Pozorovací stanoviště, stromy a výška pilíř

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorovací stanoviště, stromy a výška pilíř

#1

Příspěvek od Vabra »

Už to vypadalo na splněný sen - malá chatička na nedalekém Kokořínsku na pěkném místě s rozumně velkým pozemkem za cenu kterou bych možná i zkousnul...

Bohužel při místním průzkumu se ukázalo, že jak na pozemku tak hlavně na okolních je dost vysokých stromů, které omezují výhled na obzor až nad 20-40st :(.

Stavět vysokou věž s kopulí není cenově ani místně použitelné. Zvažoval bych otevřený vyšší pilíř 2,5-3m s pevně umístěnou montáží a sundaváním optiky s nějakou lehkou formou "kapotáže" a přístupem po schůdkách.

Tím by se výhled trochu zlepšil a náklady by nemusely být astronomické...

Jaká vidíte pro a proti, resp. máte nějaké tipy či odkazy?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Pozorovací stanoviště, stromy a výška pilíř

#2

Příspěvek od Beda »

Ahoj,
tady je každá rada drahá...
Ale mohu popsat vlastní zkušenost. Když jsem tady na Olivěnce před 25 roky plánoval bydlení, byla v úvahách zahrnuta samozřejmě i pozorovatelna. Stromy kolem byly tehdá nízké, dnes je všechno jinak. Jak smrky tak borovice mají dnes dvojnásobnou výšku, takže západ. obzor je prakticky nedostupný a na východě to naštěstí "vyřešil" předchozí majitel pozemku, který všechno vykácel. Dva krásné smrky na severu také stíní, ale to mi tolik nevadí, takže je budu bránit...

Pokud už dnes by bylo nutné stavět montáž na poměrně vysoký pilíř, za pár let stromy povyrostou a budou zase stínit.
Já osobně bych hledal jiný pozemek s co největším odstupem stanoviště k hranicím. Vím, lehko se to řekne a hůř v dnešní době realizuje, ale je třeba myslet do budoucna.
Hodně štěstí a jasné nebe !

Beda

Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Pozorovací stanoviště, stromy a výška pilíř

#3

Příspěvek od Kami »

Čůs Vabro

Hledej něco co bude nejlíp z jižní strany sousedit s klasickým polem, pak máš na 95% vyhráno, že ti tam nic vysokýho neporoste. Majitel pole však může dostat nápad to osázet výmladkovou dřevinou a už to nebude taky ono. Nejdýl 1x za 15 let máš však jistotu, že se to pokácí na pařez.
A nebo kup to pole a pronajímej. Cena pole nebude vysoká a ještě ti to bude vydělávat na údržbu a daň z nemovitosti. ;D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorovací stanoviště, stromy a výška pilíř

#4

Příspěvek od vla »

Abys v tom nebyl sám, něco takového hledám asi rok a pořád nic vyhovujícího. A to už jsem dávno opustil chatičku a hledám jen pozemek s příjezdem a bez lidí v okolí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět