Weinsberger Wald

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Weinsberger Wald

#1

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Když si dáte "Weinsberger" do hledání, tak zjistíte, že jde o místo, o kterém se tu občas píše, ale často trochu tajemně, až by jeden získal pocit, že je tam něco záhadného. Tak my jsme tam ještě dneska ráno byli a rozhodně si to zaslouží mít vlastní téma.

Jde tedy o Rakouské pokračování našich Novohradských hor, ale krajina je tam úplně jiná - na obrovské, jen mírně zvlněné planině těsně pod kilometrem výšky, se nachází nejen husté lesy, ale také obrovské množství luk, polí a v nich roztroušených statků. Vypravit se do této oblasti naslepo lze, ale je třeba si nechat pár hodin rezervu na hledání vhodného místa. Není to jako u nás, kde se dá zastavit skoro všude, tady jsou úzké (ale asfaltové!) cesty, u nichž je málo ploch k zastavení tak, abyste nikomu nemuchlovali pole - když k tomu připočtet požadavek na obzor a žádné přímé světlo, není to triviální.

Někde se tu asi dajít Myzerovy zážitky, jak se usadili vedle nějakého statku a zeptali se místních na povolení. My nejsme tak družní, tak jsme pozorovali TADY, což je po stejné silnici, kde tehdy byl Myzer a MaG, ale o něco blíž jejímu začátku. Je tam taková křižovatka, místo vedle silnici na zastavení - a navíc se tam dá i pěkně dospat, protože to místo bylo minimáln do 11 ve stínu (ale museli jsme postavit vnitřky stanů, je tam šíleně komárů), od statku jste oddělení malým remízkem, ale stejně se tam nesvítilo. Ráno se u nás zastavila milá paní a dala nám nektarinky

Místo se nachází uvnitř známé "černé" oblasti na mapě světelného znečištění (které končí u Pohoří na Šumavě) a Cassiho SQM naměřilo něco kolem 21.45, což (s mléčnou dráhou v zenitu) není špatné. Já sám jsem oblohu neviděl, protože mě hrozně bolela hlava a spal jsem, ale kluci se vyjadřovali velmi pozitivně. Samozřejmě to není Edelweiss, ale je to taky mnohem blíž, jenom 220 km po silnici od Prahy!

Pořád ale s tím místem nejsem zcela spokojen, takže by mě zajímalo, kdo se ještě do oblasti vydal či vydá, a jaká další a lepší místa tam najde. Já si myslím, že jsem tam nebyl naposledy :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Weinsberger Wald

#2

Příspěvek od MaG »

Chce to tam prostě přes den trochu pojezdit a okouknout naživo. My to tak udělali, ale na dvou místech neuspěli - je pravda, že sme se prostě místních ptali a dvakrát zněla odpověď ne, zatímco na Leopoldsteinu nás prostě nechali na pahorku nad statkem, kde je fajn výhled.

Když tak na to koukám, další zajímavý místa jsou kolem této pozice. Tak uvidíme, klidně bych tam někdy zas jel, ale jestli vyjde Chorvatsko, tak to u mně připadá do úvahy spíš výhledově.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Weinsberger Wald

#3

Příspěvek od daghtus »

je pravda, že sme se prostě místních ptali a dvakrát zněla odpověď ne
OT: Sance na kladnu odpoved zvysis, ak si na auto nalepis "bumper sticker" STOP TEMELIN. 8-)
Uživatelský avatar
Petan123
Příspěvky: 139
Registrován: 02. 02. 2008, 19:18
Bydliště: Praha

Weinsberger Wald

#4

Příspěvek od Petan123 »

Ahoj tak jak už jsem kdysi dáno slíbil v jiném tématu, tak sem vkládám odkaz na fotky a report z této lokality snad to někoho inspiruje k výletu do téhle pěkné lokality.
http://www.astro-foto.astronomie.cz/rak ... rakousko_2
Canon 50D HEQ-5 SS  + N-150/750 + 9x50 hled. C6 ASI533MCPro
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Weinsberger Wald

#5

Příspěvek od MaG »

Kluci, to je skvělý report!

Mimochodem podobně kvalitní širokoúhlá data bez filtrů(!) jako má Jirka Los nemám určitě ani já. Zkus ho naťuknout, ať poskytne originální nezpracovaný TIF. Velmi rád bych si zpracoval alespoň toho Oriona, vidím tam ještě dost rezervu ve zpracování a navíc ty fotky prezentuje šíleně světlý!!

I tak super.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Petan123
Příspěvky: 139
Registrován: 02. 02. 2008, 19:18
Bydliště: Praha

Weinsberger Wald

#6

Příspěvek od Petan123 »

Ahoj MaGu asi tady došlo k nedorozumění. Je pravda že v tom reportu to mohlo trochu mást, ale už jsem to tam napravil. Ty širokoúhlý obrázky v rámečcích jsou totiž moje  ;) takže nikoho naťukávat nemusím a tif v patřičném vlákně pověsím k volnému stažení.
Budu rád za zpětnou vazbu. Ono je to dost o náladě a vkusu zpracovávat takový snímky, ale rád se podívám na to co z toho vydoluješ ty.

Nechci bejt nějakej nafoukanej, ale opravdu si myslím že lepší data v ČR nemůže mít nikdo. To teda není žádná moje zásluha, ale je to prostě tou tmou a nadmořskou výškou tý lokality. První zodiakální světlo jsem viděl na HTT, ale tohle ho strčilo hravě do kapsy světelný znečištění tam bylo fakt malý.

Tady si můžete stáhnout toho oriona
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 04/165#175
Canon 50D HEQ-5 SS  + N-150/750 + 9x50 hled. C6 ASI533MCPro
Odpovědět