Chorvatsko - ostrov Cres

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Chorvatsko - ostrov Cres

#1

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Máme za sebou první pozorovací noc na tomto pro nás asi nejbližším vhodném "Otoce" v Jaderském moři a zatím panuje ve výpravě spokojenost.

Nemáme sebou SQM, ale subjektivně je z našeho stanoviště nad Vranským jezerem kvalita oblohy velmi dobrá, jen na severu je jasně vidět Rijeka, na severozápadě další zdroje z Istrie a na jihu trošičku Lošinj, ale zvířetníkové světlo je večer velmi jasné, mléčná dráha v Zádi až k obzoru a zajímavé je, že na pozadí čepice od Rijeky se jeví mraky černé - zkrátka lokální zdroje znečitění prakticky nejsou, všechno je z dálky.

Výhodou je naprosté sucho v noci a průzračný obozr, umožňující pozorování například Fornax A. Nevýhodou je silný vítr, kvůli němuž jsem to zabalil už okolo jedné, neboť mi foukal do očí tolik, že jsem pořádně nic neviděl (nemluvě o tom, že si mi udělalo nějak zle, ale to s tím nesouvisí).

Nejde sice o místo "za humny", ale je to o hodně blíž než Lastovo (také díky častým trajektům, narozdíl od "jednou denně" na Lastovu) - cestu sem jsme pojali se zastávkou na spaní v Ljublani, ale dalo by se to i za den (ale byli bychom nevyspalí na pozorování).

Fotky obzoru se znečištěním a mapku místa dodáme později, stejně jako konkrétní reporty o úžasných věcech, co jsme napozorovali (kůň a kalifornie na první pohled? neni problém!)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Chorvatsko - ostrov Cres

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

...jo, jo..na Cresu se mi moc líbilo, s oblohou jsem byl taky spokojen..
Pokud byste se chtěli přes den podívat na hezká místa, co máte poblíž ( třeba to už znáte..), tak směrem SZ máte Lubenici - úplný konec civilizace, na strmém srázu nad mořem s úžasným výhledem. Žije tam jen pár desítek obyvatel. Opačným směrem, tedy SV, je neméně romantická vesnička Orlec - navíc od kostela doleva vede silnička k jedné z nejkrásněj. zátok na Jadranu ( včetně nádherné laguny ke koupání )- před ní je parkoviště, pak se musí pěšky ke srázu s výhledem.. U toho parkoviště jsem taky pozoroval. V Orleci se dá najíst, v Lubenici mimo sezónu nevím..
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Chorvatsko - ostrov Cres

#3

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Sírie, díky, Orlec byl geniální (Lubenica taky, ale to už Petr znal)! Teď pár prakitckých informací k podle mě velmi kvalitnímu místu.

Trajekt na Cres v Brestově (20 Euro za auto se 3 lidmi) je dosažitelný z Prahy autem za něco přes 9 hodin. Pak půlhodiny trajektem a ještě asi hodinu někam, kde už míň ruší Rijeka. Dá se tedy dosáhnout za den, ale mysjem to vzali s přespáním v hostelu v Ljublanji (10 Euro za osobu), neboť izmní den je příliš krátký Bydleli jsme v Cresu v apartménu (45 euro za noc, kapacita 4 lidi, my byli 3) - je to trochu problém, neboť v zimě mají všichni hrozně zavřeno (a wild camping se v chorvatsku nenosí tak moc, že i já bych do toho s autem spíš nešel). Celkové náklady na cestu (s benzínem a známkami za slovinsko a Rakousku) pro 3 lidi jsou cca 10 tisíc, což tedy za dvě noci pozorování neni tak málo (týden v Rumunsku jsme dali za míň), ale stálo to za to.

Pozorvali jsme na  44°48'52.66"S  14°23'58.18"V - na Google Earth je tam vidět i naše "jezírko", je to jeden z mála slušných plácků, kam se vejde auto a pár lidí a nejsou tam keře. Je to cca 200 metrů nad mořem na takové planince s keříky a stromky, obzor je skoro ideální, jen na JZ je pár stupňů pryč, ale ničemu to nevadí. Na místo nesvítí přímo žádný zdroj světla, jen občas v dálce zahlédnete auto, ale není to rušivé. Po silničce do neskutečně zapadlého Grmov projela za dvě noci asi 4 auta, všechna velmi brzo zvečera (ještě jsme nepozorovali).

Na mapě SZ jde o řernou oblast, ale jsou vidět nějaké zdroje SZ. Pár fotek obzorů (jpegy jak vypadly, jenom upraven bílý bod na histogram, aby bylo něco vidět):





Na jihu je to světlo Lošinj, na severu Rijeka.

a zenit:



A ještě mi někdo řekněte, co to je na týhle fotce: (výřez z širokovky 8mm fisheyem, neni to bordel na foťáku, hejbe se to systémově mezi fotkama) Jsou to mraky žádný jsme za světla neviděli. Nebo je to airglow?

Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Stepan123
Příspěvky: 35
Registrován: 30. 03. 2013, 10:56

Chorvatsko - ostrov Cres

#4

Příspěvek od Stepan123 »

Nadhera, ja do Chorvatska vzdy vozil jen triedr, tohle me povzbudilo vzit tezsi kalibr.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Chorvatsko - ostrov Cres

#5

Příspěvek od MaG »

Některé objekty ve Střelci tam bez filtru v 250mm dobsonu vypadaly jako u nás s filtry. Dokážeš si představit tu nádheru, co tam je vidět s filtry? :-)

Nemohu také zapomenout na viditelnost temných mlhovin v oblasti štíra a střelce okem i triedrem. Něco, po čem se mi tu moc a moc stýská, kdykoli přijde i třeba tak kvalitní noc, jako 8. 4.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vohrablo
Příspěvky: 26
Registrován: 27. 07. 2010, 07:18

Chorvatsko - ostrov Cres

#6

Příspěvek od vohrablo »

Nevim, jestli je tohle to nejvhodnejsi tema, ale presto:
nemate nekdo vyzkousene nejake stanoviste v okoli Primostenu? Letos se chystam vymenit jedno sedadlo v aute za tristovku, tak abych pak neco nehledal...
Diky. Martin
SW DOB 12" FT GoTo, setové okuláry 25 a 10 mm, SW SWA-58 5mm, noname 6.5mm plössl, noname barlow 2x (nepoužitelný), filtry Celestron No.21, No.80A, No.96-0.9, Polarizer, DGM Optics NPB, SPC900NC, SkyMaster 15x70.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Chorvatsko - ostrov Cres

#7

Příspěvek od MMys »

Mám obavy, že hledat jakékoli místo na pobřeží, plném letovisek, je marné. Jediná cesta je budˇ hlouběji do vnitrozemí, do hor dál od pobřeží, nebo lodí na nějaký pustější ostrov dál od pobřeží. Na pobřeží to byla bída vždy a všude. A tohle je navíc blízko u Splitu, což situaci ještě zhorší. Obloha bude jak u nás blízko větších měst.

Zkusil bych využít vnitrozemí cestou tam a zpět. Pokud to kombinuješ s rodinnou dovolenou k moři, tak snad třístovku ani netahej.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Chorvatsko - ostrov Cres

#8

Příspěvek od MaG »

Dovolená spíš jen s dalekohledem a nebo rodinou, obojí moc nejde. Jedině když opravdu vyjíždíš za tmou. Pěkné je to v Biokovu na cestě ke Sv. Jure, tam se dá po domluvě se správci parku zajet i na noc a nejlépe na vnitrozemí (Mazin mezi Gračac a Donji Lapač). Nebo také jižní ostrovy Lastovo, v nouzi Korčula na jihu nahoře.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vohrablo
Příspěvky: 26
Registrován: 27. 07. 2010, 07:18

Chorvatsko - ostrov Cres

#9

Příspěvek od vohrablo »

Diky,
vnitrozemi jsem mel namysli, z pobrezi to je skoro nesmysl...
Bohuzel vnitrozemi v urovni Primostenu bude kolem jihu osvicene Splitem, pravda...
Cestou tam se nikde nezastavime, cestou zpatky asi Italie a pak skrz Alpy, tam by to cenu melo. Ale zase kvuli jedne noci...
S rodinou problem nemam, je nas jako Hujeru, nekdo se na pozorovani vzdychy chytne  ;)
Kazdopadne diky za nazory.
Martin
SW DOB 12" FT GoTo, setové okuláry 25 a 10 mm, SW SWA-58 5mm, noname 6.5mm plössl, noname barlow 2x (nepoužitelný), filtry Celestron No.21, No.80A, No.96-0.9, Polarizer, DGM Optics NPB, SPC900NC, SkyMaster 15x70.
Odpovědět