Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#16

Příspěvek od Konihlav »

moderatori: jo a tema by opravdu asi bylo vhodne zaradit spise do sekce pozorovaci stanoviste, verim, ze ke konkretnim mistum se zde jeste dopracujeme...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#17

Příspěvek od michal.b »

No a jaka je tam tedy obloha? :)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#18

Příspěvek od Konihlav »

bohuzel SQMko jsem s sebou nemel (ani jsem se pred cestou nezkousel nekoho zeptat na zapujcku, mel jsem nejak narychlo starosti az az), ale v podstate z "centra" "mesta" pokud zrovna cloveku nesviti primo nejaka lampa do oci, tak je videt mlecna draha docela dobre na "vypalovacku" by to chtelo trosku mimo bydleni, jenze to se mi nepodarilo (prvni tyden Mesic a druhy zaplava a Ribeira byla vsude takze se brodit pustinou po kolena ve vode neni zrovna to prave orechove).

Celkove receno obloha minimalne dobra a to z mesta a u pobrezi. Verim, ze na "kopci" treba na Fogu by to mohlo byt moc a moc pekne, ale preci jen bych priste spise ciloval planovany astrovylet do Chile ci tam nekam...

Rekl bych, ze pevnina je lepsi nez ostrovy, zvlast u obzoru. Pozdeji poskytnu nejakou ilustracni fotku :-)

Co se temnoty oblohy tyka, tak Chorvatsko letos bylo jasne lepsi (uz proto, ze jsme byli mimo more, v horach a hlavne v temnote).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#20

Příspěvek od Psion »

Já jsem z té oblohy "amputoval" gradient, aby to bylo lépe vidět.


Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#21

Příspěvek od Karell »

Po dlouhé době oživím toto vlákno asi jen krátkou poznámkou. Strávili jsme na ostrově Sal, konkrétně v jeho jižní části v těsném sousedství městečka Santa Maria, uplynulý týden. Po náročném roce jsem potřeboval především někam vypadnout, přesto jsem se s pomocí Pavla V. (Vabra) připravil i na možnost něco málo vyfotit. Skutečnost je ovšem taková, že o co nádhernější je to lokalita na trávení dovolené, o to méně je příznivá pro náš koníček. Přes den bylo v podstatě jasno, ovšem úderem 16 hodiny odpolední se nad celým jižním obzorem začala vyvíjet nízká oblačnost, která ho nakonec zakryla až do nějakých 35°. A stejná oblačnost přes noc "běhala" přes celou oblohu. Vlastně jsem jen jednou triedrem Canon10x30 IS brouzdal v oblasti Oriona, který byl vzhledem k poloze Kapverd pěkně vysoko. Přesto si nedovolím učinit ani odhad tmavosti oblohy, protože jsem pozoroval z lehátka u bazénu situovaného uprostřed hotelového komplexu. Takže chce-li někdo v prosinci relaxovat v teplotách kolem 26-28°C, cachtat se ve vlnách Atlantiku s teplotou 25°C, v případě našeho hotelu se skutečně nadstandardními službami, s čistým svědomím mu můžete Kapverdské ostrovy doporučit. Pro astronomické pozorování či focení to ale v tomto období moc vhodná lokalita není. Zároveň ale nevylučuji, že na jiném z 10 ostrovů, které tento stát tvoří, může být situace jiná. Pokud byste někdo měl zájem se podívat na pár momentek z dovolené zachycující co jsem výše popsal, tak na této adrese na Rajčeti. Upozorňuji, že tam ale nic astronomického není :) Ale malý bonbónek pro kitesurfery ano :)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Kapverdské ostrovy - jsou pro nás zajímavé?

#22

Příspěvek od dvader »

Jo,

já jsem tam cca před 8 lety byl také. Myslím někdy koncem března a sice bylo poměrně jasno, ale díky velkému teplu po setmění vlhkost ve vzduchu cca až do 30 stupňů nad obzor, takže místo toho, abych se kochal částí jižní oblohy, jsem nad sebou v zenitu viděl totéž co u nás... :D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět