Hostýnské vrchy - Bludný (Meteostanice Maruška

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 74
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 50

Hostýnské vrchy - Bludný (Meteostanice Maruška

#1

Příspěvek od Samson »

Dobrý den,

rád bych Vám popsal aktuální situaci pozorovacího stanoviště Bludný v Hostýnských vrších, zde http://www.mapy.cz/s/gHh5

Příjezd z křižovatky Troják po hřebenu je možný autem až na místo po starší asfaltové cestě (bez omezení typu "Dopravní obsluze vjezd povolen", to bylo dříve, teď už ne), aktuální stav počasí a oblohy je možno ještě před odjezdem zkontrolovat na webové kameře nedaleké meteostanice Maruška na webu CHMI.

Zcela holý kopec s jedním krásným solitérním stromem přímo u rozcestníku. Nadmořská výška 659 m.n.m, což není moc, ale lepší toto, než údolí, plné inverze. Oranžové čepice Vsetína, Ratiboře a Rajnochovic do ca 20, nad Vsetínem i 30 st. intenzivní, pak přijatelné. Byl jsem tam naposledy v pátek, na pětibodové stupnici (jako ve škole) bych to hodnotil známkou 2- zejména kvůli tomu Vsetínu, tam se asi místní osvětlovači vyřádili...
Samotná meteostanice Maruška, která je vzdušnou čarou ca 1 km je nyní vybavena dvojicí světel (nechápu, proč), takže je pro případné pozorování přímo na Marušce rušivým elementem, ale na Bludný to nesvítí, je to za lesem.

Pro případná astro-setkání bych volil jinou lokalitu, na občasný výjezd nad případnou inverzi vhodné.

Dobré počasí a seeing přeje Samson
Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Hostýnské vrchy - Bludný (Meteostanice Maruška

#2

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

K té dvojici reflektorů - jsou tam pravděpodobně z důvodu ochrany majetku ČHMÚ...ale u dveří je kouzelný vypínač a během mé přítomnosti na stanici jsou světla vypnuta. Mě osobně v případě kamer toto osvětlení nevadí, ale pro jakékoliv jiné pozorování je to k ničemu....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Kubus
Příspěvky: 44
Registrován: 29. 06. 2014, 10:19

Hostýnské vrchy - Bludný (Meteostanice Maruška

#3

Příspěvek od Kubus »

Bludný je luxusní pozorovatelna, na perseidy naprosto geniální, ale na astrofocení nemůžu úplně doporučit. "Bohužel" letos od Trojáku na Bludný nečekaně spravili cestu, což má za následek zvýšený provoz. Zákruta na Bludným jistí, že ať si sestavu umístíte kamkoliv, projíždějící auto vám tam pěkně posvítí. Kupodivu moje zkušenost je, že přes týden tam v noci jezdí víc aut (místních) než o víkendu, kdy je tam zas přes den pěkně rušno. Na focení mě víc vyhovuje louka za závorou směrem na Rajnochovice, ca 200 m na S od Bludného (stromy kol dokola), nebo líp sjet kousek dolů po cestě na Hoštálkovou a schovat se někam za les (volno na S,V,J).

Kubus
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 74
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 50

Hostýnské vrchy - Bludný (Meteostanice Maruška

#4

Příspěvek od Samson »

Já tam jezdím jen pozorovat, takže auta mi snímky nehatí.. (rozhodně však nepotěší)
To Jakub: Díky za info o vypínači, to musím prozkoumat při nejbližším pozorování, což bude ca srpen...
Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
Odpovědět