Nejtmavší místo v ČR.

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nejtmavší místo v ČR.

#1

Příspěvek od Slávek »

Ahoj. Asi jako každý i já se snažím najít co nejtmavší místo na území ČR. Již mě nějak nebaví fotit na takových těch průměrných místech a tak již několik měsíců projíždím všelijaké mapy a snažím se najít co nejtmavší místo s minimálním znečištěním hlavně směrem na jih. Mám asi tak 3 místa, o dvou z nich se tu píše a jsou známá (Pohoří na Šumavě a Zhůří) ale je tu ještě jedno, o kterém jsem tu zatím nenašel snad ani zmíňku.

Je to sever Boletic, kolem "mini" usedlostí Arnoštov, Křišťanov a Markov 1. zde:
http://www.mapy.cz/?query=#mm=Z@dm=@x=1 ... 40160@z=12

Jednou jsem tudy (bohužel ve dne) projížděl a přišlo mi, jako bych jel úplně mimo civilizaci. Usedlosti mají charakter spíše statků, takže světla by měly produkovat snad minimálně. Celá oblast se navíc nachází ve více jak 900mnm, což je taky rozhodně plus.

Chtěl bych se optat, zda tam někdo byl, nebo co si o tom myslíte? Bohužel to není moc daleko do Budějovic (cca 32km), ale směrem na jih není aspoň 15-17 km žádné světlo a právě ten jih by tam mohl být skvělý. Možná i lepší než třeba Zhůří (?), kde je již 3km na jih Horská Kvilda a asi o další 4km jižněji Kvilda. Na toto místo se totiž v příštích dnech  (nebo až trochu dovolí počasí) chystám a mám takový pocit, že by to mělo být opravdu vynikající a pak sem dám konkrétní poznatky, ale ještě před tím bych rád věděl, co vy na to? potažmo se taky ptám - jak vidno z nadpisu - jaké místo v ČR (dostupné autem) je podle vás asi to nej?

PS: kdyby chtěl jet někdo taky, budu jedině rád. Mým cílem jsou na nadcházející období Plejády, Californie a HLAVNĚ Orion, proto je pro mě tak důležitý ten jih.

Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Nejtmavší místo v ČR.

#2

Příspěvek od dvader »

Pozor,
o Pohoří na Šumavě se tu sice píše ale místo samotné je v podstatě nepoužitelné. Byl jsem tam teď na podzim 2x a celé to údolí okolo Pohorského potoka je sice velmi tmavé ale také velmi vlhké. I velké mlhy tam jsou často...
Je tady potřeba vyjet někam nahoru, např. na Myslivnu - ale to už jsou lesní cesty, kam se správně nesmí...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nejtmavší místo v ČR.

#3

Příspěvek od Slávek »

Aha, já něco o mlhách v tom vláknu četl, ale myslel jsem si, že to byl třeba jen momentální stav. To je pro mne tedy nová a důležitá informace. V tom připadě by se něco podobného mohlo stávat i kolem toho Markova 1, protože okolo jsou taky jen lesy a vyloženě vrcholek to není. Ale doufám, že jak je nyní relativně sucho a počasí je celkem "vyfoukané" že by to mělo být zatím vpořádku.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nejtmavší místo v ČR.

#4

Příspěvek od MMys »

Pohoří v létě bude asi celkem v pohodě, kolem potoka a rybníka dole se sice mlha válelela i v srpnu ale je třeba projet obec až nakonec a tam po polňačce doprava a pak až ke státní hranici, nebo i kousek za ni. Je tam velkej strom a strážní budka, podle toho to místo poznáš.

http://www.mapy.cz/?query=#mm=F@dm=@x=1 ... 47888@z=17

Jižně od toho místa je docela prudkej sešup dolů, do nějaké maličké rakouské vesnice, a tak všechna mlha sedne především tam, a na té cestě to myslím bude v klidu. Ale na podzim už to asi nepůjde, to je té mlhy tolik, že bude stejně všude. I Miloš Hroch na podzim pohořel.

Ad Boletice - pohyboval jsem se v té oblasti od Brlohu přes Ktiš po silnici na Zbytiny i na Chvalšiny. Jih až západ je fajn, Na JV je trošičku vidět Krumlov, ale SV je dost zlikvidovaný Budějovicemi. Směrem na S - Z to celkem ujde, ale není to takové jako jih.

Pokud ti jde o jih, je to dobré místo a někde tam zastavit určitě půjde, ale nežeň to moc k těm rybníkům a potokům, najdi si něco vyvýšeného.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Nejtmavší místo v ČR.

#5

Příspěvek od Hajs »

Okolo Markova, Křištanova udolní mlhy nehrozí, není to žádné udolí. Je tam relativně otevřená krajina, myslím že u Křištanova by nemel být problém najít dobré místo. Jezdím tudy docela často a mlhu jsem tam moc nepotkal..
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nejtmavší místo v ČR.

#6

Příspěvek od Slávek »

Díky za příspěvky. Ty mlhy mohou být problém ale skoro všude, co není vyloženě kopec. Ten Markov 1 je tak 950mnm a směrem na sever, západ i východ to již trochu klesá, takže doufám, že tam mlhy nebudou, nebo pokud ano, tak že spíše zakryjou okolní města, co jsou o dost níže, ale to se prostě uvidí na místě.

MMys: Díky za popis. Projížděl si tu oblast tedy i v noci? Nevíš jestli tam ty usedlosti typu Markov 1 a kolem jsou osvětlené? Překvapuje mě, že ta oblast co jsi projížděl je poznamenaná Krumlovem, ten jsem ani moc v úvah nebral že by moh svítí až na sever V.ú. Boletice. Doufám, že se brzy povede počasí, jsem na to celkem zvědav.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nejtmavší místo v ČR.

#7

Příspěvek od MMys »

Jasně že jsem tam byl v noci. Dokonce jsem tam i fotil.

S tím Krumlovem jsme si nerozuměli. Krumlov není nic hroznýho, ale na fotce prostě vidět je, jako taková záře za kleťským hřebenem. Bude lepší počkat, až Orion vyleze víc k jihu. I když on je dost vysoko a bude na sto procent mimo tu čepici. Já tam fotil štíra Nad Boleticemi jsem vizuálně neviděl čepici žádnou, jen gradient světlající směrem k obzoru, což je vždy.

Vesnice jsou po jedenácté až půlnoci některé (míru těžko říct, možná tak až dvě třetiny) pozhasínané.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nejtmavší místo v ČR.

#8

Příspěvek od Slávek »

MMys: Ano, to je vlastně jasné, že jsi tam musel být v noci Tak to je dobrá zpráva s tím Krumlovem a s tím, že ty obce zhasínají. Ano, na Oriona je ještě trochu brzo, ale raději se na tuto oblast ptám dříve, protože kvalitního počasí u nás je jak šafránu a nevím, kdy mi to "pánbů" dovolí.

každopádně při první příležitosti jedu. "Zmlsán" jednou novou fotku z Chile pořízenou nedávno jedím členem fóra jsem opět dostal chuť na tohle souhvězdí. (proto jsem taky založil i tohle téma a doufám, že to "nejtmavší" místo najdu )
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Nejtmavší místo v ČR.

#9

Příspěvek od LKamarad »

To já hledám taky - potřeboval bych tam tak 5 jasnejch nocí po sobě abych vyrobil celo (nebo aspoň půl) oblohový panorama .....
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nejtmavší místo v ČR.

#10

Příspěvek od Slávek »

Já budu rád za jednu jasnou noc. Doufám, že to příští týden snad vyjde. Pár předešlých nocí to teď vypadalo dobře, ale jako vždy, když je pár jasných nocí, tak to zkazí měsíc  :-/
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Nejtmavší místo v ČR.

#11

Příspěvek od LKamarad »

..... podle všeho se zvedne inverze nad 1200m a bude vymalováno :-[
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Nejtmavší místo v ČR.

#12

Příspěvek od dvader »

Jižně od toho místa je docela prudkej sešup dolů, do nějaké maličké rakouské vesniceTa vesnice se jmenuje Karlstift. To místo, co Martine popisuješ, je ve dne moc krásné - na vlhkost to bude určitě lepší než na české straně někde v blízkosti Pohorského potoka. Já jsem tam v noci nebyl a nevím, jak to tam vypadá s tmou ale je to už docela otevřené do Rakouska a trochu bych se bál světel z rakouských vesnic a městeček... Byl jsi tam v noci? Jak to tam vypadá s tmou?
Mimochodem, někde z těch míst od Karlstiftu jsem si všiml (z dálky, z Baronova Mostu) laseru šmejdícího po obloze - asi nějaká diskoška...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nejtmavší místo v ČR.

#13

Příspěvek od MMys »

Když jsem tam byl, tak prakticky žádné přímé světlo z vesniček z Rakouska nebylo vidět. Karlstif není přímo vidět, ten je za lesem, ale je tam pár domků utopených pod tím svahem. Hned asi 150m jižně od té budky a stromu jižně. Vede k tomu silnička z Karlstiftu.

Na JJZ bohužel už trochu ruší Linz.

Já tam zase nebyl ve dne, tak co jsem neprochodil potmě s baterkou, nebo nestihl zkouknout za svítání, tak nevím jak to tam vypadá detailně. Nejtmavší je směr Z-SZ a JV
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Nejtmavší místo v ČR.

#14

Příspěvek od MP »

Ano, Pohori je podstatne privetivejsi misto od doby, co jsme v Schenghenu a tim padem je opustena stanice pohranicni policie a zmizely zakazy vjezdu smerem do Rakouska. Nejradeji tam mam uboci kopce Pastvina za vsi - je to vysoko, nad mlhou a nerusi tam ani svetla primo z Pohori. Jenze, jak uz jsem kdysi psal, co je platne temne misto, kdyz na JZ je Linec a jina obydlena mista.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nejtmavší místo v ČR.

#15

Příspěvek od Slávek »

A dá se srovnat, jak ruší Linz tmu Pohoří a jak Budějovice ruší severní straně Boletic? Já bych řek, že ten Linz asi ruší méně, ale jih by mohl být o trochu lepší zase nad Boleticema. (?)
Odpovědět