Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Rekmarik
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #16 od Rekmarik » 09. 09. 2013, 12:48

to Jindra75:

ahoj, díky z tipy .. nesvítí ti v okolí Radotína příliš Jihlava a potažmo také Třebíč ? Mám na mysli světelnější čepice. Jihozápad nebo jihovýchod se totiž jeví poněkud lepší stran blízkosti větších měst.
Obávám se že převýšení 600mnm nám asi moc nepomůže vylepšit kvalitu oblohy ani z hlediska inverze ani z hlediska lepší tmy :(

Dobson 16" a 8"
Triedry, okuláry, paracorr, UHC filtry
http://astropozorovani.rekmarik.cz
Pozoruji tedy jsem ... :geek:

Jindra75

Příspěvek #17 od Jindra75 » 09. 09. 2013, 12:54

... není to tam až tak marný. Samozřejmě absolutní tma není nikde, ale je to dost podstatný rozdíl kdy nebojuji s oparem od řeky Jihlavy a blízkostí světel. Výhodou je, že to mám 8km a že je tam krásně nejen v noci :D
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...

hife

Příspěvek #18 od hife » 15. 02. 2015, 20:57

Dobrý den, omlouvám se, že píšu do tak starého vlákna, ale neznáte nějaké dobré místo na pozorování mezi Třebíčí a Brnem? (konkr. Kralice nad Oslavou nebo v nějakém rádiu cca. 10 km kolem? ) A co říkáte na toto místo?? : 49°11'25.6"N 16°11'24.5"E Je to velice blízko mého domu (cca. 600 metrů) a jelikož je mi 15, tak nemám možnost dojíždět někam daleko, možná jen po dlouhém škemrání k rodičům ;D

Vabra

Příspěvek #19 od Vabra » 15. 02. 2015, 21:17

Pokud to máš pár metrů od domova, není co řešit.

Nevím jak moc svítí vojenské letiště na JZ a Temelín na J, ale určitě máš lepší podmínky než většina členů fóra...
Pavel Vabrousek

hife

Příspěvek #20 od hife » 15. 02. 2015, 21:38

No, letiště svítí dost, ale většinou červená světla a není vidět nad ním to světelné znečištění, jako například od 6 km vzdálené věznice. A ohledně Dukovan, no, mohlo by to být lepší, ale je to přijatelné. Bohužel v blízkém okolí nemám lepší místo. :)

Rekmarik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #21 od Rekmarik » 15. 02. 2015, 21:54

tak nemám možnost dojíždět někam daleko

V rádiu cca 10km nic řádově lepšího nenajdeš - spíše je to o tom hledat místo kde nesvítí do očí přímá světla např. z fabrik osvětlených skladů a pod.
I samotné Kralice nad Oslavou bývaly docela slušným místem na pozorování, ale hold z doslechu kolegy, který tam bydlí a pozoruje, se to za poslední roky dost zhoršilo.

O trochu lepší by to mohlo být směrem na jih, vzdálit se od Náměště n O.- někam před obci Kuroslepy - na jih je chráněná krajiná oblast která moc nesvítí .. Ale jistě to nebude tak propastný rozdíl aby kvůli tomu člověk cestoval pokud nemá např. auto.
Dobson 16" a 8"

Jindra75

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

Příspěvek #22 od Jindra75 » 12. 09. 2016, 19:38

Ahoj, hitovka letošního léta směrem na sever je trojúhelník Přibyslavice, Radonín, Jalovec. Západ a Sever luxus, východ Třebíč bída, Jih jakžtakž. Dá se dojet autem po travnatém poli.
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...

Rekmarik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #23 od Rekmarik » 19. 09. 2016, 14:19

Jindra75 píše:Ahoj, hitovka letošního léta směrem na sever je trojúhelník Přibyslavice, Radonín, Jalovec. Západ a Sever luxus, východ Třebíč bída, Jih jakžtakž. Dá se dojet autem po travnatém poli.

Zdař, a měl bys i souřadnice kde jsi byl ? tedy pro mě by to mělo smysl, pokud je to místo hezky zastíněné a nic tam přímo vzdáleně nesvítí do očí.
V okolí Třebíče se mi to jinak jeví zajímavější směrem na Želetavu, ale vždycky je problém najít místo, kde nesvítí třeba vzdálené lampy od vesnice a tak ...
Dobson 16" a 8"

Jindra75

Příspěvek #24 od Jindra75 » 23. 09. 2016, 17:42

No jestli hledáš absolutní tmu bez jediného světla z nějaké vesnice tak zkus centrální Sibiř, tady jsme v Evropě:)
Ale vážně: takový místo je opravdu problém a navíc si nemyslím, že to tak vadí. Vega taky svítí hodně. Navíc prostě nekoukej těsně nad obzor, stejně je to utopený a radši počkej až to trochy povyleze
To místo je u Jalovce na poli nad sjezdovkou 49.272633, 15.752937
Dá se tam zajet autem po silnici přímo směr jalovec a pak uhnou doleva na polňačku (v pohodě, žádný kros) a na travnatým poli si najít takový místo, kde si případně zacloníš nějaké to světlo v dáli.

Jindra

Rekmarik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #25 od Rekmarik » 26. 09. 2016, 09:48

Jindra75 píše: .. takový místo je opravdu problém a navíc si nemyslím, že to tak vadí. Vega taky svítí hodně. Navíc prostě nekoukej těsně nad obzor, stejně je to utopený a radši počkej až to trochy povyleze..

Já to myslel nejspíš trochu jinak : nejde o světelné čepice nebo pozorování objektů nízko nad obzorem.
I když je místo hezky tmavý z hlediska vzdálenosti od měst a tudíž jsou vidět i nějaké hvězdy, tak pro pozorovatele DSO je nějaké vzdálené přímé světlo vyloženě zabiják adaptace na tmu. A to mě vadí.
S nějakým pláštěm přehozeným přes hlavu by to nebylo třeba řešit, ale jinak je tu na Vysočině hodně slibných míst a když tam pak přijedu tak zjistím, že lokálně tam někdo někde svítí a níčí tím pádem jinak uplně parádní podmínky pro pozorování.

Takže já jsem s našimi podmínkami v rámci té bídy a hrůzy prosvětlenosti Evropy spokojený, jen vychytat ještě to jedno optimální místečko.. A jak to popisuješ, tak by to třeba stálo za vyzkoušení :)
Dobson 16" a 8"

Zpět na “Pozorovací stanoviště”