Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#751

Příspěvek od Karell »

No, mně až jeho totální rozštelování a možnost volného pohybu, pozor, nepřehnat to, mně už jednou sekundár upadl, pomohlo pochopit, jak ten koncentr vlastně funguje. Měl bys nejdřív povolit kolimační šroubky a pak bude možné povolit i ten centrální. On vlastně slouží k zajištění kolimace. A souhlasím, tři rohy máš dobrý, jen jeden letí. Když ho Martin řezal, asi ho řezal už i s offsetem, ne?
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#752

Příspěvek od nosuh »

To asi ano, ja bych si to prave nerad uplne rozvrtal :D Spis me stve ten jeden roh..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#753

Příspěvek od MilAN »

Pánové, nechtěl bych se vám do concentru moc plést.
Nevím, jestli Martin udělal díru pro sekundár s offsetem ( pro sebe bych si to možná udělal, ale pro druhého ne, protože se to dá potom zamontovat špatně) . Ale pokud je už sekundár zamontován a má offset, tak mám obavu, že Concentrem vystředíte sekundár na osu OV, ale nemusí to zdaleka sedět s offsetem a osa OV a osa primáru se nemusí sejít v jednom bodě na sekundáru.A ten rozdíl se projeví na tom, že rovina v ohnisku nebude kolmá na osu OV.
Nemusím mít samozřejmě pravdu, ale tímhle postupem k tomu lze dospět. Určitě bych to v tomhle okamžiku zkontroloval laserem.Pokud se paprsek nevrátí přesně, mohu mít díky Concentru sice symetrickou vinětaci. ale nebude ideálně skolimováno .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#754

Příspěvek od nosuh »

no laserem jsem o pak samozrejme overil a lehce doladil - paprsek sedi, dokonce i na miste na primaru, ale není uplne presne ve stredu, je cca 2mm od nej..ladil jsem pouze primar abych dostal laser do osy OV, nebylo to moc a výsledkem je prave ten jeden roh lehce mimo..
V tuhle chvili prave resim, co s tim - protože když zacnu ladit srouby zrcadel, tak si to rozladim cely, navíc nevim, kterejma zakroutit aby to mělo kyzeny výsledek..vzajemna pozice krize, kamery a adj. sroubu primaru je pro me zapeklite slozita :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#755

Příspěvek od MilAN »

Ale pokud se netrefíš do středu primáru, tak je špatně seřízen sekundár a rovnáš to nakřivo.
Primár je rotační paraboloid a má jedinou osu symetrie a ta tvoří optickou osu systému. Nejde udělat optická osa několik mm vedle !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#756

Příspěvek od nosuh »

No a myslis Milane, ze ty 2mm od osy primaru ( je to stále ve stredovem krouzku) se mohou projevit touto aberaci (R dolni roh)?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#757

Příspěvek od MilAN »

No, hlavně bych začal tím, že srovnám dalekohled a pak bych pokračoval dál v hledání chyby. Ale ten dalekohled je to nejjednodušší a je to pro celou optickou cestu základ. K jeho ose se potom rovná to všechno ostatní - a lze to postupně kontrolovat a napravovat. .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#758

Příspěvek od MMys »

Nic jsem s offsetem neřezal. Pavouk je symetrický, klínek pro nalepení zrátka také. S offsetem je nalepený pouze sekundár. Jen už si nevybavuji, jestli jsem tenkrát udělal střed pavouka větší, tak aby zakryl kruhovým tvarem i ten posunutý sekundár (prostě aby bylo symetrické centrální stínění, i za cenu že je větší) a nebo jestli posunutý sekundár z pod středu pavouka nesymetricky vykukuje. Tipuji spíš první variantu, ale jistý si nejsem. To se ale dá jednoduše zjistit na první pohled.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#759

Příspěvek od Bill »

Já mám taky "MMys" pavouk - dal jsem pod něj ještě plechovou clonku, kterou mám se stejným ofsetem jako sekundár (bylo mi líto zvětšovat už tak obrovský zákryt):

Obrázek

Je to ta "druhá" varianta, kdy střed pavouka nezakryje sekundár...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#760

Příspěvek od nosuh »

Pavouk vypada na pohled takhle:
_MG_3981_sm.jpg
_MG_3981_sm.jpg (255.19 KiB) Zobrazeno 1798 x
Jsem s nim spokojenej, proto si to nechci uplne rozstelovat, kdyz uz sem tak blizko ;) Koukal jsem vcera na tu fotku v pixi v 1:1 a vypada to o neco lepe, nez ten aberrationinspector. Trochu se ztracim v tech pojmech o offsetech sekundaru, ale je to duvod proc je ujetej jen ten jeden roh? Nemelo by to spise vliv na nesymetrickou vignetaci? Ta me totiz v celku nevadi, s tou si poradi flat ne.
Vsiml jsem si, ze ta znacka fixem na sekundaru neni v concentru ve stredu, ale ona tam v podstate pohybem primaru ani sekundaru tak, aby zaroven byly zachovany symetrie ostatnich kruhu, dat ani nejde..zkousel jsem to.Jedine ze bych cely sekundar posunul trochu k zrcadlu.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#761

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše:.Jedine ze bych cely sekundar posunul trochu k zrcadlu.
No a na to tam přeci ty šrouby jsou.
Podle té fotky máš nalepené zrcátko asi symetricky, takže bez offsetu
Naposledy upravil(a) MilAN dne 08. 07. 2019, 08:58, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#762

Příspěvek od Karell »

Já se ptal na ten offset jen proto, že jsem hledal vysvětlení pro nesymetričnost vyfocenou v příspěvku č.749. Jinak nemá skutečně vliv na nic jiného, než na vinětaci.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#763

Příspěvek od MilAN »

Jasně, ale problém je kombinace Concentru a ofsetu při seřizování. Je potřeba si uvědomit, že sekundár neleží svým středem na optické ose ( a proto např. při pohledu zpředu do tubusu Newtona nebude při skolimovaném dalekohledu okraj sekundáru centrický s okrajem primáru . To je také důvod, proč se dělá držák sekundáru nebo clona na něj zvětšená o ofset, aby byl průmět centrický ))
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#764

Příspěvek od Bill »

nosuh píše:To asi ano, ja bych si to prave nerad uplne rozvrtal :D Spis me stve ten jeden roh..
Ono je otázka, zda to není jiný problém než kolimace tubusu. Pokud máš originální tenký plechový tubus, tak se může deformovat pod váhou kamery.
Nebo se může naklánět komakorektor v OV.

Já mám dalekohled v pořádku, ale stejně pořád rohy nejsou dokonalé. On je to asi běh na dlouhou trať...

Když se podíváš na dolní levý roh, tak je to vidět i na zmenšenině:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=B ... 107599.jpg

Pokud to máš pořád stejně - může být blbě čip v kameře.
Naposledy upravil(a) Bill dne 08. 07. 2019, 10:08, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#765

Příspěvek od MMys »

Tak už si vzpomínám, podle fotky. Zrcátko možná bude nalepené s offsetem, ale určitě je zakryté clonkou, takže vstupní apertura je symetrické mezikruží.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět