Kapske mesto

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Kapske mesto

#1

Příspěvek od kk »

Dobry vecer vespolek,

pomerne necekane jsem se ocitl v Kapskem meste, bydlim v oblasti Sea Point. Chci se zeptat zda nekdo z vas muze doporucit lokalitu kde lze poblize pozorovat. Mam ssebou TS 25x100 a uz jsem videl Jizni Kriz :-). No chvili jsem ho hledal, protoze tady to je nejak naopak.

Ale vazne - vyber lokalit kolem kde je tma, alespon nejak bezpecno a zaroven jsou dostupne me tu neprijde jednoduchy. Umi nekdo poradit?

Zdravi

kk
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Kapske mesto

#2

Příspěvek od kk »

Tady jeste jednou ja :-)

podarilo se mi kousek vyrazit za mesto, videl jsem neco z toho co je popisovano v prispevku o jizni obloze a Stira v zenitu.

Ale potrebuji dal, tady to je jak mraveniste v Cernobilu. Rad bych navstivil SAAO, dival jsem na oficialni navstevy na webu a napsal, v ramci moznosti, zdvorily mail o pozorovani u navstevnickeho dalekohledu. No zatim bez odezvy, chybi mi jakykoliv kontakt.

Vim, ze je to dost otravovani, ale stejne se zkusim zeptat - neumite mi nekdo doporucit fandu do deep sky objektu tam?

Predem dik
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Kapske mesto

#3

Příspěvek od Tulen »

Kapské město produkuje brutální světelné znečištění, ještě ve Stellenboschi jsem neměl šanci vidět Magellanovy mračna, i když jsem měl hotel s terasou na střeše a snažil jsem se o ně každou noc (malým triedříkem). Mimo civilizaci jsem nezkoušel chodit, byl jsem tam jen pár dní.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Kapske mesto

#4

Příspěvek od kk »

Dobry vecer vespolek,

tak jsem "nejak" otazku kde pozorovat vyresil a pokud bude mit nekdo stejny problem jako ja doporucuji: http://www.cederbergobs.org.za/index.html neuveritelne misto cca 200 po silnici a 50 km mistni verzi polnacky kde skupina mistnich nadsencu nabizi moznost pozorovani na amaterske hvezdarne. Cesta trva asi 4 hodiny, prevysen polnacky kilometr, denska jsem na ni malem prejel. nebo spis do ni narazil tak velke zvire nejde prejet, poradnou opici.

Priznam se - jeste nikdy jsem takovou oblohu nevidel objekty, ktere se jinak hledaji tak tady staci obdivovat. Ale to je spise do vlakna o pozorovani a jizni obloze. Jsem rad, ze mam ssebou cepisi a rukavice, je tu zimmni obdobi a rano byl na aute led. A pro SCT je naprosto nezbytna vyhrivana rosnice. Filry sem nepronikly, nutno vzit ssebou.

Lide tam jsou pratelsti nabizi pujceni dalekohledu, mel jsem dobsona nejaky 38 cm. k tomu svoje ts 25*100 a mistni triedr. obloha je tak nadherna, ze triedr predvadi vsechny Laguny, Trifidy jak obrazky pres projektor.  

Ze vcerejska mam spis takove cestovatelske zazitky, protoze Mesic uz zapadal hodne pozde. O pulnoci jsem sedel v te mistni polo-pousti ci co to je, popijel pivo sam uprostred niceho a koukal na Mesic co ho otocili hlavou dolu. Zajimave ... rano se do toho mista vratil jeden mistni znamy a nasel tam leopardi stopy. Ale rikal - pohoda - to jsou placha zvirata. Ovsem male otisky kopytek v pisku pred co zjevne prchaly maximalni rychlosti vypovidaly o necem jinem ...

Jeste k tem SMC a LMC, ja je nevidel ani kdyz svitl mesic. Nejsou zrovna kontrastni na svetle obloze.

Z polohy hlavou dolu zdravi

EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Kapske mesto

#5

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

diky za report a zajimavy tip.

Jen se bojim, ze na planovanou astro vypravu z Evropy tahle oblast nebude mit dostatecne stabilni jasne pocasi (na rozdil od Namibie ci Chile).

Jinak mi neni jasne to s temi Magellany. Z Chile si je pamatuji jako naproste vypalovacky (slouzili mi vecer jeste nez se setmelo k hrubemu ustaveni montaze - jizni pol je cca 3 stupne od mista ktere tvori rovnostranny trujuhelnik s SMC a LMC). Jedine co mne napada je, ze jsme meli Magellany v rijnu podstatne vyse na obloze...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Kapske mesto

#6

Příspěvek od kk »

Namibie je jeste "par" hodin cesty na sever, ale mimo muj dosah ted. Pocasi nejak samozrejme zavisi na rocni dobe, v lete bych se bal, ze bude dost prehrata zeme a vzduch plavat. ale mistni mi tvrdili, ze ne, ale ta pozorovatelna co o ni mluvim je cca 1000 mnm.

Ja bych taky rad videl alespon zacatek skutecne pouste, ale chce to i lepsi auto. Mam tu jenom osobacek k pousmani, pujcit neco vetsiho je pro jednoho cloveka hodne drahe a silnic tu moc neni. Tim mylsim ve vnitrozemi mimo hlavni trasy.

Mohu mit dotaz mimo tema aniz by me moderator vykazal? jak resite dopravu dalekohledu letadlem, aby z nej nebyly kousky a zaroven to nestalo milion?

Zdravi



EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Kapske mesto

#7

Příspěvek od kk »

Jeste ty oblaky - ony jsou hodne jasne, ale Mesic taky. Na tmavo obloze jsou zcela neprehlednuti a pripominaji mi palec a ukazovacek nekoho velkeho co se oprel do hvezdne sfery jako my kdyz roztacime globus detem.

Ale nejsou zrovna kontrastni, je to opak maleho vypalovaciho objeku, alespon pro me. Mimochodem - v tridru s polem 7 stupnu je dvojice SMC a M104 naprosro famozni.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Kapske mesto

#8

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »


Mohu mit dotaz mimo tema aniz by me moderator vykazal? jak resite dopravu dalekohledu letadlem, aby z nej nebyly kousky a zaroven to nestalo milion?

no uvidíme, moderátoři bývají přísní Každopádně kluci z 8magu sou schopní vozit 35cm Dobsony letadlem, protože mají superskladnou konstrukci, zrcadlo pokud se nemýlím vezmou na palubu, zbytek normálně v kufru. Ale měl jsem pocit, že výsledky nebyly stoprocentní nadšení.

15 cm dobson od michala.b jsem měl v Argentině, ten se prostě vejde do rozměrů palubního zavazadla celej (ale vyvolává to dost údiv na "bezpečnostních" prohlídkách. Stejně tak jsem vezl malokuka (80/400) a 5" SCT. Ale samozřejmě všechno to jsou relatvině malý dalekohledy.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Kapske mesto

#9

Příspěvek od kk »

Pekne odpoledne,

dalsi moznosti kde zde pozorovat je navstevnicke centrum SAAO:
http://www.saao.ac.za/public-info/visits/sutherland/

Vcera jsem tam absolvoval denni prohlidku a bylo to pekne. K nezapomenuti je "silnice" na nahorni planine kolem kopuli. Chtel bych tam taky jednu mit :-). Na nocni pozorovani jsem mel smulu, je hodne plno a nejake vyjednavani mimo se mi nepodarilo. A vcera na miste jsem to ani nezkousel, protoze se razne pokazilo pocasi. SALT ma hodne zvlastni montaz, pohled na primarni ohnisko "v zenitu" je zajimavy.

Z patka na sobotu jsem byl tady: http://www.sutherlandinfo.co.za/stargazing.htm u cloveka co mi puvodne na Cedebergu a pak na SAAO, kdyz bylo plno, doporucili. No moc pekna, byt kratka noc, protoze nejak po jedne vysel mesic. Jurg me nechal pozrovat CPC 11", mimoradne stabilni vzduch, nizka vhkost a zima jak hrom. Mam sice v Africe cepici i nejake rukavic, ale stejne nad ranem bylo -2.5 a uz jsme byl hodne vychladly. Jurg ma soukromou hvezdarnu, asi 5 tech Celestronu a zivi se provozovanim hvezdarny a penzionu. V Cechach si to moc nepredstavim, ze k nekdo nekoho ciziho necha pozorovat a rekne, az pujdete pryc tak vypnete montaz a dejte na to igelit. Cena byla primerena, vlastne dobra.

Sutherland je mimoradne misto, ale to uz je spis o turistickych zazitcich. Smes lidi vsech barev, vice jazyku a prasnych a minimum asfaltovych ulic ... kolem penzinu a hospod nazvu: Jupiter, Galileo, Jizni Kriz, .... na hlavni tride je model slunecni soustavy. A kolem neuveritelne slamy. A nad hlavou opravdu nadhernou mlecnou drahu, ktere ani nevadi obcas ta lampa v ulicich. Mestys uz totiz vstoupil do veku sodiku. Na uziti tmy a samoty jsem pak zajel do kopcu az vysel Mesic.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Odpovědět