Bryce Canyon USA

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#1

Příspěvek od Psion »

Včera jsem stanul v místě snů řady astronomů Bryce Canyon v USA (Utah). Jedná se o místo s dlouhodobě tmavou oblohou a výbornými podmínkami nejen pro focení. Obloha je velmi čistá (žádný smog), výška 2500 n.m. a sytě modrá barva tahá za oči. Vlhkost vzduchu o pulnoci byla 23% a teplota i v létě je v této oblasti v noci 11-19°C, prostě ideál. Hodinu po západu slunce bylo v zenitu již SQM 20.5. Jakmile nastala astronomická noc (22.30 míst. času) byla obloha naprosto neuvěřitelná. Mléčná dráha svítila a dokonce se odrážela i na světlé kapotě auta. Tridrem 8x32 Meopta bylo vidět to co jenom známe z fotek. Např. ve Střelci byly vidět kontrastně temné pásy vybíhající od hvězdy Antares. Hvězdy jsou vidět od samého horizontu a i 10 st. nad obzorem zářila M31 jako u nás za tmavé noci v zenitu. Jakmile nastala astronomická noc naměřil jsem předepsanou metodou SQM 21.6, přičemž nejtmavší oblast měla 21.72. Co víc si přát, že?
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Bryce Canyon USA

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Jsem rád za každého, kdo něco takovýho viděl, je to prostě zážitek!

Vím, že jsi byl několikrát na Tenerife, zajímalo by mě případné porovnání tvých zážitků z těchto míst - o kolik ti přijde obloha v Utahu lepší?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#3

Příspěvek od Psion »

Rozdíl je to opravdu značný, něco jako obloha 40km od Prahy a Šumava. Už jsem to někde psal, Tenerife je zajímavé místo vzhledem k počtu jasných nocí, SQM kolem 21 není žádný zázrak. Ovšem nekdy se povede, ze je komplet kolem ostrova zataženo oblačností do 2km výšky a pak to stojí za to.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Bryce Canyon USA

#4

Příspěvek od Vabra »

Sorry za OT, ale na Kanarech je typicke SQM jen okolo 21?
Na Krete jsem byl osobne trochu zklaman z hodnot, ktere spise jen vyjimecne prelezly 21,50. Typicka hodnota byla okolo 21,30-21,40...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#5

Příspěvek od Psion »

Typická hodnota se bude pohybovat kolem 20.9 až 21.5. Rozdíl je ovšem v kvalitě oblohy, kde na Tenerife fotíš v 2300 metrech při 23% vlhkosti. Je to trochu jiná obloha než na Krétě. Tmavší obloha je na La Palmě ovšem SQM samo o sobě nic neříká o kvalitě oblohy pouze o její tmavosti.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#6

Příspěvek od Psion »

Dnešní noc byla ještě lepší než minulá a mléčná dráha ve Střelci byla v triedru neskutečná. Celkově jsem naměřil 21.69 MSA přičemž nejtmavší místo na obloze ve Velkém voze bylo 21.75 MSA.

Pro představu o mléčné dráze ve Střelci přikládám 60s foto ISO 400 z kompaktu Ricoh GRX.

Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Bryce Canyon USA

#7

Příspěvek od daghtus »

No do-vi-de-nia! :o
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Bryce Canyon USA

#8

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

To je brutalni! :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#9

Příspěvek od Psion »

Ještě malá ukázka z kompaktu, okolí Antarese 3x3min, ISO400 do JPG poskládáno v Nebulosity. Bohužel zaostření je mizerné, ale co by človek chtěl od kompaktu.



Když člověk řekne kaňon, pak si představí úplně něco jiného než jak vypadá Bryce. Tady je místo, které je celou noc prázdné a fotograf se zde vyřádí.

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#10

Příspěvek od MaG »

Díky za pěkné ukázky. Stihl jsi vyfotografovat i krajinu s oblohou? Je jasné, že Střelec či Štír jsou tam vysoko a dává to neskutečný dojem (mně stačil vizuální pohled na ně v Chorvatsku za velmi dobrých podmínek). Rád bych ale viděl nějakou fotku obzoru, třeba právě tam, kde zapadá Mléčná dráha, nebo kde je slabý zdroj světelného znečištění a pak fotka směrem kde není žádný zdroj světelného znečištění. Takové snímky spolu s nějakými stromy či skalami by určitě vypadaly hezky a měly by i velkou hodnotu astronomickou.

Přínosem je nepochybně hlavně průzračnost a tma.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#11

Příspěvek od Psion »

Ono tam prakticky není žádné světelné znečištění, respektive, jedno jsem objevil nad východním obzorem, ale je tak malé, že o něm nemá smysl mluvit. Bohužel zjišťuji, že obloha také v Arizoně je nádherná prakticky všude kde cestuji. Dokonce uprostřed našeho nasviceneho hotelového komplexu jsem naměřil v zenitu 20.59 MSA. Obloha je všude hodně tmavá skoro do černa. Dokonce i ve Flagstaffu (28 tisíc obyvatel) kde je Lowellova observatoř je celkem slusně vidět mléčná dráha, prostě Evropa je už na tom hodně mizerně, jak to tady sleduju.

Tady je fotka až k obzoru, prostě tam je znečištění minimální.




-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Bryce Canyon USA

#12

Příspěvek od -karneades- »

Pekne provokujes Pepo, burzoust si zajede na vylet do USA a nic nerekne.. Taky bych tam slitl. To je vylet, nebo dovca ?
zavidim a preju pekny pobyt  ;)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Bryce Canyon USA

#13

Příspěvek od Vabra »

Dokonce i ve Flagstaffu (28 tisíc obyvatel) kde je Lowellova observatoř je celkem slusně vidět mléčná dráha, prostě Evropa je už na tom hodně mizerně, jak to tady sleduju.
No, ja bych to nevidel tak cernobile. Kdyz jsem byl naposledy ve Phoenixu tak jsem musel za slusnou oblohou ujet peknych par desitek mil do pouste...

Bohuzel mi tehdy moc nesedlo pocasi a tak jsem byl venku jen jednou (navic to byla dost narocna a kratka sluzebka a priority byly trochu jine)...

Samozrejme severni Arizona a hory smerem na Flagstaff jsou mnohem zajimavejsi...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Bryce Canyon USA

#14

Příspěvek od dvader »

V U.S. jsem byl mnohokrát a ta situace tam je zcela jiná než v Evropě. Ve velkých městských aglomeracích (Praha je proti nim trapná vesnice) je takové světlo, že jste rádi, když uvidíte vůbec nějakou hvězdu... To když jsem se vždycky vrátil, tak jsem byl chvíli z oblohy na Petříně nadšen. ;D
Na druhou stranu je rozloha země tak veliká a hustota osídlení obecně velmi nízká, že když nejste v nějaké exponované části (třeba kus Kalifornie od LA do SF nebo okolí NY), tak je vždycky kam vyjet za pěknou oblohou - to, že kousek znamená třeba pár hodin jízdy autem, na to si člověk v té velké zemi za chvíli zvykne...  :D

Bohužel Evropa má tak husté osídlení, že se místa s tmavou oblohou hledají jako jehla v kupce sena.  :(
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#15

Příspěvek od Psion »

Do USA jezdím poměrně casto na dovolenou, bohužel to byly většinou přesvícené oblasti. Je pravda, že u velkých měst jako Atlanta, New York, Chicago apod. není vidět prakticky nic. Proto jsem se rozhodnul procestovat Arizonu abych viděl druhou stranu mince.

Příští květen je v Bryce Canyon opět setkání astronomů pod záštitou astronomické společnosti Salt Lake City (SLAS). Dle jejich vyjádření je to jedno že sedmi nejtmavších míst v USA. Podle mě to ale není zase tak drahý výlet. Letenka do Las Vegas příští rok stojí 18 tisíc a ubytováni v Bryce Canyon může byt i levné v kempu, chatkách apod. jak kdo chce. Auto na týden se dá sehnat za 300 USD a ve dvou či více lidech to nebude drahé. Pokud to porovnám s týdnem na Tenerife v hotelu u Del Teide, moc se to cenově lišit nebude.
Odpovědět