Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#646

Příspěvek od Aletel »

Pro začátek k seřízení sekundárního zrcátka je doporučeno zastínit primární zrcadlo (papír, udělaná šablona), aby odrazy od primáru nerušily.
Pak už to je intuitivní ;)

pdf. http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... xwLQ0WXDLI
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#647

Příspěvek od nosuh »

Aletel píše:Pro začátek k seřízení sekundárního zrcátka je doporučeno zastínit primární zrcadlo (papír, udělaná šablona), aby odrazy od primáru nerušily.
Diky za link, a jak ho zastinim clonou? To bych mel pri kazde kolimaci rozebirat tubus? Mam jen 200mm a ruku tam neprostrcim.. nemas v zasobe nejakou vychytavku?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#648

Příspěvek od MilAN »

Zastíníš si ho hned za sekundárem .
Jen mi uniká smysl tohle kupovat- je to dražší než Cheshire a dokonce dražší než laserový kolimátor.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#649

Příspěvek od ok1in »

nosuh píše:Pouziva nekdo na kolimaci tohle udelatko? Kdysi to tady nekdo doporucoval, ze je to best..
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html
Da se nejak jednoduse shrnout jak se to pouziva? Nikde na netu jsem nenasel navod..
Strč do okulátorového výtahu pouzdro od kinofilmu (dnem k sobě) s dírou uprostřed dna a máš to samé. Kolimuješ pak na soustředné kruhy... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#650

Příspěvek od Karell »

nosuh píše:Pouziva nekdo na kolimaci tohle udelatko? Kdysi to tady nekdo doporucoval, ze je to best..
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html
Da se nejak jednoduse shrnout jak se to pouziva? Nikde na netu jsem nenasel navod..
Tento kolimátor používám já a nedám na něj dopustit. Je jím možné odhalit celou řadu neduhů v soustavě, laserový kolimátor je jen slabou náhražkou. Třeba špatný offset sekundárního zrcátka, nebo když není svazek ve středu výtahu nebo i nekolmost roviny ohniska ke svazku. Vůbec si neumím představit, jak bych bez něj správně kolimoval Newtona f4. Respektive než jsem si pořídil tento kolimátor, neměl jsem správně zkolimováno. Nebo jsem si díky němu mohl pořídit mnohem menší sekundární zrcátko (50mm) do Newtona 254/1200, kterým pozoruji.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#651

Příspěvek od Aletel »

Ač nerad ;) , potvrzuji slova Karla. Ten "stupidní" (nepřiměřeně oceněný) přípravek od TS, je prostě neuvěřitelně funkční. Co jsem vyzkoušel postupů, pročetl návodů "jak kolimovat" ... a vždy ve výsledku bylo na fotkách "něco špatně", ujetý roh, posunutá vinětace. Laboroval jsem s pomocným softem CCD Inspector - vše mi připadalo zbytečně složité, zdlouhavé, krkolomné a postupně jsem si připadal, blbý a blbější, neb jsem nemohl dopátrat, kde s čím vlastně pohnout, abych srovnal "utajovaný ohnout". Víčka s dírkou fungují pro hrubou kolimaci na vizuál a s nácvikem a vypozorováním, lze docílit už i jakési fotografické přijatelnosti.
Popravdě, když jsem objednával od TS jejich Concenter a za tři dny doma rozbalil obsah balíčku, přepadl mě po dlouhé době záchvat smíchu. Kus plastové trubky a kolečko plexi s drážkami - to si lze za hodinku ubastlit i doma na provizorním soustruhu z vrtačky ...
I přesto jsem si nechal vysvětlit postupně kroky od biker.fm, jak "zázračnou" plastovou trubičku užívat. Dík, bylo to užitečné.

Při prvním použití a průběžné kontrole s laserem, jsem si uvědomil, že teprve teď mám pomůcku, která mi doslova ukazuje, co kde je špatně a co mám seřizovat. Vycentrování a seřízení sekundárního zrcátka do kružnice, tak aby se přesně kryla s centroidy (lze si popojet výtahem, aby centroid "seděl" po obvodu odrazivé plochy zrcátka - lze snadněji rozlišit niance v nesymetriích) - kontrola laserem ukázala, že hned na první pokus s concenterem, červený puntík svítil do středu zrcadla (pro mě v daném okamžiku neuvěřitelný úspěch). Doladit primární zrcadlo a první kontrolní snímek mi vykulil oči, že rohy fotky, v mém případě poprvé, mají všude kulaté hvězdy.
Za sebe, nelituji těch "zbytečně" vyhozených peněz za kousek plastu. Konečně jsem pochopil, co se v průběhu kolimace děje, na co zaměřit pozornost a co si ohlídat.
Mam jen 200mm a ruku tam neprostrcim.. nemas v zasobe nejakou vychytavku?
Poblíž středu stránky je fotečka s "kolíčkem a nastřiženým kouskem tvrdé čtvrtky papíru"
https://www.skyandtelescope.com/astrono ... telescope/
Naposledy upravil(a) Aletel dne 07. 12. 2018, 20:10, celkem upraveno 1 x.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#652

Příspěvek od Karell »

Neskromně dodám, že ti Standa neprozradil, že znal ten kolimátor ode mě, kdy jsem mu před nějakou dobu dělal raklamu na MHV :)
Edit: A ještě doplním, že pro jeho 100% využití potřebuješ mít malou tečku přesně uprostřed sekundárního zrcátka.
Edit2: omlouvám se, teď jsem si poprvé přečetl tebou odkazovaný návod a tam se o té značce píše :D klasicky, já žádný návod nikdy nečetl, mně to došlo až když jsem koupil optiku, kde ta tečka už byla...
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#653

Příspěvek od Aletel »

Neskromně dodám, že ti Standa neprozradil, že znal ten kolimátor ode mě, kdy jsem mu před nějakou dobu dělal raklamu na MHV :)
Skromně doplním, že Standa neopomenul a prozradil, odkud vítr zafoukal. :o

OT. Nebudeme tady dělat neplacenou reklamu na kus plastové trubky, že ne?! Ten kdo naletěl a koupil, jistě si ten kus plastu po prvních výsledcích bude sám hlídat, jako vzácný klenot v klenotnici.
... add. Poprvé mám pocit, že jsem po nákupech množství astrokrámů konečně dostal něco, co funguje na první pokus a bez dodatečných úprav.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#654

Příspěvek od jirka.P »

Aletel píše:Při prvním použití a průběžné kontrole s laserem, jsem si uvědomil, že teprve teď mám pomůcku, která mi doslova ukazuje, co kde je špatně a co mám seřizovat. Vycentrování a seřízení sekundárního zrcátka do kružnice, tak aby se přesně kryla s centroidy (lze si popojet výtahem, aby centroid "seděl" po obvodu odrazivé plochy zrcátka - lze snadněji rozlišit niance v nesymetriích) - kontrola laserem ukázala, že hned na první pokus s concenterem, červený puntík svítil do středu zrcadla (pro mě v daném okamžiku neuvěřitelný úspěch). Doladit primární zrcadlo a první kontrolní snímek mi vykulil oči, že rohy fotky, v mém případě poprvé, mají všude kulaté hvězdy.
Za sebe, nelituji těch "zbytečně" vyhozených peněz za kousek plastu. Konečně jsem pochopil, co se v průběhu kolimace děje, na co zaměřit pozornost a co si ohlídat.Při prvním použití a průběžné kontrole s laserem, jsem si uvědomil, že teprve teď mám pomůcku, která mi doslova ukazuje, co kde je špatně a co mám seřizovat. Vycentrování a seřízení sekundárního zrcátka do kružnice, tak aby se přesně kryla s centroidy (lze si popojet výtahem, aby centroid "seděl" po obvodu odrazivé plochy zrcátka - lze snadněji rozlišit niance v nesymetriích) - kontrola laserem ukázala, že hned na první pokus s concenterem, červený puntík svítil do středu zrcadla (pro mě v daném okamžiku neuvěřitelný úspěch). Doladit primární zrcadlo a první kontrolní snímek mi vykulil oči, že rohy fotky, v mém případě poprvé, mají všude kulaté hvězdy.
Za sebe, nelituji těch "zbytečně" vyhozených peněz za kousek plastu. Konečně jsem pochopil, co se v průběhu kolimace děje, na co zaměřit pozornost a co si ohlídat.

Ahoj Aletel

No když to čtu tak tahle věcička by mohla být moje spása.Podle fotek mám někde něco křivě,ale vůbec netuším jak mám poznat co,nebo jak to štelovat tím správným směrem.Kolimátor mám,ale tím to podle mě nezjistím.
Neposlal bys mi návod na tu kolimaci,třeba email?
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#655

Příspěvek od Aletel »

jirka.P píše:Podle fotek mám někde něco křivě,ale vůbec netuším jak mám poznat co,nebo jak to štelovat tím správným směrem.Kolimátor mám,ale tím to podle mě nezjistím.
Jirko, je asi zbytečné psát další a další návody na kolimaci, už takto, kdyby se sesbíralo jen to, co je psáno na Internetu, bylo by to knižně na několik encyklopedií. Dělá se věda z jednoduchých principů a akorát tím vzniká "bordel s balastem" v hlavě, který je potřeba uklidit. Shrnul bych to jen do několika bodů. Hned na první stránce tohoto vlákna, popisuje MMys základní i následné postupy a ty stále platí a platit nadále budou.
Základ a princip zmiňovaného Concenteru od TS vychází z jednoduché pomůcky - víčka s dírkou (jak už tu bylo zmíněno od ok1in). Tady jen došlo k tunnigu prodloužením trubky, další, pomocné středící dírky a soustředných kružnic v průhledném plastu v protilehlém konci. To je přidaná hodnota tohoto kolimátoru, že tam ty soustředné kružnice jsou a dělají pomocnou berličku zmatenému oku, které dosud nemělo možnost vidět, jak má vypadat správně zkolimovaný dalekohled. Jak už psal Karell, lze tímto kolimátorem na první pohled odhalit všechny možné nesymetrie a nesouososti sestavy ... a mě to alespoň napomohlo uklidit zbytečně nahromaděný balast domněnek v hlavě. Na kolimaci fakticky není nic složitého, jen to dostat správně do oka.

edit: ještě jeden odkaz:
Justage
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#656

Příspěvek od jirka.P »

Aletel píše: Jirko, je asi zbytečné psát další a další návody na kolimaci, už takto, kdyby se sesbíralo jen to, co je psáno na Internetu, bylo by to knižně na několik encyklopedií. Dělá se věda z jednoduchých principů a akorát tím vzniká "bordel s balastem" v hlavě, který je potřeba uklidit. Shrnul bych to jen do několika bodů. Hned na první stránce tohoto vlákna, popisuje MMys základní i následné postupy a ty stále platí a platit nadále budou.
Ahoj Aleteli.
Tos mě špatně pochopil,já nechci abys mi popsal návod jak se dělá kolimace,tím seřizováním jak píše Mmys na začátku téma jsem si prošel.
Myslel jsem si že když to píšeš na fóru,že se podělíš o zkušenosti a jak to vlastně funguje.
Aletel píše: Při prvním použití a průběžné kontrole s laserem, jsem si uvědomil, že teprve teď mám pomůcku, která mi doslova ukazuje, co kde je špatně a co mám seřizovat.
To by přece rád věděl každý kdo má dalekohled.Taky bych byl rád že mám jistotu z dobře seřízenýho dalekohledu a hledal problém
křivého rohu na senzoru jinde.Ono to nejspíš i tak bude,že mám křivě reduktor v okulárové šachtě,jen ta moje šachta je krátká,takže tuning bude složitější než jen vytěsnění páskou.No a než budu někde vyrábět delší šachtu,chtěl jsem mít jistotu v té kolimaci.
No ale jestli jsi chtěl jenom napsat jak je to super věcička a že nelituješ ty peníze tak ok.Já si to zjistím jinde.
Aletel píše: Nebudeme tady dělat neplacenou reklamu na kus plastové trubky, že ne?! Ten kdo naletěl a koupil, jistě si ten kus plastu po prvních výsledcích bude sám hlídat, jako vzácný klenot v klenotnici.
Jelikož jsme národ se zlatýma rukama,tak budeme za chvíli bohatí všichni :D
Díky za ten odkaz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#657

Příspěvek od MilAN »

jirka.P píše: Jelikož jsme národ se zlatýma rukama,tak budeme za chvíli bohatí všichni :D
Díky za ten odkaz.
A čím myslíš, že se kolimovalo před 30 lety, kdy tu nebyla laciná ukazovátka ani žádný typ kolimátoru.?
Stačily na to dvě trubičky . A jak vidíš, dodnes na tom nikdo u nás nezbohatl :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#658

Příspěvek od nosuh »

Tak jsem dneska testoval ten koncenter.
Nejdriv jsem vyfotil obraz nezkolimovaneho, reps. hodne rozkolimovaneho dalekohledu. Vzniklo to tak, ze jsem se snazil seřizovat obraz primo skrze koncentr, ale ty kruznice jsou při pohledu do koncentru pomerne dost rozostrene a neslo to uplne jak jsem si predstavoval, proto doslo k velkému rozkolimovani..obr 1 se zakrytym primárem ctvrtkou
IMAG0965.jpg
IMAG0965.jpg (217.76 KiB) Zobrazeno 2556 x
Bylo na první pohled zrejme, ze je soustava celkem dost rozkolimovana..povolal jsem na pomoc laserovy 1,25" kolimátor TS s redukci, který jsem pouzival doposud a zkusil optiku srovnat, jak nejlíp jsem mohl.
udelal kontrolni snímek přes concenter a tady je výsledek..obr 2 uz s primarem odkrytym
IMAG0967.jpg
IMAG0967.jpg (134.41 KiB) Zobrazeno 2556 x
Výsledek je mnohem lepsi, ale uz od pohledu je videt, ze tmavy stin sekundaru není presne ve stredu..a ted je otázka jak to napravit...
tipuju ze bych mel posunout cely sekundar smerem k pavouku, nebo se pletu?
DIky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#659

Příspěvek od Lisa »

Když už jsme u toho Concenteru a je pořád nějak zataženo, tak krátká ATM vsuvka (možná by to tam patřilo, ale vlákno se mi kvuli tomu zakládat nechce).
1. Na folii od šanonu vyrýt kružítkem soustředné kružnice a vystřihnout.
2. Najít si doma nějaké 2'' prodloužení s filtr. závitem.
3. Pokud není k dispozici prázdný filtrový kroužek, tak 3D tiskárna to zvládne i se závity (to je to žluté - napoprvé se mi při tisku nepovedlo trefit tolerance závitu).
4. Krabička od filmu s dírou na vršek
A výsledek :):
Concenter2.jpg
Concenter2.jpg (32.37 KiB) Zobrazeno 2235 x
Concenter3.jpg
Concenter3.jpg (45.69 KiB) Zobrazeno 2235 x
pohled dovnitř
pohled dovnitř
Concenter1.jpg (36.85 KiB) Zobrazeno 2235 x
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#660

Příspěvek od LukasNestak »

nosuh píše: tipuju ze bych mel posunout cely sekundar smerem k pavouku, nebo se pletu?
DIky
Ako si to vyriešil?
Uvažujem že by som kúpil Concenter, ale má to význam vymeniť za klasický laserový kolimátor "kolimovateľný" napríklad od Bressera?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět