Chorvatsko - ostrov Krk

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Chorvatsko - ostrov Krk

#1

Příspěvek od Spaca4y »

Ahoj.
Právě končím dovolenou na ostrově Krk. Už doma jsem hledal vodné místo pro pozorování na google mapách, hlavně jsem chtěl dobrý výhled na jih. Nakonec mi vyšel nejlepší bod blízko silnice Punat - Stará Baška. Je to taková kamenitá odbočná cesta nedaleko silnice. To místo je tady: https://www.google.hr/maps/@44.9725637, ... a=!3m1!1e3 Po celou dobu pobytu jsem neměl štěstí na počasí až včera to klaplo. Jsem tu na rodinné dovolené a tak tahat sebou dobsona je nemožné. Dokázal jsem zabalit jen stativ a klasický Skymaster 15x70. Pozorování mě i tak uchvátilo! Krásná Mléčná dráha až prakticky k horizontu, to jsem ještě nezažil. Ve směru na jih prakticky žádné světlo z měst, jen minimum z Cresu a jen trochu rušil Ráb na jihovýchodě. Severozápad trochu horší - tam svítí Punat a Krk, ale to mi nevadilo. Začal jsem kulovkou NGC6723 ve Střelci, je už skoro v Jižní koruně. Od nás obtížně viditelná nebo spíš nejde zahlédnout. Během pozorování jsem si prohlédl spousty Messiérů a dalších objektů, nebudu vše rozepisovat. Jen se zmíním o Helixu. Toho u nás (Královéhradecko) v dobsonu kolikrát sotva najdu přes ten světelnej bordel a tady naprosto bez problémů s obyčejným triedrem. Pro mě neuvěřitelné. Mít tady tak lepší dalekohled ... :D.
Naplánované místo se mi tedy osvědčilo. Má drobnou nevýhodu, že okolo občas jezdí auta a ty trochu ruší (teď mimo sezónu to bylo snesitelné) a taky nezvykle hodně bzučí jakási polétavá havěť, ale nic mě nesežralo. :D .
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
Odpovědět