Trutnov a okolí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
velik
Příspěvky: 7
Registrován: 15. 11. 2015, 19:28

Trutnov a okolí

#1

Příspěvek od velik »

Ahoj, nenašel by se tu nějaký Trutnovák, který by mi dal tip na nějaké vhodné místo k pozorování poblíž Trutnova?
Ve městě to nelze, svítí víc než Praha. Napadlo mě třeba okolí Stachelbergu, ten už je dostatečně vysoko a daleko.
Samozřejmě je v Úpici hvězdárna, ale myslím spíše na soukromé pozorování.
Díky.
Uživatelský avatar
Astrostrýc
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 09. 2012, 19:07

Trutnov a okolí

#2

Příspěvek od Astrostrýc »

Zdar chlape.
No ono to kolem Stachelbegu opravdu nebude nic moc Trumov je přímo na jih a svítí jak blázen protože je v údolí a všechno světlo jde nahoru.
Tenhle problém jsem řešil velice dlouho. Je tu taktéž v okolí hodně lesů a hodně otravných zvířátek :-). Takže asi nejtmavší lokalita je od Nového Rokytníka směr Studenec nebo Hajnice.
Já jsem dohodlej s místním Agrodružstvem Výšina , že mohu pozorovat na jejich soukromé asfaltové cestě kde je zákaz vjezdu a pasou se tam krávy, Jsou za ohradníkem a v noci máš alespoň společnost, Jen furt funěj a mlaskaj. Je to na propojovačce Nový R. -směr Hajnice, ale už jsem tam asi rok a půl nebyl a dost to tam zarostlo nejakýma keřema, když jsem jel nedávno kolem. Takže tam bude asi blbej výhled těsně nad obzor.
Pak jedině směrem ke Studenci je v poli panelová cesta se skladištěm pro slaměnné balíky . Tam jsem kolikrát chtěl zajet a nikdy jsem to neudělal, nevím jak moc bude rušit Studenec a Úpice na východě.
V těchto lokalitách Dvůr Králové neruší , je dostatečně daleko za kopcem a všechny ty osvětlené hory a sjezdovky společne s Trutnovem máš pěkně za zády na sever.
Když si pak zvykneš na tmu , mírně vadí jen světla z Hajnice.
Ale bohužel lepší to asi nebude.
Ještě snad propojovačka z Nového Rokytníka směr Staré Buky... určitě by stála za prozkoumání.
Zatím zdar.
SW Dob. 254/1200 flex autotrack, SW ref . 80/400, triedr 70x15, TeleVue Paracorr, UHC Lumikon, UHC E, Baader OIII, LPR, Meade SWA 24, TS 17 Erfle, Cel. Ultima 8, 13, SW Planetary 6,  Ortho Classic 6 ,10 , barlow Baader Q Classic 2,25x  atd.....
Uživatelský avatar
velik
Příspěvky: 7
Registrován: 15. 11. 2015, 19:28

Trutnov a okolí

#3

Příspěvek od velik »

Ahoj,
díky za odpověď. Už jsem se bál, že se žádný Trutnovák nenajde.
Myslíš tuhle cestu k "JZD" ve Střítěži?
http://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x= ... %20Trutnov
Tam je okolo spousta luk, takže teoreticky by se dalo kdekoliv kolem té silnice.
Každopádně, z Nového Rokytníku na Starý Rokytník nebo na Staré buky by to podle mapy asi mohlo jít. Všude pole, žádné velké lesy nebo kopce.
Přes Vánoce (pokud počasí dá) něco z toho vyzkouším a dám vědět.
Díky za pomoc.

M.
Uživatelský avatar
Astrostrýc
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 09. 2012, 19:07

Trutnov a okolí

#4

Příspěvek od Astrostrýc »

Ano to je přesně ta cesta, ale říkám 1,5 roku jsem tam nebyl, navíc bacha na Těch loukách jsou krávy i s telatama. Raději bych za ohradník nelezl :-).
Z Nového Rokytníku do Starého je to trochu z kopce a hlavně už zase moc blízko Trutnova a ten svítí jak sviňa.
No chce to projet autem, občas zastavit , projít si to, okouknout výhled a hlavně, aby tam nebylo moc bahna a bordelu.
Ještě jsem chodil nad Dolce , ale tam pořád chodila nějaká zvěř a nemáš hodinku pokoj, aby něco nevylezlo z lesa. Navíc na Oblanově je teď víc věřejného osvětlení a to opět vadí. Místní na mě dokonce jednou cca ve dvě v noci poslali policii... no nicméně se mnou hoši pak cca hoďku pozorovali Saturn a pár, jak se tady říká, "vypalovaček" :-)
SW Dob. 254/1200 flex autotrack, SW ref . 80/400, triedr 70x15, TeleVue Paracorr, UHC Lumikon, UHC E, Baader OIII, LPR, Meade SWA 24, TS 17 Erfle, Cel. Ultima 8, 13, SW Planetary 6,  Ortho Classic 6 ,10 , barlow Baader Q Classic 2,25x  atd.....
Uživatelský avatar
Astrostrýc
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 09. 2012, 19:07

Trutnov a okolí

#5

Příspěvek od Astrostrýc »

Chtělo by to zajet ještě sem : 50°30'45.441"N, 15°55'57.874"E

Teď si vybavuju, že jsem se tam jednou ve dne jel přesvědčit, zda je to přístupný autem a bylo to v poho.
Hlavně je tam beton a žádný bahno.
Jen teď nevím, myslím , že se mi nelíbila poloha cca 80m od silnice. Občasné auto by mohlo oslnit, to chce však otestovat v noci. Je to totiž na vnitřní straně zatáčky , kde auta mohly svítit spíš víc na druhou stranu ...no nevím. Rozhodně jsou to nejtmavší oblasti.
Někde jsem na fóru viděl mapu světelného znečištění a v této lokalitě to bylo jediný nejbližší tmavší místo.
Jináč Trutnov je totální katastrofa... pořád mlha a zataženo. Ve Dvoře je jasno a přijedeš ke "slonoj" a už máš mraky. Já mám totiž firmu ve Dvoře , tak vím o čem mluvím :-)
SW Dob. 254/1200 flex autotrack, SW ref . 80/400, triedr 70x15, TeleVue Paracorr, UHC Lumikon, UHC E, Baader OIII, LPR, Meade SWA 24, TS 17 Erfle, Cel. Ultima 8, 13, SW Planetary 6,  Ortho Classic 6 ,10 , barlow Baader Q Classic 2,25x  atd.....
Uživatelský avatar
velik
Příspěvky: 7
Registrován: 15. 11. 2015, 19:28

Trutnov a okolí

#6

Příspěvek od velik »

Ahoj,
tak jsem přes Vánoce vyzkoušel místo u kravína. Nechal jsem auto na křižovatce u zákazu a dalekohled jsem vyhodil na asfalt hned vedle. Napoprvé to celkem šlo, až na drobný detail, -8°C a otravný vítr. Vydržel jsem skoro dvě hodiny. Bohužel to byl zrovna termín, kdy byl měsíc kolem úplňku. Ale co se dalo dělat, když to byl jeden ze dvou dnů kdy nebyla mlha a mraky. Takže jsem pořádně prohlédl měsíc (ještě že jsem koupil filtr), pobrouzdal po obloze na jednoduché objekty (Plejády v býku, mlhovina v Orionu apod.) a nakonec zkusil planety. I přes to světlo a začátečnické vybavení se mi podařil poměrně pěkne chytit Jupiter i s měsíci. Nakonec i mars, ale z toho jsem víc než oranžový rozmázlý kotouček nevykřesal.
Jupiter jsem ještě jednou tuhle sobotu ráno chytil z ložnice. Odlišné podmínky, žádný Měsíc, žádný mráz, žádný vítr. Na druhou stranu uprostřed sídliště, lampa proti oknu a dvojité sklo. Výsledek byl kupodivu podobný Z okna dám bohužel jen východ+jih, od 30° výšky (panelák naproti) po max 50° výšky (vrchní rám okna).
Hrozné podmínky :-)
Odpovědět