Pozorování v Praze a těsném okolí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tent
Příspěvky: 112
Registrován: 18. 11. 2007, 18:59

Pozorování v Praze a těsném okolí

#1

Příspěvek od tent »

Pražáci poradte.Váhámmezi pořizením SMC (200/2000) a DOBSONEM 250/1200. Zatím mě slouží N 150/750 s pohonem, ale chtěl bych vidět trochu víc. Nejsem mobilní na přesun za tmou a dotaz se týká hlavně p r a ž á k ů. Jaké máte zkušenosti se světelným smogem a jestli opravdu pomohou specielní filtry, případně jaké. Pozoruji ze čtvrti Praha 9 ze zahrady v části s rodinnými domky, ale bohužel na ulici svítí šílené žluté výbojky a blízké sídliště Cerný most noční oblohu barví do oranžova. Zajímají mě planety a Měsíc a to ještě ujde, ale taky byh rád navšívil nějaké DSO. Budu vděčný za vaši "pražskou" zkušenost. Uvidím na pžesvětlené pražské obloze něco nebo je to lichá naděje. Díky Tent
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#2

Příspěvek od MMys »

DSO v Praze u černého mostu  :'( Hm, s tím se rozluč (až na pár nejjasnějších, ale bude to slabý odvar toho, jak vypadají, vesměs mlhoviny přes nějaký UHC či OIII filtr). Pozorovat tedy pár objektů sice půjde, ale požitek z toho minimální.

Mám obavy, že jediná cesta jak vidět DSO je stát se mobilní nebo jezdit s někým. Tohle žádný dalekohled a filtry nezachrání, v té části Prahy jsem párkrát v noci byl...

Mimochodem, trošku jsi netrefil umístění tématu  ;) Ale vzhledem k tomu, že se to teď bude pravděpodobně odvíjet stylem jak a kam jezdit, místo co koupit, tak to zatím přesouvat nebudu.
MMys

P.S. Vlastně ani nemůžu...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorování v Praze a těsném okolí

#3

Příspěvek od MilAN »

to : tent : Pokud máš dalekohled 150/750 tak přeci víš, jak vypadají z Tvé lokality DSO , ne ? Z průměru 200 a 250 to bude podobné. Filtry si odzkoušej na 150-ce .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Pozorování v Praze a těsném okolí

#4

Příspěvek od Janek »

Tady je každá rada drahá, koukám taky z devítky, na jihu mám Malešice, na východě čerňák a na západě centrum . Na DSO to v podstatě není, v 35cm vidím M51 sotva (teď se Šumaváci mohou potrhat smíchy). Takže bych asi na průměr zbytečně netlačil, zůstal bych u Měsíce a u planet, tu a tam nějaká hvězdokupa. Galaxie a mlhoviny jsou skoro tabu, filtry sice trochu pomohou, ale na tu záplavu světla nestačí ani náhodou.

Někde to tu nakousl MiLAN, který pozoroje z centra Jablonce a docela inspirativní je spíš použití kamery, pokud už nechceš vyjet mimo Prahu. Na DSO je vyjíždění asi jediná možnost. Jezdili jsme k Milovicům, nebyla to žádná bomba (Boleslav, Nymburk, Lysá a Praha na JZ), ale pořád lepší než u nás. Lepší je to u Berouna, ale to už je od nás hoďka cesty.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#5

Příspěvek od ogami »

nechce se mi zakladat novy topic, tak se poptam zde. mohl by nekdo doporucit stanoviste na pozorovani v radiusu cca 80-100km jiznim, jihovychodnim nebo vychodnim smerem od prahy? bydlim ve strasnicich (praha 10), smerem na ricany sem za par minut z prahy, na jizni mesto a dale na jih to mam take kousek.

podle mapy svetelneho znecisteni, ktera je zde na foru (nevim jak je aktualni), jsem nasel dve zajimave lokality ... prvni je vlasim, pod kterou se nachazi chko vel. blanik. je to cca 90km po dalnici d1, tudiz celkem rychla a pohodlna cesta. druha lokalita je smerem tabor, mezi sedlcany a milevskem. tyto dve lokality mi pridou, aspon podle one mapy sv. znecisteni, jako nejblizsi "temna" mista. ma nekdo osobni zkusenost z techto lokalit?

klidne mi doporucte i neco blizsiho J/JV/V smerem od prahy, ono i 10km od prahy toho asi uvidim vic, nez z balkonu panelaku, kde bydlim ... tam mi vse co je na obloze presviti zahradni a jizni mesto dekuji
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Pozorování v Praze a těsném okolí

#6

Příspěvek od Prazan »

to ogami: Vzdálenější J a JV směry od Prahy nemám zmáknuté, ale když se udělá nějaká rychloakce, vyjíždí se nejčastěji do lokalit Ořech, Suchomasty a Tobolka. Všechny tyto lokality zde najdeš. Pokud tam někdo zrovna vyráží, dá většinou vědět do Astronomických setkání - vlákno Pozorování u Prahy. Já bydlím na SV. Pokud nemám čas a chuť jet na jih od Prahy, tak beru za vděk jezerem Lhota u Bradýsa nad Labem. Zajímavou lokalitou (dál na sever) je pak Vrátenská hora. Tam jezdí Vabra a spol. Taky tam mám v plánu zavítat.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#7

Příspěvek od Sasa3 »

To by mě zajímalo taky. Já většinou fotím a pozoruji ze zahrady od domu v Říčanech. Za "temnou" oblouhou jezdím do Ondřejova. Je to tam o mnoho lepší a dají se už fotit DSO bez filtrů. Dokonce jsou vidět i nějaké ty galaxie v triedru 10x50. Jinak kousek od Říčan je vesnička Tehov a tam mám vyhlídnuté jedno takové zastrčené místo, kde je louka a kam se dá dojet autem. Mělo by mít slušný JV obzor. Mohlo by se hodit na takový rychlý výjezd za Prahu. Pár krát jsem šel kolem něj pěšky ve dne, ale ještě nikdy jsem tam v noci pozorovat nebyl. Pokud bude zájem, tak ti můžu poslat mapku.

Pár vzdáleňějších míst jsem si přes vytipoval přes mapy na internetu. Nikdy jsem na nejel a přesnou lokalizaci jsem už zapoměl. Jedno bylo Sedlčany a Vltavou (Drbákov-Albertovy skály), druhé u vesnice Dolní Borek kousek od Mličína.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
pu
Příspěvky: 79
Registrován: 24. 02. 2008, 22:00

Pozorování v Praze a těsném okolí

#8

Příspěvek od pu »

Odkaz na vlakno Tobolka, Suchomasty, Dobris
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1171801059
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#9

Příspěvek od ogami »

dekuji za rady a odkaz.

Sasa3: posli prosim mapku (klidne pm) ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Black_Man
Příspěvky: 123
Registrován: 17. 04. 2008, 06:14

Pozorování v Praze a těsném okolí

#10

Příspěvek od Black_Man »

to Sasa3: koukám na ten Tehov, nevypadá to marně, mohu poprosit rovněž o mapku lokace ev. tip na onu louku. Jinak jsem byl přes den na Vrátence a je to tam do pohody s dostupností. Chystám se tam až se "to venku" umoudří. Takže klidně bych dal dohromady trestnou výpravu 8-)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#11

Příspěvek od Sasa3 »

Tady je to místo:
http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/ast ... hov_sm.jpg

ale jak jsem psal, nikdy jsem tam v noci nebyl, takže to berte z rezervou. Je vyhlídnuté jenom za dne.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#12

Příspěvek od Cztwerec »

nechce se mi zakladat novy topic, tak se poptam zde. mohl by nekdo doporucit stanoviste na pozorovani v radiusu cca 80-100km jiznim, jihovychodnim nebo vychodnim smerem od prahy?Spíše východní směr, nedaleko od Mukařova obec či vesnice Konojedy. V 22:00 vypínají veřejné osvětlení a to co ruší jsou Jevany a Stříbrná Skalice. Kostelec je stejně na severu...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#13

Příspěvek od Psion »

Saša: Mám kamaráda ve Svojeticích, což je přes kopec k Tehovu a je to tam velmi slušné. Až se trochu oteplí, tak bych do těch míst určitě vyrazil.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Pozorování v Praze a těsném okolí

#14

Příspěvek od Lukina »

Taky bych mel pro Vas jeden typ. Obec Hradesin. Je to nejvyssi bod na trase Praha-Kolin, tudiz pro ty, kdo vyjizdi smerem na vychod. Jak je to tam s verejnym osvetlenim pres noc zcela presne nevim, ale kdyz sjedete na jeho severni svah, je videt az na krkonose (tudiz az na obzor), na jihu je to bohuzel horsi protoze ve vyhledu na obzor brani ta Benesovska pahorkatina. Svetelne znecisteni pak bude na zapade diky maticce Praze a neco od vychodu diky Ceskemu Brodu. Jih by mel byt ale pomerne slusny a sever by mohly kazit Celakovice,Uvaly ci Melnik (spise SSZ - SZ). Pobliz Hradesina je tzv.Hradesinsky les, ktery by vam mohl pomoci (pri vyberu vhodneho mista) s odstinenim nepotrebneho svetla. Ja pozoruji ze Skvorce, kde mame chalupu (zatim vzdy jen triedrem, az letos tam vezmu 102/500) a obloha je na stredni cechy celkem uchazejici, ale treba Vratenka to samozrejme neni.


EDIT: Tehov znam, ten taky asi nebude k zahozeni. Jen na jihu asi budou vice vadit ty Mnichovice a Z az SZ bude taktez nepouzitelny. Ale to skoro vsude blizko Prahy.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#15

Příspěvek od Sasa3 »

Saša: Mám kamaráda ve Svojeticích, což je přes kopec k Tehovu a je to tam velmi slušné. Až se trochu oteplí, tak bych do těch míst určitě vyrazil.
Rád se přidám, pokud budu moct.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět