Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

#1

Příspěvek od Slávek »

Ahoj, mám tady pár tipů na konkrétní místa v Rile v BG, kde jsem teď v létě byl.

První a podle mě jedno z nejlepších míst je zde.
http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ll=42. ... rent=5,0,1
Nachází se ve výšce 2200mnm, a dostanete se sem z města Jakoruda ([ch1071][ch1082][ch1086][ch1088][ch1091][ch1076][ch1072]) jinudy ne! Na sever cesta není. Možnost přespání v chatce je za 120kč/noc, a je zde možnost stanování za symbolický poplatek snad 30kč. Dále jsou tam i bungalovy, ale cenu neznám. zpravidla se pohybují do 300kč/noc pro 2 osoby. Elektřina zde není zavedena. (byla, ale kabely se rozkradly ) Dostupnost je ovšem hlavně vyšším autem, 4x4 netřeba. Posledních cca 7km je nespevněná kamenitá cesta tohoto rázu .
Někdo tam vyjel renaultem laguna, ale nedoporučuji. Další fotky (z kompaktu a jinak neupravované)


Ještě pohled na jih z cesty nahoru.


Měl jsem kliku na naprosto dokonalé počasí. Obloha byla pohádková. Modrá jako namalovaná. Sluníčko ale velmi nepříjemně pálilo a začala mě pálit kůže po 10ti minutách na slunci. Bohužel jsem se tam dostal kolem úplňku, ale obloha by zde měla být možná i lepší Bortle 2, při mlhách a inverzích (ke konci léta často už v druhé polovině noci) Bortle 1 velmi dobře možný. Na posledním fotu je vidět hladina vlhkosti, která se pak večer zpravidla zhutňuje a nad ránem se tvoří v nížinách mlhy. Pokud je to pro někoho už extrém (i chatka je hlavně pro otrlé horaly) tak doporučuji na stejné trase velmi pěkný hotel **/*** o něco níže ve výšce 1750mnm. Přespání za 240kč/noc se vším "luxusem" zde stránky hotelu.
http://www.treshtenik.com/
Dostupnost celoroční, ale je to bohužel trochu osvětlené kolem hotelu zahradníma lampama. Nachází se zde:
http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ie=UTF ... rent=5,0,1

Další možnost je lokalita kolem vodní nádrže Belmeken zde:
http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ie=UTF ... 77162&z=14
Je tam možnost přespání ve sportovním/hotelovém komplexu a možnosti sportovního vyžití přes den pro celou rodinu. Dostupnost bezproblémová celý rok. Bortle 2, výška 1900-2000mnm. Pár fotek- první já u vody a druhá je na sever při cestě dolů:


výhody těchto míst jsou hlavně od začátku srpna dál, kdy sestupuje hladina vlhkosti níže (jak vidno na druhém fotu) a působí jako dobré stínění SZ. Tato 3 místa jsou vzájemně propojená a dostupná mezi sebou i po silnici nížinami i přímo horskými cestami, či pěšky vyznačenými stezkami. SZ jsem neměl možnost dobře otestovat, ale po rozhovoru se správcem první chaty je nejspíš naprosto zanetbatelné i pro náročné fotiče. Ani na sever, kde je Sofie (cca 75km) není nic znát. Můžou za to hlavně 3 faktory:
Sofie svítí asi 2x méně, než Praha. Je stíněná z jihu horami a díky umístění v jakémsi "důlku" je zde bohužel hrozně špinavé ovzduší, které taky něco utlumí (pod pojmem špinavé si představte něco jako mlhu skoro, v létě tam nebe není snad ani modré, ale bílo šedé)
Na jih (od těchto míst) pár měst je. Právě jedno z největších je výše zmíněná Jakoruda ([ch1071][ch1082][ch1086][ch1088][ch1091][ch1076][ch1072]) s cca 5-6 tis obyvateli, SZ je tam širokospektrání zářivka, ale poměrně chudě nasvíceno. Další města ani nestojí za řeč. Jsou už dost daleko a jsou malá. V jižním BG navíc dost vesniček a pár měst (například Dospat, kde jsem byl minulé léto) po půlnoci i vypínají veřejné osvětlení. Bohužel jsem sebou nic neměl, jen kompakta a tak mám hlavně tyto denní fotky.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

#2

Příspěvek od Vabra »

Diky za report. Ta modra obloha vypada opravdu pekne, tedy pokud to na vlastni oci vypada stejne jako na tech fotkach...

Jedna kontrolni otazka tusis jake je tam typicke pocasi v prvni pulce prosince? Byva tam uz spousta snehu?
Pavel Vabrousek
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

#3

Příspěvek od Slávek »

To je bohužel dost nepředpovídatelné. V BG větší sněhy ale přichází až po novém roce. Vždycky mi to tak říkali a jednou jsem to i zažil, kdy hned po novém roce začalo sněžit a nepřestalo 3 dny. To ale pochopitelně není železné pravidlo. Do nového roku by to mohlo být dobré. Viděl jsem tam rolbu, takže to protahujou. Pokud jsou ale v zimě inverze, tak tato místa netřeba. Bg je hornaté a cokoli nad cca 1000m už stačí a těch je hafo (zdá se mi ,že inverze tam nesahají tak vysoko jako tady, možná to může mít něco společného s tím, že je tam i moře a není tam k moři nic, co by tu vrstvu špíny zadrželo a ta tak může "odtékat" na moře, nevím, je to teorie) . Tahle místa bych ale doporučil hlavně na léto až tak do konce září, pak se počasí kazí i v BG. Ale léto je stabilně slunečné až na pár dní, kdy tam přijede Konihlav
ale vážně - ještě připravuju pár tipů z jiných míst, kde jsem byl. Ještě mám něco o Středním BG a samotném jihu (Pirin, Rodopy) Celé je to ale pojato hlavně pro toho, kdo má i rád hory, které jsou na rozdíl od zbytku BG celkem hezké. Navíc jsem v horách ve středním BG jednou takhle přijel na takovou chajdu, všechny pozdravil a dočkal se odpovědi "ahoj" Berouňáci.

PS: ta modrá je naživo ještě hezčí, než na těch fotkách ale to bylo po frontě myslím a hezky bylo i dole. Samozřejmě takové podmínky nastanou vždycky, když je úplněk.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

#4

Příspěvek od -karneades- »

Bulharsko je krasna zeme, nicmene si nedovedu predstavit stale trnout a cekat na to, az me nekdo prinejmensim okrade (Vabra to mimochodem primo vyhledava ;D), mam jednoho kamarada Bulhara a jeho povidani a vzpominky na svou vlast jsou obcas docela horor, jinak paradni prirodicka Slavku, byt to trosku bliz, tak nevaham a jedu na vejlet ;).
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

#5

Příspěvek od Vabra »

Vabra obcas kombinuje astronomii trochu s adrenalinovymi zazitky :)
V lete jsme byli v Bulgarii u more s rodinkou, a podminky byly pro rodinou dovolenou OK ale pro astrofoto spatne (opar, nizka oblacnost...).

V prosinci to ale vypada na nejake vetsi neplanovane volno praci a pokud bude aktualni predpoved prizniva, tak mne to tahne nekam kde bude Orion trochu vyse nad obzorem a sance na lepsi podminky...

BG uz je trochu z ruky, ale ta priroda vypada opravdu zajimave. Napada mne jeste o neco blizsi Banat v RO a nebo klasika Mazin/ostrovy v HR...nebo cokoliv jineho do 1500km...
Pavel Vabrousek
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

#6

Příspěvek od Slávek »

tak o adrenalin tam rozhodně nouze není. Třeba když se dostanete na "veřejnou silnici" vybudovanou na svahu 45 st a ještě zjistíte, že je to obousměrka a přednost má ten, kdo má větší auto


Nebo, když píchnete poměrně tlustou AT pneumatiku ve 2000mnm na stejné cestě.

Nemluvě o tom, o čem psal Karneades  ;D
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

#7

Příspěvek od Evzen »

Ahoj vespolek!
Slávku:
Ta chata je Grnčar? Tam jsem se pohyboval před 2 roky v létě http://nezve.foto24.cz/2010/Rila-Pirin/index.html. Ale vzhledem k tomu, že jsem táhl bágl, tak jsem neměl žádné optické pomůcky.
Taky jsem si to naplánoval na úplněk, aby mně to nepřišlo líto.
Vabra:
Kdyby byly podmínky příznivé-nejen povětrnostní, tak bych o nějakém prosincovém výjezdu taky uvažoval!
Evžen
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

#8

Příspěvek od Slávek »

Ano, je to chatka i stejnojmenné jezero Grunčar.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Jižní Rila a další vysokohorská místa v BG

#9

Příspěvek od Slávek »

Tak ještě jedna lokalita ze středního BG. Nachází se zde:
http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ie=UTF ... rent=5,0,1
je to takové horské údolí 1500-1650mnm. Dostupnost je pouze z jihu a nenechte se zmást vyznačenou cestou na té mapě. Na sever sice existuje, ale potřebujete extrémně vysoké auto. Z jihu je to dostupné dobře možná i obyčejným autem s trochu vyšší světlou výškou. V tomto údolí je celkem "živo" je tam asi 5 chat, bez elektřiny, dá se tam přespat do 150kč/noc. Stanování je bez polatku. Obloha je tam bortle 2 velmi stabilně, protože je to kolem odstíněno kopci až 2400m vysokými, nějaké města kolem ale jsou. Tohle jsem tam fotil (jo, je to hrůza), ale je to bez kalibrace snad a dost jsem přizved saturaci. SZ je vidět jen lehce nad horizont. SQM (w) 21,52 a později jak začala Ml. Dráha zapadat 21,59.

Teplota tam i přes ne moc vysokou nadmořskou výšku dost prudce po západu slunce klesá a v polovině léta, kdy dole bylo až 41st tam bylo večer 4 a přes noc -1. Ještě jedno foto toho údolí.

Bohužel v létě ani 1500-1600mnm úplně na vlhkost nestačí a tak je vidět zákal přes foto. Je tam hezkej klid a hlavně bezpečno (je to národní park a bez "celní" kontroly se tam nedostanete. Prohlídnou vám auto (hledají se zbraně) a nesmíte odtamdud nic odvážet (nic z přírody) Dostupné je to celoročně, ale v závislosti na počasí. Jih je tam v zimě návětrnej, takže se tam moc sněhu neudrží, ale pochopitelně když ho napadne třeba metr, tak vás to tam může na chvíli odříznout (tak do května) :)
foto v zimě co jsem našel na netu.
http://seen.evgenidinev.com/photo/IMG_6154d.jpg
a pár náladovek z vrcholku Triglav (2276mnm, ten na fotu vpravo s viditelnou stavbou) vyjet se tam dá autem, ale jen s povolením, ale spát se tam nedá.
http://evgenidinevphotography.com/seen/triglav/
Odpovědět