Okolí Olomouce

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Okolí Olomouce

#106

Příspěvek od Bill »

No vyzkoušej - mi se zdá, že ta tmavá oblast je dosta malá. V okolí je toho dost - Mohelnice, Zábřeh, Úsov ...

Taky to má dost malou nadmořskou výšku, jenom 350 mnm. Stránské má 700.

Je to trošku odstíněné od cesty? Je to sice malá cesta, ale takové auto s dálkovými světly ...

Já jsem ještě uvažoval o něčem v okolí Tvrdkova, Dobřečova: 49.9126706N, 17.1840308E

Tam to má skoro 800 mnm. Ale na ten Špičák není pořádná cesta a podle pobytových znaků (kravinců) se tam občas pasou krávy :-)

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Zipf
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 07. 2015, 17:57

Okolí Olomouce

#107

Příspěvek od Zipf »

Ahoj, od září budu studovat v Olmíku, tzn. budu tam i během doby studia bydlet. Chtěl bych si mimojiné, pokud to počasí dovolí, oddechnout od studia pozorováním hvězd, planet, DSO a jiných, prostě provozovat takovou tu "triedrovou čumendu". Podmínky: dobrá přístupnost buď pěšky, kolem, vlakem/autobusem anebo libovolnou kombinací (kromě kombinace kolo+bus, nemám s ní nejlepší zkušenosti) a nedaleko od Olomouce – nejsem astrofotograf, takže mi nějaký ten menší světelný kužel města nevadí.

Procházel jsem si letem-světem tohle vlákno a dělal vlastní výzkum, zatím mám seznam těchto míst.

Ohrozim (resp. četná pole okolo)
Drahany (resp. Drahanská vrchovina)
Grygov
Oderské vrchy
okolí Svatého kopečku
Norberčany

Ohrozim, Drahany a Norberčany se mi zdají místa vhodná na pozorování za novu (např. DSO), ale jsou sakra daleko (okolo hodinky cestování dopravními prostředky), takže bych je nevyužíval zas tak často. Oderské vrchy nejsou zase tak daleko, ale jejich valná část se kryje s vojenským újezdem Libavá, a tam nevím, jestli mohu jako civil vstoupit. Nejlépe mi asi vychází Grygov a okolí Svatého kopečku, jelikož to jsou místa natolik blízko Olomouce, že bych se tam mohl dopravit kolem, ale zároveň natolik daleko, abych nebyl moc rušen olomouckým kuželem světla (akorát mám obavy o nasvícení baziliky na Svatém kopečku).

Máte ještě nějaké další tipy na místa, kam bych se mohl vydávat za hvězdami?
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Okolí Olomouce

#108

Příspěvek od Assasincz »

Zdravím Vás všechny,

Rád bych se s Vámi tady podělil o mé čerstvé zkušenosti z návštěvy několika potenciálně velmi dobrých míst k pozorování - mezi Moravským Berounem a Libavou

Navštíveno 24.06.2016

49°43'37.739"N, 17°28'53.496"E
Jižně od Heroltovic
Dle leteckých map se zde nachází jakýsi plácek, který stál za obhlédnutí. Po příjezdu na místo mě vylekal sjezd z polní cesty na terénní cestu - Renaultem Meganem tak tak průjezdné, ale lokalitu můžu vyhodnotit jako dobře odlehlou, s dobrým výhledem na všechny světové strany. Rozpraskaná, pevná a suchá zem bohužel indikuje že zde zemědělci skladují hnůj a nedávno tu byl - množství much bylo jak z hororu. V zimě jistě nereálné. Pozorování jsem zde neabsolvoval, zatím.
https://postimg.org/gallery/2hknrty7s/

49°44'24.771"N, 17°28'57.571"E
Cestičkou severně v Heroltovicích
Toto místo jsem už jednou obhlížel, jedná se o vyasfaltovaný plácek přístupný asfaltovou cestou - špatná přístupnost snad jenom v zimě. Plácek má přímý výhled na Heroltovice, sotva 150m od nejbližší zástavby, rušit pravděpodobně budou jenom svítící obydlí. Severní strana je kompletně zakryta stromy, jinak výhled na ostatní strany bezproblémový. Někdy bych chtěl zkusit jestli mi tam v noci místní nevynadají. Také jsem zde zatím nepozoroval.
http://postimg.org/gallery/d7itfnsy/

49°44'59.233"N, 17°29'42.992"E
Plácek jižně od Norberčan
Letecké snímky naznačují, že se zde nachází "jakýsi" plácek, který vypadá i velmi slibně, nicméně je naprosto marné se sem pokouše dostat. Polní cesta otřesná, samý ostrý kámen a člověk si koleduje o defekt, na místě není nic, co by naznačoval byť vzdáleně možnost pohodlně ustavit dalekohled. Zklamání je zůročeno další čtvrthodinovou cestou polňačkou pryč.
Fotky jsem ani nepořizoval

49°46'38.928"N, 17°32'32.435"E
Meteorologická stanice Červená Hora
Se svolením ČHMÚ, a vzhledem k 750m.n.m. a zdánlivé izolovanosti to bylo terno. Příjezd severní cestou, sjezd na polní cestu, zhruba 2.4km po polňačce než člověk dojede ke stanici. Polní cesta chvílemí v horším stavu, osobním autem občas chytne spodkem o zem, někdy vysypané ostré kamení nabádá k opatrnosti. Příležitostní velké kaluže, a v lese rozježděné a bahnité, což znejistí v průjezdnosti. U "odbočky" ke stanici se skladují velké fůry dřeva, a příjezd ke stanici finišuje poměrně prudký kopeček. Cesta krušnější, v zimě a po deštích bych to asi ani nezkoušel. Nicméně lokalita výborná, klidná, odlehlá. Jediným rušivým elementem je osvětlení vysílače (tři červené body) a příležitostí "fičení" vybavení meteostanice. Temná obloha, bez výrazných "dómů" oranžové záře přilehlých obcí na obzoru. Ale při příjezdu se obrnit trpělivostí a nelitovat vozu a kdejakého "škrtnutí". Rád sem budu jezdit zejména za příležitostí vyjímečných bezměsíčných nocí pro pozorování DSO.
http://postimg.org/gallery/1xlanehdk/

A ještě postřehy k jednomu dříve navštívenému místu:

49°46'37.943"N, 17°22'30.821"E
Zemědělský plácek na sever od Horních Loděnic
Jedná se o plochu přístupnou po zpěvněné cestě, na které místí zemědělný lid skladuje, zatím se zdá, seno. Dá se řící "na kopečku" u Horních Loděnic, naskýtá výhled na obec a v dáli bohužel na auta příjíždějící od Šternberka. Snad ne tak odlehlé a temné místo, jako výše uvedené, ale poměrně klidné, a dobře dostupné, s pevnou plochou, rád se sem budu vracet, i za pozorování při měsíčních nocí.
http://postimg.org/gallery/3a81mel4o/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Okolí Olomouce

#109

Příspěvek od Bill »

Když už tak hledáš, zkus mrknout na tyhle lokality:

Kamenný vrch 49.8459836N, 17.3668161E
Stránské 49.9020561N, 17.3006622E

Stránské má ideální přístup - je to asfaltka a plácek tak na 3 auta :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Okolí Olomouce

#110

Příspěvek od Assasincz »

Natěšený na blížící se dovolenou a navnaděný svým posledním výletem po pozorovacích lokalitách jsem včera (2016-06-28) absolvoval obhlídku dalších potenciálních míst k pozorování, která mám už dlouhodoběji vyhlédnuté, ale zatím jsem je nenavštívil, a rád bych se s nimi podělil:

Tentokrát okolí Mor. Berouna a dále na sever,

49°49'3.841"N, 17°26'26.156"E
Betonový plácek kousek od Mor. Berouna
Betonové panely, povrch není vodorovný, jenom mírně z kopce, ale přijatelné. Dostupnost po zpěvněné cestě, která je relativně v dobrém stavu (cesta 1,2km, od jihu). Dobrý výhled na všechny strany. U plácku je "zábrana" v podobě provazového ohradníku (při návštěvě byl sundaný), snad by nikomu noční návštěva vadit nemusela. Někdy bych to zde chtěl vyzkoušet v noci, Mor. Beroun je 2,6km vzdušnou čarou. Pozor na "plemenného býka, vstup zakázán"
http://postimg.org/gallery/1klnssy48/

49°50'4.320"N, 17°29'9.844"E
Zemědělný "komplex" mezi Valteřicemi a Krištanovicemi
Zase jedno z míst, kde hospodaří porobný zemědělný lid - plácek slouží ke skladování hnoje (nesmrdí) a jeho součástí je malá odpadní nádrž (nesmrdí). U nádrže je i pár betonových panelů. Z toho místa je fantastický výhled na všechny strany. Nutno ale poznamenat, že v okolí tohoto místa to lze zapíchnout v podstatě kamkoli na louku. Příjezd od Valteřic po zpěvněné asfaltové cestě, která po odbočení vpravo (od severu) přechází v hrubší štěrkovou polňačku (rozprostřena i cihlová suť), celkem 2,1km cesty. Přístupné i od Křištanovic, ale cesta je v horším stavu. Mor. Beroun 5,3km a Dvorce 4,5km vzdušnou čarou. Vypadá velmi slibně, dobrý zapadákov
http://postimg.org/gallery/10aoo4if6/

49°48'51.262"N, 17°32'13.413"E
Zemědělský plácek uprostřed ničeho
Něco obdobného, jako v předchozím případě - slouží ke skladování sena, hnoje (nesmrdí) a má i wellness bazén.
Příjezd od západní strany zajišťuje 900m průměrné štěrkové polní cesty, takže je to únosné, nicméně nachází se zde plácek který je v současnosti pokryt takovou jakoby bílou jemnou sutí, pod níž se skrývají betonové panely. Na místě pár nižších keřů, ale jinak dobrý výhled na všechny světové strany. Na JJZ straší uskupení větrníků. Dvorce 2,2km, Budišov 6,8km a Mor. Beroun 7,2km vzdušnou čarou. Potenciálně dobré zapadlé místo s temnou oblohou a slušnou dostupností.
http://postimg.org/gallery/37zog8ou0/

Čestnou zmínku si zaslouží:
49°48'56.863"N, 17°25'22.996"E
Plácek kousek od cesty, plocha jemný štěrk, plocha je hodně z kopce, pravděpodobně by oslňovaly auta z obou stran, rozumný výhled, ale spíše slabší
http://postimg.org/gallery/14ah48s3m/

Nepřístupná místa nebo místa naprd:
49°48'14.468"N, 17°23'24.951"E
49°48'59.812"N, 17°22'53.656"E
49°49'10.242"N, 17°25'20.794"E
49°49'23.386"N, 17°25'40.260"E
49°49'26.377"N, 17°26'46.751"E
49°51'24.795"N, 17°30'54.735"E
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Okolí Olomouce

#111

Příspěvek od Bill »

Betonový plácek kousek od Mor. Berouna

U M. Berouna je ještě jeden "plácek" M. Beroun - ULMBER
Letiště účelové

49.7859419N, 17.4890733E

Ale posledně se mi zdálo, že od asfaltky je tam zákaz vjezdu. Je třeba dojet až na konec ranveje, jinak trochu ruší M. Beroun.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Okolí Olomouce

#112

Příspěvek od Assasincz »




U M. Berouna je ještě jeden "plácek" M. Beroun - ULMBER
Letiště účelové

49.7859419N, 17.4890733E

Ale posledně se mi zdálo, že od asfaltky je tam zákaz vjezdu. Je třeba dojet až na konec ranveje, jinak trochu ruší M. Beroun.
Na nouzovou plochu u Berouna jsem dlouho a rád jezdil - zákaz vjezdu tam je, už delší dobu nová cedule, ale nikdy jsem na to nějak nehleděl. Bohužel posledně jsem tam dostal pokutu - byl jsem místní dlouhou rukou zákona zpozorován, jak vjíždím (světla, už byla tma), tak mě přišli zpokutovat a ještě se přidrzle podívali na Saturn. Od té doby jsem tam nebyl, toto pro mě tuto lokalitu tak trochu "pošpinilo". Navíc mě tam tak trochu rozčilují větrníky a auta pálící dálkovými světly z toho směru, když se vyloupnou na horizont, a je to hodně blízko zářícímu Berounu. Ale komfort dostupnosti je vysoký, to rozhodně.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Okolí Olomouce

#113

Příspěvek od Bill »

Nevím, zda je to ještě "okolí Olomouce"(50 km):

Už dloho mám vyhlédnutý Rabštejn:

49.9523197N, 17.1486478E

Je to louka uprostřed lesa, > 700 m.n.m. ze všech stran oblopené stromy (nehodí se na úplně nízké objekty). Je tam hospoda, možnost ubytování, dá se tam postavit i stan. Ale má to smysl jenom mimo sezónu - včera už se tam objevily první stany.

Vjezd autem je třeba asi domluvit s majitelem chaty, oficiálně je asi jenom pro ubytované?

Jediné světelné znečištění široko daleko je ta hospoda a to by snad dalo domluvit zhasnutí.

Podle mapy světelného znečištění by to měla být bomba:


M:736 750 113
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Okolí Olomouce

#114

Příspěvek od Assasincz »


Už dloho mám vyhlédnutý Rabštejn:
49.9523197N, 17.1486478E


Já si troufám říct, že to lze ještě za okolí Olomouce považovat.
Také jsem se na toto místo díval, ale nikdy jsem ho vážně nezvažoval, zdá se mi, že má hodně "ale" aby se dalo komfortně bez předchozího dlouhodobého avíza a složitých domluv využívat.

Nicméně tím nelze vyloučit, že by se zde nedala konat plnohodnotná "star party"
Uživatelský avatar
olašnikov
Příspěvky: 60
Registrován: 30. 12. 2011, 12:57
Bydliště: Olomouc Slavonín
Věk: 45

Okolí Olomouce

#115

Příspěvek od olašnikov »

Do stránského to mám 40 km, tak za tmou 50 ještě určitě jo :-)
No jestli to má chuť Bill domlouvat tak bych se moc rád připojil...
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Okolí Olomouce

#116

Příspěvek od Libcz »

Dneska zkoumám, kam bych zajel na Perseidy a moc se mi líbí "Vrahovo" monitorování a hledání. Hezká místa, dobrý popis Akorát mě vždycky vyděsí popis přístupové cesty. Sice jsem už pořídíl místo sedana praktičtější kombík, ale bohužel už není 4x4 a ve výpisu výbavy figuruje "M sport package" a "sport suspension settings", takže bych to tam s největší pravděpodobností orval jak samici Asi to vidím na Billem zmíněný Kamenný vrch nebo Stránské. To Stránské je fakt pecka, tam jsem fotil kometu a i v zimě tam není problém. Kamenný Vrch jsem ještě nezkoušel, takže asi bude načase.

Mimochodem zkoušel už někdo vrch nad Rýžovištěm?
https://mapy.cz/s/XJPZ
To taky nevypadá matně a příjezd tam asi taky bude podle leteckým map ok.
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Okolí Olomouce

#117

Příspěvek od Bill »

Mimochodem zkoušel už někdo vrch nad Rýžovištěm?
https://mapy.cz/s/XJPZ
Na mapě to vypadá krásně, bylo by divné, kdybych se tam nebyl podívat. Očekávám nějaký problém - možná začíná cesta v JZD a je tam závora nebo něco takového. Nebo je ta cesta rozbitá ...

Ale nedokážu si to uvědomit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Okolí Olomouce

#118

Příspěvek od Libcz »

Byl jsem tam včera (Kamenný Vrch), je to dobré i pro sportovněji koncipované podvozky, nikde žádné větší šutry nebo probhlubně či hluboko vyjeté koleje. Trošku mokro a bahno, ale to není nic, s čím by si citlivá noha na pedálech neporadila. Ten sjezd z cesty taky pohodový. Akorát teda ty okolní dědiny dávaly obzoru slušně za uši. (ale ony ty podmínky nebyly žádná hitparáda) Obecně se mi tam líbilo, hezkej plácek.

EDIT: vlastně jsem tam byl i dneska (od 23 do 3)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Okolí Olomouce

#119

Příspěvek od Bill »

Libcz píše: Mimochodem zkoušel už někdo vrch nad Rýžovištěm?
https://mapy.cz/s/XJPZ
To taky nevypadá matně a příjezd tam asi taky bude podle leteckým map ok.
Byl jsem se tam podívat. Prakticky celá ta cesta Veveří - Rýžoviště je průjezdná, ale od Veveří je to dlouhé a místy by se muselo jet krokem. Od Rýžoviště je to úplně v pohodě, jedno místečko se objíždí po louce, ale myslím si, že to je čerstvě opravené a i ta přímá cesta je OK. Nicméně tam není žádný rozumný plácek - když jsem tam byl, tak už byla docelá vysoká tráva.

Na leteckém snímku je plácek u unimo buněk: 49.8732164N, 17.3389333E

Když jsem tam byl, tak jsem si ho vůbec nevšiml - okolí bylo docela zarostlé. Pěkné by bylo mít ty unimáče - ale zase když vidím, jak je místní zlikvidovali ...

Rozhled je tam parádní. Byl jsem tam přes den, takže tmu jsem nezkoušel.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Okolí Olomouce

#120

Příspěvek od Bill »

Bill píše:Už dloho mám vyhlédnutý Rabštejn:

49.9523197N, 17.1486478E
Byl jsem se poptat na ten příjezd - od Bedřichova se dá nahoru dostat pro ubytované. Funguje to (prý) tak, že na závoře je zámek s číselným kódem, který sdělí ubytovaným :idea:
M:736 750 113
Odpovědět