Pozorování v Praze a těsném okolí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Shakall
Příspěvky: 41
Registrován: 06. 12. 2011, 20:27
Bydliště: Praha

Pozorování v Praze a těsném okolí

#46

Příspěvek od Shakall »

Jo tohle funguje, je to vcelku jednoduchý..návod je v nápovědě Earthu ...sdílení míst v síti
SW Dobson12
Uživatelský avatar
Lucifernet Mrakotřas
Příspěvky: 35
Registrován: 06. 07. 2010, 23:27

Pozorování v Praze a těsném okolí

#47

Příspěvek od Lucifernet Mrakotřas »

pak myslím že by to možná bylo i šikovnější než ty hvězdičky na skyquality nebo jak se to tam jmenuje. vizuálně by šlo místa odlišit vybraným špendlíkem a v komentáři by byly detaily pro fajnšmekry a další upřesnění. zároveň by tam šlo čmárat i přístupy, vymezovat plochy kde má smysl se usadit s příslušně objemným bojlerem a kde už do toho perou zářivky hlava nehlava atd. myslím že by to mělo smysl hlavně pro nás co nikdy na štaci nebudeme měřit jas oblohy ale spokojíme se s pocitem že jsme dál od světelné čepice aby to aspoň trochu mělo smysl. teď jen detail - chtělo by to samozřejmě někoho kdo se tomu bude věnovat víc aby to dostalo nějaký systém a dohled klidně bych to dělal ale ten čas se asi neprodává na nádraží z cisteren že... :-?
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Pozorování v Praze a těsném okolí

#48

Příspěvek od Tharos »

Pro inspiraci se můžeš v Google Earth podívat, jak vypadá současný KML export ze SkyQuality.com. Nevím, jestli jsi ho objevil. :)
Uživatelský avatar
Lucifernet Mrakotřas
Příspěvky: 35
Registrován: 06. 07. 2010, 23:27

Pozorování v Praze a těsném okolí

#49

Příspěvek od Lucifernet Mrakotřas »

mně jde spíš o opačný případ - přenést to úctyhodné snažení aspoň částečně do 3D "googlekoule". líp se tam vyhledávají vhodná stanoviště, přecejen je to bohatší o výškopis. jediná nevýhoda je že fotomapa našeho území je tam už dost stará, místy až r. 2004, ale to se dá obejít. pokud máš vhodné místo kousek od baráku tak tě to asi tak nepálí. mně ano protože jako naturalizovaný pražák se těžko dostávám za oblohou a tak vhodná lokalita hned za okrajem světelné čepice by se hodila. z mé strany by snad šel Petrov ale ode mně tam vedou ultramizerné komunikace na kterých si po sto metrech rozhodím veškerou optiku. bohužel po tom musím jet cca 12km nebo přes ukrutné objížďky. proto urputně hledám něco podobného jinde kam se dostanu snáz. metodu vyhledávání bych měl, pár nadějných míst taky, ledacos jsem už zkusil ale nestíhám objet všechno a ledacos zklame z různých důvodů. třeba jednou tahle obsírám a najednou kolem morgoši. ustál jsem je ale radši jsem ani nekontroloval kolik čeho mám v kalhotách...  :o na některá místa se zase někdy dostaneš a někdy ne (závory, průjezdnost cest kvůli blátu a sněhu...). tudíž každé vhodné místo je vítané, spolupráce podobně potrefených žádoucí, technologické vymoženosti výhodou :)
Uživatelský avatar
houska
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 09. 2012, 21:31

Pozorování v Praze a těsném okolí

#50

Příspěvek od houska »

Ahoj,
plánuju koupi prvního dalekohledu a rád bych se nějdřív podíval jak vlastně nebe přes něj vypadá.
Takže hledám někoho z prahy a blízkém okolí (bydlím v Říčanech), kdo by měl 200mm Dobsona (buď Skywatcher nebo ještě lépe GSO) a byl by ochotný mě vzít s sebou na nějaké pozorování kde bych ho mohl okouknout  ::)

Díky h.
Uživatelský avatar
Mareczech
Příspěvky: 129
Registrován: 29. 01. 2013, 19:00

Pozorování v Praze a těsném okolí

#51

Příspěvek od Mareczech »

A co radeji nejaky astrosraz? Muzes si udelat predstavu i o jinych prumerech a provedenich..
Celestron SkyMaster 25x100 na stativu Vanguard Tracker 2
Canon 15×50 IS
KOWA YF 8x30
Genira 8×30 made in DDR
filtry TS #80A a #21, Omegon LPR
vodička Baader a hadřík Meade
Uživatelský avatar
Yeyro
Příspěvky: 12
Registrován: 05. 03. 2013, 19:16

Pozorování v Praze a těsném okolí

#52

Příspěvek od Yeyro »

Ahoj, jsem od Rudné u Prahy a taky bych se před koupí většího dalekohledu jel rád podívat na nějaké pozorování v okolí... Díky za kontakt . Yeyro
Yeyro
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorování v Praze a těsném okolí

#53

Příspěvek od vla »

Co je to větší dalekohled, nebo máš nějaký konkrétní vybraný?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Pozorování v Praze a těsném okolí

#54

Příspěvek od Jan Vratny »

Yeyro: Par nas v okoli je, sem tam vyrazime za tmou, a primo v Rudny byva obcas hvezdarsky vecer, ktery porada jeden clen astrofora: http://zlutykvet.cz/astronomicke_vecery.html
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#55

Příspěvek od Karell »

Pro uživatele Yeyro: přečti si pravidla fóra a podobné spamování v několika vláknech stejnou otázkou si příště odpusť. Děkuji za pochopení.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Pozorování v Praze a těsném okolí

#56

Příspěvek od Dansemacabre »

Nějaý tip na tmavé místo severním směrem? Osobní zkušenost mám zatím nulovou, jen nad mapou přemýšlím, co mám v dojezdu z Kobylis. Líbeznice, Panenské Břežany? Díky za tipy.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Pozorování v Praze a těsném okolí

#57

Příspěvek od dablik »

mrkni sem: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 0678/15#15

je to rozhodne v dojezdu :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Pozorování v Praze a těsném okolí

#58

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky az tip, ale myslel jsem něco víc v dojezdu, jako je např. Ořech pro ty, co bydlí na žlutém metru. Zkrátka 10-15 km od města severním směrem v dosahu dopravy.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Pozorování v Praze a těsném okolí

#59

Příspěvek od Artaban »

Zkrátka 10-15 km od města severním směrem v dosahu dopravy.

A co Koslelec nad Labem? ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Pozorování v Praze a těsném okolí

#60

Příspěvek od Dansemacabre »

Má někdo zkušenosti s lokalitou Temné údolí v Petrově u Prahy? Na fóru toho o moc není a když jo, tak několik let staré. Vypadá to ideálně: obloha 20.73 mag/arcsec² (rok 2009), 55min přímým vlakem z Prahy, který jezdí v noci tam a ráno zpět a pak max 15 min pěšky od nádraží s dalekohledem v ruce. Má někdo aktuální info?
(vím, že jezdíte spíš na Suchomasty a Tobolku, ale je pro mě limitující dostupnost vlakem kvůli dalekohledu, kterým se autobusem přepravuje špatně :))
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět