsi tam poradne tak 2 dny v roce v obdobi "destu", coz je nekdy od konce srpna do konce rijna a ten 1 den se nam povedlo zazit)... zdravim po navratu z dovolene (odpocinkove, nikoli astrodovolene) z Cabo Verde.

Sve poznatky se budu zde postupne snazit doplnovat jak me napadnou (jak si vzpomenu), ale pro zacatek bych rekl, ze fotit oblohu se tam rozhodne da (mam ale jen 1 pouzitelnou fotku z DSLR - ono pri 25-26 stupnich Celsia pres noc se s nechlazenym cipem moc zazrak cekat neda, zvlast kdyz jsem fotil prevazne ze strechy penzionu ze severni casti mestecka - protoze brodit se pul metru vodou pres ulici, kdyz tedy zrovna zaprselo, s plnou polni se mi nechtelo).

Z tech 14ti dnu bylo jen asi 2-3x jasno (jeste ten prvni tyden, kdy strasil Mesic), vicemene polojasno (nekdy vice nekdy mene) a jen 1x deka jak ji zname u nas. Vizualne pozorovat by pres noc slo tedy lepe a casteji nez fotit. Mraky byly docela casto pri obzoru (znemoznovalo to fotit do cca 13ti stupnu nad obzorem) a byly nizko (kdyz uz) a "chodily" velmi rychle takze jsem exponoval stejne jen minutovky ci dvouminutovky. Co se nadmorske vysky tyka, tak jsem navstivil jen 2 ostrovy (no stress) a vzdy si zkousel foto pokusy tak 300metru od more, tj. v nadmorske vysce jen par metru.

Z pozorovanych objektu, vzhledem k tomu, ze dalekohled jsem s sebou nemel, jsem se snazil zorientovat alespon v jiznich souhvezdich jako Grus, Ara, Pavo, Phoenix apod. Zazitkem byl tez ranni Orion ve zcela nezvykle poloze a v nadhlavniku - skoda ze se mi jej nepovedlo vyfotit sirokouhle nechaval jsem vse na posledni 3 noci z cehoz vysla jen 1 (proste povinnosti prevazily astrofoceni).

Pripadne dotazy rad zodpovim. Jo a bylo tam kurnik draho! Letenka tam byla za hubicku, po ostrovech taky lze litat pomerne solidne, ale ubytovani a jidlo (proste ostrov, kam se vse draze dovazi) bylo docela dost nakladne (lze bezproblemu utratit i 100 eur za den).
Odpovědět