Křišťanov (Boletice, Šumava)

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Křišťanov (Boletice, Šumava)

#1

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Na severním okraji vojenského prostoru Boletice vede pozoruhodná silnice č. 165. U ní to na mapě vypadá na pár stanovišť přes 900 metrů nad mořem, ale nikde se nedá moc slušně zastavit a ty louky jsou dost malé a tudíž je omezený výhled. Nakonec mě zaujalo místo tady bývalý Vyšný.

Je tam příjemný prostor k zastaveníu u informačních tabulí, po silnici téměř nic nejezdí. Ze žádného místa není 180 stupňů výhled, ale z východní strany silnice je jih volný a pokd někdo fakt trvá na severu, může se přesunout

Překvapilo mě, že na fotkách na jih je tolik bordelu - nechce se mi věřit, že tohle nadělají vesničky kolem Lipna, takže je to asi z Rakouska? Je to vůbec někde na Šumavě lepší? Tady je aspoň jistota, že 15 km přede mnou nic neni, jenom vojáci a puštíci bělaví ...

I tak bylo pozorování nad jihem skvělé, tak dobře jsem Střelce viděl zatim jenom z Edelweissspitze (a z jižní polokoule ...). Je to mimo národní park a podobný nesmysly, je tam klid a mít a je to hodně dobře dostupný, pohodovější místo na Šumavě neznám.



Jako zajímavý bonus celou noc z louky přes silnici řval chřástal polní :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Křišťanov (Boletice, Šumava)

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Sem jezdím pozorovat relativně pravidelně.. Dokonce to auto, co je tam na letecké mapě je moje.. ;), když jsem tam byl v podvečer kontrolovat, jak je posekáno a jak je to s hromadou hnoje, která tam taky bývá..
Lepší místo se v této oblasti už nenajde, hledal jsem ho pěkně dlouho. Na pozorování je to velmi dobré, na focení nikoliv, protože hl. ze soboty na neděli tam přece jen jezdí nějaká ta auta, jak se obyvatelé Arnoštova vrací z kultury.. A občas si nás všimnou a jsou podezíraví ( nejen kvůli tomu voj.prostoru, ale jestli jim nekrademe krávy..). Dalším neduhem je to, že se tam často dost drží vlhko až mlhavo. Ta "voda ve vzduchu" pak dokáže dost pokazit dojem jinak dost kvalitní oblohy ( jediné světýlko v okruhu celých 360° je slabounké signální od vojáků v prostoru - protivzdušná obrana - a to je vidět z louky na druhé straně silnice - tam se dá zajet i hlouběji ). Na fotce máš centrální hřeben toho vojen.prostoru - vlevo ten prořídlý je Knížecí stolec, nejvyšší bod ( 1236 m ) celé oblasti na sever od Lipna. Je na něm zánovní dřevěná rozhledna, o víkendu přístupná.
To světelné znečištění je až z Lince, vlevo k východu pak šajní Budějovice, za zády na severu pak Prachatice.

P.S. - měl bys tam slyšet na podzim jeleny.. ;D
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Křišťanov (Boletice, Šumava)

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To jediné, jinak vůbec nevadící, světýlko je vidět zde :



Že je to místo malinko v ďolíku, a proto je tam vlhčeji, ilustruje tento snímek pořízený teleobjektivem z hřebenu Sněžné - ta perspektiva je tím dlouhým sklem samozřejmě hodně stlačená, takže ten kopec vlevo od pozor. stanoviště je ve skutečnosti podstatně dál, takže ve výhledu na východ vůbec nevadí.. ( na klik větší )



Jako bonus přidávám pohled na Dachstein z Knížecího stolce ( na klik větší ) :

Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Křišťanov (Boletice, Šumava)

#4

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Knížecí stolec jsem poznal, v dubnu jsme na něm byli (ale nic zněj nebylo vidět, protože sněžilo ...). Zvláštní s tou mlhou, protože to stanoviště je trochu na kopci proti okolí, ale asi ta celková placatost krajiny neni moc výhodná. Právě proto jsem taky koukal na nějaký ty místa na tom kopci (na snímku za Křišťanovem), ale tam je prostě dost omezenej výhled, nikde neni extra velká louka. Škoda, že se nedá do toho vojenskýho prostoru ...
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Křišťanov (Boletice, Šumava)

#5

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Kdyby sis prošel, na kole projel, ten vojenský újezd, tak bys zjistil, že je to samý kopec a stromy a jediný pořádný výhled je až na tom Knížecím stolci.. A čím víc na jih, tím blíž k Linci - to je výhoda druhé výborné oblasti na Šumavě kol Filip.Huti a pod.,případně u Horské Kvildy, protože tam je sice zase Pasov, ale ten tolik nevadí.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Křišťanov (Boletice, Šumava)

#6

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Z mapy to v tom prostoru vypadá docela dobře, ale to je jenom teoretická debata a s tim Linzem je to jasný.

No, nad tou druhou oblastí jsem už zcela zlomil hůl, jelikož se tam 1. nikde nesmí zaparkovat auto po setmění 2. vyrostla hromada nemyslných turistických budov na místech, kde dřív bývala louka a 3. nemůžu si tam nikde ani po pozorování u cesty lehnout ... prostě návštěva Národního Parku Šumava neni dobrá na krevní tlak.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Křišťanov (Boletice, Šumava)

#7

Příspěvek od dvader »

prostě návštěva Národního Parku Šumava neni dobrá na krevní tlak.
A bude hůř! >:(
To, co jsem viděl letos v červnu na Kvildě a i okolí, je brutus - staví se ve velkém a to i takové ty alá „původní“ horské hotely...

P.S.:
Myslivnu v Novohradkách jsi zkoušel?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Křišťanov (Boletice, Šumava)

#8

Příspěvek od Psion »

Nebude to lepší jezdit k Vranovské přehradě? Tam jsem takováhle nesmyslná omezení neviděl.
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Křišťanov (Boletice, Šumava)

#9

Příspěvek od Lisa »

Tak přesně stejné místo (bývalý Vyšný ) mne letos na jaře zaujalo také. (hnůj tam nebyl )
Nicméně zatím jezdím k Horní Stropnici do Novohradek.
Nebyl jste tam někdo v posledních pár dnech ? Jestli ta cesta do pole není nějak zarostlá travou.
Díky
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Odpovědět