Podyjí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Lukas
Věk: 40

Podyjí

Příspěvek #1 od Lukas » 24. 05. 2019, 12:52

Podyjí (hlavně oblast u rakouských hranic jižně od měst Dačice /Jemnice / Moravské Budějovice) by podle map světelného znečištění mělo být teoreticky jednou z nejtmavších lokalit v ČR. I když oproti třeba Šumavě bude dost znevýhodněno malou nadmořskou výškou.
  • Máte někdo zkušenosti s pozorováním/focením v té oblasti?
  • Vyplatí se tam jet?
  • Znáte tam nějaká vhodná stanoviště?
Před asi dvěma lety jsem byl v Horním Břečkově, kde je vstup do NP Podyjí, ale to je ještě moc blízko Znojma (12 km), což bylo dost znát (ale taky bylo před bouřkou a hodně opar). Chtělo by to někam dál na západ a pokud možno výš...

wizard_Kysi

Re: Podyjí

Příspěvek #2 od wizard_Kysi » 24. 05. 2019, 22:15

Před pár lety jsem dovolenkoval u Nové Bystřice (cca 5 km východně nedaleko rakouské hranice) a noční obloha byla prostě famózní, Mléčná dráha výrazně zářila od obzoru k obzoru. Dodnes na to vzpomínám, protože to byl týden jasných srpnových nocí v kuse a to se mi od té doby již nepoštěstilo.
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50

Lisa
Věk: 51

Příspěvek #3 od Lisa » 24. 05. 2019, 22:55

Ač jezdím pozorovat na Šumavu, tak před rokem jsem se byl podívat jihozápadně od Českého Rudolce a pár míst mám v této oblasti vytipovaných, i když jen ve dne. Pokud by byl zájem, tak mohu poslat souřadnice třeba přes SZ.
Dobson SW GoTo FlexTube 12", OV BDS-NT, BT Remote, RedDot+hl.9x50.
Ok.: Hyperion, Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler, ... - Filtry: UHC, OIII,... SX el.filtr.kolo

Zbych
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #4 od Zbych » 27. 05. 2019, 14:47

Kousek od Jemnice se plánuji brzo přestěhovat, je tam nádherná krajina. Chtěl jsem něco přímo v České Kanadě, ale v omezeném rozpočtu je téměř nemožné tam něco sehnat (lidé si tam domy drží i když jsou to někdy ruiny). Znám Českou Kanadu v noci - tam je obloha opravdu parádní, to Podyjí, Dačicko ještě nevím, v noci jsem tam nebyl. Až se tam přestěhuji, můžu referovat o sto šest :). Žel jsem tam našel jednu vesničku, kde mají mezi poli řadu lamp typu koule :( . Snad je to tam jen z nevědomosti. Až tam začne vznikat další oblast tmavé oblohy, můžete tušit, kdo za tím bude stát :lol: .

V České Kanadě jsou volně přístupné planiny a louky bez zákazů vjezdu a bez světel. Takových míst je tam spousta. Dokonce jsem tam našel jednu anonymní hvězdárničku ve vesničce Návary.

Jinak do té oblasti jedu zrovna tento první červnový víkend.

fana79
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #5 od fana79 » 27. 05. 2019, 19:30

Mohu jen potvrdit že obloha tam bývá nádherná :o nemohu porovnat se Šumavou a nebo udat přesné hodnoty, ale někdo na fóru udával že naměřil za Vranovem 21,5 mag/arcsec. Jezdím tam druhý rok na chalupu, ale zatím jen spíš opravovat tak toho času a někdy i sil na pozorování nezbývá :x Tak kdybyste se tam někdo pohyboval tak se klidně ozvěte.
Dobson SW 405/1800 Go To, Lunt LS 50 THa/B600, SW Newton 150/750, 305/1500, motáž NEXSTAR 6/8 SE, EQ-6, binohlava maxbright 1,25 okuláry Pentax XW 10,14,20,30,40

rys

Příspěvek #6 od rys » 27. 05. 2019, 21:11

Zbych:To jsem rád,že konečně bude v mém okolí kolega :D. Do Dačic jezdím často. Ale koukat jezdím 1km za moji vesnici:Horní Bolíkov,kde je obloha bez umělého osvětlení. Jediný problém je, že myslivci pořád stěhují posedy. A tak to musím ve dne projet, abych nějakou nekoupil. (někteří jsou strašný magoři). A nebo jezdím do Světlé. Pod javořicí. Tak budu rád když se někdy sejdeme. Třeba jen na kafe.

Zbych
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #7 od Zbych » 30. 05. 2019, 21:00

rys píše:Zbych:To jsem rád,že konečně bude v mém okolí kolega :D.

Rys, určitě je tam kolegů víc, jen ne každý asi stojí o to se bratříčkovat :D. Vím ještě o jednom, co tam má parádní hvězdárnu, ale nechci to tu ventilovat. Tady u nás ve vedlejší vesnici je taky jeden hvězdář - podle toho co tu psal. A když jsem mu napsal, že tam má ve stejné vesnici další dva se stejným koníčkem, už nikdy neodepsal (určitě se neznají).
Napíšu ti zprávu.

rys

Příspěvek #8 od rys » 31. 05. 2019, 20:49

Ok, tak to jsem nečekal , že je mezi lidmi taková nevstřístnost,( nebo jak to nazvat). Já to beru jako jedenu z nejlepších věcí, když má někdo stejné zájmy, a mohu si s ním vyměnit zkušenosti a pod. Děkuji za ochotu Tomáš.

Zpět na “Pozorovací stanoviště”