Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#661

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše:T
Výsledek je mnohem lepsi, ale uz od pohledu je videt, ze tmavy stin sekundaru není presne ve stredu..a ted je otázka jak to napravit...
tipuju ze bych mel posunout cely sekundar smerem k pavouku, nebo se pletu?
Tak jak je vidět, když technika selhává, je potřeba se obyčejně podívat do okulárového výtahu a je to jasné :) ( jelikož offset se dá předem změřit a eventuelně upravit ).
A to všechno lze udělat obyčejným laserovým kolimátorem, bez bastlení a dalších investic.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#662

Příspěvek od nosuh »

Uprimne, to serizeni na final jsem delal prave laserovym kolimatorem..koncentrem jsem si v podstate akorat zkontroloval, zda je to serizene spravne..a bohuzel s tim offsetem se technicky neda moc delat, sekundar je prilepenej napevno - mam pavouka z jednoho kusu..
po dalsich konzultacich jsem zjistil, ze takto by to melo precijen stacit a problemy s kolimaci se projevi spise jinde ( tenky tubus, prohybani, mirne vule v systemu)..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#663

Příspěvek od MilAN »

No a na co ten koncentr, když máš laser? Koncentr chápu, pokud nemám laser (a zrovna tak v době, kdy nebyla ani laserová ukazovátka za rozumnou cenu, aby šly laserové kolimátory zn nich sbastlit.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#664

Příspěvek od nosuh »

Tak protoze jsem nemel zadnou zpetnou vazbu na to, jak je zkolimovano prave tim laserem..krome snimku, kde si videl presne, ze je "neco" spatne..s koncentrem muzu hned odhadnout, co je spatne..a taky proto, ze s kolimaci ty f4 bojuju uz delsi dobu a hledal sem ruzne vychytavky, jak to delat lepe :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#665

Příspěvek od MilAN »

Moc ti nerozumím, co dovedeš udělat nebo odhadnout lépe tím koncentrem, ale na tom nezáleží. Pokud to tedy dovedeš lépe, než laserem, potom nechápu tvoji otázku, kam a proč posunout sekundár. V laseru to je jasné a evidentní.A hlavně , jedná se o absolutní měření, ne o odhad na oko podle nějaké pomůcky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#666

Příspěvek od nosuh »

muj dotaz byl, jak "vystredit" stin sekundaru, nebot v koncentru se zda byt mirne mimo osu , ackoli zbytek se zda byt v poradku..ptal jsem se na to, zda se to da zlepsit adjustaci (zasunutim/vysunutim) sekundaru v pavouku ve smeru opticke osy k primaru..tim, ze muj pavouk tuhle adjustaci neumoznuje, je to v podstate zodpovezene..je to zpusobene timto?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#667

Příspěvek od MilAN »

No, to je právě otázka, na kterou ten koncentr nezodpoví , ale je na to ten laser.
Jen je potřeba mít znaky optické osy jak na primáru, tak na sekundáru.
Pokud je to jen na laser,( bez označené optické osy sekundáru) je zaručené, že jsou seřízené optické osy, ( a je jedno, jaká je světelnost zrcadla) a jediný zádrhel při focení to má ten, že není vinětace symetrická( což zase odstraní FF.
Pokud to začneš seřizovat koncentrem a nebude dobrý offset, dáš si to hezky na osu, tak dalekohled nebude skolimovaný a budeš s tím zápasit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#668

Příspěvek od Karell »

Samozřejmě, že na to ten koncentr odpoví. A pro Nosuha: teď, když koukám na tu fotku v příspěvku č. 658 dochází mně, že ty nepotřebuješ sekundární zrcátko posunout, nýbrž naklopit tak, aby bylo kolmé ke svazku. Tzn. znovu ho kolimuj a dbej při tom na to, abys viděl, že při pohledu do koncentru je promítaný tvar kulatý a kryje se s kružnicemi na koncentru. Tím se ti i značka na zrcátku posune do středu. Snad to píši trochu srozumitelně.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#669

Příspěvek od nosuh »

No a tak jsem dospel k tomu prvnimu obrazku, kdy je to totalni chaos..ta kolimace je u me boj pokazdy..navic tim ze to sestavuju pri kazdem foceni a dalekohled stoji na zadni objimce tubusu, takze si clovek enmuze byt jistej, jestli se to pri kazdym polozeni nemuze rozhodit
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#670

Příspěvek od nosuh »

To Karell:
a komentujes obr IMAG0967.jpg nebo ten prvni, rozhozeny?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#671

Příspěvek od Karell »

Komentuji IMAG0965.jpg
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#672

Příspěvek od nosuh »

No tam to bylo total rozhozeny, jak jsem psal..pak jsem to laser kolamtorem "srovnal" do stavu na obr.IMAG0967 a to je mam pocit maximum, ceho jsem schopnej..a ted je otazka, jestli je to ok..dle lidi znalych concentru?
V realu jsem diky pocasi nemel prozatim moznost vyzkouset
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#673

Příspěvek od Karell »

Takže teď kdybys udělal stejnou fotku jako je IMAG0965.jpg tak už by tvar sek. zrcátka kopíroval kružnice koncentru?
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#674

Příspěvek od nosuh »

No tedka je to ve stejnem stavu jako na obr 967..a tam me prave prijde, ze stin toho pavouka neni uplne ve stredu. Ten bily kruh je taky mirne vychyleny od idealniho kruhu ( to je svetlo z primaru ne? )
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#675

Příspěvek od Karell »

Neodpověděl jsi na moji otázku a přitom to může mít souvislost s tím dalším. A je to tak, ani primár není úplně soustředný. Spíš ale myslíš obraz sekundárního zrcátka než pavouka, co není ve středu ne?
Odpovědět