Velká Javorina a okolí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 07. 2011, 21:26

Velká Javorina a okolí

#1

Příspěvek od zajo »

Dobry den,

zaujimalo by ma, ci ma niekto skusenosti s pozorovanim na vrchu Velka Javorina (970 m) v Bielych Karpatoch. Hlavne by ma zaujimalo, ake podmienky tam su ohladne svetelneho znecistenia. Respektive, ak ma niekto tip na pozorovanie v okoli Myjavy, tiez uvitam.

Dakujem
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Velká Javorina a okolí

#2

Příspěvek od FunTomas »

Nepozoroval som tam, ale uvediem aspoň úvahu...
Na vrchole spravidla veľmi fúka (osobná skúsenosť), takže na pozorovanie asi nič moc. Lepšie je pozorovať z blízkeho okolia Holubyho chaty.
Je to v širokom okolí najvyšší kopec, takže v podstate všetky svetlá sú dole (okrem chaty a vysielača). Výhodné podmienky sú preto v čase inverzie. Netuším aký dopad môžu mať ďaleké zdroje svetla (Trenčín, Nové Mesto..., Myjava, Trnava).
Na pekné pozorovanie stačí vyliezť na/pod nejaký bližší kopec (Pecková, Uchánek, Bradlo, ...) prípadne niekam na Hornú Polianku, nad Pokrivníky smerom do Bašnárov a pod. Svetlá tam nie sú dramatické a na tých kopcoch býva pekný výhľad.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
pifo
Příspěvky: 195
Registrován: 11. 10. 2006, 17:41

Velká Javorina a okolí

#3

Příspěvek od pifo »

Na Velku Javorinu chodim velmi casto. Uvaha FunTomasa je uplne pravdiva. 9 z 10 navstev Javoriny je veterno. Aj ked je dolu bezvetrie, tam hore jenoducho fuci... Teplotne rozdiely byvaju taktiez obrovske.
Zo zaciatku som tam chodil fotit, no po presne 4 pokusoch ma to preslo. Teraz tam chodim len na vizualne pozorovania.
Obloha, resp. svetelne podmienky su na Javorine v ramci Trencianskeho kraja dobre az chvalitebne.
Na fotenie vyuzivam skor lokalitu Zliechov. Je to pekna dolina s vybornymi podmienkami, kde vietor skoro nikdy nefuka a po 22 hod vypinaju verejne osvetlenie v ramci setrenia Ostatne svetelne zdroje su daleko a za kopcami... Rozdiel vidiet hned pri prvom pohlade na oblohu.... :D
Uživatelský avatar
marcelbarak
Příspěvky: 27
Registrován: 19. 09. 2012, 16:45

Velká Javorina a okolí

#4

Příspěvek od marcelbarak »

Zliechov je medzi kopcami v 650 m nad m. Bezvetrie, hlboko v horách ďaleko od hlavných ťahov či miest. Odporúčam
reflektor 1000/200, refraktor 600/70,  HEQ5, canon 7d
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Velká Javorina a okolí

#5

Příspěvek od miro75 »

Dnes v Lubine - na Rohu.
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Odpovědět