Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#31

Příspěvek od Tharos »

Pro Michala.b a Hamra (doufám, že Vás skloňuji správně, pánové :)): Ono úplně nejlepší podmínky jsou úplně na samotném vrcholu Churáňova, kde stojí mimo jiné i poměrně známá meteorologická stanice. Já se pozorováním z ní moc často nechlubím, poněvadž vedení ČHMÚ by asi to, že jejich meteorologové ve své pracovní době poskytují zázemí a vaří čaj amatérským astronomům, příliš neschvalovalo :), ale zase na druhou stranu i když jsem nahoře, dalekohled mívám na střeše jednoho vodojemu o pár metrů opodál, což už není přímo na území stanice. To by se ale zase určitě nelíbilo vodohospodářům, prostě to nikde nešiřte :D... Kdo to tam trošku znáte, tak určitě víte, který vodojem mám na mysli.

Okolí Kvildy a Modravy - určitě taktéž paráda. Jenom Kvilda už trošku svítí. Celkově se tady v zimě trošku rozmáhají osvětlený sjezdovky, a tak se hold občas musí tak do deseti počkat, než zmrzne poslední lyžař, pak už to vždycky zhasnou :). Ale perfektní místa musí být také za Kvildou směrem na Filipovu Huť, i když jsem tam zatím ještě nepozoroval. Je to přece jen ještě o něco dál než Churáňov a tak nějak jsem neměl důvod "nevěrničit" :).

StarParty na Šumavě mi připadá jako super nápad, jsem naximálně pro ;). Ale vážně, v případě, že by byl opravdu zájem, s radostí zajistím, co bude potřeba a co bude v mých silách. Například výběru lokality bych se mohl věnovat už týdny dopředu :). Pakliže by to bylo zapotřebí, měl bych být schopen i vyjednat případné "požehnání" od správy parku, ono totiž Modrava i Kvilda už jsou v NP, a podobně...

Tož přijeďte! Obloha je tu opravdu báječná :).
Uživatelský avatar
bacek
Příspěvky: 2
Registrován: 03. 03. 2008, 02:59

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#32

Příspěvek od bacek »

Tharos napsal: Jak si tak pročítám toto vlákno, tak si uvědomuji, co jsem to vlastně za šťastlivce v tomhle směru :).

Bydlím ve Vimperku a pozoruju z jedné louky prakticky za barákem, která je podle toho odkazu v prvním postu 870 m.n.m. Avšak často pozoruju z jedné louky v okolí vrcholu Churáňova - tu mám sice asi čtvrt hoďky autem, ale stanoviště je to úžasný. A ta je podle těch map 1100 m.n.m.

Je pravda, že obojí jsou to stanoviště opravdu protekční... Ani nevím, čím si to zasloužím :). Churáňov je prakticky celou zimu nad všemi inverzemi a právě v zimě je tam obloha dost často "dech beroucí". Přijeďte ::)!Tiše závidím asi jako většina, je na čase zbalit nádobíčko a přestěhovat se do hor :)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#33

Příspěvek od michal.b »

Tharos napsal: Pro Michala.b a Hamra (doufám, že Vás skloňuji správně, pánové :)): Ono úplně nejlepší podmínky jsou úplně na samotném vrcholu Churáňova, kde stojí mimo jiné i poměrně známá meteorologická stanice. Já se pozorováním z ní moc často nechlubím, poněvadž vedení ČHMÚ by asi to, že jejich meteorologové ve své pracovní době poskytují zázemí a vaří čaj amatérským astronomům, příliš neschvalovalo :), ale zase na druhou stranu i když jsem nahoře, dalekohled mívám na střeše jednoho vodojemu o pár metrů opodál, což už není přímo na území stanice. To by se ale zase určitě nelíbilo vodohospodářům, prostě to nikde nešiřte :D... Kdo to tam trošku znáte, tak určitě víte, který vodojem mám na mysli.

;D Ano, byl jsem prave nahore na stanici. Uvital nas velice mily pan, povypravel nam o svoji praci a ukazoval nam fotografickou komoru bolidove site. Bohuzel, jak jsem rikal, bylo zatazeno :/


Okolí Kvildy a Modravy - určitě taktéž paráda. Jenom Kvilda už trošku svítí. Celkově se tady v zimě trošku rozmáhají osvětlený sjezdovky, a tak se hold občas musí tak do deseti počkat, než zmrzne poslední lyžař, pak už to vždycky zhasnou :). Ale perfektní místa musí být také za Kvildou směrem na Filipovu Huť, i když jsem tam zatím ještě nepozoroval. Je to přece jen ještě o něco dál než Churáňov a tak nějak jsem neměl důvod "nevěrničit" :).

StarParty na Šumavě mi připadá jako super nápad, jsem naximálně pro ;). Ale vážně, v případě, že by byl opravdu zájem, s radostí zajistím, co bude potřeba a co bude v mých silách. Například výběru lokality bych se mohl věnovat už týdny dopředu :). Pakliže by to bylo zapotřebí, měl bych být schopen i vyjednat případné "požehnání" od správy parku, ono totiž Modrava i Kvilda už jsou v NP, a podobně...

Tož přijeďte! Obloha je tu opravdu báječná :).
No to by bylo naprosto skvele! V sekci "Astronomicka setkani" jsem udelal anketu, ktera by mohla o zajmu leccos napovedet. V diskuzi na toto tema pokracujme tam.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#34

Příspěvek od Habl »

z lodžie domu 382 m. n. m.
lázně Kunratice - Podvrší 325 m. n. m. (nejbližší tmavá obloha)
Rašovka 726 m. n . m. (pozorování nízko nad jižním obzorem)
Frýdlantsko - hora Smrk 1124 m. n. m. (daleký rozhled - rozhledna 1154 m.n.m.)

Habl

P.S.- ona ta větší nadmořská výška má výhodu při záplavách...
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#35

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

z lodžie domu 211 m.n.m.
z hvězdárny 189 m.n.m.
z kopce Hvězda 312 m.n.m.
z meteo stanice Maruška 654 m.n.m.

a zbytek dle potřeby a času na dojezd:-)

Myslím, že zcela jasně vyhraju místo s nejnižší nadmořskou výškou:-)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#36

Příspěvek od Lukina »

275 m n. m. veranda
430 m n. m. pole
274 m n. m. letiste
665 m n. m. Myslivny
580 m n. m. úpatí sjezdovky
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
šepi
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 01. 2010, 17:10
Bydliště: Želeč u Tábora
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#37

Příspěvek od šepi »

960 m n. m. - chalupa

konečně tam dnes jedu po delší době, tak snad bude celý týden krásně  :)
SW 254/1200, SW ED-80, SW 80/400, SW NEQ-6, SW AZ-4, QHY-5L II, filtry Baader 1,25" L R G B IR, Canon 40Dmod., 500D a 300Dmod.
jakub.sepela(a)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#38

Příspěvek od MaG »

Nové Zámky, 110m - nikto menej?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#39

Příspěvek od Andrej »

Balkón : 413 m
Pole : 440 m
Pole_2: 409 m
Neďaleký kopec: 1303 m
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Uživatelský avatar
Lucifernet Mrakotřas
Příspěvky: 35
Registrován: 06. 07. 2010, 23:27

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#40

Příspěvek od Lucifernet Mrakotřas »

můj nejčastější flek má 322m podle googlí zemegule, to jest vlastně podle SRMT v3. jak moc to je v daném místě od Baltu p. v. netuším ale moc to nebude, čekal bych určitě tak do metru. až budu přesně vědět Wo tak to třeba i přepočítám 8-)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#41

Příspěvek od vla »

Ahoj, vítej na foru, poslaljsem ti SZ.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#42

Příspěvek od seminko3 »

Obec Janová - na své zahradě 263m.n.m :-X.Takže pod Ostravským smogovým deklem.
PS.hlavně že máme MHD zdarma,aby jsme si dojeli na plicní. ;D
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#43

Příspěvek od Maser »

Na zahrádce u rodičů to mám 425m.
Panelák kde bydlím je ve výšce 410m, jelikož ale bydlím v 7.patře, tak se ta výška o těch cca 15m vyrovná.  ;D
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#44

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

z lodžie domu 211 m.n.m.
z hvězdárny 189 m.n.m.
z kopce Hvězda 312 m.n.m.
z meteo stanice Maruška 654 m.n.m.

a zbytek dle potřeby a času na dojezd:-)

Myslím, že zcela jasně vyhraju místo s nejnižší nadmořskou výškou:-)
nene, nevyhraješ ;D Břeclav doma na zahradě 159 m.n.m.
pozorovací místo u Schrattenbergu, kousek za čárou v Rakousku - 215 m.n.m.
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Nadmořská výška vašeho pozorovacího stanoviště

#45

Příspěvek od Vabra »

159 m.n.m neprekonam ani ja doma na zahrade Melnik 176 m.n.m  ;)

Jinak mam oblibene pozorovaci stanoviste pod Vratenskou horou u Msenna okolo 450 m.n.m.
Pavel Vabrousek
Odpovědět