Mapování vhodných míst na mapě

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
David Nogol
Příspěvky: 2
Registrován: 19. 06. 2011, 10:27

Mapování vhodných míst na mapě

#1

Příspěvek od David Nogol »

Ahoj,

nedávno jsem rozjel portál zabývající se mapováním zajímavých míst pro fotografování. Tyto místa lze prohlížet na mapě, nebo v seznamu a díky hodnocení lze filtrovat ty kvalitnější místa. Napadlo mě ale, že by se tento portál dal využít i pro potřeby astrofotografů. Několikrát jsem zkoušel fotit noční oblohu, ale bohužel se většinou pohybuju v místech, kde je světelné znečištění dost velké. Když jsem se snažil najít nějaké vhodné místa pro tyto účely, nedařilo se mi nic přehledného najít.

Teprve po kontaktování několika lidí z oboru jsem byl upozorněn na existenci projektu www.skyquality.com a tohoto fóra. Přesto si ale myslím, že jsou tyto informace pro lidi, kteří se focením noční oblohy zajímají jen okrajově dost špatně nalezitelné.

Myšlenka je taková, že by se na portálu Fototipy.cz vytvářely místa, které jsou z nějakého důvodu vhodná pro noční fotografování. Například kvůli nizkému světelnému znečištění, nebo zajímavé okolní krajině. Tyto místa by se zobrazovaly mezi normalními “denními” místy, jen by byly označené klíčovým slovem “noc”. Takové místa lze na mapě snadno vyfiltrovat a v případě, kdy by se tento nápad uchytil a takových míst vznikalo hodně, vytvořila by se speciální mapa obsahující pouze tyto “noční” místa. Samozřejmě některé místa jsou vhodné jak pro denní, tak i noční focení.

Pro lepší představu jak by toto mohlo vypadat vytvořil Jan Kondziolka dvě místa vhodná pro noční fotografování. Tyto místa najdete na této adrese http://www.fototipy.cz/tagy/noc

Chci se proto zeptat, jaký máte názor na zakládání takových míst na Fototipech. Myslíte si, že by to bylo pro vás použitelné? Nebo máte lepší nápad, jak toto mapování míst realizovat? Budu rád za jakékoliv podněty. Zároveň také ocením, pokud na Fototipy vložíte tipy na vaše oblíbené místa :)

Odkaz na portál: http://www.fototipy.cz/
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Mapování vhodných míst na mapě

#2

Příspěvek od Buby »

Ty Staré Hamry vypadají dost dobře, asi si tam někdy v brzké době s dobsonem zajedu to očíhnout.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mapování vhodných míst na mapě

#3

Příspěvek od MilAN »

Nás zajímá, kde je tma. Pokud jde o zajímavé objekty, které se mohou využít v kombinaci s nočními snímky, mám takový dojem, že je to podobné, jako kdyby houbaři dávali příspěvky a kreslili mapy, kde rostou houby. Nebo jako kdybychom v Praze na nábžeží umístili značku(a dali to do průvodců městem), odkud se nejlépe fotí hrad, aby zástupy turistů si ho mohli vyfotit . Z celého fotografování se tím stává pouze to technické cvaknutí spouště - což mi přijde jako naprostá zvrácenost tvůrčího procesu fotografování a hobby
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
David Nogol
Příspěvky: 2
Registrován: 19. 06. 2011, 10:27

Mapování vhodných míst na mapě

#4

Příspěvek od David Nogol »

Děkuji za názor Milane. Částečně souhlasím, vždy se najde dost fotografů, kteří se inspirují fotkou nějakého místa, na místo se vydají a cvaknout to bez přemýšlení stejně, jako to viděli na fotce. Na druhou stranu si ale myslím, že hodně fotografů se fotkou z místa inspiruje, vymyslí způsob, jakým to místo zachytit a vznikne tak úplně nový snímek. Vždyť co fotograf, to jiný pohled na svět - jiný styl focení. Vem si třeba příklad, kdy jede někdo do oblasti, kterou nezná. Buď se bude snažit najít zajímavá místa sám a stráví tím spoustu času, nebo půjde už za konkrétními cíli s konkrétními nápady.

Sám si třeba při prohlížení cizích fotek říkám, co bych udělal jinak. Jak bych změnil kompozici, počkal na jiné světlo, nebo změnil úplně úhel pohledu. Proto si nemyslím, že by šlo o úplnou zvrácenost tvůrčího procesu. Na druhou stranu tento názor nijak neodsuzuju :)
Uživatelský avatar
Lucifernet Mrakotřas
Příspěvky: 35
Registrován: 06. 07. 2010, 23:27

Mapování vhodných míst na mapě

#5

Příspěvek od Lucifernet Mrakotřas »

ahoj, já to hodnotím velice kladně jako myšlenku a dovolím si ji trochu rozšířit a zacílit směrem, který podle mně snáz povede k užitečnému cíli. takto by vznikl jen další fotoserver, což je taky fajn, ale myslím že by bylo vhodné postavit se k tomu i trochu víc kartograficky.
spousta z nás "nočních šílenců" má přece problém kam se svým nádobíčkem vyjet za tmou. jen tak projíždět krajinu stojí majlant, prohlížení mapy a googlu zase nemusí vždycky dopadnout optimálně byť lze najít způsob jak taková místa vyhledávat. a pro ty kdo preferují dění na obloze před dlouhým hledáním vhodného místa by bylo velmi užitečné kdyby taková databáze existovala. myslím že jako člověk žijící momentálně v Praze nemluvím jen za sebe, to co dělá velké město s noční oblohou je dost zoufalé a každé šikovné místečko poblíž by jistě bylo vzato s povděkem. prosím ty šťastnější aby na lidi z měst nekoukali skrz prsty jak to často vídám, všichni jsme lidi a všichni NĚKDE žijeme a místní podmínky zpravidla moc určovat nemůžeme. navíc když část takových míst vejde ve známost, je to příležitost kde se třeba i náhodně osobně poznat, pokecat, vyměnit zkušenosti, najít nové přátele... ovšem osobně bych se přimlouval za to aby to dostalo hlavně i nějakou ucelenou a dobře přístupnou mapovou prezentaci. když se hledá podle názvů míst, fotek a klíčového slova tma nebo noc, mnohým to ještě zas tak moc neřekne a prohledávání je tímto způsobem dost obtížné. kdo má dostatek času, toho to nijak nebolí ale když máš na ty hvězdičky jednou za čas chvilku, skoro žádný čas na přípravu a spoustu z toho mála ti ještě zabere cesta tam a zpět, každá takováto kolegiální informace je zatraceně dobrá.
myslím tedy, že by stálo za to uvažovat nad tím asi takto:
- google umožňuje mimo jiné určitou formu sdílení prostorových informací. kdybychom se toto prostředí naučili využívat, mohli bychom se touto cestou o vhodných místech informovat. každý hned uvidí co a kde má jak daleko či blízko i jak to tam vypadá, jak se tam dostane atd.  
- na googlích mapách by bylo možno vytvořit zájmovou skupinu a sdělit si přístupové info.
- na jejich mapě bychom mohli vytipovávat potenciálně vhodné lokality a zaznačit je tam jako neověřené
- k těmto lokalitám by mohli další přidat info jakmile by toto místo navštívili. aspoň poznámku zda je či není vhodné, případně připojit místní fotku, měření tmy apod.
takto by časem vzniklo něco jako mapa, samozřejmě nemusí se tam dávat úplně všecko, někdo třeba to svoje místečko uveřejnit nechce a nelze mu to mít za zlé. ale udělat si takovouto "komunitní síť přírodních kukatelen" aspoň tam, kde je další společnost vítána, by myslím nemuselo být zas až tak špatně. co vy na to?

p.s.
je tu určité riziko že tímto způsobem může vzniknout i zmatek, viz podobné veřejné aktivity např. při mapování sportovních tras apod. bylo by proto nezbytně nutné dát dohromady určitá pravidla jak zadávat data, jak je ověřovat, jak odstranit "šum" atd.
aby ale byla tato informace celoplošná, měl by mít prakticky každý možnost své info přidat a další by mu ho měli mít možnost konzultovat. a nemělo by docházet ke zlomyslnostem.
domluvil jsem, howg 8-)
Uživatelský avatar
MaVac
Příspěvky: 64
Registrován: 15. 02. 2011, 14:40

Mapování vhodných míst na mapě

#6

Příspěvek od MaVac »

Přesně jsi to vystihnul Lucifernete. Jsem taky pražák, právě jsem si koupil tady na fóru svého prvního Newtona a včera večer jsem ho chtěl poprvé pořádně vytáhnout ven. Našel jsem si na tom webu www.skyquality.com místo kus na jih od Prahy (Petrov) že je to tam prý super, svažující se louka na jih. Tak jsem se zbalil, nasednul do Fabky a vyrazil jsem. Jaké bylo moje zklamání, když louka byla oplocená a navíc za lesem. Takže jsem se otočil a vyrazil zase domů, protože mi to vzalo náladu. Dneska chci udělat druhý pokus a váhám, kam vyrazit, aby to bylo "sichr". Takže takovouhle mapu i třeba s podrobnějším popisem cesty (jako že cesta je lesní a rozbitá, takže sportovní podvozek a spoilery nebrat:D) nebo že se nemá člověk bát, že je to oplocené, protože majitel je chápavý, bych docela uvítal.
Newton GSO 150/750 na EQ-5, pár okulárů a k tomu Canon 450D.
Jsem začátečník, ale snažím se :-)
Uživatelský avatar
Lucifernet Mrakotřas
Příspěvky: 35
Registrován: 06. 07. 2010, 23:27

Mapování vhodných míst na mapě

#7

Příspěvek od Lucifernet Mrakotřas »

no pokud vím tak zrovna kolem toho Petrova je toho víc tak ses nechal otrávit trochu zbytečně. ovšem kdo nezkušený předem ví že i kvalifikovaná informace už třeba není aktuální protože to tam někdo nezaznačil že... a další zkušenost - je třeba si vytipovat těch míst víc na každý večer, stalo se mi víckrát že místo které jsem dobře znal bylo najednou prostě kapput. na krásnou odlehnou loučku najely bagry a buldozery a udělaly z ní další satelitní městečko. achjo... ale situace se časem mění všude, proto navrhuju tu "živou mapu" na googlu, nově zjištěná fakta bychom tam měli ukázněně upravovat (myslím že by mělo cenu udržovat jen aktuální stav) a tím pomoct kolegům a kamarádům aby si mohli užít pohled na tu noční nádheru a zrelaxovat místo aby zoufale hledali kudy vůbec a kam.
Uživatelský avatar
Lucifernet Mrakotřas
Příspěvky: 35
Registrován: 06. 07. 2010, 23:27

Mapování vhodných míst na mapě

#8

Příspěvek od Lucifernet Mrakotřas »

tak jsem se juknul na ten server www.skyquality.com (nevěděl jsem o něm, fakt, jsem zločinec ) a myslím si že na tom co tady píšu už někdo kus dobré práce odvedl. je to docela dobře založené včetně mapového podkladu, jen zatím chybí data, věřim že vhodných míst by bylo daleko víc, jen to tam musí někdo naklikat aspoň co do lokalizace. a když tam někdo zajede s nádobíčkem a změří to tak to pak může i otaxovat. data bohužel za nás nikdo neudělá :-/ já tam taky časem aspoń "klikometricky" něco přihodím, ať mají pražští kam jezdit ;)
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Mapování vhodných míst na mapě

#9

Příspěvek od Vejr »

Přesně jsi to vystihnul Lucifernete. Jsem taky pražák, právě jsem si koupil tady na fóru svého prvního Newtona a včera večer jsem ho chtěl poprvé pořádně vytáhnout ven. Našel jsem si na tom webu www.skyquality.com místo kus na jih od Prahy (Petrov) že je to tam prý super, svažující se louka na jih. Tak jsem se zbalil, nasednul do Fabky a vyrazil jsem. Jaké bylo moje zklamání, když louka byla oplocená a navíc za lesem. Takže jsem se otočil a vyrazil zase domů, protože mi to vzalo náladu. Dneska chci udělat druhý pokus a váhám, kam vyrazit, aby to bylo "sichr". Takže takovouhle mapu i třeba s podrobnějším popisem cesty (jako že cesta je lesní a rozbitá, takže sportovní podvozek a spoilery nebrat:D) nebo že se nemá člověk bát, že je to oplocené, protože majitel je chápavý, bych docela uvítal.
Tato lokalita je "moje", zakladal jsem ji do databaze. Vzhledem k tomu, ze je u nasi chaty, tak mne komentar ponekud prekvapil. Dnes jsem se tam tedy zasel podivat a nesouhlasim - lokalita NENI oplocena. Jestlize pojedete po te polni ceste, tak vlevo je oplocena pastvina, ale vpravo (to je ta na jih od cesty, kam je to zamerene, staci se podivat na mapu) plot neni. Kolem louky jsou pouze sloupky. Ale jelikoz pres louku vede cesta k dalsim chatam, ani olocena byt nemuze. Co se tyka cesty - moc lokalit, kam vede vyasfaltovana dalnice a je tam uzasne pozorovani opravdu neznam. Vetsinou se na odlehle misto holt musi trochu terenem. Zde tak strasna neni - jezdi tam desitky aut a velke diry se pravidelne zasypavaji ;-)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Lucifernet Mrakotřas
Příspěvky: 35
Registrován: 06. 07. 2010, 23:27

Mapování vhodných míst na mapě

#10

Příspěvek od Lucifernet Mrakotřas »

rád se nechám přesvědčit a někdy to tam zajet skouknout. já musím jezdit dál než pár desítek metrů za chatu (konkrétně cca 10-15km vzdušnou čarou dle aktuální situace) a tak je pro mně každé šikovné místečko pokladem. ta místa kam zatím běžně jezdím musím střídat, důvody jsou různé. někdy se tam třeba objeví závora nebo již nainstalovanou někdo zamkne, jindy tam oxidují hnědočeši zjevně budící nedůvěru a drze prohlížející co mám s sebou (a kdyby viděli foťák tak věřím že už mám rozbitou hubu i dalekohled) a tak podobně. na některá už vytipovaná místa zase neprojede můj čtyřkolý jezevčík. proto i já hledám něco klidnějšího s dobrou dostupností.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Mapování vhodných míst na mapě

#11

Příspěvek od Vejr »

Lokalit kolem Petrova je vic. Bohuzel nejsem mobilni a tak je nemam otestovane Ale podle mapy mne napriklad zaujala lokalita Pepr (49°53'3.169"N, 14°29'8.457"E) ci jeste lepe Vcelni hradek (49°52'47.803"N, 14°29'19.042"E) kousek na jih od Jiloveho. A cesty tam nejake take vedou. Ale ted mam techniku v Kamenici a tak pozoruji tam....
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Mapování vhodných míst na mapě

#12

Příspěvek od Oko1 »

Mam s okolim Petrova a Jiloveho trochu zkusenosti a musim rict ze znam lepsi mista s podobnym nebo lepsim dojezdem. Moje oblibena lokaita u Chramost- mezi Pribrami a sedlcany. Dojezd z centra Prahy je do 70 minut z velke casti po dalnici. Jedine svetlo na horizontu je v dalce nejaky stozar pro mobily, na lokalite ani jedno zklamani, nadmorska vyska kolem 450m.

Jezdeni k Jilovemu se zda fajn, protoze je to blizko. Jenze je to proste moc blizko Prahy (oranzada) a mistni silnice hodne omezuji rychlost dojezdu, zejmena pokud clovek vyrazi za tmou dal na jih od jiloveho. Pro me okoli Jiloveho pro astro palec dolu, ikdyz jsem do teto lokality puvodne vkladal dost nadeji. Ale vylety ve dne jsou tam krasne :)
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
323K13L
Příspěvky: 101
Registrován: 16. 06. 2009, 16:09
Bydliště: Praha, Punkrác

Mapování vhodných míst na mapě

#13

Příspěvek od 323K13L »

Oko1: neměl bys u těch Chramost nějakou konkrétní gps souřadnici?
SW newton 150/750 || SW 70/500 || EQ-5m || CanonEOS1000Dm || Canon70-200mm f/4 L || Canon50mm f/1,8 || QHY5

"Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír." [Buddha]
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Mapování vhodných míst na mapě

#14

Příspěvek od Oko1 »

Ahoj, poloha je presne zde: 49°39'56.664"N, 14°20'3.208"E
Pokud by ses tam vypravil, doporucuju obhlednout si misto ve dne, lip se to pak v noci hleda:) Je tam moc pekny okoli, takze se z toho da udelat vikendova prochazka po prirode.

Na Chramosty smerem od Pribrami jsou dve odbocky- jedna je v Lichovech, tu vynech a pokracuj dal. Asi po dvou kilometrech tesne pred Dublovicemi je dalsi odbocka, prudce doprava a trochu z kopce, povede te jakoby zpet. Odbocka se da snadno prejet, obzvlast v noci... Pak tesne pred Chramosty je takovy vetsi lesik a pred nim dve polni cesty doleva, jsou blizko sebe, obe te dovedou na stejne misto. Poslednich sto metru je tankodrom (zavisi na rocnim obdobi a na promacenosti pudy). Dojedes na louku, ktera je v lehkem dolicku. Jeste jedno super misto je dalsich sto metru dal, v malem sedle meze dvema kopecky. Vyhoda je nulovy provoz aut a nulovy provoz chodcu, pritom blizko silnice a s podle me super dojezdem z Prahy. Kdyby se tam dal koupit pozemek, tak to by bylo moje misto na astrovesnicku:).
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Kalupik
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 12. 2011, 09:23

Mapování vhodných míst na mapě

#15

Příspěvek od Kalupik »

jen bych chtel dodat, pokud by nekdo mel zajem o lokalitu Jilovy coz je pochopitelne bliz z Prahy nez Sedlcany tak dobra lokalita je louka vedle Leciv - 49°54'46.917"N, 14°31'18.074"E ze vsech stran vzdaleny les, mozno stat primo na asfalce, bezproblemove parkovani, zadny provoz a hlavne zadne rusive osvetleni mimo vlastniho podniku Leciva ale ty jejich dve skomirajici lampy neni zadny problem. Louka je pouze ohrazena ohradnikem pro kravy ktery lze snadno prekonat (kdyz kravy nejsou coz je vetsinu roku tak je i bez proudu).
Odpovědět