Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#526

Příspěvek od MilAN »

Na těch fotkách se ale nedá o kolimaci nic zjistit.To, jak vypadá okolí jasných hvězd svědčí jen o jednom, že do cesty paprsků něco leze - nejspíš okulárový výtah. Seřiď to na laser a podívej se přes dírku v okulárovém výtahu.Měl bys vidět celý sekundár - alespoň z jedné polohy OV. pokud mu kus chybí, je potřeba posunout zrcátko v podélné ose. Nehledej v tom žádnou vědu, hlavně nekombinuj několik metod. . Po konečném seřízení laserem nastav jasnou hvězdu do osy okuláru, rozostři dopředu a přes ohnisko dozadu. Obraz by měl přecházet z mezikruží přes bod do mezikruží,v blízkosti ohniska hezky centricky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lord_Sith
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 07. 2016, 14:10
Bydliště: Havl. Brod
Věk: 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#527

Příspěvek od lord_Sith »

hvezda2 kopie.jpg
hvezda2 kopie.jpg (59.24 KiB) Zobrazeno 3107 x
no takhle se mi to povedlo asi nejlepe seřídit. ten bordel se mi to povedlo dostat alespon kolem dokola díky vycentrování sekundáru. pak jsem se s tím jeste patlal a výsledek byl ještě horší opět! výtah mi tam kapánek zasahuje, ale ten mi todle udělá i s hvězdou, která je uprostěd?
hv3.JPG
hv3.JPG (32.16 KiB) Zobrazeno 3102 x
a tady sem si teda dovolil nahrát jak to vypadalo naposled po top seřízení z mé strany :lol: fakt nevim vše dělám s nejlepším vědomím a odměna je, že je to horší než to bylo na začátku :lol:
SW Newton 250f4 carbon, OV JMI EV-XTN 3 ". ASI1600mmpro+GPU aplanatic+OrionSkyglow, filtry Baader 1.25. Artesky 60/240+ASI120mm to vše na EQ6, CEOS 250D 8-)
https://www.flickr.com/photos/167555325@N05/albums
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#528

Příspěvek od MilAN »

Udělá to i s hvězdou, která je uprostřed . Na jejím zobrazení se podílí celý průměr zrcadla. Ty tři symetrické tmavé "paprsky" způsobují packy držící primár. Takhle bych to nechal (pokud nechceš upravovat packy primáru) a jen kontroloval dál vždy na laser.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#529

Příspěvek od mich1 »

No tak takhle bych to urcite nenechal, vypada to strasne a i kdyby to cirou nahodou bylo zkolimovany(neverim :)) tak tohle proste na fotce mit nechces.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#530

Příspěvek od mich1 »

Obrázek
Tohle je z podobneho dalekohledu, v ceste prekazi 3 drzaky primaru a velka cast okularoveho vytahu. Je to delsi expozice takze tam nejsou videt tolik ty vykousane kusy. Ale vsimni si jak to je symetricky, to je to ceho chces dosahnout. Na laser bych se vykaslal, nasel bych si nakej stupid and easy navod na kolimaci a zacal tam.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#531

Příspěvek od MMys »

Úprava na koukatelný difrakční obrazec je většinou velmi jednoduchá. Stačí dát před zrcadlo clonu, která schová ty tři packy a zároveň i těch pár milimetrů okraje zrcadla, který není často dokonalý. Tím veškeré ty rušivé prsky zmizí, a hvězd mají krásný kruhový rozptylový obrazec.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#532

Příspěvek od MilAN »

mich1 píše: vypada to strasne a i kdyby to cirou nahodou bylo zkolimovany(neverim :))
Není důležité čemu věříš, ale bylo by potřeba napsat, kde vidíš, že to není skolimováno. Obraz je dobře symetrický a kromě toho obrázku nemáme v ruce nic, podle čeho by to bylo možno zhodnotit jako neskolimované. Dělají to jasně packy, a odstraní to buď clona nebo úprava pacek.
Někdy mám dojem, že rady jak to skolimovat pomocí různých přípravků a jak to nedělat pomocí laseru, ( jak to s ním není dobré ) se tady množí asi dělením. Při tom optici profici k tomu mají laser a jde to :), amatérům není dost dobrý :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lord_Sith
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 07. 2016, 14:10
Bydliště: Havl. Brod
Věk: 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#533

Příspěvek od lord_Sith »

Super díky moc všem. Takže zacernit okraje a zkrátit výtah to bude sranda :lol: jaký stim máte zkušenosti lze to vůbec ještě použít na ostření s okulárem potom? A ještě teda nějaký tip na to zacerneni?
SW Newton 250f4 carbon, OV JMI EV-XTN 3 ". ASI1600mmpro+GPU aplanatic+OrionSkyglow, filtry Baader 1.25. Artesky 60/240+ASI120mm to vše na EQ6, CEOS 250D 8-)
https://www.flickr.com/photos/167555325@N05/albums
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#534

Příspěvek od MilAN »

Nic nebudeš přeci černit. Vyřízneš clonu s dírou o 5 mm menší než je průměr zrcadla a to připevníš / nalepíš na ty packy před zrcadlo. S tím zkracováním výtahu zatím počkej, uvidíš, jak bude vypadat výsledek. Stačí třeba kolimačními šrouby jen zdvihnout o trochu primární zrcadlo, tím dostaneš potom OV výše.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#535

Příspěvek od mich1 »

No minimalne vidim ze na ty modry hvezde jdou paprsky jen z jedny strany, pak se mi taky moc nelibi obrazec pavouka ani celkove tvar hvezd. Myslim ze byt to zaostreny tak to jou krasny trojuhelnikovy hvezdy. Ten snimek s bilou hvezdou je o dost lepsi ale taky bych nad tim uplne nejasal.
A taky bych rozhodne nic nezkracoval :)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#536

Příspěvek od MilAN »

mich1 píše:No minimalne vidim ze na ty modry hvezde jdou paprsky jen z jedny strany, pak se mi taky moc nelibi obrazec pavouka ani celkove tvar hvezd. Myslim ze byt to zaostreny tak to jou krasny trojuhelnikovy hvezdy. Ten snimek s bilou hvezdou je o dost lepsi ale taky bych nad tim uplne nejasal.
Však také u toho druhého obrázku je text : " a tady sem si teda dovolil nahrát jak to vypadalo naposled po top seřízení z mé strany :lol:" ,
Můj komentář se týkal toho prvního obrázku, kde je jasně napsáno "no takhle se mi to povedlo asi nejlepe seřídit"
Proč bychom se bavili o tom nepovedeném ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lord_Sith
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 07. 2016, 14:10
Bydliště: Havl. Brod
Věk: 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#537

Příspěvek od lord_Sith »

Hele to jsou pokusný snímky každý vidí že jsou na prd. A na tu clonu stačí třeba bílá čtvrtka?
SW Newton 250f4 carbon, OV JMI EV-XTN 3 ". ASI1600mmpro+GPU aplanatic+OrionSkyglow, filtry Baader 1.25. Artesky 60/240+ASI120mm to vše na EQ6, CEOS 250D 8-)
https://www.flickr.com/photos/167555325@N05/albums
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#538

Příspěvek od MilAN »

Na zkoušku určitě, jinak třeba jen z nějaké plastové tmavé slabé desky
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirman
Příspěvky: 79
Registrován: 06. 02. 2012, 19:50

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#539

Příspěvek od mirman »

Ahoj
Koupil jsem si laserový kolimátor T-S LA2 a chci se prosím zeptat,zda má paprsek zobrazovat na primáru,ostrou tečku ,nebo větší jakoby rozmázlou tečku....
Spíš bych se přikláněl k ostrému bodu.....

Děkuji
M.
AZ3,Hyperion 6-24 MarkIII,
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#540

Příspěvek od majklus »

Mám za to, že v centru primáru by měla být ostrá tečka. Kolimuješ přes komakorektor? Když jsem měl ten od GSO, tak stopa od laseru byla neostrá když byl sekundár rozkolimovaný a tečka byla mimo střed zrcadla, přikládal jsem to na hrb korektoru. V centru byla ale ostrá...

U GPU jsem si toho nevšiml...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět