Javorníky - ski areál Kohútka

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Javorníky - ski areál Kohútka

#1

Příspěvek od Vabra »

Zdravím,

v rámci návštěvy rodičů na Moravě a budování česko-moravského astrofoto družby jsem hledal optimální místo pro astro-foto seanci.

S pomocí map světelného znečištění jsme nakonec skončili na Kohútce:
http://mapy.cz/turisticka?vlastni-body& ... set%C3%ADn

Přestože počasí se zdálo být velmi dobré, naměřená tmavost oblohy v zenitu byla nakonec pouze okolo 20.9-21.1 mag.
Vizuálně viditelná, ale nijak výrazná Mléčná dráha potvrdila, jen lehce nadprůměrnou venkovskou oblohu.

Na vzdálenost větších měst a nadmořskou výšku okolo 900m n.m. jsem se cítil docela zklamaný. Světelné čepice konkrétních měst nebyly přímo viditelné, ale prakticky po celém obzoru byly vidět známky světelného znečištění do 20-30st. Nejhorší obzor byl severní (zřejmě aglomerace Ostravy).

Výhled na většinu směrů je lehce omezený okolními kopci (V,Z) či stromy (J) 10-20 stupňů. Ale taktickým umístěním lze dosáhnout i lepšího výsledku podle cíle focení.
Přístup po úzké asfaltce jak z Moravské tak (zřejmě, nezkoušel jsem) i Slovenské strany bez problému, zákazy vjezdu až na místních cestách k okolním chatám z parkoviště.

Určitě jsem tam nebyl naposled a doufám že příště se dostaneme někam na 21,50... i když v lyžařské sezóně asi budou strašit ovětlené okolní sjezdovky...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 74
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 50

Javorníky - ski areál Kohútka

#2

Příspěvek od Samson »

Zdravím,
Kohůtku znám, i označené místo - parkoviště v sedle mezi Kohůtků a Portášem, já teda jen pro vizuální pozorování. Co se týče světelného znečištění, můžu potvrdit. Trochu lepší s výhledem je to zde, ale musíš do zákazu.. http://mapy.cz/s/dR30 tj. nad chatu Spartak, otevře se jak pohled na východ, tak západ.. V noci to tam nebude nejspíš nikdo řešit.. Taky je člověk trošku dál od pouličního osvětlení na Kohůtce... Místo má jednu výhodu, pokud v zimě vymrzneš a mají na Kohůtce ještě otevřeno, je se kde ohřát Ideální, když máš separé řidiče... Hodně zdaru.. Samson
Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Javorníky - ski areál Kohútka

#3

Příspěvek od 4Brunco »

A nemohlo to byt vysokou oblacnostou? Boli sme nad Portasom za rampou (dobry vyhlad na vychod a juh a zapad) a ked odysla vysoka oblacnost mliecna draha bola silno nadpriemerna. Lespie som zazil len na Ukraine. Inak Teda potom ked Portas zhasol okolo 10tej to bola to uplna parada. Tiez chodim pozorovat len vizuane ale tam to bola velka spokojnost. Sever bol horsi ale co ma prekvapilo bol seeing, mohol som is cez 300x a bolo to ostre.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 74
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 50

Javorníky - ski areál Kohútka

#4

Příspěvek od Samson »

Dobrý den,
jelikož jsem v poslední době několikrát navštívil tuto lokalitu, mám pro Vás update situace: Z parkoviště v sedle pod Kohůtků je nově repasovaná cesta až na horskou chatu "Portáš", zde http://mapy.cz/s/mhZz Cesta vede přesně po hřebeni (tj. Česko-Slovenské hranici) a repase proběhla tím, že stará cesta byla vysypaná drceným kamenem, dříve to bylo pro auta občas obtížné, nyní VELMI kulturní příjezd. K chatě "Portáš" je sice vjezd povolen pouze dopravní obsluze, ale pokud kontaktujete dopředu recepci chaty se zdvořilou žádostí, že chcete přijet pozorovat, nemají žádný problém. Dalekohled se musí odnést na louku za chatu, jsou tam nějaké tři nové dřevěnice, ale zatím vždy prázdné, tj. nesvítící. Samotný horský hotel Portáš svítí směrem na louku jen velmi málo, poulička tam není žádná (nejbližší na Kohůtce).. Samotný Portáš skýtá i restauraci a eventuálně možnost noclehu, pokud by to někdo chtěl takto zkombinovat.. Zdraví Samson
Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
Uživatelský avatar
LiborChovanec
Příspěvky: 99
Registrován: 06. 11. 2016, 03:11
Věk: 57

Re: Javorníky - ski areál Kohútka Portaš

#5

Příspěvek od LiborChovanec »

Zdravím kolegy ,
A co tak na jaře na Portáši zorganizovat ňáké jarní pozorování .Přidal by se ňekdo , jsem z tohoto kraje Portáš znám ,je to dobré místo.Libor
příp.kontakt 777 603 166
Sky Watcher dobson goto flex tube 300/1200. Daystar Solar Scout 60, Sky watcher GTI mont, Mak 127/1900,
Hyperion Mark 3 zoom, Baader ortho 10mm,6mm. ,GSO 32mm 2,"Hyperion 10, 25mm.
Bresser Full HD cam .Zwo asi 462 .
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#6

Příspěvek od miro75 »

Ja by som prišiel, možno aj kolegovia balkon, a ms.
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#7

Příspěvek od biker.fm »

Jeste jsem tam nikdy nebyl, rad prijedu na nejakou spolecnou cumendu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#8

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Taky bych to tam zkusil.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MiroRW
Příspěvky: 46
Registrován: 15. 06. 2015, 20:59
Bydliště: Partizánske
Věk: 56

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#9

Příspěvek od MiroRW »

Tiež sa hlásim :D
Celestron C8, AZ-EQ6GT, bino semiApo 32x88
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#10

Příspěvek od biker.fm »

Je nejaky predbezny termin nebo je na nej jeste brzo ?

Jestli je nekdo znaly konkretniho mistna pozorovani, mam dotaz. Je tam mozne dojet autem az na misto pozorovani a je misto vodorovne nebo hodne sikme ? Ptam se z toho duvodu, jestli by melo smysl abych sebou privezl drobecka (450P Goto) nebo mam vzit sebou neco maleho (treba UL 330/1650).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#11

Příspěvek od biker.fm »

Prispevek c. 4 je 3 roky stara informace, proto se ptam jestli nekdo ma neco cerstvejsiho.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#12

Příspěvek od Buby »

Ahoj, taky bych se stavil, í když jen nalehko s některým z přenosných dalekohledu. Obávám se ale že bude svým světlem hodně rušit sjezdovky.
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#13

Příspěvek od ok1in »

biker.fm píše:Prispevek c. 4 je 3 roky stara informace, proto se ptam jestli nekdo ma neco cerstvejsiho.
Jak prosté, milý Watsone: http://www.hotelportas.cz/kudy.php - příjezd a vjezd tedy funguje dále.
Ale "Ubytovaní hosté mají v letním období povolen příjezd a parkování u hotelu" - tohle bych asi dodržel...
biker.fm píše:...ale pokud kontaktujete dopředu recepci chaty se zdvořilou žádostí, že chcete přijet pozorovat, nemají žádný problém.
Tohle asi bude ale potřeba ověřit telefonicky...
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#14

Příspěvek od Franta62 »

Docela dobrý nápad, taky bych se dal zviklat. Termín bych předpokládal z důvodu možného příjezdu autem až k chatě někdy na jaře,již mimo lyžařskou sezónu, a tak trochu ještě před sezónou "bikerů" (Biker promine). Pokud by vyšlo počasí, mohl by z toho být hezký prodloužený víkend, pátek-neděle ? Mimo sezónu bychom možná uspěli i s případným ubytováním a nerušily by nás nasvícené lyžařské sjezdovky.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#15

Příspěvek od Franta62 »

Ještě pro "biker.fm" : Myslím, že i ta maličkost (UL 330/1650) by v daných podmínkách byla bomba. Dle mapy světelného znečištění bychom byli téměř ve středu tmavé oblasti úrovně Bumbálka a ještě k tomu na hřebeni..... Začínám se těšit :) Takže na jaře? Kdo navrhne první termín ?
Odpovědět