Umíř - Manětínská oblast tmavé oblohy

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
HonzaPPP

Příspěvek #1 od HonzaPPP » 25. 03. 2015, 17:06

Máte někdo zkušenost s pozorováním z tohoto místa?

http://manetinskatma.cz/2015/pripravujeme-pozorovaci-stanoviste/
GPS: 49.935820, 13.138290

Vypadá to jako moc pěkné místo. Předpokládám podle mapy, že se tam dá dojet přímo autem. Jen si říkám jestli nebudou dělat problémy relativně blízké stromy. O víkend to možná pojedu prozkoumat
SkyWatcher 150/1200; okuláry: set 25mm, set 10mm, TS HR 6mm; SW Barlow 2x; Red dot hledáček
Focení: Sony a6000, Samyang adapt. T2/Sony NEX, Baader držák pro afok. foto

MilAN
Věk: 69

Příspěvek #2 od MilAN » 25. 03. 2015, 17:33

Plzeň i Manětín tam je znát. Z čeho bych měl dost strach je vlhkost. V  Melchiorově huti se již po několik roků  koná Dovolená s dalekohledem ( a je to pouze 2 km   od Umíře ve stejném lese) a kdykoliv se vyjasní, jsou dalekohledy okamžitě pod vrstvou rosy.  Kdybych si měl vybrat  místo, bral bych oblast  u Krašova. Je to výš, na kopci , sucho ( ale trochu větrněji)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

michal.b

Příspěvek #3 od michal.b » 25. 03. 2015, 23:20

Souhlasim s MilANem, Umir je krasne misto s uzasnou atmosferou, ale je urcene spis pro turisty, kteri prijdou pesky nebo prijedou na kole a chteji zde prenocovat a pritom se podivat na oblohu.
Pro pozorovani / foceni bych rovnez volil nejake vyvysene misto v severni / severozapadni casti oblasti dal od Plzne.

achird

Příspěvek #4 od achird » 20. 10. 2015, 10:37

Před několika léty jsem zkoušel pozorovat přímo nad Rabštejnem http://mapy.cz/s/m2Jz ze dvou stanovišť. První rok jsme tam přespali s dětmi nedaleko "hvězdárny" přímo na konci Rabštejna a podmínky tam byly vynikající. Druhý rok jsem tam jel dělat zákryt a protože nebylo moc času a nechtělo se mi bloudit autem, zůstal jsem u silnice mezi Stvolny a Rabštějnem. Prakticky žádné okolní světlo nerušilo. Pokud by tam se mnou někdo chtěl v roce 2016 vyrazit, rád pojedu prozkoumat jiná stanoviště. Stejně tak bych rád někdy prozkoumal oblast kolem bývalého místa konání Dovolené s dalekohledem ve Zhořci. Pokud by měl někdo zájem jet fotit nebo pozorovat, tak nechť se mi ozve. M.
Míra

Zpět na “Pozorovací stanoviště”