Alpy - vhodne misto - skiareal + astrofoceni

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Alpy - vhodne misto - skiareal + astrofoceni

#1

Příspěvek od Konihlav »

Mam velky problem. Opet hledam nejakou lokalitu v Alpach (preferuji jih Rakouska, sever Italie), kde je jak rozumny ski-areal, tak nekde pobliz nejaka autem dostupna vysokohorska cesta, lepe silnice... a uplne nejlepe i vyhlidka (zajistena sjizdnost).

Kdyby nahodou mel nekdo jakykoli tip na alespon autem dostupna mista s dobrym vyhledem na jih, tak sem s nimi. Jedina podminka je, aby byl v dosahu tak 30ti km ski-areal...

diky vsem!

P.S.: jeste nevim, zda budu brat HEQ-5 nebo jen AT.

prozkoumano zatim mam okoli Pitztalu (Rakousko) a Arabby/Marmolady (Italie).
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Alpy - vhodne misto - skiareal + astrofoceni

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

A co zkusit Emberger Alm v Korutanech ? Je to místo největších srazů astronadšenců v Evropě ( ITT - pořádá TS ). K pronájmu 2 hvězdárničky - domky s odsuv. střechou ( jednom je tuším 12" SC MEADE, v druhém nějaký obří Newton - přes 400mm ). V zimě jsem tam nebyl, ale v létě je tam velmi slušná obloha, zpravidla nad mrakama - je to dost vysoko. Ve stejné lokalitě je stejnojmenný skiareál..

http://www.alpsat.at/

http://www.embergeralm.at/en/summer-alp ... omies.html

... škoda, že v regionu Nockberge je přes zimu zavřená mýtná vyhlídková silnice "Nockalmstrasse" ( na AF je diskutovaná kol pozorování v létě ). Poblíž je totiž výborné středisko Bad Kleinkirchheim - lyžování + termální římské lázně ;)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Alpy - vhodne misto - skiareal + astrofoceni

#3

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ty jenom fotíš, co? Tak to ti asi nebude vadit, že v blízkosti lyžařských areálů bývá v zimě dost světlo

Já znám taky jenom ty Dolomity, podle mě ale můžou být dobrý, když vyjedeš na Passo Pordoi u Selly, tak tam seš nějakejch 2200 a většinou se to autem dá, v okolí máš areálu šest. Ale na vizuál by to mo nebylo, je to tam samá vesnice.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Alpy - vhodne misto - skiareal + astrofoceni

#4

Příspěvek od Konihlav »

pro uplnost pridam odkaz na mistni vlakno podobneho tematu:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1099727/15

Emberger Alm je bohuzel pro deti :-(

Passo Pordoi jsem obhlizel loni, lze tam dojet autem a obcas i zastavit mimo silnici, neni-li moc snehu. Jenze v noci jsem mel loni zatazeno komplet vzdy a porad.

Je mi jasny, ze ty stupidni ski-arealy sviti minimalne do 22hodin a proto mam cil bud fotit svetelne znecisteni nebo vzit H-a filtr ;D ;D

ale radujte se, budu mimo CR jak v lednu, tak v unoru v obdobi kolem-novu, takze tu bude konecne jasno :D
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Alpy - vhodne misto - skiareal + astrofoceni

#5

Příspěvek od godzilka »

Teď jsem jel z dolomit, přesněji Santa Catarina di Valfurva, je to za Livignem přes průsmyk. Píše se to myslí Passa del Foscagno. Je to kolem 2200 mnm. Je to v zimě průjezdný průsmyk a je tam dost odpočívadel, parkovišť u hotelů/penzionů a různých odboček. Asi 2x jsem při cestě nahoru zastavoval a kochal se oblohou. Nebylo to vůůůbec špatný! A kolem jsou hned 3 ski areály, Livigno, Bormio a ta trochu vzdálenější Santa Catarina.
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Alpy - vhodne misto - skiareal + astrofoceni

#6

Příspěvek od Myzer »

A co zkusit Emberger Alm v Korutanech ? Je to místo největších srazů astronadšenců v Evropě ( ITT - pořádá TS ). K pronájmu 2 hvězdárničky - domky s odsuv. střechou ( jednom je tuším 12" SC MEADE, v druhém nějaký obří Newton - přes 400mm ). V zimě jsem tam nebyl, ale v létě je tam velmi slušná obloha, zpravidla nad mrakama - je to dost vysoko. Ve stejné lokalitě je stejnojmenný skiareál..

http://www.alpsat.at/

http://www.embergeralm.at/en/summer-alp ... omies.html

... škoda, že v regionu Nockberge je přes zimu zavřená mýtná vyhlídková silnice "Nockalmstrasse" ( na AF je diskutovaná kol pozorování v létě ). Poblíž je totiž výborné středisko Bad Kleinkirchheim - lyžování + termální římské lázně  ;)
Kde je tu na AF ta tema o Nockalmstrasse? Je pravda ze cesta je otvorena od maja do oktobra a to tiez len cez den (oficialne) ale moze sa tam aj v noci, bavil som sa o tom s ludmi co tam vyberali myto, v skutocnosti tam chodia pravidelne astronomovia alebo ludia fotit prirodu. Ono pri tej zavore nikto po otvaracich hodinach nikto nie a myslim ze v zime to bude podobne (bude zavisiet len od kvality cesty ci nebude pod snehom). Podobne je to aj na High Alpine Road alebo Hochkar (mozno ten by som doporucil su tam vleky a da sa tam dostat do vysky 1800 m autom na parkovisko aj ked horizont nie je idealny).

Ked som sa v roku 2009 dostal na Emberger Alm a predstavil sa ako nejaky reporter ktory pise clanok o tmavych lokalitach v Rakusku stretol som sa s majitelom miestnych observatorii Thomasom. Dostal som aj kluce od tych domcekov s odsuvnou strechou a konkretne tam ma umiestnený 12” Meade LX200 a 17,5” Newton na paralaktickej montáži s navádzacím systémom. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Alpy - vhodne misto - skiareal + astrofoceni

#7

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Speciální vlákno o "Nockalmstrasse" na AF samozřejmě není.. Ale jsou tady "někde" popisované zkušenosti ještě někým jiným, než Tebou.. Třeba se dotyčný přihlásí.. ;), já si nevzpomenu..

Mé zkušenosti z lokality Nockberge moc pozitivní nejsou, protože jsem po dvakrát neměl štěstí na počasí.. >:( Hlavním cílem byla rodinná dovolená s horskou turistikou, astronomie v noci jako bonus. Dost mne zklamalo, že v podstatě nikde jinde, než na té vyhlídkové silnici, se tam nic nadprůměrného nenajde. Taky jsem pobýval na odloučené lokalitě "Falkertsee", dost vysoko - určitě 1700m, a podivil jsem se, co tam bylo světel.
Co se týče té mýtnice mimo otevírací doby, tedy bez obsluhy - tak jsem nezkoušel, zda se dá závora otevřít i pro vjezd, ale z hlediska bezpečnosti se automaticky otevírala při výjezdu - zůstali jsme tam po odpoledním výšlapu a vraceli se v noci.



Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Alpy - vhodne misto - skiareal + astrofoceni

#8

Příspěvek od Konihlav »

diky vsem za informace, nakonec to vypada, ze mi to nevyjde. Tedy urcite mi nevyjde pocasi a krome toho nevim, zda tu techniku mam brat vubec s sebou, protoze jsou to protichudne pozadavky...
Odpovědět