Bumbalka (Beskydy)

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#16

Příspěvek od biker.fm »

Howking píše:Dneska to vypadá na poslední šanci užít si tmy na další dva měsíce. Aspoň jedné hodiny tmy. Měsíc zapadne o půlnoci a do jedné bude astronomická tma. Pak už to bude pasé až skoro do Srpna. Vlastně díky Měsíci až do půlky srpna žádná tma. Kdo jde dnes? ;-)
Nepujde nikdo.
Přílohy
oblacnost.JPG
oblacnost.JPG (14.65 KiB) Zobrazeno 5232 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Bumbalka (Beskydy)

#17

Příspěvek od Rekmarik »

biker.fm píše:Lepsi podminky snad uz jen na Sumave, Jizerky dle mapy svetelneho znecisteni srovnatelne s Grunem. Jeseniky by mely byt na tom stejne jak Bumbalka.
Gratuluji k novému pozorovacímu místu ! Akorát mi to nedá abych se neozval - nezapomínáš tak trochu na Vysočinu a jih ? Tam kam jezdím pozorovat - jižní části Vysočiny tak tam jsou podmínky lepší než na Švarné hance, to mám v živé paměti a dle rozličných map sv. znečištění i lepší než na Bumbalce.
Začínám to i proměřovat SQM-W, tak uvidíme ... zhodnotil bych to asi tak, že na tu bídu ČR jsme na tom ještě celkem dobře :D
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#18

Příspěvek od biker.fm »

Rekmarik píše:
biker.fm píše:Lepsi podminky snad uz jen na Sumave, Jizerky dle mapy svetelneho znecisteni srovnatelne s Grunem. Jeseniky by mely byt na tom stejne jak Bumbalka.
Gratuluji k novému pozorovacímu místu ! Akorát mi to nedá abych se neozval - nezapomínáš tak trochu na Vysočinu a jih ? Tam kam jezdím pozorovat - jižní části Vysočiny tak tam jsou podmínky lepší než na Švarné hance, to mám v živé paměti a dle rozličných map sv. znečištění i lepší než na Bumbalce.
Začínám to i proměřovat SQM-W, tak uvidíme ... zhodnotil bych to asi tak, že na tu bídu ČR jsme na tom ještě celkem dobře :D
Ahoj kamarade,
Vysocinu znam jen z MHV a jih nemam uplne "obslapnuty", vychazel jsem z map svetelneho znecisteni. Tou zmenou oblohy proti Gruni jsem byl (a nejen ja) velmi prekvapen. Az budu mit SQMko, zjisti se jaka je realita Bumbalky proti jinym lokalitam.
Ta bida u nas je kazdym rokem jen horsi a horsi :-(.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Bumbalka (Beskydy)

#19

Příspěvek od ladis »

biker.fm píše:
Rekmarik píše:
biker.fm píše: Ta bida u nas je kazdym rokem jen horsi a horsi :-(.
Pravda. Na druhou stranu jsme první generace amatérských astronomů, co si může dovolit vlastním autem vozit velké apertury po horách. Před námi tohle amatéři nemohli a koukali několikacentimetrovýma rourama, ovšem za lepší oblohy. Po nás již LP zničí i horskou oblohu a nepomůže nic. Podle mě jako dnešní generace astro amatérů na tom jsme nejlépe za celou historii i budoucnost (jsme mobilní, můžeme si dovolit velká děla a na horách máme stále slušnou oblohu) ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bumbalka (Beskydy)

#20

Příspěvek od Howking »

Bečím o tom na každém pozorování pod nejčernější možnou oblohou v okolí 60 km od mého bydliště, kdy bez jakékoli svítilny vidím na zem a jsem schopen přečíst i SPZ auta a vzpomínám, jak jsem ve své 161/1200Newtonu (od pana Rindy) z centra Ostravy vídával za komančů víc než nyní ve své 254/1000 na Bumbálce. Standa mě vždy uzemňuje, tím, že jsem taky měl o 33 let mladší oči, ale už jen to, že přečtu číslo tramvaje na předchozí zastávce a na Bumbálce za novu přečtu od zbytků světelného znečištění spz auta bez svítilny, tak usuzuju, že moje oči na tom zas tak zle nejsou. Prostě za komančů bylo těch lamp násobně méně a žádné silné sodíkové výbojky,ale obyčejné dlouhé zářivky co přes Ostravsky špinavý poklop sotva svítily.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Bumbalka (Beskydy)

#21

Příspěvek od ladis »

Velmi zajímavý příspěek, Howkingu! Já mám ten samý pocit z dětství z Jičína - v zimě černá obloha s tisíci hvězd. Dnes nepoužitelné.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#22

Příspěvek od MMys »

To je bohužel asi všude. Jako děcko, když jsem vyběhl v noci na jižním sídlišti Hradce Králové půl kilometru k lesu, viděl jsem krásně mléčnou dráhu. Dneska ji tak nevidím ani tady v Bělči. Zvláštní je, že to sídliště má ty lampy pořád stejné (už tehdy tam byly HPS výbojky). Jenmože nesvítily všechny ty hypermarkety a logistický centra mezi HK a Pardubicemi, nádraží se skoro vodorovně nasměrovanými reflektory na 50m stožárech, a další podobná zvěrstva.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#23

Příspěvek od Psion »

Když jsi u toho Hradce, není to tak dávno, co jsme jezdili na pozorování do Borovinky (na mapě vlevo nahoře) k Pavlovi Markovi na Skymaster party a obloha tam byla celkem slušná. To co tam pak vystavěli během pár let udělalo z této oblasti "astronomickou poušť", které se spíše podobá světelné show.
Přílohy
Snímek obrazovky 2017-05-31 v 8.46.59.png
Snímek obrazovky 2017-05-31 v 8.46.59.png (174.26 KiB) Zobrazeno 5087 x
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bumbalka (Beskydy)

#24

Příspěvek od Howking »

Chystám se jet zkusit fotit nějaké DSO. Vyzkoušet půjčený okulár. Standa je přesvědčen že bude zataženo a nejdede. Já si to hodlám risknout a věřím, že bude zcela jasno. Přidá se na poslední chvíli někdo?
Snímek obrazovky.png
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bumbalka (Beskydy)

#25

Příspěvek od Howking »

Na desátou pojedu na Bumbálku. Kdo trefí, může se přidat.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Bumbalka (Beskydy)

#26

Příspěvek od Bill »

Howking píše:Kdo trefí, může se přidat.
No a nedalo by se tomu nějak trochu pomoct? Nějaké souřadnice nebo tak něco...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LiborChovanec
Příspěvky: 99
Registrován: 06. 11. 2016, 03:11
Věk: 57

Re: Bumbalka (Beskydy)

#27

Příspěvek od LiborChovanec »

Zdravím kolegu
Jsem z Rožnova a zaujalo mně to místo na Bumbálce ,nemám to daleko,a rád bych se tam podíval .Byl jsem na Gruni a moc mně to nenadchlo ,skoro jak na mojí chatě u Rožnova .Prošmejdil jsem tu Bumbálku na Google map ale nejsem si moc jistý .Nedaly by se poslat souřadnice , třeba by se někdy dalo udělat setkání s pár nadšenci se svojím nádobíčkem a podělili bychom se o zkušenosti.Libor
Sky Watcher dobson goto flex tube 300/1200. Daystar Solar Scout 60, Sky watcher GTI mont, Mak 127/1900,
Hyperion Mark 3 zoom, Baader ortho 10mm,6mm. ,GSO 32mm 2,"Hyperion 10, 25mm.
Bresser Full HD cam .Zwo asi 462 .
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#28

Příspěvek od biker.fm »

LiborChovanec píše:Zdravím kolegu
Jsem z Rožnova a zaujalo mně to místo na Bumbálce ,nemám to daleko,a rád bych se tam podíval .Byl jsem na Gruni a moc mně to nenadchlo ,skoro jak na mojí chatě u Rožnova .Prošmejdil jsem tu Bumbálku na Google map ale nejsem si moc jistý .Nedaly by se poslat souřadnice , třeba by se někdy dalo udělat setkání s pár nadšenci se svojím nádobíčkem a podělili bychom se o zkušenosti.Libor
Ahoj Libore,
sleduj vlakno Frydek-Mistek a okoli. Tam se domlouvame kdy a kam se pojede (v posledni dobe jezdime hlavne na Bumbalku).
Standa
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět