Hodkovice nad Mohelkou

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Hodkovice nad Mohelkou

#1

Příspěvek od Cassi »

Pozorovací stanoviště Hodkovice nad Mohelkou

Do Hodkovic se dostanete po dálnici Liberec - Praha.
Na letiště by měly vést z města cedule. Příjezd k letišti je pohodlný po asfaltové silničce vedoucí z města.
Je možno zajet až na parkoviště u letištních budov, nebo můžete obstadit i nějakou louku poblíž (vedle letištní plochy - viz panoramatický snímek).

Panoramatický pohled o 360°


zvětšeninu panoramy na kliknutí http://www.cassi.astronomie.cz/letiste-panorama.jpg

Obloha je tu celkem dobrá, město Hodkovice je v údolí za lesem, takže moc nevadí. Spíše vadí vzdušnou čarou 10km vzdálený Liberec, který je sice za okolníma kopcema, ale jeho světlo svítí 20° až 30° nad severní obzor. Z jiných míst pak vadí Turnov na JV (ale to už není tak silný zdroj světla).
Jinak viditelnost bych ohodnotil jako dobrou, MHV v zenitu tu může být tak 6mag a za dobrých podmínek i více.
Okolo letiště nejsou žádné pouliční lampy, až na jednu, která je v za plotem v areálu vedle letište, ale ta je vidět, když jste u letištních budov (ale dá se najít vhodné místo, kdy se vám skryje za strom ;D ;D )

Bortleho stupnici bych na Hodkovickém letišti ohodnotil na 4 - to za dobrých podmínek, jindy může být i 5, na severu vadí Liberec  >:(
http://www.frostydrew.org/observatory/c ... bortle.htm
Jak jsem již dříve psal, MHV tu bývá 6mag, za dobrých podmínek i vyšší.

Polohu Hodkovic a letiště najdete na vložených mapách.

Zeměpisná poloha:
N 50°39'26''
E 15°04'40''

Vyznačené pozorovací stanoviště na mapy.cz ZDE












Ortofotomapy zde: http://www2.geodis.cz/mapserver/

Přidávám foto letištní budovy:


Cassi  :)
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Hodkovice nad Mohelkou

#2

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Pohled smerem na sever:


Souradnice:
N 50°39'26''
E 15°04'40''

Da se pozorovat i v arealu letiste, kdyz ovsem dodrzite bezpecnostni pravidla, pokud probiha letovy provoz. K dispozici je parkoviste. Pokud jsou na letisti clenove aeroklubu, je mozny si v mistnim baru koupit i nejaky to ohrivadlo ;)
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hodkovice nad Mohelkou

#3

Příspěvek od MaG »

Super. Letecký záběr, to je tu v sekci novinka.

Jinak solidní podmínky a solidní lidi mohu potvrdit.

Díky Martine!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hodkovice nad Mohelkou

#4

Příspěvek od MaG »

Fotografie..


Severovýchod u budovy


Sever


Východ


Jih


Západ

(za fotky děkujeme HonzoviS )
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Hodkovice nad Mohelkou

#5

Příspěvek od Cassi »

Pavuk_ napsal: Nielen to...
Ani na jednom popise som nenasiel opis pozorovacich podmienok na danom mieste.
Chybaju: MHV a jas pozadia (bud vizualnym odhadom pomocou Bortleho stupnice alebo s pouzitim dnes velmi rozsieneho pristroja SkyQualityMeter (SQM) od Unihedron), aby si potencialny pozorovatel vedel zhodnotit, ci sa v na dane miesto ma vobec vybrat (pokial hlada lepsie podmienky)
Taktiez chybaju zemepisne suradnice, ktore dnes vdaka napr. google earth alebo iba obycajnej turistickej mape naozaj nie je problem zistit.
johnik napsal: Mám takový návr, okoukal jsem to na jednom fóru.Nebylo by špatné kdyby jsme udělali mapu s bookmarky v google earth kde by byla naše oblíbená pozorovací stanoviště.Určil by se jeden člověk kterému by lidi posílali svoje bookmarky a ten by je přidával ostupně do mapy který by byla na nějakém serveru.
Bortleho stupnici bych na Hodkovickém letišti ohodnotil na 4 - to za dobrých podmínek, jindy může být i 5, na severu vadí Liberec >:(
http://www.frostydrew.org/observatory/c ... bortle.htm
Jak jsem již dříve psal, MHV tu bývá 6mag, za dobrých podmínek i vyšší.

Zeměpisná poloha:
N 50°39'26''
E 15°04'40''
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hodkovice nad Mohelkou

#6

Příspěvek od ladis »

Jelikož hledám co nejlepší pozorovací stanoviště u Ml. Boleslavi (1. blízko do 10-15min na rychlé výjezdy a 2. i dále, do cca 45min jízdy autem), chtěl bych se zeptat, jak to vypadá po těch letech, nyní, z hlediska LP na letišti v Hodkovicích?

Dále by mě zajímalo srovnání lokalit: Ralsko (býv. vojenská skladiště - beton. plocha), Blatce, parkoviště u Vrátenské hory vs Hodkovice.

Vše s ohledem na dostupnost z Ml. Boleslavi (léto i v zimě při sněhu)

Děkuju moc za jakékoliv komentáře.

Láďa
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Hodkovice nad Mohelkou

#7

Příspěvek od Cassi »

Ahoj Lado,

v Ralsku (na te betonove plose) jsem byl jen jednou, ale to uz je pekne dlouho (2006 tusim). Takze netusim, jak se to tam zmenilo, co se tyce podminek SZ.

Kdyz porovnam Blatce a Hodkovice, tak mi obe lokality prijdou podobne, pripadne Blatce jsou mirne lepsi, nez Hodkovice. Hodkovice nedoporucuji v zime, nebot na Javorniku postavili sjezdovku a ta (pri pohledu z Hodkovic) dela za kopcem dost velkou bilou cepici. Takze v zime tam ta sjezdovka zpusobuje daleko vetsi svetelne znecisteni nad severnim obzorem, nez samotny Liberec, ktery je stejnym smerem >:(
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hodkovice nad Mohelkou

#8

Příspěvek od MaG »

Hodkovice mi přijdou horší než před lety. Vliv může mít vzrůst okolních zdrojů SZ. Rozhodně nevěřím, že by Blatce byly srovnatelné, Hodkovice mají oblohu 20,90 - 21,00 MSA.

Výhoda letiště je zřejmá - výborná dostupnost autem v létě i zimě, dobrý rozhled všemi směry hlavně na severním okraji dráhy.

Občas tam ještě zajedu, protože když jsou jinde mraky, bývá tam už jasno a je tam dobrý rozhled, ale jinak bych to místo nedoporučoval.

Za zmínku stojí ještě seeing, býval tam dobrý až výborný. Turnovská hvězdárna je na tom podobně.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Hodkovice nad Mohelkou

#9

Příspěvek od Vabra »

Hodkovice tolik neznám, neboť v posledních pár letech tam byly astrostrazy pod pokrývkou oblačnosti.

Jinak na Blatcích lze za lepších nocí dosáhnout 21,3-21,5, ale evidentním problémem je cca 50km vzdálená Praha přesně na Jih, která vymaskuje 20st nad obzor (a v nepříznivých podmínkách klidně 40).

U lokalit na sever od MB bych se bál právě bílých světel Škodovky. Ono i na Blatcích je nad východním obzorem intenzivní bílá záře (intenzivnější než oranžová Praha na jihu). Navíc mám pocit, že světel v MB za posledních pár let přibylo podstatně více než kdekoli jinde...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hodkovice nad Mohelkou

#10

Příspěvek od ladis »

Děkuju vám za komentáře, přátelé!

Je mi jasné, že nikde v okolí MB to nebude výhra. Když denně v práci vidím, čím se ve fabrice svítí, je to tristní pohled. Vše jde do LED světel, která bohužel žádnými filtry neodrušíme. MB je z hlediska LP opravdu tragedie. Již od Z okraje Jičína je MB (40km) rušivý element. Proto jsem vždy vyjížděl na pozorování SV směrem do kopců (staropacko, jilemnicko).

Jelikož mám zkušenost takovou, že dost záleží i na nadmořské výšce stanoviště a ideálně odcloněním kopcemi, podvědomě mě to žene spíše S směrem od MB, i za cenu intenzivní jižní záře města.

Osobně s mým SQM-L objedu během jedné špičkové a jedné průměrné stabilní astronomické noci všechny výše uvedené stanoviště a provedu měření a srovnání panoramatickými fotografiemi. Samozřejmě se podělím o výsledky.

Ještě jednou děkuju za vaše zkušenosti a názory, velice mi to pomůže s výběrem vhodného stanoviště!

Láďa
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Hodkovice nad Mohelkou

#11

Příspěvek od ladin »

Nazdar Lado

tady sme byli loni 50°37'49.459"N, 14°53'11.774"E

je to moc pekny misto do ty doby, nez nastane uplna tma, a na jihu zjevi se atomovy hrib. Tomu neuniknes, najde si te i v Jizerkach. Misto je dostupny autem pres Cetenov.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hodkovice nad Mohelkou

#12

Příspěvek od ladis »

Ahoj ladine,

díky za tip, to nevypadá vůbec špatně! Určitě to tam vyzkouším! Přístupová cesta autem je v pohodě? Tak třeba se tam uvidíme  8-)

S pozdravem,
Láďa
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Hodkovice nad Mohelkou

#13

Příspěvek od ladin »

Dostanes se tam odspodu, z udoli Zabrdky. Co se tyka svetelnyho znecisteni, tak to je "klasicky" Podjestedi, SQM kolem +-21.0. Jinak misto je to vazne pekny, dokonce i nas predseda povidal, ze by tam sel zorganizovat vetsi astroslet. Pokud bys tam jel, dej vedet.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hodkovice nad Mohelkou

#14

Příspěvek od ladis »

diky ladine za cenne informace, ozvu se Ti!

L.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět