Bílé karpaty - Zlínský kraj

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
moonulka
Příspěvky: 154
Registrován: 14. 01. 2007, 03:39

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#16

Příspěvek od moonulka »

O Marušce a podobně sa mluvilo ve vlákně v Astronomických setkáních. A jináč tá tvoja lúka moc použitelná asi nebude, v tom ťa mosím zklamat. Většina oblohy se totiž zdržuje na jihu, takže se hledajú ty místa, kde je jih čistý...
Uživatelský avatar
Roman Pavel
Příspěvky: 79
Registrován: 10. 03. 2009, 14:51

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#17

Příspěvek od Roman Pavel »

Ahojda,
louka nezklamala  ;), páč jsem dopředu věděl, že jih bude marný, ale nepodceňuj zenit a ani východ se západem nemám vůbec špatný.
Hold na "podrovníkové" objekty si budu muset někam zajet.
Ber to tak, že kromě jihu jsou okolo Hostýnské Vrchy bez zdroje světla.
Jako na to, že tu louku mám 300m od baráku docela dobré, když si uvědomím v jakým podmínkách tu leckdo pozoruje  ;).
Docela krásně jsem třeba viděl M101 a hodně lidí spatření této galaxie považuje za důkaz dobré oblohy.
Ale tu Marušku mám určitě v plánu vyzkoušet.
Měj se.
Roman
Dobson SW 305/1500, Meade SWA 24mm, 13mm Hyperion, Nagler 9mm, 7 a 5mm SW planetary, Lumicon UHC
moonulka
Příspěvky: 154
Registrován: 14. 01. 2007, 03:39

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#18

Příspěvek od moonulka »

Tak to sa tak řéct nedá. Za prvé ju máš na severu a za druhé, za dobrých podmínek su ju schopná vidět aj já newtonem 76 zkraja hradiště, takže zas až tak dobrý indikátor to podle mě není...
Ale když sa ti tam faň pozoruje, vymlúvat ti to určitě nebudu...
Uživatelský avatar
Roman Pavel
Příspěvky: 79
Registrován: 10. 03. 2009, 14:51

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#19

Příspěvek od Roman Pavel »

Tož teda budeš muset vzít auto a přijet ;).
Aha 17, takže možeš přijet až za rok ;).
Na to, že jsem přes 30 let bydlel přímo ve Zlíně, je tato "moje" louka přímo světlem nepolíbená ;).
Měj se!!!
Dobson SW 305/1500, Meade SWA 24mm, 13mm Hyperion, Nagler 9mm, 7 a 5mm SW planetary, Lumicon UHC
moonulka
Příspěvky: 154
Registrován: 14. 01. 2007, 03:39

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#20

Příspěvek od moonulka »

pokáď si vůbec budu dělat řidičák... a esli jo tak už asi o prázdninách bo 18 mě bude na podzim. Ale jo, pokáď si zvyklý na zlín tak ti to určitě vyhovuje... ale časem to přijde a stačit ti to nebude ;)
Uživatelský avatar
marshalx
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 11. 2008, 03:45
Bydliště: Otrokovice
Věk: 43
Kontaktovat uživatele:

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#21

Příspěvek od marshalx »

Byl někdy někdo pozorovat u Velkých Karlovic - KASÁRNA?
Zajímalo by mě jaké to tam je? Dík

http://www.mapy.cz/#x=141983744@y=13341 ... t=Zde@ad=-
Celestron XLT Newton 150/750mm / CG-4 s pohonem / Hyperion 25, 17, 8, 5 / UHC profi Astronomik / GSO moon filtr / Solar filtr
Uživatelský avatar
Roman Pavel
Příspěvky: 79
Registrován: 10. 03. 2009, 14:51

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#22

Příspěvek od Roman Pavel »

Ahojda,
máš dobrý tip, sice jsem tam ještě pozorovat nebyl (na kole mockrát), ale dle mapy světelného znečištění je to nebližší "modré" místo (spíše místečko  :) ) od Zlína.
http://www.ian.cz/redsys/upload/235471-944211.jpg
Kdybys jel (a kdokoliv další), tak dej vědět, rád bych toto místo taky vyzkoušel.
Tož tak, jinak mám v plánu kopec Marušku uprostřed Hostýnských vrchů, která taky dlé oné mapy z odkazu nevychází špatně.
Zatím ahojda
Roman
Dobson SW 305/1500, Meade SWA 24mm, 13mm Hyperion, Nagler 9mm, 7 a 5mm SW planetary, Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#23

Příspěvek od Vabra »

Tak co Zlinaci?

Dnes v noci bych rad vyrazil fotit nekam do 40km od Zlina-Malenovic. Zatim to vidim pichnout se nekam do prostoru mezi Luhacovice a Valasske Klobouky (Plostina?).

Neprida se nekdo? Jak to vypada s aktualni snehovou nadilkou? Najdu nekde vyhrabane mistecko?

PS: Prijedu trochu pozdeji (okolo 22.h, mame tridni sraz).

diky za tipy.

Pavel
Pavel Vabrousek
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#24

Příspěvek od -karneades- »

kup si sněhovou frézu, OBI hlásí slevy ;D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#25

Příspěvek od MilAN »

na osobní auto ::)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#26

Příspěvek od jozopovazan »

Ja som od tej cervenej tapky na mape kusok juzne.
Lazy pod Makytou (resp. miestna cast Dubkova)
Kusok pod Kohutkou

Miesto je to vynikajuce (asi preto ze o 23.00 vypinaju poulicne osvetlenie)
ale nemam to s cim porovnat, lebo som nikde Dobson netakal.
Mozno ho niekedy vytiahnem na tu Kohutku. (maju tam fantasticke Boruvkove knedliky)
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#27

Příspěvek od Vabra »

Byl někdy někdo pozorovat u Velkých Karlovic - KASÁRNA?
Zajímalo by mě jaké to tam je?  :) Dík

http://www.mapy.cz/#x=141983744@y=13341 ... t=Zde@ad=-
Jako jiz dlouho ne-mistni (t.c. Melnicak) jsem se vydal 4-5/12 na blind do Beskyd. Ze Zlina jsem dojel az na Kasarna z ceske strany (bez retezu s predokolkou na zimnich gumach lehky adrenalin). Ale nahore na Kasarnach cesta krizila dve sjezdovky na severnim svahu, ktere byly v noci osvetlene a prave zasnezovane. Nejak jsem si netroufnul je prejet dale na Slovenskou stranu, kdy by vyse na hrebeni urcite byly lepsi pozorovaci/fotici podminky.

Nakonec jsem skoncil na Makovskem sedle, u autobusove zastavky kousek od pamatniku. V nedeli rano mezi 0.30 az 5.30 projela asi jen dve auta a vyhled na JZ kde jsem fotil M45 byl OK, takze v pohode. Jako obecne misto pro astrosraz s dobrym vyhledem do vsech smeru se to ale doporucit neda.

Skoda ze jsem nezkusil tu Kohutku/Javorku/Portas, podle mapy se zda, ze by to byla asi nejlepsi volba (velke parkoviste hned u cesty). Jenom nevim jake je mistni verejne osvetleni v miste.

Toz tak od navstevniku z daleka, co vy na to mistni?

PS: Pokud by Puchov a spol. na jihu uz svitil moc, asi by stal za uvahu jeste Solan a okoli. Ten by mel mit JIH o poznani tmavejsi
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#28

Příspěvek od Buby »

Pokud by Puchov a spol. na jihu uz svitil moc, asi by stal za uvahu jeste Solan a okoli. Ten by mel mit JIH o poznani tmavejsi
Na Soláň pozorovat jezdím, v rámci dostupnosti je to hodně dobré, parkovat se dá přímo u hotelu Čarták. Kousek nad ním je docela pěkná louka, kde sem párkrát parkoval i přímo v trávě, ale moc to nedoporučuju, už měli i nějaké kecy. Podmínky k pozorování též slušné, kromě severovýchodu i dobrý výhled. Na severozápadě ruší hodně především Rožnov pod Radhoštěm, a to dost výrazně. Potom je občas viditelný takových lehký světelný nádech na jihovýchod a východ (Půchov a Žilina). Každopádně ale v období jaro - podzim je tato lokalita slušná, i mhv se drží tradčně výše než 6,5 , někdy leze až k 7 mag. Co ale vadí nejvíc, jsou dvě lampy veřejného osvětlení, které člověku svítí přímo do obličeje, pokud se ovšem neschová za nějakou terénní vlnu, tam ale zas není na rovině. Taky tam občas dost fouká, vzhledem k tomu, že se jedná o odkrytý hřeben. Nicméně v rámci Valašska se jedná o dost slušnou lokalitu, určitě o dost lepší než Maruška. Jen kdyby ty dvě lampy vypli.....
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#29

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Maruška není ideál jenom z prostého důvodu, a to že údolí na Zlín je otevřené, nicméně limitka k 7 tam během expedic bývá celkem běžně, každopádně pro nás to má význam v tom, že v objektu meteorologické stanice máme kompletní zázemí, což pro je pro mě výrazné plus (asi už stárnu):-) A pokud jsou slušné podmínky, dostanu se na 6,5 i z hvězdárny v Kroměříži, běžně pak 6,2-6,3, a to je to uprostřed místní části Dolní Zahrady...ovšem v každém případě jsou nám "koláče" na obzoru celkem volné, my potřebujeme zenit:-)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Bílé karpaty - Zlínský kraj

#30

Příspěvek od Buby »

Maruška není ideál jenom z prostého důvodu, a to že údolí na Zlín je otevřené, nicméně limitka k 7 tam během expedic bývá celkem běžně, každopádně pro nás to má význam v tom, že v objektu meteorologické stanice máme kompletní zázemí, což pro je pro mě výrazné plus (asi už stárnu) A pokud jsou slušné podmínky, dostanu se na 6,5 i z hvězdárny v Kroměříži, běžně pak 6,2-6,3, a to je to uprostřed místní části Dolní Zahrady...ovšem v každém případě jsou nám "koláče" na obzoru celkem volné, my potřebujeme zenit:-)

Samozřejmě trénink hraje velkou roli. Také jsem si dokázal svou vizuální mhv pouhýma očima dokázal za poslední rok zvednout minimálně o půl magnitudy. Nicméně v areálu hvězdárny Vsetín jsem se třeba nad 6,0 nikdy nedostal. A na Marušce (nebo spíše na Bludném, který je asi o kilometr dále po cestě, která vede kolem Marušky) jsem míval též MHV tak max 6,5.....Ono na Marušce neruší jen Zlín, ale též Vsetín, Valašské Meziříčí(daleko výrazněji než Vsetín) a částečně i Hranice na Moravě. To nic ovšem nemění na tom, že na Soláni to jde za podobných atmosférických podmínek vytáhnout zhruba o půl magnitudy výše. I tak ale daleko víc věřím lokalitám jako Polana (bohužel člověk musí jet přes zákaz vjezdu, lehce omezený obzor) nebo Velký Javorník (autem až nahoru člověk nedojede, asi kilák musí člověk došlapat pěšky), tam jsou podmínky podobné, ovšem bez lamp. Jen ta dostupnost......
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Odpovědět