Okolí Olomouce

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Okolí Olomouce

#16

Příspěvek od MartinV. »

Edit: Jak jsem zjistil i u těch vašich pozorovacích stanovišť tak i v mém případě bude asi překážkou dostupnost během zimy resp. když je hodně sněhu.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
JirkaXDU
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 02. 2007, 02:16

Okolí Olomouce

#17

Příspěvek od JirkaXDU »

to MartinV : pozor na rozdíl mezi Drahany a Drahanovice !
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Okolí Olomouce

#18

Příspěvek od VK »

Ano, to je skutečně rozdíl. A podobně je rozdíl "Vojany" a "Vojnice", případně "Náklo" a "Nákle".

Ale když už jsme u těch Drahanovic a Drahanské vrchoviny: máte někdo zkušenosti s Drahanskou vrchovinou jako pozorovacím stanovištěm? Universita Palackého kdysi, ale to bylo ještě v první polovině 90. let uvažovala o výstavbě nějaké větší observatoře v prostoru Velkého Kosíře nebo na některém ze sousedních kopců. V místě, které na mapě Olomoucka nese název "Pod Gabrielovem" (nebo "Nad ..." to už nevím jistě) je pole s poměrně pěkným rozhledem širokým téměř 180°. Na severu je vidět Svatý Kopeček, na jihu Prostějov. Západ je "schovaný" za lesem. Samotný vrch Velkého Kosíře je zarostlý stromy. Uvažuje se o stavbě rozhledny na něm.

Úvahy University Palackého o stavbě hvězdárny spadají do období "prolongovaného porevolučního romantického nadšení", které brzy vyprchalo. Astronomie (jako studijní obor - aby mě někdo nechytil za slovo) se nakonec na UP učit nezačala. A naopak hvězdárna v Olomouci-Slavoníně byla roku 2000 zbourána (po 50 letech existence).

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Okolí Olomouce

#19

Příspěvek od VK »

Na Velký Kosíř se dostanete ze Slatinic, do kterých se dá celkem pohodlně dojet vlakem (trať 275, s přestupem v Senici na Hané). Cesta na Velký Kosíř vede pěšky víceméně přes ten Gabrielov.

V. K.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Okolí Olomouce

#20

Příspěvek od MartinV. »

to MartinV : pozor na rozdíl mezi Drahany a Drahanovice !A ... vídíš. Jel jsem přes Drahany.

To VK: Nějaká pozorovací stanoviště kolem Drahan jsou uvedeny v předchozím vlákně. Co se týče budování nové Olomoucké hvězdárny resp. její lokality mám vlastní názor. :'( Jsem zvědav jak to vše dopadne.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
trif
Příspěvky: 65
Registrován: 31. 03. 2008, 17:49

Okolí Olomouce

#21

Příspěvek od trif »

Nazdarek. Prolezl sem fotky a vyhrabal nekolik trochu dokumentujicich uroven vyse zminovanych pozorovacich stanovist. Jak jsem uz zminoval pole za Ohrozimí je sice vhodné malou vzdáleností, ale svetla je tam jeste moc (viz. efekt pily ve Ptení):

Mozna se shodnem, ze obrovsky prinos pro zachovani oblohy hrají vojenské prostory. Nebyt VU Libava a Brezina, tak tezko zustanou takové vhodne plácky, tak blízko měst.
Dalsi pridavam pohled ze mnou jiz zminovaneho betonoveho placku u Drahan. Lze si udelat priblizny odhad svetelneho znecisteni - foceno v březnu v 8hod. EXP=30s; f=6,3; ISO 1250. Ten stozar je tusim vysilac Kojal. MHV jsem zde nemeril. Pozorovat jsem zde byl naposledy pred vic jak rokem, tak doufam, ze vse zustalo pri starem.

V zime je problem, protoze se prijezdova cesta neodklízí. Ale po zbytek roku to neni o moc lepsi ;)

Predpokladam, ze v prilehlych oblastech bude situace podobna a mit zde chatu se zazemim je opravdu skvele.
N200/800; EQ-6SS; ED80/600; Philips ToUcam 840K; EOS 30D; Atik 314L+; QHY-5mono; filtry
Uživatelský avatar
trif
Příspěvky: 65
Registrován: 31. 03. 2008, 17:49

Okolí Olomouce

#22

Příspěvek od trif »

To VK: Zajímavý nápad ten Kosíř. Ale obávám se, ze tato hanácká velehora ;D uz nebude natolik pro astronomy zajímavá. Z jedné strany Olomouc, ze druhe Prostejov, do toho spousta obcí a navíc je to chránená oblast, tudíz jakakoliv vystavba hvezdarny je problem a prijezd autem taky nemozny. Výhled je od tamtud ale perfektni (viz ponekud nepovedene starsi panorama):

Pozde, ale prece se zacne na UP nejaka astronomie ucit:http://www.astro.cz/clanek/3629
I kdyz jdem rad, ze bude univerzita vyuzivat hvezdarnu v PV, myslim si, ze by takovato instituce s takovym stud. oborem mela mit hvezdarnu vlastni a ne uprostred mesta ... ;)
N200/800; EQ-6SS; ED80/600; Philips ToUcam 840K; EOS 30D; Atik 314L+; QHY-5mono; filtry
Uživatelský avatar
Max.Road
Příspěvky: 94
Registrován: 25. 02. 2009, 09:54

Okolí Olomouce

#23

Příspěvek od Max.Road »

Nedávno tu někdo dával přispěvek o dobrém pozorovacím místě v okolí Drahanské vrchoviny přesněji u Drahan nad kopcem směr PV (Prostějov) 49°25'50.845"N, 16°54'35.528"E tak jsem nevahal a zajel se tam podívat protože moje lokality v Prostějově jsou nic moc a místo na které jsem jezdil je tak zasvětlené diky jedné chytré starostce asi mají peněz dost!!! Mohu říct že to místo je opravdu dost dobré vesničku drahany kryje kopec a cesta na kopec je snadná lze bez problému zajet nahoru autem, vede tam asvaltová cesta diky visilači a dvoum budkám pro vysílač a vodárnu jedinou vitku bych měl že je tam vysílač což by tak nevadilo ale vede tam poblíž silnice ale te se dá teké utéct.
Newton SW 200/1000 EQ-5M  triedr přs...

Uživatelský avatar
JirkaXDU
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 02. 2007, 02:16

Okolí Olomouce

#24

Příspěvek od JirkaXDU »

to Max.Road : vítám tě na mém pozemku. Nevím co myslíš tím "visilačem", ale patrně buňku Eurotelu. Ta jedna budka je moje, ale určitě nepatří k žádnému vysílači.
to MartinV : v zimě je opravdu problém se nahoru dostat. A to nemusí být ani moc sněhu.
Uživatelský avatar
Rulda
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 05. 2009, 20:08

Okolí Olomouce

#25

Příspěvek od Rulda »

Zaslechl jsem od místního, že pila ve Ptení odnedávna svítí po jejím zavření mnohem méně. Chystám se to tam omrknout jak to tam vypadá.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Okolí Olomouce

#26

Příspěvek od stana »

Ohledně Ohrozimského pole..Pila Ptení není až tak otravná, jako ten přiblble nasvícený kostel v Ohrozimi..
Si z toho dělají asi pražské Hradčany..Dle mého by tu "ozdobu" mohli klidně po 22:00 zhasnout.. ::)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Jakkol
Příspěvky: 97
Registrován: 26. 07. 2009, 14:20

Okolí Olomouce

#27

Příspěvek od Jakkol »

Nejlepší je podle mě zajet do nějakého políčka, nebo do malé vísky. Ještě je dobré, když chci pozorovat na sever, tak taky jet na sever. Jinak tam by byl problém se světly. Z vesnic bych doporučoval Ohrozim, pak trošku dál Čunín a Klužínek.
Sky-Watcher Newton 254/1200 Dobson, Sky-Watcher refraktor 90/910, triedr 12x25, hledáčky k dalekohledům, okuláry 25mm, 10mm, 15mm, 13mm, 6,5mm a 6mm, filtry: žlutý, červený, zelený, šedý, UHC Profi, Baader O III, folie Baader Astrosolar
Uživatelský avatar
Jakub Ralis
Příspěvky: 23
Registrován: 30. 07. 2009, 00:46

Okolí Olomouce

#28

Příspěvek od Jakub Ralis »

Není tady nekde primo z Olomouce? Nebo nevite kam je dobry jezdit za Olomouc? nekam k radikovu jak byla (je?) amaterska hvezdarna? Nebo nekam do poli?

diky moc za tipy
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Okolí Olomouce

#29

Příspěvek od MartinV. »

Není tady nekde primo z Olomouce? Nebo nevite kam je dobry jezdit za Olomouc? nekam k radikovu jak byla (je?) amaterska hvezdarna? Nebo nekam do poli?

diky moc za tipy
Ahoj

Např. já. Sice nejsem přímo z OL jsem ze Vsiska (první vesnička za OC Olympia Olomouc ve směru na Přerov), ale tím směrem jezdím na výjezdy, ale ještě trošku dál severněji k Norberčanům v Oderských vrších. Více nalezneš zde: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1195646836
a nebo na mém webu: http://dslr-astrophotography.cz/norbercany.html

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Martinxpv
Příspěvky: 145
Registrován: 20. 08. 2009, 09:55

Okolí Olomouce

#30

Příspěvek od Martinxpv »

Tak jsem se byl podívat na místečku na kopci u Drahan které je tu tak vychvalováno a vypadá to tam velmi dobře V noci jsem tam nebyl takže nevím jestli neruší červené světlo ze zhora z vysílače. Nevím jak tam to intenzivně svítí ale např. velice podobná konstrukce je poblíž Hrubčič a v noci to není zrovna příjemné sledovat hvězdy kolem toho světla. Pozorujete přímo na betonovém plácku u něj nebo až tam dál v poli? Je to tam sklizeno, posekáno tak se tam dá jet a pozorovat rekl bych libovolně.
GSO GSD980 300/1500mm ,NWT 114/900 + EQMON2, 114/500 + AZ.
Odpovědět