Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#676

Příspěvek od nosuh »

no je tam tmavej stin pavouka, ten je trochu mimo stred a pak svetlej kruh - to je obraz sekundaru (?) a ten je lehce mimo stred..je to tak? Primar je potom pres celej a na tomhle snimku je hodne tmavy..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#677

Příspěvek od Karell »

Světlé kolo je primár, tmavé kolo uvnitř sekundár. Od něj vedou 4 ramena pavouka. Mě ale zajímalo, pokud bys udělal stejnou fotku jako IMAG0965.jpg jestli by ten stav už byl správný.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#678

Příspěvek od nosuh »

Jako se zastinenym primářem..to bohužel nemam, ale az budu u techniky ( mam ji na chalupe), schvalne udelam..pocital jsem, ze ten druhy obr. ty chyby ukaze taky..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#679

Příspěvek od g »

Mám seřídit kříž pavouka symetricky s horním otvorem tubusu nebo je lépe otvorem pro centrální šroub uchycení sekundáru v kříži pavouka seřídit na centrum primáru (centrum primáru je pak osově symetrické s osou /otovrem kříže).
Druhá otázka (z pohádek, podáš malíček...): přesnost nastavení offesetu a kompletní usazení/nalepení držáku sekundáru na zrcátko. Myslím si, že jsem nedosáhl lepší přesnost než 0,5-0,7mm (200/1200).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#680

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím že s tím pavoukem je to celkem jedno. V obou případech potom střed pavouka a střed primáru tvoří po kolimaci optickou osu teleskopu. Technicky se nabízí víc ten první případ, potom OV je kolmý k tubusu a sekundár je v 45°úhlu. Na druhou stranu, pro správně skolimovaný dalekohled tohle není podmínka, jen optická osa potom nejde přesně středem tubusu( a o tu odchylku bude i nesymetrická vinětace dané vstupní clonou tubusu). A protože offset má vliv pouze na symetrickou vinětaci, tak bych tu přesnost osobně nepřeháněl.Nakonec při kolimaci stejně se sekundár trochu nakloní, čímž se stejně ta symetrie poruší .
P.S.: vim, že tu jsou i naprostí puristi, kteří s mým názorem nebudou souhlasit a budou to chtít "vyšolichat" v destinách mm a dokonce budou věřit tomu, že se jim to jednou podaří :) . Ale ono hodně s těch "zásad" , o kterých se často píše, nemá žádný reálný důvod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#681

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj na fóru
Tak mám první zkušenosti s koncentrem.
Ze začátku jsem byl trochu zmatenej,protože když jsem vyladil sekundár přesně podle kružnic,tak podle laseru jsem byl na primáru totálně mimo.Teprve když jsem si udělal tečku na offsetu sekundáru začal jsem se orientovat jak by se dalo postupovat.Seřídil jsem podle laseru sekundár aby mířil do středu primáru a podle koncentru jsem viděl jak jsem mimo ideální pozici sekundáru a kam mám sekundár naklonit nebo pootočit.To jsem provedl s kolimátorem,následně vycentroval na primár a stále tak dokola.
Tím se mi podařilo mít sekundár na středu a vystředěný v kruzích koncentru a podle laseru stále mířit na střed primáru.
Tož tak moje první zkušenost s tímhle bazmekem.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#682

Příspěvek od DaveOne »

Zdravim, mám možná hloupý dotaz. Při kolimaci laserovým kolimatorem je žádoucí mít výtah úplně zasunutý, úplně vysunutý nebo např.v pozici kdy je zaostřená kamera ?
A myslíte, že se vyplatí jít do nějakého toho Hotech kolimátoru? Třeba toto:
http://www.supra-dalekohledy.cz/kolimat ... 17734.html

Líbí se mi to vymezení vůle a záměrný kříž místo bodu . Také je asi dobré, že má i 2´´adaptér nebo je to zbytečný luxus ? Mám zatím jen nějaký levný SVBONY laser kolimator. I když jsem s nim celkem spokojený tak pro to F4 Newtona by to asi chtělo něco kvalitnějšího..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#683

Příspěvek od MMys »

Ono je spíš důležitejší, jaký máš okulárový výtah. Pokdu se při přeostřování kolébá a nedrží směr, a pod kameru pak uhne pokaždé jinam, podle toho, kam zrovna míří dalekohled, tak je sebelepší kolimátor k ničemu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#684

Příspěvek od vla »

Bezvůlové upínání je perfektní a kříž pro přesné ustavení ve středu "kolimačního kolečka" na primáru taky. Přijde mi o třídu lepší než obyčejný kolimáto. Kolimuje se s ním výrazně lépe než s obyčejným bodovým, ale jestli je v konečné fázi kolimace přesnější těžko říct. Je tam celá řada faktorů, které výsledek mohou ovlivnit. Vlastní přesnost kolimátoru, rozdíl váhy kolimátoru a kamery, tuhost výtahu se změnou zátěže a polohy, jednoduše tuhost celé optické sestavy, atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#685

Příspěvek od DaveOne »

No dobře , takže okularovy výtah je standardní sériový výtah co se dává do SW Quattro 8S .. když to srovnán s tím co je na běžném SW 150/750 je určitě pevnější ..

Ale logicky mi vychází ,že bych měl dělat tu kolimaci v poloze výtahu ,při které je kamera zaostrena ? Je to tak ?
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#686

Příspěvek od MilAN »

Nechal byl OV v pracovní poloze. Asi ne zbytečně vysunutý, tam je náchylnější na vakl, ani ne na doraz,tma by se mohl vychýlit při nekolmém dorazu.
K tomu Hotechu: nevidím zásadní výhodu v tom vymezovaní vůlí.Oni ty gumové pásky zase trochu pruží.A navíc se většinou trefí do toho bronzového pera v OV, který je volný , takže to celé je pak dost kontraproduktivní. Nemyslím, že je podstatný rozdíl v zobrazení bodu u různých kolimátorů .Pokud je kolimátor dobře seřízen, tohle je celkem nepodstatné.
Pokud jde o OV, ten který máš je asi jeden z nejlepších výtahů za rozumnou cenu ( pokud tedy nechceš mít OV v ceně, převyšující cenu dalekohledu).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#687

Příspěvek od DaveOne »

Co si mám představit pod pojmem pracovní poloha ? To je cca ta poloha, při které je kamera zaostřena?

Ptám se na to proto , protože když jsem měl kolimator ve výtahu a měnil polohu zaostření (výtahu) tak mi ten laserový bod o nějaký mm po zrcadle trochu cestuje ;)

Děkuji za info a postřehy tom Hotech kolimatoru :)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#688

Příspěvek od MilAN »

Dej to někam doprostřed dráhy OV - (jen bych se vyvaroval krajních poloh), funkčně na tom nijak víc nezáleží.
Edit: jak ti cestuje bod.? Kolimátor dám do OV, zatlačím na něj, aby seděl celým svým obvodem na přírubě a s citem dotáhnu oba šroubky.Při tom se dívám na zrcadlo, jestli se bod nevychýlil- jinak to zopakuji
Naposledy upravil(a) MilAN dne 20. 04. 2019, 10:34, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#689

Příspěvek od DaveOne »

To : Milan
Děkuji za radu .. budu do tedy kolimovat zhruba na střední polohu vytahu .. to je myslím i cca poloha, při které je kamera zaostrena :)

S tím výtahem jsem zatím skutečně spokojený , je opravdu pevný .

Co se Hotech kolimatoru týká tak to musím promyslet .. Fakt je, že za ty peníze bych raději koupil nějaký H Alfa filtr :lol:
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#690

Příspěvek od DaveOne »

No měl jsem pocit, že když mám kolimator dotažený ve vytahu a bod výstředěný na primárním zrcadle tak když jsem potom pohyboval okularovym výtahem nahoru/dolů (ohniskem) tak ten bod se o nějaký 1-2mm odchýlit . Je to běžné ?
Toto se mi dělo , když jsem měl zkolimovano na úplně zasunutem vytahu a výtah potom vysunul do horní polohy .
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Odpovědět