Malé Karpaty-Modra

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Malé Karpaty-Modra

#16

Příspěvek od Pavuk_ »

dexter napsal: Zdravim vsetkych z okolia BA, chcem sa spytat ci robite nejake spolocne pozorovania pripadne vylety ci uz do Modry alebo kdekolvek v okoli BA.

Som novacik, nedavno som kupil N-203 od Bressera ale zaciatky su viac ako bolestne... nejake to prakticke cvicenie so zabehnutym clovekom by bodlo.

2Dominik: auto mam, nejaky vylet nad Modru nie je problem aj s vybavou...

btw, som zo svateho jura
Ahoj,
ano obcas sa "ideme vyvetrat". Viac menej mame kazdy svoje pozorovacie stanoviste inde (dalej od BA), kedze aj Modra je vyrazne postihnuta svet.znec. od BA, ale obcas urobime taku session a ideme na hvezdaren popozorovat.
Takze ak mas skype, sme vsetci spolu tam viac mailom ...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Malé Karpaty-Modra

#17

Příspěvek od Dominik »

Tak, ma napadlo, že podľa mňa často čítam, že veľa ľudí na fóre pozoruje v podmienkach, (budem hovoriť len o MHV) tak MHV 6.1 a podobne. Ja mám na terase domu v Modre, ale aj na záhrade MHV 6.6. Málo kedy klesne táto hodnota a keď sú dobré podmienky tak sa aj zvýši. Takže MHV je celkom dobrá. Horšie je to z lampami. Hnusné svietiace lampy mi kazia pozorovanie. Práve keby som nemal v blízkosti domu lampy, ktoré mi priamym svetlom zasahujú na záhradu, možno by sa obloha veľmi nelíšila napr. od Modra-Piesok. A to sa určite teraz líši. Najlepšia obloha akú som zatiaľ zažil bola práve tam. Ale ja som ani nebol na veľa iných pozorovacích stanoviskách.

Dúfam, že sa nemýlim.
Asi som nepovedal nič nové, ale o pozorovacích podmienkach priamo v Modre sa tu veľmi nehovorilo.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Malé Karpaty-Modra

#18

Příspěvek od Pavuk_ »

Dominik napsal: Tak, ma napadlo, že podľa mňa často čítam, že veľa ľudí na fóre pozoruje v podmienkach, (budem hovoriť len o MHV) tak MHV 6.1 a podobne. Ja mám na terase domu v Modre, ale aj na záhrade MHV 6.6. Málo kedy klesne táto hodnota a keď sú dobré podmienky tak sa aj zvýši. Takže MHV je celkom dobrá. Horšie je to z lampami. Hnusné svietiace lampy mi kazia pozorovanie. Práve keby som nemal v blízkosti domu lampy, ktoré mi priamym svetlom zasahujú na záhradu, možno by sa obloha veľmi nelíšila napr. od Modra-Piesok. A to sa určite teraz líši. Najlepšia obloha akú som zatiaľ zažil bola práve tam. Ale ja som ani nebol na veľa iných pozorovacích stanoviskách.

Dúfam, že sa nemýlim.
Asi som nepovedal nič nové, ale o pozorovacích podmienkach priamo v Modre sa tu veľmi nehovorilo.
Myslim, ze sa mylis ;)
Odhadovanie MHV je velmi subjektivne. Ty mas mlade oci, vidis 6.6 hocikedy, iny ju neuvidi ani z puste...

Lampy nie su zle z principu. Lampy su "zle" v tom pripade, ze 1) svietia na oblohu namiesto na zem, 2) svietia prilis do dialky a tak rusia, teda nesvietia IBA kam maju.

Nemyslim, ze keby si tu lampu nemal pred domom, budes mat rovnake podmienky ako na AGO Modra-Piesok. Raz som pri ceste dole meral jas a zastali sme automna zaciatku Harmonie (cast Modry), takze ovela skor ako zacina mesto Modra, a jas bol vyrazne nizsi (tusim bolo vtedy hore okolo 21.0 a dole uz bolo okolo 20.8 neviem teraz presne).
Taktiez nadmorska vyska a prizemny opar robi svoje. Predsa len na luke uprostred lesa je cistejsi vzduch ako v obci, kde sa v zime kuri a prasi sa od aut.

Inak podmienky sa aj tak stale menia takze co platilo jednu noc, nemusi platit dalsiu...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Malé Karpaty-Modra

#19

Příspěvek od Dominik »

Keďže už od založenia príspevku bývam v Modre a pozorujem tam, viem aké sú tam asi podmienky.

Rušivé svetelné znečistenie je najvýraznejšie z Bratislavy a Pezinka. Je to pás postupne slabnúceho svetla, ktorý v podstate tesne zasahuje aj do Modry. Ďalšie najrušivejšie svetlá sú hlavne zo Senca a Šenkvíc. Avšak obloha smerom na Malé Karpaty je veľmi tmavá a dá sa postrehnúť kontrastný rozdiel medzi oblohou nad Bratislavou a Malými Karpatmi. (potom aké je bortle, že? )
Nemal som čo robiť a tak som sa hral s mapkou z google earth a mapkou jasu oblohy.



Ako môžete vidieť Modra je na rozhraní jasov 19.5-20 / 20-20.5 . A naozaj sa dajú namerať v Modre presne tieto hodnoty. MHV býva mojimi mladými očami väčšinou minimálne 6.5 v zenite. Osvetlenie v Modre je z veľkej časti staré a nevhodné (tiež nevhodne rozmiestnené), preto napríklad keď pozorujem , rušia ma priamym svetlom hneď 3 alebo 4 lampy.
Obloha je teda od východu cez sever až na západ pomerne tmavá a a neovplyvnená sv. znečistením, ale od západu a najmä na juhozápade (BA) až po východ je obloha zhoršená. Obloha v kopcoch a teda na AGO Modra je, ale určite o stupeň lepšia ako priamo v Modre. Včera som odfotil pár záberov, niektoré sú trochu šikmé alebo rozmazané.
Toto je sv. znec. z BA:

A toto je fotka pri tých istých parametroch smerom na kopce:

Na tejto fotke môžete vidieť svetelné čapice zo Šenkvíc , Senca a poslednú neviem z akého je mesta (táto fotka má mierne menšiu ISO):
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Malé Karpaty-Modra

#20

Příspěvek od SKYklop »

[quote author=Pavuk_ link=1130532201/0#1 date=1139508044]
Kde v Modre ?
A Modra nerusi ?
Nie je to priamo v Modre, ale nad Modrou. Asi tak 1km od Modry. Vedie tam taká cesta smerom ku kopcom, je tam taká plocha. V Modre som zažil raz naozaj nádhernú oblohu, na oblohe sa snaď ani nenašlo miesto kde by nebola hviezda.   ;D Ešte nemám preskúmané celé okolie Modry, možno ešte nájdem dobré miesto na pozorovanie. Myslím tým, že ja som Modru a okolie a Karpaty prešiel po turistickej stránke celé, ale neskúmal som ako sú vhodné miesta na pozorovanie. Rozhodne si myslím, že je to veľmi dobré miesto na pozorovanie, bohužiaľ teraz nemám moc čas chodiť do Modry(moji rodičia nemajú auto, takže aj v Modre musím chodiť na pozorovacie stanovisko peši).  
Modranskú hvezdáreň samozrejme poznám.  
V Modre je hvezdaren? myslel som ze najblizsia k BA je Hlohovec.... ako to tam vyzera?
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Malé Karpaty-Modra

#21

Příspěvek od SKYklop »

Zdravim vsetkych z okolia BA, chcem sa spytat ci robite nejake spolocne pozorovania pripadne vylety ci uz do Modry alebo kdekolvek v okoli BA.

Som novacik, nedavno som kupil N-203 od Bressera ale zaciatky su viac ako bolestne... nejake to prakticke cvicenie so zabehnutym clovekom by bodlo.

2Dominik: auto mam, nejaky vylet nad Modru nie je problem aj s vybavou...

btw, som zo svateho jura

Nazdar, zohnal si niekoho? pridal by som sa......
Uživatelský avatar
matoo
Příspěvky: 10
Registrován: 23. 11. 2010, 14:56

Malé Karpaty-Modra

#22

Příspěvek od matoo »

V Pezinku ,kúsok od Modry(10km cca)...sú pekné lúky.
Svetlo minimálne,výhľad na JUH,ZÁPAD,VÝCHOD,a s časti aj SEVER...
V prípade záujmu o lokalitu môžem dať k dispozicií mapu alebo osobne ukážem...Môžem aj spraviť pár foto ;)
Newton Celestron AstroMaster 114/1000
Okuláre:20mm,10mm
Fotoap:Nikon D40,objekt. zaklad.
Odpovědět