Pozorování v Praze a těsném okolí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#76

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj prida se nekdo na spolecne pozorovani ? Zitra vecer pripadne i pozítří. Okoli Prahy do cca 50 km
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#77

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

doporučil by někdo tipy na pozorování jihozápadně od Prahy? Podle mapy světelného znečištění se mi zdá vhodný směr Beroun a dál, nebo potom dolů směr Příbram. Jsem úplný začátečník a s dalekohledem jsem zatím nevyjel z domova, takže každá rada dobrá.

Díky za případné tipy,
Ondra.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#78

Příspěvek od Cztwerec »

Pokud vím tak se jezdilo někam kousek za Ořech směr Chýnice. Je tam celkem "slušná" obloha, ale žádná sláva to není. Teda pokud se jedná o těsné okolí.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#79

Příspěvek od ok1in »

Když ještě kousek popojedeš za Beroun, doporučuju okolí Skryjí, Zvíkovce atd. - https://mapy.cz/turisticka?x=13.7323497 ... 1&z=14&l=0
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#80

Příspěvek od Ondra_z_hor »

ok1in píše:Když ještě kousek popojedeš za Beroun, doporučuju okolí Skryjí, Zvíkovce atd. - https://mapy.cz/turisticka?x=13.7323497 ... 1&z=14&l=0
Super, tak nějak jsem si to myslel. Díky :)
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#81

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Cztwerec píše:Pokud vím tak se jezdilo někam kousek za Ořech směr Chýnice. Je tam celkem "slušná" obloha, ale žádná sláva to není. Teda pokud se jedná o těsné okolí.
To se mi zdá právě moc blízko k Praze, ale zatím nemám zkušenost jak moc město svítí.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#82

Příspěvek od vla »

Okolí Ořecha je nepřijatelné, dlouhodobým posouváním směrem od Prahy, jsem se doposunoval na Suchomasty, v pozorovacích stanovištích by měly být podrobnosti. Je to za závorou, ale pár lidem jsem opatřil klíče (legálně), někdo jezdí i do těsného okolí mimo závoru, takže dost často je toto místo využívané, pochopitelně i ostatními. Šikovný řidič i závoru objede, opravdu to musí umět, kolega LAH se svým teréňáčkem už odtamtud kohosi uvízlého na břiše vytahoval. Upozornění bývá v sekci pozorování u Prahy. (někdo pak založil ještě tohle paralelní vlákno). Trochu dál, ale asi pro střední čechy nejlepší jsou Požáry, rovněž je třeba míti povolení, ale mám je a na podzim budu obnovovat (CHKO). Rovněž už jsem jich pár rozdal, neb souhrou náhod byla pro toto místo ustanovena osoba odpovědná, což jsem já a komu povolení dám, za toho ručím.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#83

Příspěvek od ok1in »

Já se v té oblasti Skryjí vyskytl náhodou, když jsme tam byli s kapelou hrát. Takové nebe jsem už dlouho neviděl. Velkou výhodou je, že hřbet Těchovín - Krušná hora odstiňuje vše okolo dálnice Beroun - Rokycany. Škoda, že to mám trochu z ruky... :(
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#84

Příspěvek od Cztwerec »

Jak říkám, už je to pár let, ten Ořech je nouzovka, pokud jde o kratičký výjezd. Ovšem když jsem tam byl naposled, byla tam pěkná oranžáda z blízké Prahy na severu. Ale průměrnej pražák, dnes nepohrdne skoro ničím když to není přímo pod lampama.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#85

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Aha, druhé vlákno jsem neviděl.

Suchomasty nejsou podle mapky taky v nejlepší poloze, nebo se podle mapy světelného znečištění nedá doslovně orientovat?
Jinak já bych si asi netroufnul objíždět zavřenou závoru, pak by na mě někdo třeba pustil psy, nebo já nevím :lol: . Sekci pozorování u Prahy si projedu, jestli tam najdu další zajímavý tipy. Zatím to na první výlet vidím na okolí Skrají, jak psal ok1in. Co se týče povolení, celkem obdivuju, že sis to vzal na sebe, věřím že to je zodpovědnost.

Ondra.
Přílohy
Czech_republic_atlas_light_pollution_mesta_small.png
Czech_republic_atlas_light_pollution_mesta_small.png (245.24 KiB) Zobrazeno 4958 x
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#86

Příspěvek od vla »

On problém je hlavně v tom, že v dané oblasti je CHKO skoro všude, teoreticky bys nikde neměl zůstat na lesní či polní cestě atd. neb se jedná o účelové komunikace. Ty povolení mám proto, že tu a tam se najde šílenec, který přijede přes louku či pole v teréňáku ukáže jakousi placku ochranáře a vyžene tě, byť největší bordel při té příležitosti dělá sám. Ony státní orgány mají rádi osoby odpovědné takže to jinak nešlo. Nicméně na Požárech se tu a tam objevil nějaký místní magor a předváděl se, od té doby co ví, že existuje povolení už se neukázal. Nikdy to nebylo pokutováno, jen vykázali lidi z místa. Pokud se někde náhodně objevíš mimo běžnou komunikaci je malá šance, že tě někdo v noci najde a vyžene. Já v takovém případě vždy hledám dohodu, někdy to vyjde, někdy ne. Kupodivu s úřady (starostové příslušných obcí, ředitel CHKO) se zatím domluva vždy našla, třeba se soukromými zemědělci je to naopak zpravidla neschůdné, neb pozemky jsou jeho a hotovo. Ohledně tmy je to dost subjektivn, záleží na spoustě faktorů, třeba kosek od Suchomast směrem ku Praze mám záložní místo, pro případ, že by Suchomasty nějak selhaly, je to blíž ku Praze, přesto lépe hodnoceno a to jen proto, že je částečně chráněno proti světlu okolním lesíkem, takže není vidět až na obzor a už jen toto stačí, že se říká, že je to tam lepší. Je to blíž Prahy, byť mírně a tak to nemůže být lepší.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#87

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Cztwerec píše:Pokud vím tak se jezdilo někam kousek za Ořech směr Chýnice. Je tam celkem "slušná" obloha, ale žádná sláva to není. Teda pokud se jedná o těsné okolí.
Ahoj, chystám se dnes na kratší pozorování, věděl byste někdo souřadnice stanoviště za Ořechem, jak psal Cztwerec?

Ondra
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#88

Příspěvek od dvader »

Bohužel jsem zrovna bez dalekohledu…
.
IMG_1753.jpeg
IMG_1753.jpeg (157.48 KiB) Zobrazeno 1135 x
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#89

Příspěvek od PetrŠ »

Asi dnes nejsem nejostřejší tužka v penálu, ale nebyla by nápověda? :lol:
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Pozorování v Praze a těsném okolí

#90

Příspěvek od dex »

Mi to přijde jak grota v Gröbovce.
https://mapy.cz/zakladni?source=base&id ... 91336&z=16
Odpovědět